Εφιάλτες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    3

    Εφιάλτες

    Μετά από ένα μισή χρόνο σχέση με φριμπακια και έχοντας μπλέξει και εγώ χώρισα και τα έκοψα όλα μαχαίρι .. ενώ δεν τα σκέφτομαι μου ήταν σχετικά εύκολο να μην ξανακάνω τα έχω μισήσει όλα και ειδικά τη κόκα.. και παρόλο που μέσα μου λέω πως γίνεται τόσο εύκολα να ξέμπλεξα πως γίνεται αυτο;! Το θέμα μ είναι ότι ενώ νιώθω δυνατή που τα καταφέρνω μόνη μου και ότι ξέμπλεξα από αυτή τη ζωή που οδηγούσε στη καταστροφή και ενιωθα ότι δεν έχει νόημα να ζω έτσι και ότι τώρα είμαι δυνατή και γεμάτη ενέργεια και δύναμη είναι μέρες που
    Βλέπω εφιάλτες και πέφτω σε κατάθλιψη νιώθω χάλια και οι εφιάλτες είναι τρομακτικοί την πρώτη φορά είδα ένα αγοράκι 5 χρόνων στον ύπνο μου να κρατάει το μπουκάλι κ να κάνει και να προσπαθώ να το σώσω απ ένα
    Τέρας που μας κυνηγούσε και του έλεγα του μικρού ότι θα τα καταφέρεις και εσυ να ξεφύγεις απ αυτό και του αγοράκι μ έλεγε ότι
    Κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει και ότι ούτε εγώ θα τα καταφέρω .. κ γενικότερα οι εφιάλτες μ έχουν σχέση με παιδάκια που Πρέπει να τα σώσω και όλο αυτό μου γαμαει το μυαλό ..βλέπει κανένας σας εφιάλτες και να έχουν σχέση με αυτά ;;; Πως μπορώ να σταματήσω να βλέπω εφιάλτες ;!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καπου σε καταλαβαινω αλλα μην ανυσιχεις σχεδον καθημερινα παλευω γι αυτο το θεμα χωρις να λεω λεξη

    είδα ένα αγοράκι 5 χρόνων στον ύπνο μου να κρατάει το μπουκάλι κ να κάνει και να προσπαθώ να το σώσω απ ένα
    Τέρας
    ολο αυτο που λες συμβαινει και σε μενα γιατι ειναι πολυ βαρυ το φορτιο της γνωσης να ξερεις οτι οι αλλοι δε ξερουν να παλευεις για οτι οι αλλοι δε καταλαβαινουν να εξαρτωνται ολα απο σενα και εγω εφιαλτες βλεπω δε βρισκω ησυχια...

    μεσα σε αυτους τους εφιαλτες σου σε αυτα τα παιδακια που ηθελες να σωσεις ειμουν και εγω αφου οταν γεννηθηκα κοντεψα να πεθανω και επιβιωσα επειδη το ηθελε ο θεος

    λενε οτι υπαρχει καπια ομαδα απο φωτισμενα ατομα που αναλαμβανουν να βοηθησουν μυστικα χωρις να το γνωριζει κανεις και αρνουμενοι να αποκαυψουν ποιοι ειναι τι να σου πω καποια στιγμη οταν ειμουν πραγματι αδυναμος ειχα την εντυπωση οτι καπιος με βοηθησε
    Last edited by αλεξανδρος_77; 22-07-2019 at 22:16.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εχω , ασκετως διαθεσης .................................................. ........

  4. #4
    Γεια σου Ελιζα. Μήπως λογω απεξάρτησης και αλλαγής τρόπους ζωής ακόμα δεν έχεις συνηθίσει;; το παιδάκι που δεν μπορείς να σώσεις ίσως ειναι η παιδική ψυχή του τυπα που γνώρισες και υποσυνείδητα να αισθάνεσαι τύψεις που δεν ξεκοψε και εκείνος. Ίσως.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    φαινετε να εχεις συνηδειτοποιησει ομως οτι ο δρομος που ακολουθεις οδηγει στη καταστροφη σε αντιθεση με αλλες που δε θελουν να σωθουν

    επεισης αν αυτα που λες δεν εχει σημασια αν τα πιστευεις τα ενοεις οτι θες να γινουν πραξη θα σου πω μια φραση που ειχε πει καποτε ο χριστος δε θυμαμαι ακριβως πως ηταν αλλα ελεγε πανω κατω οτι αυτοι που θλιβονται για το μελον του κοσμου και θελουν να σωσουν τους αλλους τους ανηκει η σωτηρια.

    αρα ελπιζω να το ενοεις αυτο που λες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τι ειναι βρε τα φριμπακια ? βρε , βρε , μαθαινουμε καινουριες λεξεις ......

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    3
    Ναι η αλήθεια είναι πλέον πιστεύω ότι αυτό το πράγμα είναι ότι χειρότερο και ότι όντως καταστεφει τη ζωή σου αυτός βέβαια δεν έχει ξεμπλέξει και ενώ από τη μια τον λυπαμαι μετά σκέφτομαι ότι αυτός επειδή είναι χρόνια χρήστης δεν έχει πλέον γυρισμό και θα ζει για πάντα έτσι .. δεν μπορώ να τον βοηθήσω σίγουρα αν και προσπαθήσα

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο που περιγραφεις ειναι η κολαση αυτης της ζωης οτι μας συνδεει μεσω οφθαλμαπατης με ακαταληλους ανθρωπους που απλα μας εκατσαν

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Υπάρχουν φορες που απο την γραφη καποιου κι απο τις λέξεις του μπορείς να καταλαβεις την ποιότητα του, τη καλοσύνη του. Δεν βαζω το χεριμου στη φωτιά για σενα οπως για κανενα πλεον ομως αυτες οι σκέψεις με πλημιρισαν κι χωρίς ενδιασμους σαν σε διάβασα.Δυστυχως ομως για σενα ειναι ευχη κι καταρα μαζι να εχεις τετοια μαγευτικη καρδούλα, τους λογους φαντάζομαι τους βιωνεις, οταν οι γυρο σου σπευουν να παρουν αγαπη απο σενα κι να σου επιστρέφουν στη καλύτερη αδιαφορία, οταν η βοήθεια σου προς οποιον την εχει αναγκη ειναι χωρις να φοβάσαι το τι μπορεί να παθεις, οταν δίνεσαι χωρις να περιμένεις τπτα, απο την αλλη ειναι κι ευχη διοτι τα αισθήματα και η καλοσύνη που χαϊδεύει τη καρδια σου δυσκολα θα υπάρξουν λογια να περιγράψουν το μεγαλιο συναισθήματων.
    Επειδή ειμαι πολυ χρόνα παθωντας της φριμπας αλλα κι των αλλων καταραμένων χρήσεων θα σου λεγα να συνεχίσεις την αποχή, να εξασκείς τη ψυχική σου δύναμη, να βλέπεις κι να ακους αλλα να μη συμμετέχεις.Μια καλη ιδεα ειναι να γεμίζεις τις μερες σου κι τις ωρες σου με πράγματα κι ανθρωπους που δεν εχουν σχεση με αυτα.
    Τελος, δεν ειναι εφιάλτες αυτα που βλεπουμε κοπελια, ειναι ονειρα κι ειναι δυστυχώς ο χαρακτηρας μας ετσι, σου εύχομαι να μην εχεις την δικημου τυχη, να μπορεσεις να βρεις την αρμονια των ονειρωνσου, να καταλαβεις καποια μερα ποσο τυχερη κι διαφορετικη εισαι αλλα χωρις να βλαψεις την υγεια σου και να πικρανεις τους τυχερους που σε αγαπανε και που ο θεος τους εκανε το δωρο να εισαι στο περιβάλλον τους. Αγαπα τον εαυτοσου ωστε να μπορεσεις να δώσεις αγαπη!!! Εύχομαι να μη τρομαξεις απο την ανακάλυψη των πανεμορφων συναισθήματων που εχεις μεσα σου, αν δεν καμω λάθος.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Ειμουν χρήστης διαφόρων ουσιών. Και κάθε μέρα βλέπω εφιάλτες. Έχεις βρει κάτι να σ βοηθάει ;

Similar Threads

  1. Εφιάλτες
    By Κύκνος in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 267
    Last Post: 14-01-2020, 12:02
  2. Εφιάλτες
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 13-03-2013, 15:54
  3. ΕΦΙΑΛΤΕΣ
    By Dimitra23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 07-06-2008, 00:24
  4. Εφιαλτες
    By gog_magog in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 08-12-2007, 18:05
  5. Εφιάλτες
    By Τίνα in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 26-12-2006, 13:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •