Ψυχοσωματικά - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 72
  1. #31
    Σε βοήθησε καθόλου... Είδες κάποια βελτίωση?? Επειδή και εγώ σκέφτομαι να πάω σε ψυχολογο.

  2. #32
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    31
    Προς το παρόν δεν έχω δει κάποια βελτίωση αλλά έχω λίγο καιρό σχετικά

  3. #33
    Κατάλαβα... Εσένα έτσι ξαφνικά ξεκίνησε όλο αυτό? Γτ εγώ είχα περάσει μια ίωση πρώτα και μετά παρουσιάστηκε αυτό το θέμα

  4. #34
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    31
    Εμένα μου παρουσιάστηκε κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού. Αρχικά θεώρησα ότι θα είχε πειράξει κάτι, οποτε του έδωσα σημασία μετά από καμία βδομάδα

  5. #35
    Κατάλαβα.... Απλά είναι φαύλος κύκλος όλο αυτό και θέλει πάνω από όλα ηρεμία και καθαρή σκέψη .. Αυτό πιστεύω είναι η λύση στα ψυχωσωματικα!!

  6. #36
    Quote Originally Posted by bubble11 View Post
    Καλησπέρα,

    Εδώ και σχεδόν 2 μήνες υποφέρω από αναγούλα η οποια κάποιες φορες έχει καταλήξει σε εμετό. Οταν νιωσω πιεσμενη είναι χειρότερα τα πράγματα. Εχω πάει σε γιατρό και οι εξετασεις μου είναι καλές. Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία με ψυχολογο, χωρίς να έχω δει κάποια βελτίωση ακομα. Επίσης, πήγα σε ψυχιατρο ο οποιος μου έδωσε ένα ήπιο αντικαταθλιπτικό, αλλά φοβάμαι να το πάρω.

    Εχει τυχει σε κανέναν να έχει για μεγαλο διαστημα αναγουλα ή/και εμετούς; Αν ναι, πως το αντιμετωπίσατε;

    Ευχαριστω!
    Bubble11 έχει αλλάξει κάτι βελτιώθηκε καθόλου η κατάσταση η συνεχίζει το ίδιο??

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Αγχος ειναι! Το ιδιο παθαινω κ εγω...μονιμα αναγουλες καθε φορα που θα πιεστω ή θα αγχωθω...πριν 6 χρονια ειχα για 2 μηνες καθε μερα αναγουλες...μετα απο πολλες εξετασεις κ με διαγνωση γαστριτιδας ξεκινησα χαπια για στομαχι κ αντικαταθλιπτικο...περασαν ολα..τωρα οταν ειμαι καλα ειναι κ το στομαχι μου καλα...αν αγχωθω με χτυπαει εκει κατευθειαν...νευρωση δηλ...θελει διατροφη γτ ταλαιπωρειται κ ναι εφοσον δν ειναι παθολογικο ισως να δεις ενα ψυχολογο...ελπιζω να βοηθησα????

  8. #38
    Και εγώ απο το άγχος το έχω πάθει και από το λάθος να το ψάξω στο ίντερνετ που πραγματικά όταν έχεις κάτι είναι ο, τι χειρότερο να το ψάξεις ... Και σε συνδυασμό ο, τι είμαι σε μεγάλο βαθμό αρρωστοφοβικος ολο αυτό επιδεινώνεται και γίνεται όλο και πιο έντονο μερικές φορές

  9. #39
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    31
    Καλησπέρα, έχει βελτιωθεί κάπως, αλλά δεν έχει υποχωρήσει εντελώς ακόμα

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Ακριβως..το πεπτικο συστημα ειναι ο δευτερος εγκεφαλος...ολοι ψαχνουμε στο ιντερνετ κ φοβομαστε...αλλα ειναι κατι που θα μας ταλαιπωρει συχνα οποτε χαλαρα εφοσον εχουν αποκλειστει παθολογικα αιτια

  11. #41
    Quote Originally Posted by bubble11 View Post
    Καλησπέρα, έχει βελτιωθεί κάπως, αλλά δεν έχει υποχωρήσει εντελώς ακόμα
    Σιγά σιγά θα υποχωρήσει τελείως... Είδες διαφορά με τα χάπια δλδ?

  12. #42
    Quote Originally Posted by Zelda215 View Post
    Ακριβως..το πεπτικο συστημα ειναι ο δευτερος εγκεφαλος...ολοι ψαχνουμε στο ιντερνετ κ φοβομαστε...αλλα ειναι κατι που θα μας ταλαιπωρει συχνα οποτε χαλαρα εφοσον εχουν αποκλειστει παθολογικα αιτια
    Τα παθολογικά αιτια τα είχα αποκλίσει από τν αρχή γτ είμαι και μικρός στην ηλικία για κάτι σοβαρότερο και συν ο, τι είχα κι άλλες φορές ψυχοσωματικα με μεγάλη διάρκεια

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Παιζει ξεκαθαρα ρολο κ η γαστριτιδα αλλα κ αυτη απο το αγχος δημιουργειται κατα κυριο λογο

  14. #44
    Quote Originally Posted by Zelda215 View Post
    Παιζει ξεκαθαρα ρολο κ η γαστριτιδα αλλα κ αυτη απο το αγχος δημιουργειται κατα κυριο λογο
    Πραγματικά αυτό το άγχος.. Σκέψου είμαι 26 και αγχώνομαι τοσο με όλα αυτά που ξεσπα στο σώμα μου...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Λογικο...κ μενα στα 26 ξεκινησαν τα οργανα

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικα;
    By Maraki2 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 23-03-2016, 16:10
  2. Ψυχοσωματικά
    By Gothly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-2014, 09:26
  3. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-06-2012, 00:09
  4. ψυχοσωματικά
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 07-05-2010, 05:25
  5. Ψυχοσωματικά ή....
    By harrry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2010, 01:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •