Είναι μαζί μου από λύπηση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    2

    Είναι μαζί μου από λύπηση;

    Ζητώ εξαρχής συγγνώμη αν δεν έχουν συνοχή τα όσα γράψω,δεν έχει πάλι η σκέψη μου συνοχή τελευταία...είμαι εδώ κ 1+ χρόνο με κάποια κοπέλα αλλά τελευταία έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν με θέλει πραγματικά,δε νομίζω ότι είναι ερωτευμένη μαζί μου αλλά παραμένει μαζί μου γιατί είμαι καλός άνθρωπος...αυτή το τονίζει συνέχεια πόσο καλός είμαι,πόσο καλα της φέρομαι κ.α...και κάποια άλλη στο παρελθόν είχε πει πόσο καλός είμαι κ ότι δεν νιώθει ότι μπορεί να αφήσει ένα άτομο τέτοιο να της φύγει..απ'ότι καταλάβατε κ εκείνη δεν ήταν ερωτευμένη μαζί μου αλλά ούτε κ εγώ οπότε δεν με πλήγωσε αυτό που είπε..αλλά τώρα είναι διαφορετικά...την γνώρισα όταν έπιασα πάτο κ με κανε να ξαναχαμογελάσω κ να ελπίσω ότι θα αγαπήσω κ θα μ'αγαπήσουν ίσως για πρώτη φορά στη ζωή μου εφόσον μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον με έλλειψη αγάπης.φαντάζεστε λοιπόν πόση λαχτάρα είχα!κ το πίστεψα,το ένιωσα..κ μου είπε λόγια που δεν είχα ξανακούσει,για πρώτη φορά ένιωσα τόση ευτυχία κ ότι με αγαπούν.αλλά σιγα σιγά είδα σημάδια,άρχισε να μου μιλάει άσχημα,να με μειώνει πάνω στα νεύρα της.μετά ζήταγε συγγνώμη,κατά καιρούς..άλλες φορες έλεγε είναι πληγωμένη κ φοβάται...κ έδωσα τα πάντα να την κάνω να μ'εμπιστευτεί,κάποιες φορές ένιωθα ότι το κατάφερα κ άλλες..φοβάμαι ότι δεν έχει ξεπεράσει τον πρώην της,κ γενικά ότι δεν είναι ευχαριστημένη μαζί μου..πλέον νίωθω ότι ούτε να βγει μαζί μου δεν θέλει,ούτε να την πλησιάσω...μου πετάει διάφορα να με πληγώσει κ κοιτάει να δει πως σκυβω το κεφάλι λες κ εκείνη τη στιγμή παίρνει τόσο ευχαρίστηση απ'αυτό..θα με νομίζετε μεγάλο μ****κα αλλά δεν είναι έτσι,αν ξέρετε πως είναι να μην νιώσατε ποτέ αγάπη κ όταν νομίζατε ότι την βρήακτε να σας την παίρνουν από τα χέρια θα με καταλάβετε..είμαι τελείως μόνος αν την αφήσω,δεν έχω άλλον άνθρωπο,όλη μέρα ζω σαν ζόμπι περιμένοντας πότε κ αν θα την δω..μερικές φορές σκέφτομαι ότι κ πριν στην κατάθλιψή μου ήμουν βυθισμένος αλλά τώρα είναι χειρότερα,τώρα ξέρω πως είναι όταν νιώθεις ότι σε αγαπούν...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    πιστευω οτι θα πρεπει να ξεκαθαρισεις αν προκειται για προβλημα επικοινωνιας η αν η κοπελα εχει ατονισει το ενδιαφερον της.
    Αν συμβαινει το δευτερο τοτε τα σημαδια δειχνουν οτι η σχεση σου εχει κανει το κυκλο της.
    Αν μιλαμε για το πρωτο δεν εισαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος.
    Δεν ξερω αν εχετε τα κουραγια για να αποκτησετε εκ νεου την χαμενη επικοινωνια σας.


    Τι λες εσυ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    2
    Της το έχω φέρει απ\'έξω απ\'έξω κ υποστηρίζει ότι δεν είναι καλά τελευταία,αλλά αυτό που σας λέω είναι ότι είχε τέτοιες αντιδράσεις από την αρχή περίπου,άλλες μέρες είναι άλλος άνθρωπος,έχω παρατηρήσει πως μόλις κάνω κάτι για αυτήν (πχ δώρο,την πάω ταξίδι κτλ) δείχνει φούλ ερωτευμένη μαζί μου..το κακό είναι ότι τον εαυτό μου φοβάμαι,θα ξαναβυθιστώ στην κατάθλιψη όταν φύγει κ χειρότερα από πριν..Η επικοινωνία μας είναι πολύ καλή,είναι δύσκολο να στο εξηγήσω αλλά είναι λες κ τσακώνεται μόνη της,εκνευρίζεται μόνη της..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι άνθρωποι είναι να πιστεύουν πως είναι μόνοι τους σ\'ένα πλανήτη 6,5 δισεκατομμυρίων ψυχών..Είμαι σίγουρος πως έχεις μικρύνει τόσο πολύ τον κόσμο σου, που μέσα του χωράς μόνον εσύ και η σύντροφος σου, έτσι ? Ε λοιπόν σε βεβαιώνω πως δεν είναι έτσι. Γράφοντας σ\' αυτό το φόρουμ , μόλις άνοιξες ένα παράθυρο σ\' ένα κόσμο πιο μεγάλο, που μπορεί να σ\' ακούσει και να σε καταλάβει...Κι αυτό είναι ένα πρώτο βήμα.

    Κατά την άποψη μου, το επόμενο βήμα που αφορά την σχέση σου επί της ουσίας, είναι να συζητήσεις τους προβληματισμούς σου με την κοπέλα σου. Να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις εσύ και τι θέλει εκείνη. Πως αντιλαμβάνεσαι εσύ τη σχέση σας και πως την αντιλαμβάνεται εκείνη. Χωρίς να βάζετε ακόμη στόχους που πιθανόν να δημιουργήσουν φοβικά σύνδρομα για το μέλλον, να αποτιμήσετε αυτό που ζήσατε μαζί μέχρι τώρα και να δείτε την από κοινού πορεία σας για το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα...

    Υπάρχει πιθανότητα, όπως λέει και ο Κρίνος, να καταλήξετε στο συμπέρασμα πως η σχέση σου με την κοπέλα έχει κάνει τον κύκλο της. Σ\' αυτή την περίπτωση καλά θα κάνεις να είσαι προετοιμασμένος να αντιμετωπίσεις το γεγονός σαν ένα τέτοιο, δηλαδή ένα γεγονός μιας ζωής που έχει πολλά να δει ακόμη μπροστά της και πως τίποτε δεν είναι μεγαλύτερο από αυτό που θα έρθει..
    Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα , ό,τι σε βασανίζει να είναι ο απόηχος μιας χαμένης επικοινωνίας , είναι στο χέρι σας να βρείτε τις γέφυρες που θα την αποκαταστήσουν, και να βαδίσετε και πάλι μαζί με εμπιστοσύνη στη σχέση σας..

    Τίποτε δεν χάνεται πριν το δεις να φεύγει κι αν τελικά χαθεί, πάντα θα υπάρχει κάτι άλλο που θα μέλλει νάρθει.. :)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by ornament

    αλλά είναι λες κ τσακώνεται μόνη της,εκνευρίζεται μόνη της..


    αυτο που εγραψες μου εκανε ενα τριτο κλικ....
    πιθανολογω οτι δεν εισαι ο μονος που χρειαζεται ψυχολογο η ψαχαναλυση.

    Περα του αν εχεις μια θαυμασια επικοινωνια / σχεση κλπ,
    βλεπω ενα ενδεχωμενο να εχει δικα της αλυτα ζητηματα (που εσυ αγνοεις) τα οποια αυτα μπαινουν μπροστα και σας δημιουργουν προβληματα.

    Μην μπεις στη διαδικασια να τα λυσεις (φανταζομαι οτι ηδη εισαι αρκετα φορτωμενος) αλλα να ψαξεις μηπως υπαρχει κατι αλλο που αυτη την στιγμη δεν το βλεπεις.
    Λες για τον εαυτο σου οτι εχεις τα (αναγνωρισμενα γενικα μιλωντας) προβληματα αλλα δεν εχεις σκεφτει οτι και η συντροφος σου μπορει να εχει και αυτη τα δικα της.


    Μεχρι στιγμης απο οσα εχω διαβασει βρισκω δυο λυσεις:
    Η προσπαθησε να επικοινωνησεις σε αυτη την κατευθυνση να δεις τι πραγματικα συμβαινει και τι μπορειτε να λυσετε, η αν αυτο σου ειναι αδυνατο κατευθυνε την προς καποιο ειδικο για να δει τι ακριβως σημαινει αυτο το τσακωνεται μονη της.


    Σε πληροφορω οτι μεσα της μπορει να υπαρχει ενας χαος και εσυ να μην γνωριζεις τιποτα....
    Αν οντως την αγαπας θα βρεις την υπομονη να περπατησετε μαζι τις δυσκολες αυτες στιγμες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δεν ειναι ψεματα οταν λενε πως η αγαπη ειναι το μεγαλυτερο ναρκωτικο.εισαι ερωτοχτυπημενος ναρκομανης φιλε μου και ευαλωτος.δυσκολη εποχη για πριγκηπες,πρεπει να προσαρμοστεις στα νεα δεδομενα γιατι πλεον η αγαπη δεν λυνει ολα τα προβληματα.(ετσι λενε).αλλα θα σου πω μεταξυ μας κατι.η μονη πραγματικη σταθερη και μεγιστη αγαπη ειναι της μητερας.αν δεν την εχεις νοιωσει παρτο αποφαση πως ατυχησες σε αυτο το θεμα και προχωρησε τη ζωη σου.και η αγαπη δεν ειναι παντοτινη,πρεπει να εχουν την ικανοτητα τα ατομα να αγαπουν και στις μερες μας .... τσουκ.ακομα η αγαπη ειναι διαφορετικη εννοια για τον καθενα,αναλογα με το συναισθηματικο του υποβαθρο.ενα να εχεις υποψη,την αγαπη δεν την χορταινεις ποτε και στη ζωη μας την βρισκουμε για μικρα χρονικα διαστηματα,οποτε,οταν την βρισκεις ρουφιξε την γνωριζοντας πως πιθανοτατα δεν θα διαρκεσει για παντα και να αισθανεσαι τυχερος που ενοιωσες την δυναμη της...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •