υποσχεσεις στον Θεό, τιμωριες, φοβοι. συμπτωσεις μερος Β - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Σε μικρά μέρη κάποιοι κάνουν τα στραβά μάτια κατά κάποιο τρόπο και κηδευουν ανθρώπους που έφυγαν από αυτοχειρία. Συνήθως οι συγγενείς έχουν μεγάλη λύπη φυσικά και έχουν ανάγκη τεράστια να νιώσουν πως θα λυτρωθείς η ψυχή του/της αυτόχειρα. Τώρα... Είναι γεγονός πως αν δεν υπήρχε Ιούδας δεν θα υπήρχε η Σταύρωση.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω μπορει να το βλεπω ετσι επειδη εχω ζησει 3-4 θαυματα

  3. #18
    Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    56
    Erudinam φαίνεται ότι έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα και δεν μπορείς να το διαχειριστείς μόνος σου. Θα σου πρότεινα να επισκεφθείς άμεσα έναν ειδικό ώστε να σε βοηθήσει. Από αυτά που έχω καταλάβει, όταν υπάρχει η τάση (στην περίπτωσή σου, obsessive compulsive disorder), τότε με το πρώτο προσοδοφόρο έδαφος ενεργοποιείται. Στην περίπτωσή σου, για διάφορους λόγους, εκδηλώθηκε στο κομμάτι των θρησκευτικών σου πιστεύω. Με άλλα λόγια, δεν νομίζω ότι λύνεται το πρόβλημά σου με συζήτηση θεολογικού περιεχομένου (π.χ. Ο Θεός δεν τιμωρεί, ο Θεός δεν βασανίζει κλπ) διότι και το συγκεκριμένο να ξεπεράσεις, κάτι άλλο θα βρεθεί να ενεργοποιήσει το ocd σου. Συνεπώς, κατά τη γνώμη μου, οφείλεις να ξεκινήσεις άμεσα θεραπεία.

    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Δειτε τι γραφεται σε ενα φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης και που διαβαζουν ατομα με αυτοκτονικες σκεψεις.
    Μα δεν είπε κάτι που να προτρέπει σε αυτοκτονία. Ούτε εγώ θεωρώ ότι ο φόβος της τιμωρίας στην άλλη ζωή είναι λογικός αποτρεπτικός παράγοντας, αλλά δεν παραβαίνει κάποιον κανόνα. Επιλήψιμο θα ήταν αν προέτρεπε τον κόσμο να υιοθετήσει τον κώδικα τιμής των Σαμουράι και να κάνει χαρακίρι αν ντροπιάσει τον εαυτό του, την οικογένειά του ή τον αυτοκράτορα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω μπορει να το βλεπω ετσι επειδη εχω ζησει 3-4 θαυματα
    Εγω εχω ζησει περισσοτερα .......η πιστη ειναι μεγαλο εφοδιο .......

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Καλε τι τον περασες τον θεο να καθετε να σου παιζει τετοια παιχνιδακια με σημαδια κ τετοια.ολα μονος τα δημιουργεις.ασε που λενε οτι σκεφτεσαι το ελκεις.Πρεπει οπωσδηποτε να επισκεφτεις ψυχολογο κ να συζητησετε κ το θεμα με την πιστη στον θεο.Ωραια πιστευεις στον θεο αλλα πως ειναι αυτος ο θεος;παιζει με την αρρωστεια σου;σε τιμωρει;αυτο δεν υπαρχει.σκεφτεσαι λαθος.οσες εικονες κ να φιλησεις αυτο δεν ειναι θεαρεστη πραξη σταματα να τις φιλας.θεαρεστη πραξη ειναι να φροντισεις την υγεια σου κ δεν το κανεις.Να πας σε ψυχολογο.αυτα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Συμπτώσεις, φόβοι και θρησκεία.
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-11-2023, 06:52
  2. υποσχεσεις στον Θεό, τιμωριες, φοβοι. συμπτωσεις μερος α
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-07-2019, 17:33
  3. ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 17-08-2016, 13:41
  4. ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΡΜΟΙ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-07-2016, 12:00
  5. Συμπτώσεις...........
    By OneiroPauL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 07-03-2008, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •