υποσχεσεις στον Θεό, τιμωριες, φοβοι. συμπτωσεις μερος Β
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    υποσχεσεις στον Θεό, τιμωριες, φοβοι. συμπτωσεις μερος Β

    μετα από αυτό πηρα την κατω βολτα, εβλεπα διαφορα στο ιντερνετ που μου θυμιζαν την τιμωρια. άλλες φορες το μυαλο μου εκανε διαφορες προβλεψεις τυπου "ελπιζω να μην δω αυτό, ή ελπιζω να μην ακουσω αυτό γιατι θα είναι κακο σημαδι κλπ" και πολλες φορες συνεβαιναν.
    π.χ μια φορα εβλεπα ένα βιντεο με ένα βιντεοπαιχνιδι spider-man ps4 οπου ενας τυπος σχολιαζε το συμβολο τον ghostbusters. ενω ακουγα το βιντεο και σκεφτομουν τις συμπτωσεις ξαφνικα ακουω την λεξη "sign" αλλα δεν ημουν σιγουρα. παρολα αυτα ανησυχησα. ξαφνικα αρχισα να υποψιαζομαι ότι θα ακουγα την λεξη σημαδι. και δεν μου αρεσε αυτό. αποφασισα να το κλεισω για να μην το ακουσω και ξαφνικα σκεφτηκα "ας περιμενω καλυτερα γιατι την ωρα που το κλεινω θα ηταν τρομακτικο αν ακουγα τελευταια λεξη την λεξη σημαδι" περιμενα μερικα δευτερόλεπτα και όταν ενιωσα ότι τωρα είναι η καλυτερη στιγμη να κλεισω το βιντεο το εκλεισα. μονο που η τελευταια λεξη στο οποιο εκλεισα το βιντεο τυχαια ηταν η λεξη σημαδι. το ελεγξα μετα...

    και γενικα συνεβαιναν πολλα τετοια. πχ εγραφα στο reddit για τις συμπτωσεις και όταν εγραφα για την συμπτωση με την πορτα παντα φοβομουν και σκεφτομουν ότι ελπιζω να μην ακουσω καμια πορτα την ωρα που γραφω την λεξη. και συνεβαινε. καπως ετσι μπλεχτηκαν και 2 ακομη καθημερινοι ηχοι όπως σειρήνες και γαυγισματα σκυλου. μια μερα μαλιστα ειχα σκεφτει ποσο τρομακτικο θα ηταν αν ακουγα τους 3 ηχους που με απασχολουσαν τοτε ταυτόχρονα. προσευχηθηκα γρηγορα στον Θεό και του ζητησα ότι επειδή δεν είναι απιθανο να συμβει κατι τετοιο, ότι θα είναι απλα μια συμπτωση και ότι δεν θα το θεωρησω σημαδι. όμως μερες αργοτερα, ενώ σκεφτομουν τις συμπτωσεις ακουσα ξαφνικα έναν σκυλο και λεω στον εαυτο μου νομιζω τυπου "χα ενας σκυλος. σιγα την συμπτωση. θα το υποπτευθω ως σημαδι αν γινει οι 3 ηχοι ταυτόχρονα" 1 λεπτο περιπου αργοτερα, ακουω μια σειρηνα αμαξιου να βαραει (κατι που συνεβαινε συχνα) και ταυτόχρονα ακουω έναν ηχο που εμοιαζε με ηχο πορτας (τελικα ηταν το ασανσέρ αλλα μοιαζει σαν μια πορτα που κλεινει με δυναμη) και δεν είμαι σιγουρος αλλα παιζει ο σκυλος να γαυγιζε συνεχεια ολο το λεπτο. οποτε ισως οι 3 ηχοι εγιναν μαζι! και το ιδιο εγινε σε άλλη περιοχη οπου ακουσα ταυτόχρονα μια πορτα και μια σειρηνα και σκεφτηκα "α ενας σκυλος μας λειπει τωρα. και ξαφνικα αρχισε να γαυγισει"

    τελοσπαντων, το πηρατε το μηνυμα. συμπτωσεις παντου. δεν αντεχα άλλο. εξομολογηθηκα σε ιερεα και του ειπα καποια από αυτά τα πραματα. καπως ηρεμησα.
    από τα Χριστούγεννα και μετα ηρεμησα αρκετα. όταν αρχισα όμως τους τελευταίους μηνες να σκέφτομαι τις συμπτωσεις ξανακυλησα. και ξαφνικα κατεληξα στο να προσευχομαι σε έναν Γενικό Θεό σε περίπτωση που ο Χριστιανικός δεν υπήρχε. άρχισα δηλαδή να πιστεύω σε 2 Θεούς.


    καποια στιγμη, συνειδοτοποιησα ότι δεν εσπασα υποσχεση και ότι όλα ηταν ψυχαναγκασμοι. ενιωθα καλα. αλλα ηρθε ενας νεος ψυχαναγκασμος που με εκανε να σκέφτομαι ότι πρεπει να παω κοντρα σε ολους τους ψυχαναγκασμους που δημιουργησα για διαφορους λογους (αλλα παλι λογω ocd).

    δεν μπορουσα να ηρεμησω. το θεωρησα λαθος να το κανω αυτό. αλλα το ocd επεμενε.
    ετσι λοιπον προσευχηθηκα και στους 2 Θεούς. εκτός από τους ψυχαναγκασμους που εγιναν σχετικα με την εκκλησια, την πορτα, τα χαρτομάντηλα και όλα τα σχετικα, να θεωρησουν ότι πηγα κοντρα σε ολους τους υπολοιπους ψυχαναγκασμους χωρις φοβο, χωρις τιμωρια, χωρις καταρα, χωρις υποσχεση καθως πιστευα ότι ημουν ελευθερος.
    ελα ντε που αργοτερα αρχισα να ανησυχω. θυμηθηκα συγκεκριμενα την ακυρωμενη υποσχεση που πηγα να κανω για να αναγκασω τον εαυτο μου να μην γυρισει σπιτι ώστε να παρει αλλα χαρτομάντηλα. αρχισα να ανησυχω. όταν ειπα στους 2 Θεούς να θεωρήσουν εκτος από τους ψυχαναγκασμους με την εκκλησια και τα χαρτομαντηλα και την πορτα και ολα τα σχετικα ,ότι πήγα κοντρα στους ψυχαναγκασμους μου χωρις τιμωρια, χωρις φοβο, χωρις υποσχεση, ότι μπορει να ξεχασα να αναφερω το περιστατικο με την ακυρωμενη υποσχεση. θα με ρωτήσετε γιατι να ανησυχω? αφου ηταν ακυρωμενη? ε παιρνω την χειροτερη περιπτωση και λεω αν δεν ακυρωθηκε η υποσχεση και μετρησε? επισης θα μου πειτε αφου ανεφερα τις χαρτοπετσετες στα εκτος. ναι όμως γενικα ο νους μου ηταν επικεντρωμένος στις χαρτοπετσέτες που ηδη ειχα και στην πορτα και στην εκκλησια, νομιζω δεν σκεφτηκα καθολου τις υποτιθέμενες χαρτοπετσέτες που δεν επρεπε να παρω. το θεμα είναι ξεχασα να αναφερω το συγκεκριμενο περιστατικο, ή απλα υποσυνείδητα ότι περιστατικο συνεβη με την εκκλησια και τις χαρτοπετσέτες το ειχα ως ΕΝΑ στο νου μου?

    περα από αυτό, ειχα ζητησε απειρες φορες από τους 2 Θεούς, να με προστατευτουν από τις παγιδες του ψυχαναγκασμού και ότι και αν γινει ότι και να κανω ότι και αν σκεφτω ότι και αν προσευχηθω ειτε αθελα μου ειτε εθελημενα να μην με τιμωρησουν με τον φοβο μου. οποτε πορευομουν εχοντας κατά νου αυτή την προστασια από καποια στιγμη της ζωης μου και μετα. ο λογος που ανησυχω ξανα είναι μηπως αυτή η προστασια δεν επιασε για υποσχέσεις που εγιναν πριν την ζητησω την προστασια. βεβαια, δεν χρησιμοποιησα ποτε την λεξη "υποσχεση" στην προσευχη περι κοντρας ψυχαναγκασμων. οποτε πιστευω ότι εξ'υπακουεται ότι παω κοντρα στους ψυχαναγκασμους μου που δεν μετρησαν ως υποσχεση και ότι δεν υπαρχει καποια τιμωρια από πισω. για αυτό και σκεφτηκα τις λεξεις χωρις τιμωρια, χωρις φοβο, χωρις υποσχεση. οποτε αν υποθεσουμε ότι η ακυρωμενη υποσχεση μετρησε σαν υποσχεση κανονικη, την οποια δεν ειχα σπασει τοσους μηνες, δεν την εσπασα ουτε τωρα από την στιγμη που αναφερομουν σε ψυχαναγκασμους. είναι όμως όλα ετσΙ?


    πειτε μου και εσεις αν κανατε καποια υποσχεση σε καποιον Θεό.
    ζητήσατε καποια τιμωρια?
    εγινε?
    ειχατε ποτε προβληαμτα με συμπτωσεις?꾟
    Last edited by Erudinam; 25-07-2019 at 15:06.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω νομιζω οτι οι ιδιοι οι ανθρωποι αυτοτημωρουνται με το σκεπτικο τους οτι δε θα κανουν οτι θελουν κοντα στο θεο γιατι εφοσον ολα ειναι εμπνευσμενα απ το θεο οι ανθρωποι απλα νομιζουν οτι οτι λενε ειναι δικες τους αποψεις αφου στη πραγματικοτητα ειναι ο θεος σε χιλιαδες κοπιες απλα αυτοι που αναζητησαν τη φυση τους συμφωνα με το θεο απεκτησαν περισσοτερες δυναμεις και εγιναν απλα πιο μυημενοι.

  3. #3
    Από το βασανιστήριο των υποσχέσεων και των επαναλήψεων τελικά μόνο σε πνευματικό απευθύνθηκες; αν επιτρέπεται φυσικά πως σε ηρέμησε; σου είπε πως ο Θεός δεν θέλει να ταλαιπωρούνται τα παιδιά του;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Γιατί το χώρισες σε δύο μέρη?
    Έχεις πάει σε ψυχο? Σε παρακολουθεί κάποιος?

    Ο Θεός δεν είναι τιμωρός, οπότε βγαλτο από το μυαλό σου.

    Ο διάολος, είχε πει ο Άγιος Παϊσιος , βλέπει μια κλίση σου σε κάποιο γκρεμό και απλά σε σπρώχνει προς τα εκεί. Στον ίδιο όπως λέει, όταν ήταν πιο νέος, του έκανε το εξής: κάθε φορά που πήγαινε να ξεκουραστεί τον έπειθε ότι "καλά ο κόσμος χάνεται κι εσύ κοιμάσαι? Πρέπει να κάνεις προσευχή, σήκω" με αποτέλεσμα να προσπαθεί πάνω από τις σωματικές του δυνάμεις. Έτσι πέφτεις στην απελπισία και εξουθένωση, με κίνδυνο να πεις τα παρατάω όλα δε μπορώ.

    Οπότε όχι υπερβολές, κάνεις αυτό που πρέπει και τέλος. Δε το σκαλίζεις. Σίγουρα δε θα τα κάνεις τέλεια, αλλά δε πειράζει. Μη σκας. Άνθρωπος είσαι.

    Δε ακούγεται σωστό να λες πιστεύω σε δύο θεούς, σε περίπτωση που κάνω λάθος για τον ένα, γιατί τότε η πίστη απουσιάζει.

    Κάνε μέχρι αυτό που μπορείς χωρίς ψυχαναγκασμούς , μην έχεις σκέψεις τιμωρίας αλλά εστίασε στο ποσό σε Αγαπάει ο Θεός και ότι Συγχωρεί.

    Ο πνευματικός που λες του τα είπες , δε σου είπε να σε δει και ψυχο για το ocd?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο πνευματικος δεν ειναι θεος και ο χριστος δεν ηρθε στη γη για λογους εξουσιας αλλα για να κατανοησουν οι ανθρωποι με πιο τροπο θα μυηθουν στο θεο πχ με τη σταυρωση του τους μυησε στα χριστιανικα συμβολα

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για παραδειγμα ενα αμαξι το φτιαχνει ενας κατασκευαστης ειναι δυνατον το αμαξι να ισχυριστει οτι θα βρει την ελευθερια του μακρυα απ τον κατασκευαστη

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    δεν υπαρχει θεος ξεκολλατε.!!! θελουμε να το πιστευουμε δν υπαρχει τιποτα. αλλοι πιστευουν στον αλλαχ ειναι δλδ ο αλλαχ θεος; αυτοι ετσι πιστευπυν ετσι κ εμεις. ΘΕΟΣ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ οταν θα το καταλαβετε αν ποτε γινει κατι τετοιο θα ναια ργα. εγω το καταλαβα με το χειροτερο τροπο κ ημοτν πιστη.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    δηλαδή πως το καταλαβες?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    δεν υπαρχει θεος ξεκολλατε.!!! θελουμε να το πιστευουμε δν υπαρχει τιποτα. αλλοι πιστευουν στον αλλαχ ειναι δλδ ο αλλαχ θεος; αυτοι ετσι πιστευπυν ετσι κ εμεις. ΘΕΟΣ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ οταν θα το καταλαβετε αν ποτε γινει κατι τετοιο θα ναια ργα. εγω το καταλαβα με το χειροτερο τροπο κ ημοτν πιστη.
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    δηλαδή πως το καταλαβες?
    Όντως πως το "κατάλαβες" ότι δεν υπάρχει? Είμαι κι εγώ περίεργος :)

    Α με την ευκαιρία να πω το γνωστό, Το μεγαλύτερο κόλπο του διαβόλου ήταν ότι έπεισε την ανθρωπότητα πως δεν υπάρχει.

    ;)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ολα αυτα ειναι δικαιολογιες για οσους δε θελουν να μπουν στο καλουπι του θεου ειναι δικη τους επιλογη

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    8
    Πραγματικα δεν καταλαβαινω joanna22 γιατι το αναφερεις αυτο. Βλεπεις οτι ο ανθρωπος εχει ενα σοβαρο θεμα και η καθημερινοτητα του περιβαλλεται συνεχως γυρω απο αυτο και με τον Θεο. Δεν λεω δεχτη η αποψη σου αλλα με αυτο που κανεις μονο να τον μπερδευεις καταφερνεις και τιποτα αλλο. Εγω προσωπικα πιστευω erudinam οτι οτι και να πεις οτι και να κανεις ο Θεος δεν θα σε κρινει . Γιατι ουσιαστικα αυτα που κανεις δεν τα κανεις ο ιδιος αλλα η ocd σε αναγκαζει να τα κανεις. Οποτε μην ανησυχεις. Αλλωστε ο Θεος εχει συγχωρεσει πολυ χειροτερα....μεχρι και τον Ιουδα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτα ηταν τα λογια του χριστου στο εργο ο ιησους απ τη ναζαρετ η βοηθεια ειναι για ολους ακομη και τους αθλιους αλλα οταν ο θεος σας ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΗ ΠΟΡΤΑ μη του τη κλεισετε

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    8
    Αλεξανδρε μπορεις να δεις και το δικο μου θεμα σε παρακαλω; Εχω αναγκη καποιος να μου απαντησει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by LoveEmilioMartinez View Post
    Πραγματικα δεν καταλαβαινω joanna22 γιατι το αναφερεις αυτο. Βλεπεις οτι ο ανθρωπος εχει ενα σοβαρο θεμα και η καθημερινοτητα του περιβαλλεται συνεχως γυρω απο αυτο και με τον Θεο. Δεν λεω δεχτη η αποψη σου αλλα με αυτο που κανεις μονο να τον μπερδευεις καταφερνεις και τιποτα αλλο. Εγω προσωπικα πιστευω erudinam οτι οτι και να πεις οτι και να κανεις ο Θεος δεν θα σε κρινει . Γιατι ουσιαστικα αυτα που κανεις δεν τα κανεις ο ιδιος αλλα η ocd σε αναγκαζει να τα κανεις. Οποτε μην ανησυχεις. Αλλωστε ο Θεος εχει συγχωρεσει πολυ χειροτερα....μεχρι και τον Ιουδα
    Ποιος λέει ότι ο Ιούδας συγχωρεθηκε? Η αυτοκτονία δε συγχωρείται. Αν ειχε ζητήσει συγχώρεση, ναι μάλλον θα είχε συγχωρεθεί, αλλά δε ζήτησε νομιζω, συν ότι κρεμάστηκε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Ποιος λέει ότι ο Ιούδας συγχωρεθηκε? Η αυτοκτονία δε συγχωρείται. Αν ειχε ζητήσει συγχώρεση, ναι μάλλον θα είχε συγχωρεθεί, αλλά δε ζήτησε νομιζω, συν ότι κρεμάστηκε.
    Δειτε τι γραφεται σε ενα φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης και που διαβαζουν ατομα με αυτοκτονικες σκεψεις.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συμπτώσεις, φόβοι και θρησκεία.
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-11-2023, 06:52
  2. υποσχεσεις στον Θεό, τιμωριες, φοβοι. συμπτωσεις μερος α
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-2019, 17:33
  3. ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 17-08-2016, 13:41
  4. ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΡΜΟΙ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-07-2016, 12:00
  5. Συμπτώσεις...........
    By OneiroPauL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 07-03-2008, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •