Ψυχοσωματικά - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 74 of 74
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    100
    Εχεις νευρωση!! Να τρως λιγο κ συνεχεια...φαε μια μπουκια αν δεις οτι νιωθεις πληρης σταματα κ μετα απο μια ωρα παλι...μου το πε ο γιατρος αυτο γτ κ εγω δν ετρωγα πιεζομουν κ μετα δν επαιρνα ανασα...θα δεις σιγα σιγα θα στρωσει...κ μια σοδα η ενα ποτηρι μικρο κοκα κολα θα βοηθησει στη διασπαση του φαγητου

  2. #62
    Quote Originally Posted by bubble11 View Post
    Σε μένα αυτό δεν έπιανε και δεν έπιανε γιατί ο εμετός που προκαλεί πολύ φόβο, τόσο που μια φορά έκανα έξω και έμεινα «παγωμένη» στο σημείο για σχεδόν μια ώρα, αδύνατον να κουνηθώ, μιλούσα με το ζόρι. Εκεί αποφάσισα ότι πρέπει να σκεφτώ την φαρμακευτική αγωγή.
    Εννοείται βέβαια ότι ο καθένας είναι άλλη περίπτωση και το αντιμετωπίζει με διαφορετικό τρόπο.
    Αυτή τν φοβια με τον εμετό τν είχες από πριν από αυτό το περιστατικό?

  3. #63
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τα ζαναξ δεν σου φέρνουν υπνηλια μέσα στη μέρα?

    Γαστροσκοπηση έχεις κάνει;

    Προσωπικά έχω χρόνια γαστροοισοφαγικη και οισοφαγιτιδα, έχω παρόμοια συμπτώματα με αυτά που περιγραφεις. Όχι τόσο την αναγουλα αλλά νιώθω πλήρης, ανορεξία, ζαλη, δυσπνοια, πόνο στον οισοφαγο και στο στόμαχι. Έπαιρνα για δύο μήνες το belifax και με βοήθησε καθώς και κάτι φυτικές κάψουλες (neobianicid κάπως έτσι) που ανακουφιζουν σε μεγάλο βαθμό τα συμπτώματα. Το κακό με μένα είναι πως όλα τα συσχετιζω με την καρδιά και όταν νιώθω αυτό το συναίσθημα,συνήθως οδηγεί σε κρίση πανικού.
    Τις τελευταίες ημέρες δυστυχώς έχω έντονα συμπτώματα, φούσκωμα, πόνο στο στομάχι και νιώθω ανήμπορος. Αν δεν φάω μου πέφτει η πίεση, αν φάω δεν μπορώ να αναπνευσω.
    Παιρνω πολύ μικρή δόση (μισό του 0.25) οποτε δεν νιώθω υπνηλία και μια χαρά λειτουργώ.
    Γαστροσκόπηση έχω κάνει κι έδειξε μια πολύ ήπια γαστριτιδα

  4. #64
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Zelda215 View Post
    Εχεις νευρωση!! Να τρως λιγο κ συνεχεια...φαε μια μπουκια αν δεις οτι νιωθεις πληρης σταματα κ μετα απο μια ωρα παλι...μου το πε ο γιατρος αυτο γτ κ εγω δν ετρωγα πιεζομουν κ μετα δν επαιρνα ανασα...θα δεις σιγα σιγα θα στρωσει...κ μια σοδα η ενα ποτηρι μικρο κοκα κολα θα βοηθησει στη διασπαση του φαγητου
    Η ανορεξία έχει στρώσει πλέον, τρώω κανονικά

  5. #65
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Geo93 View Post
    Αυτή τν φοβια με τον εμετό τν είχες από πριν από αυτό το περιστατικό?

    Ναι, αυτό ξεκινάει πολύ παλιά από ένα παλιό μου χειρουργείο, όχι κάτι σοβαρό, πολύ ρουτινα.. που ξεκίνησε με ασταμάτητο εμετό, ημουν έξω και με μάζεψε ασθενοφόρο

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Η αναγουλα και ο πόνος μπορεί να είναι από διάφορα πράγματα αν είναι παθολογική η αιτία. Αν είναι λόγω άγχους είναι επειδή υπερλειτουργει το νευρικό σύστημα και τα νεύρα στο στομάχι γίνονται υπερευαίσθητα.
    Εμένα μου περνούσε με 2-3 μέρες losec βασικά. Τα zantac δεν μου κάνανε τπτ.
    Δοκιμασε πληζ το carbosylane , ειναι ενεργος ανθρακας , και αδειαζει το στομαχι ( μην το παρεις για 2 ωρες με αλλο φαρμακο ) .....περαστικα

  7. #67
    Quote Originally Posted by bubble11 View Post
    Ναι, αυτό ξεκινάει πολύ παλιά από ένα παλιό μου χειρουργείο, όχι κάτι σοβαρό, πολύ ρουτινα.. που ξεκίνησε με ασταμάτητο εμετό, ημουν έξω και με μάζεψε ασθενοφόρο

    Κατάλαβα....για αυτό σου βγήκε μάλλον αυτό το πρόβλημα έτσι ο, τι φοβομαστε μας συμβαίνει

  8. #68
    Quote Originally Posted by bubble11 View Post
    Καλησπέρα,

    Εδώ και σχεδόν 2 μήνες υποφέρω από αναγούλα η οποια κάποιες φορες έχει καταλήξει σε εμετό. Οταν νιωσω πιεσμενη είναι χειρότερα τα πράγματα. Εχω πάει σε γιατρό και οι εξετασεις μου είναι καλές. Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία με ψυχολογο, χωρίς να έχω δει κάποια βελτίωση ακομα. Επίσης, πήγα σε ψυχιατρο ο οποιος μου έδωσε ένα ήπιο αντικαταθλιπτικό, αλλά φοβάμαι να το πάρω.

    Εχει τυχει σε κανέναν να έχει για μεγαλο διαστημα αναγουλα ή/και εμετούς; Αν ναι, πως το αντιμετωπίσατε;

    Ευχαριστω!
    Bubble11 πως πάει το ξεπέρασες το πρόβλημα... Είδες βελτίωση με τον ψυχολογο/ψυχίατρο??

  9. #69
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Geo93 View Post
    Bubble11 πως πάει το ξεπέρασες το πρόβλημα... Είδες βελτίωση με τον ψυχολογο/ψυχίατρο??
    Καλησπέρα. Έχω δει μεγάλη βελτίωση, σε ποσοστό 80-90%. Πλέον με πιάνει όταν έχω κάτι πολύ σημαντικό να κάνω, αλλά το διακόπτω σχεδόν άμεσα, δηλαδή θα μου φέρει λίγη αναγούλα για κανένα 15λεπτο, αλλά ούτε εμετό, ούτε ανορεξία, ούτε θα με κλείσει σπίτι. Συνεχίζω με ψυχοθεραπεία κυρίως πια κι όταν χρειάζεται παίρνω μισό ζαναξ του 0.25 (έχω να πάρω σχεδόν μια βδομάδα πάντως)

  10. #70
    Quote Originally Posted by bubble11 View Post
    Καλησπέρα. Έχω δει μεγάλη βελτίωση, σε ποσοστό 80-90%. Πλέον με πιάνει όταν έχω κάτι πολύ σημαντικό να κάνω, αλλά το διακόπτω σχεδόν άμεσα, δηλαδή θα μου φέρει λίγη αναγούλα για κανένα 15λεπτο, αλλά ούτε εμετό, ούτε ανορεξία, ούτε θα με κλείσει σπίτι. Συνεχίζω με ψυχοθεραπεία κυρίως πια κι όταν χρειάζεται παίρνω μισό ζαναξ του 0.25 (έχω να πάρω σχεδόν μια βδομάδα πάντως)
    Άρα η ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με το ζαναξ σε βοηθήσανε πάρα πολύ εν τέλει έτσι

  11. #71
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Geo93 View Post
    Άρα η ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με το ζαναξ σε βοηθήσανε πάρα πολύ εν τέλει έτσι
    Ναι, μεγάλη διαφορα και κάθε μέρα νιώθω καλύτερα

  12. #72
    Quote Originally Posted by bubble11 View Post
    Ναι, μεγάλη διαφορα και κάθε μέρα νιώθω καλύτερα
    Μια χαρά μπράβο που το ξεπερνάς σιγά σιγά...

  13. #73
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    3
    Καλησπερα, έχω το ίδιο πρόβλημα με τον χρήστη bubble11 πολλά χρόνια τώρα και δεν έχω βρει λύση… εν τελεί μετά από 5 χρόνια τώρα είσαι οκέι πια σε βοήθησε τελείως η ψυχοθεραπεία ;; Ίσως στραφώ εν τελεί κι εγώ προς εκεί ..

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    124
    Πόσο ίδια συμπτώματα νιώθω... Με ηρέμησε πολύ αυτό το θρεντ..

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Ψυχοσωματικα;
    By Maraki2 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 10
    Last Post: 23-03-2016, 15:10
  2. Ψυχοσωματικά
    By Gothly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-2014, 08:26
  3. ψυχοσωματικα...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 02-06-2012, 23:09
  4. ψυχοσωματικά
    By Nickbin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 07-05-2010, 04:25
  5. Ψυχοσωματικά ή....
    By harrry in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2010, 00:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •