Πάτησα σκουριασμενο καρφί - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 89
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νεφέλη μπορεί να κάνω λάθος, οι ειδικοί θα σου το πουν αυτό, αλλά νομίζω ότι οι ιδεοψυχαναγκασμοί κι όλα αυτά γίνονται πολύ πιο έντονοι όταν κάτι άλλο σε αγχώνει ή δεν πάει καλά σε κάποιον τομέα της ζωής σου. Ίσως σε μπερδεύω με άλλο μέλος, αλλά εσύ δεν είχες πει ότι με το σύζυγο έχετε άλυτα προβλήματα και σκέφτεσαι εδώ και χρόνια διαζύγιο αλλά διστάζεις;
    Θέλω να πω μήπως εστιάζει το μυαλό σου σε κουλές ιδέες επειδή δεν αντιμετωπίζεις τα ουσιαστικά προβλήματα στη ζωή σου; Τα έχεις συζητήσει με τον ψυχολόγο όλα αυτά;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Πάλι άγχος με έχει πιάσει γιατί ξεκίνησε να τσούζει ο λαιμός μου από την Τετάρτη κ το σαββατοκύριακο είχα τρομερό πονόλαιμο... Κάνω συνειρμούς μήπως κόλλησα κάτι από αυτά που φοβάμαι. Αν κ Τετάρτη ξύπνησα κ κρύωνα, τα χαράματα πάντα σκεπαζομαι γιατί κρυώνω. Αυτή τη φορά δε σκεπαστηκα κ φυσούσε τα χαράματα οπότε ένιωσα να κρυώνω κ ίσως γιαυτό ετσουζε ο λαιμός. Αλλά πσκ τέτοιον πονόλαιμο δεν τον περίμενα. Κ βραχνιασα εντελώς. Πφφφ τα σκέφτομαι κ φοβάμαι τελικά τι ήταν αυτό που με τσίμπησε πριν ένα μήνα στην παραλία. Υπάρχει περίπτωση να τρυπηθεις από βελόνα και να μη ματώσεις???

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    . Υπάρχει περίπτωση να τρυπηθεις από βελόνα και να μη ματώσεις???
    Ναι , υπαρχει , και μην ξεχνας το ανοσοποιητικο συστημα ειναι τοσο ισχυρο , που αντιδρα αυτοβουλως ..........εμενα που με γρατζουνισε ενα κεραμιδογατος , στοην παλαμη , το ιδιο βραδυ εφτασα 41.5 πυρετο , μουπε ο γιατρος οτιηταν σηψαιμια , αλλα αντεδρασε ο οργανισμος , κα σκοτωσε το μικροβιο .΄....αυτο δεν ισχυει για υπερηλικες , αλλα εσυ , μικρη κοπελα νανησυχεις ? μην ανησυχεις , στο εγγυωμαι , αν ηταν κατι , θαχε εκδηλωθει εδω και μερες ....ειναι σαν να λεμε οτι αν πινεις αλκοολ , και μπολικο , ο οργανισμος θα τα φτυσει , αμ δε, εχει το δικο του συστημα στο σηκωτι που αποβαλλει ολα τα μικροβια ....αμα το παρακανεις βεβαια .............πας γυρευοντας .......( το θεωρει ανεπιθυμητο το αλκοολ , τοξικο )
    μικροι που ειμαστε και παιζαμε στις αλανες , σκοτονωμασταν στις τουμπες , μες τα βρωμοοικοπεδα , , ε , κανεις δεν επαθε τιποτα .....................ηρεμησε , δεν εχεις τιποτα ......
    περισσοτερο κακο σου κανει ο φοβος .....στην ψυχολογια σου ......μεσα σε μια βδομαδα θα τοχεις ξεχασει .....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Βρε ξέρεις πως σκέφτεται το μυαλό του ψυχαναγκαστικου... Λέω λες να πάτησα καμία μολυσμένη σύριγγα? Δεν εψαξα μέσα στην άμμο κ τις πέτρες εκείνη την ώρα μήπως ήταν τίποτα. Αλλά αν δεν ματώσει, πως μπορείς να μολυνθεις?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Έχει κολλήσει το μυαλό μου μήπως μπήκε ελάχιστα στο δέρμα μου καμιά σύριγγα και παρόλο που δεν είδα αίμα, με μόλυνε. Βοηθήστε με παιδιά, έχει μπλοκάρει το μυαλό μου και δε μπορώ να σκεφτώ καθαρά!! Φέρνω συνέχεια στο μυαλό μου την σκηνή κ προσπαθώ να την κάνω αναπαρασταση

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Έχει κολλήσει το μυαλό μου μήπως μπήκε ελάχιστα στο δέρμα μου καμιά σύριγγα και παρόλο που δεν είδα αίμα, με μόλυνε. Βοηθήστε με παιδιά, έχει μπλοκάρει το μυαλό μου και δε μπορώ να σκεφτώ καθαρά!! Φέρνω συνέχεια στο μυαλό μου την σκηνή κ προσπαθώ να την κάνω αναπαρασταση
    Καταλαβαίνεις οτι όντως ειναι κόλλημα του μυαλού σου οποτε χαλάρωσε.. Δεν υπάρχουν παντού βελόνες ποσο μαλλον μολυσμενες... Μην αγχώνεσαι για πράγματα που δεν ανήκουν στη πραγματικότητα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #22
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι , υπαρχει , και μην ξεχνας το ανοσοποιητικο συστημα ειναι τοσο ισχυρο , που αντιδρα αυτοβουλως ..........εμενα που με γρατζουνισε ενα κεραμιδογατος , στοην παλαμη , το ιδιο βραδυ εφτασα 41.5 πυρετο , μουπε ο γιατρος οτιηταν σηψαιμια , αλλα αντεδρασε ο οργανισμος , κα σκοτωσε το μικροβιο .΄....αυτο δεν ισχυει για υπερηλικες , αλλα εσυ , μικρη κοπελα νανησυχεις ? μην ανησυχεις , στο εγγυωμαι , αν ηταν κατι , θαχε εκδηλωθει εδω και μερες ....ειναι σαν να λεμε οτι αν πινεις αλκοολ , και μπολικο , ο οργανισμος θα τα φτυσει , αμ δε, εχει το δικο του συστημα στο σηκωτι που αποβαλλει ολα τα μικροβια ....αμα το παρακανεις βεβαια .............πας γυρευοντας .......( το θεωρει ανεπιθυμητο το αλκοολ , τοξικο )
    μικροι που ειμαστε και παιζαμε στις αλανες , σκοτονωμασταν στις τουμπες , μες τα βρωμοοικοπεδα , , ε , κανεις δεν επαθε τιποτα .....................ηρεμησε , δεν εχεις τιποτα ......
    περισσοτερο κακο σου κανει ο φοβος .....στην ψυχολογια σου ......μεσα σε μια βδομαδα θα τοχεις ξεχασει .....
    Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλο για να το ξεχάσει σε μια βδομάδα. Μιλάμε για ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή. Οποιος ξέρει τι θα πει αυτό καταλαβαίνει.
    Είναι ένα συνεχόμενο μαρτύριο που κάνει κύκλους και δεν σε αφήνει να ησυχάσεις. Ζεις με φαντάσματα και σαν αίσθηση δεν διαφέρει πολυ από όσους έχουν ψευδαισθήσεις. Η κοπέλα υποφέρει και αυτό δεν φεύγει εύκολα από το μυαλό.
    Ας είμαστε όλοι προσεκτικοί στο τι λεμε.
    Για να κολλήσεις κάτι χρειάζεται αρκετή ποσότητα αίματος σε ανοιχτη πληγή με ικανό ιικο φορτίο hiv για να μολύνει κάποιον.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Σε καταλαβαινω τα χω περασει κι εγω κ ξερω πως ειναι.δεν εκανα τιποτα απλα περιμενα οτι θα πεθανω το χα πιστεψει τοσο πολυ.μολις περναγε ενα ευλογο διαστημα και δεν ειχα παθει τιποτα δεν προλαβαινα να χαρω γιατι παλι καπου ξανα χτυπαγα απο κατι αιχμηρο κι φοβομουν παλι ειχα αυτες τις ιδεες.μετα απο ενα διαδτημα με ολο αυτο το αγχος κατερευσα εντελως ειχα κλειστει μες το σπιτι κ φοβομουν τα παντα και την σκονη.δεν επαιρνα τοτε αντικαταθληπτικα αλλα μετα απο δυο χρονια κλεισμενη μες το σπιτι σχεδον αναπηρη απο τις φοβιες πηγαμε σε ψυχιατρο κ μου γραψε.βοηθηθηκα αλλα ακομα παλευω.εχεις καποιο ενδιαφερον στη ζωη σου;κατι που πραγματικα σ αρεσει κ σ αποροφα;εναν στοχο που θελεις πολυ;ενα ονειρο;δεν εχουν πολυ δυναμη οι ιδεοληψιες οταν υπαρχει ορεξη για ζωη.αν θες λεει ν αλλαξεις μην τρως το χρονο σου παλευοντας με το παλιο χρησιμοποιησε το στο να χτισεις το καινουριο.δε χρειαζεται να παλευεις με τις ιδεοληψιες οσο δεν τους δινεις σημαδια κ γεμιζεις το μυαλο σου με αλλες σκεψεις αυτες θα σβηνουν.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Τώρα ξερετε τι σκάλωμα έφαγα? Επειδή κατά λάθος γρατζουνισα στη μύτη το παιδί μου με το νύχι μου, δε ματώσε εκείνη την ώρα κ έκανε κακαδι 2 μέρες μετά, μήπως συνέβη το ίδιο κ σε εμένα. Δλδ.να με γρατζουνισε η βελόνα στην πατούσα, δε ματώσε κ 2 μέρες μετά να έκανε κακαδι αλλά να μην το είδα, γιατί έφυγε επειδή ήταν στην πατούσα κ το πατούσα το ποδι. Πάλι αγχώθηκα. Τι θα κάνω ρε παιδιά δεν αντέχω. Αν γρατζουνιστηκα επιφανειακά κ δεν φάνηκε εκείνη την στιγμή?

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Τώρα ξερετε τι σκάλωμα έφαγα? Επειδή κατά λάθος γρατζουνισα στη μύτη το παιδί μου με το νύχι μου, δε ματώσε εκείνη την ώρα κ έκανε κακαδι 2 μέρες μετά, μήπως συνέβη το ίδιο κ σε εμένα. Δλδ.να με γρατζουνισε η βελόνα στην πατούσα, δε ματώσε κ 2 μέρες μετά να έκανε κακαδι αλλά να μην το είδα, γιατί έφυγε επειδή ήταν στην πατούσα κ το πατούσα το ποδι. Πάλι αγχώθηκα. Τι θα κάνω ρε παιδιά δεν αντέχω. Αν γρατζουνιστηκα επιφανειακά κ δεν φάνηκε εκείνη την στιγμή?
    Γι αυτο λεγεται κ η νοσος της αμφιβολιας.παρατα τα οτι εγινε εγινε.εκανες τον αντιτετανικο ορο κ τελος.Αυτοι που ζουν ειναι πιο χυμα εμεις περπαταμε στις μυτες των ποδιων μην ακουμπησουμε μην παθουμε κατι.ειναι βασανο.απλα να σε βασανιζεις θελεις.δεν υπαρχουν απαντησεις στις αμφιβολιες σου.μετα θα γινει κατι αλλο κ θα χεις παλι αμφιβολιες.ειναι μια δυνη που σε ρουφαει μην δινεις σημασια αδιαφορησε κ θα φυγει

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Να ξερεις σε καταλαβαινω απολυτα.ειχα παει πολλες φορες στο παρελθον σε φαρμακειο κι ελεγα να μου κανουν αντιτετανικο κ θυμαμαι που ελεγα δεν ειδα αιμα αλλα ισως να ηταν πολυ λιγο κ να μην το ειδα ας κανουμε τον ορο κ μου λεγανε με ελαφρο χαμογελο οοοοοχι δε χρεαααααζεται ενταξει εισαι.οοοοχι χιχιχι.κι εφευγα χωρις να κανω τον ορο κ βασανιζομουν

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Εδώ δε μιλάω για το καρφί, μιλάω για κάτι που με τσίμπησε στην παραλία κ δεν κατάλαβα, δεν είδα τι ηταν. Στην άμμο ανάμεσα σε πέτρες.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Τώρα ξερετε τι σκάλωμα έφαγα? Επειδή κατά λάθος γρατζουνισα στη μύτη το παιδί μου με το νύχι μου, δε ματώσε εκείνη την ώρα κ έκανε κακαδι 2 μέρες μετά, μήπως συνέβη το ίδιο κ σε εμένα. Δλδ.να με γρατζουνισε η βελόνα στην πατούσα, δε ματώσε κ 2 μέρες μετά να έκανε κακαδι αλλά να μην το είδα, γιατί έφυγε επειδή ήταν στην πατούσα κ το πατούσα το ποδι. Πάλι αγχώθηκα. Τι θα κάνω ρε παιδιά δεν αντέχω. Αν γρατζουνιστηκα επιφανειακά κ δεν φάνηκε εκείνη την στιγμή?
    Δε γινονται αυτα που λες.ποια βελονα;πατησες βελονα;η κι αυτο υποθετικο ειναι;;;παντως κ αυτο που λες για το μωρο σου μπορει μονο του με τα χερακια του να γρατζουνιστηκε σ εκεινο το σημειο γιατι ισως ενιωθε ενοχληση κ να το εξησε κ γι αυτο να εκανε κακαδι μετα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλο για να το ξεχάσει σε μια βδομάδα. Μιλάμε για ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή. Οποιος ξέρει τι θα πει αυτό καταλαβαίνει.
    Δεν τοχω αυτο , αλλα εχω καταλαβει , γυρναει η ιδεα μες το μυαλο σου συνεχως ......δεν θελει γιατρο/φαρμακα .....δεν μου κανει εντυπωση , κι μενα μου κολλανε εμμονες ιδεες , αλλα τις διωχνω , καμμια σχεση με το δικο σου .......πολυ πιο ισχυρο ....δεν σε κατακρινω ,ασθενεια ειναι , αγαπητη .....ευχομαι να μην αρηγσει να περασει , σε συμπονω ......πρεπει ναναι βασανιστηριο ....

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Ξερεις κ οι πετρες στην παραλια μπορει να σε ''τσιμπησουν'' δεν ειναι ολες λειες.μερικοι τρεχουν κ ξυπολιτοι ουτε καταλαβαινουν τι πατανε στην παραλια.οταν σε τρυπησει κατι κ δε βγει αιμα ολα καλα.αν σε τρυπησει κ βγει παλι μπορει να ειναι ολα καλα γιατι το αιμα βγαινει προς τα εξω οπως βγαινει βγαινει κ οτιδηποτε βρωμικο μολυσμενο.τωρα αν ειναι βαθιααα η πληγη εκει υπαρχει λογος ανησυχιας κ παιρνεις μετρα

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δυατυχώς την πάτησα...
    By ΣΟΦ1987 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 07-10-2018, 21:29
  2. την πατησα για ακομη μια φορα
    By magdalene in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 06-07-2017, 21:56
  3. Μήπως έχω ΣΚΠ??? Τη πάτησα με το Ιντερνετ!!!
    By eric_cartman in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 03-02-2014, 02:11
  4. Την πάτησα άσχημα με τον ψυχολόγο μου
    By STORM LORD in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 25
    Last Post: 20-04-2012, 21:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •