Πάτησα σκουριασμενο καρφί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 89
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285

    Πάτησα σκουριασμενο καρφί

    Καλησπέρα, όπως διαβάζετε κι από τον τίτλο, πήγαμε σε ένα κτήμα με πισίνα, αφού πέρασε η ώρα κ σηκωθήκαμε να φύγουμε, βάζω τις σαγιονάρες μου κ νιώθω κάτι να με τσιμπάει. Τιναζω το ποδι μου νομίζοντας πως είναι κάνα αγκάθι, ξανανιωθω το τσίμπημα. Βγάζω τη σαγιονάρα κ βλέπω από κάτω να έχει καρφωθεί κάτι σαν προκα, ήταν ένα από αυτά που βάζουμε στα πόδια κάτω από τα τραπεζάκια για να μην γλυστρανε. Είχε πλαστικό από την μία μεριά (σαν μεγάλη πινέζα). Είχε βγει στην πάνω μεριά της σαγιονάρας (εκεί που ακουμπάει η πατούσα) ίσα ίσα λίγο η μύτη του καρφιου. Δεν ήταν πολύ μυτερη η άκρη όμως. Φρίκαρα κ κοίταξα το ποδι μου αλλά δεν είδα πουθενά αίμα. Παρολαυτα επειδή ήταν σκουριασμενο πήγα κ έκανα αντιτετανικο. Τώρα μου μπήκαν κι άλλες ιδέες, μήπως το είχε πατήσει κάνας άλλος κ είχε τρυπηθει πριν από μένα κ είχε καμία μεταδοτική ασθένεια που μεταδίδεται με το αίμα (ξέρετε, τα γνωστά ΣΜΝ κλπ.) Αυτό βέβαια που περιγράφω έγινε λίγο πριν φύγουμε. Εκτός αν τρυπηθηκα πιο πριν όταν πήγαμε κ δεν το καταλαβα. Από την άλλη απορώ αφού φεύγοντας πάτησα κανονικά το ποδι μου πως δε με τρύπησε. Γενικά έχω φάει τρελη φρίκη λόγω Ιψδ κ το σκέφτομαι συνέχεια. Βοήθεια!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Καλησπέρα, όπως διαβάζετε κι από τον τίτλο, πήγαμε σε ένα κτήμα με πισίνα, αφού πέρασε η ώρα κ σηκωθήκαμε να φύγουμε, βάζω τις σαγιονάρες μου κ νιώθω κάτι να με τσιμπάει. Τιναζω το ποδι μου νομίζοντας πως είναι κάνα αγκάθι, ξανανιωθω το τσίμπημα. Βγάζω τη σαγιονάρα κ βλέπω από κάτω να έχει καρφωθεί κάτι σαν προκα, ήταν ένα από αυτά που βάζουμε στα πόδια κάτω από τα τραπεζάκια για να μην γλυστρανε. Είχε πλαστικό από την μία μεριά (σαν μεγάλη πινέζα). Είχε βγει στην πάνω μεριά της σαγιονάρας (εκεί που ακουμπάει η πατούσα) ίσα ίσα λίγο η μύτη του καρφιου. Δεν ήταν πολύ μυτερη η άκρη όμως. Φρίκαρα κ κοίταξα το ποδι μου αλλά δεν είδα πουθενά αίμα. Παρολαυτα επειδή ήταν σκουριασμενο πήγα κ έκανα αντιτετανικο. Τώρα μου μπήκαν κι άλλες ιδέες, μήπως το είχε πατήσει κάνας άλλος κ είχε τρυπηθει πριν από μένα κ είχε καμία μεταδοτική ασθένεια που μεταδίδεται με το αίμα (ξέρετε, τα γνωστά ΣΜΝ κλπ.) Αυτό βέβαια που περιγράφω έγινε λίγο πριν φύγουμε. Εκτός αν τρυπηθηκα πιο πριν όταν πήγαμε κ δεν το καταλαβα. Από την άλλη απορώ αφού φεύγοντας πάτησα κανονικά το ποδι μου πως δε με τρύπησε. Γενικά έχω φάει τρελη φρίκη λόγω Ιψδ κ το σκέφτομαι συνέχεια. Βοήθεια!!!
    Ότι και να είχε , αφού δεν έπιασε αίμα δηλαδή δεν έφτασε στο αίμα σου, αφού δεν είδες να τρέχει, δεν έχεις θέμα, ξέχνα το. Και να είχε δηλαδή , δε μεταδίδεται τόσο εύκολα, μπορείς να μιλήσεις και με ενα παθολόγο αν θέλεις για λεπτομέρειες, αλλά δεν έχεις κανένα θέμα από αυτά που λες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για 48 ωρες , κινδυευεις απο τετανο , κανε εναν αντιτετανικο ..........αυριο .....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αφου εκανες αντιτετανικο, μη φοβασαι τπτ.
    σμν απο καρφι, δεν εχει μεταδοθει ακομα...
    επισης , τι καρφι; οπως το περιγραφεις, οτι με το ζορι και το καταλαβες, ηταν λιγοτερο απο πινεζα, οχι καρφι... στην σαγιοναρα καρφωθηκε και σε γρατσουνισε λιγο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Έκανε μια επιφανειακή γρατζουνιά, σα γραμμούλα που ίσα ίσα φαίνεται στο δέρμα. Αίμα δεν είδα πάντως... Λίγο κόκκινησε αργότερα το σημείο, ίσως επειδή το πατούσα κ το πιεζα για να δω αν κόπηκα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Καλησπέρα, όπως διαβάζετε κι από τον τίτλο, πήγαμε σε ένα κτήμα με πισίνα, αφού πέρασε η ώρα κ σηκωθήκαμε να φύγουμε, βάζω τις σαγιονάρες μου κ νιώθω κάτι να με τσιμπάει. Τιναζω το ποδι μου νομίζοντας πως είναι κάνα αγκάθι, ξανανιωθω το τσίμπημα. Βγάζω τη σαγιονάρα κ βλέπω από κάτω να έχει καρφωθεί κάτι σαν προκα, ήταν ένα από αυτά που βάζουμε στα πόδια κάτω από τα τραπεζάκια για να μην γλυστρανε. Είχε πλαστικό από την μία μεριά (σαν μεγάλη πινέζα). Είχε βγει στην πάνω μεριά της σαγιονάρας (εκεί που ακουμπάει η πατούσα) ίσα ίσα λίγο η μύτη του καρφιου. Δεν ήταν πολύ μυτερη η άκρη όμως. Φρίκαρα κ κοίταξα το ποδι μου αλλά δεν είδα πουθενά αίμα. Παρολαυτα επειδή ήταν σκουριασμενο πήγα κ έκανα αντιτετανικο. Τώρα μου μπήκαν κι άλλες ιδέες, μήπως το είχε πατήσει κάνας άλλος κ είχε τρυπηθει πριν από μένα κ είχε καμία μεταδοτική ασθένεια που μεταδίδεται με το αίμα (ξέρετε, τα γνωστά ΣΜΝ κλπ.) Αυτό βέβαια που περιγράφω έγινε λίγο πριν φύγουμε. Εκτός αν τρυπηθηκα πιο πριν όταν πήγαμε κ δεν το καταλαβα. Από την άλλη απορώ αφού φεύγοντας πάτησα κανονικά το ποδι μου πως δε με τρύπησε. Γενικά έχω φάει τρελη φρίκη λόγω Ιψδ κ το σκέφτομαι συνέχεια. Βοήθεια!!!
    Ναι είναι ορισμός του ocd, χαλάρωσε, δεν κινδυνεύεις, έχω περάσει ένα δισεκατομμύριο τέτοια μέχρι να καταλάβω ότι απλά έχανα τον χρόνο και την ηρεμία μου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ότι θα κολλήσεις σμν από σκουριασμένο καρφί;Είναι αστείο!
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Όχι, ότι κάποιος το πάτησε πριν από μένα κ μετά εγώ..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Επίσης αντίστοιχο περιστατικό μου έτυχε πριν ένα μήνα, πάλι φεύγοντας από την παραλία, πάτησα κάτι που με τσίμπησε. Κι επειδή είχε φύγει μπροστά η παρέα, βιαστική δεν είδα τι ήταν, μόνο κοίταξα την πατούσα μου να δω αν τρυπηθηκα κ δεν ειχε αίμα. Από τότε μου μπήκε στο μυαλό μην ήταν καμιά μολυσμένη σύριγγα.. Κλασσική ιψδ θα μου πείτε, αλλά αντε βγαλτο μου τώρα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Πολυ απλα πας για εξετάσεις. Να σε ενημερώσω οτι σε περίπτωση aids τον πρώτο μήνα της μόλυνσης ο ιος ειναι ανιχνευσιμος στο αίμα. Και μετα υπάρχει αυτό το μικρο παράθυρο απο 3 εως 6 μήνες.
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Επίσης αντίστοιχο περιστατικό μου έτυχε πριν ένα μήνα, πάλι φεύγοντας από την παραλία, πάτησα κάτι που με τσίμπησε. Κι επειδή είχε φύγει μπροστά η παρέα, βιαστική δεν είδα τι ήταν, μόνο κοίταξα την πατούσα μου να δω αν τρυπηθηκα κ δεν ειχε αίμα. Από τότε μου μπήκε στο μυαλό μην ήταν καμιά μολυσμένη σύριγγα.. Κλασσική ιψδ θα μου πείτε, αλλά αντε βγαλτο μου τώρα...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    O αντιτετανικος ορος χρειαζεται μονο σε οσους δεν εχουν κανει τρεις δοσεις του εμβολιου. Οι υπολοιποι κανουν μια αναμνηστικη δοση του εμβολιου, εκτος αν η τελευταια ηταν εντος 10 ετων, οποτε δεν κανουν τιποτα.

  12. #12
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Πολυ απλα πας για εξετάσεις. Να σε ενημερώσω οτι σε περίπτωση aids τον πρώτο μήνα της μόλυνσης ο ιος ειναι ανιχνευσιμος στο αίμα. Και μετα υπάρχει αυτό το μικρο παράθυρο απο 3 εως 6 μήνες.
    Εάν πάει να κάνει την εξέταση δυστυχώς θα ανοίξει έναν καινούριο φαύλο κύκλο ο οποίος επίσης δεν θα έχει σταματημό.
    Πάντα κάτι καινούριο θα γίνεται και θα αμφιβάλλει και θα θέλει να ξαναπάει και να ξαναπάει. Το ζω στην πράξη και ξέρω.
    Δυστυχώς αυτό είναι το μυαλο του ιδεοψυχαναγκαστικου. Να αμφιβάλλει για ΟΛΑ.
    Για συμβάντα, περιστατικά, σκέψεις, εξετάσεις τα πάντα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εάν πάει να κάνει την εξέταση δυστυχώς θα ανοίξει έναν καινούριο φαύλο κύκλο ο οποίος επίσης δεν θα έχει σταματημό.
    Πάντα κάτι καινούριο θα γίνεται και θα αμφιβάλλει και θα θέλει να ξαναπάει και να ξαναπάει. Το ζω στην πράξη και ξέρω.
    Δυστυχώς αυτό είναι το μυαλο του ιδεοψυχαναγκαστικου. Να αμφιβάλλει για ΟΛΑ.
    Για συμβάντα, περιστατικά, σκέψεις, εξετάσεις τα πάντα.
    Eσυ εισαι καλύτερα; πότε γυρνάς Αθήνα;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εμενα με ειχε γρατζουνισει σκουριασμενη κεραια αυτη που ειναι για τη τηλεοραση που εχουμε στη ταρατσα απο την μια ακρη στην αλλη οταν ειμουν παιδι και δεν επαθα τιποτα 7ψυχος γατοπαρδος

  15. #15
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Eσυ εισαι καλύτερα; πότε γυρνάς Αθήνα;
    Γυρισα. Δεν είμαι καλά.
    Πήγα ψυχίατρο και μου αύξησε τις δόσεις από τα φάρμακα.
    Κάνω ασκήσεις και με την ψυχολογο αλλά το μυαλό μου είναι κολλημένο....

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δυατυχώς την πάτησα...
    By ΣΟΦ1987 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 07-10-2018, 21:29
  2. την πατησα για ακομη μια φορα
    By magdalene in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 06-07-2017, 21:56
  3. Μήπως έχω ΣΚΠ??? Τη πάτησα με το Ιντερνετ!!!
    By eric_cartman in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 03-02-2014, 02:11
  4. Την πάτησα άσχημα με τον ψυχολόγο μου
    By STORM LORD in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 25
    Last Post: 20-04-2012, 21:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •