το θαυμα της ελληνικης εκπαιδευσης (λεγε με ο,τι δηλωσεις εισαι)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326

    το θαυμα της ελληνικης εκπαιδευσης (λεγε με ο,τι δηλωσεις εισαι)

    Αν και το θεμα αυτο θα επρεπε να το αναρτησω στο φορουμ των ψυχολογων, βαρεθηκα να ανοιξω κι εκει λογαριασμο γιατι απο οτι ειδα πρεπει να κανω ξεχωριστη εγγραφη. Τελοσπαντων, θελω να εκφρασω σε αυτο το ποστ τον αμεριστο θαυμασμο μου προς δυο ψυχολογους, αποφοιτες του Πανεπιστημιου Κρητης, οι οποιες ανοιξαν προσφατως γραφεια στην πολη μου, χωρις μεταπτυχιακουσ τιτλουσ και εκπαιδευσιες, ηλικιας 24-25 ετων, και οι οποιες προσφερουν, συμφωνα με τις αγγελιες τους στις τοπικες εφημεριδες παντα, ατομικη και ομαδικη ψυχοθεραπεια, συμβουλευτικη γονεων, συμβουλευτικη ζευγαριων, παιδιων και εφηβων, οικογενειακη θεραπεια, υποστηριξη σε ατομα με τοξικοεξαρτησεις και με μαθησιακες δυσκολιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!! Δεν το ηξερα η τρελη οτι στο πανεπιστημιο Κρητης τα μαθαινουν ολα αυτα σε 4 χρονια και πηγα αλλου. Φτου! Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο οτι προερχονται και οι δυο απο αυτο το τμημα και εχουν αυτες τις μοναδικες ικανοτητες, που θελει 3 χρονια η καθεμια για να την αποκτησει κανεις, αλλα θελω να επιστησω λιγο την προσοχη αυτων που ζητανε ψυχολογικη βοηθεια, καθως και του ΠΨΣ, καθως στις αγγελιες τους αναγραφουν ως ενα ακομα απο τα δεκαδες προσοντα τους οτι ειναι μελη του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Αυτό είναι όντως ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα που, απ’όλες τις ευρωπαϊκές χώρες και τις ΗΠΑ, υπάρχει μόνο στην Ελλάδα. Η δυνατότητα δηλαδή να βγάλεις αδεια ασκήσεως επαγγέλματος μόνο με το πτυχίο. Τα πρώτα 4 χρόνια των σπουδών είναι πάρα πολύ θεωρητικά και γενικά. Δεν διδασκόμαστε ψυχοθεραπευτικές ή συμβουλευτικές τεχνικές. Χρειάζεται τουλάχιστον ένα μάστερ για να μπορεί να θεωρηθεί κάποιος ψυχολόγος.
    Δυστυχώς όμως βασιζόμαστε μόνο στο φιλότιμο του καθενός που δεν θέλει να είναι άλλος ένας κομπογιαννίτης που βγάζει λεφτά εις βάρος της αδυναμίας του άλλου. Αυτό είναι εμπόριο και όχι λειτούργημα όπως πρέπει να είναι ο ρόλος των επαγγελματιών ψυχικής (και όχι μόνο) υγείας.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    14
    ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ Η ΙΔΕΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΥ Ή ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΙΟΛΑΣ!!!! ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    32
    Εχω αρκετους γνωστους που μου λενε το εξης\'\'Γιατι αγχωνεσαι για τα μεταπτυχιακα κοριτσι μου.Παρε το πτυχιο σου και μετα βαλε ενα μεσο και μπες στο δημοσιο.Τι τα θες τα μεταπτυχιακα?Τσαμπα θα φας τα χρονια σου.\".Την τελευταια φορα που ακουσα κατι τετοιο δεν αντεξα.Τους μιλησα τοσο ασχημα που δεν τολμησαν να ξαναπουν λεξη.Το χειρωτερο ειναι οτι τα παιδια τους τα εχουν μεγαλωσει με αυτο τον τροπο σκεψης.Της αρπαχτης,της κονομας,της κοροιδιας του συνανθρωπου για το οφελος της τσεπης.ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΙ με τετοιες αποψεις και θλιβομαι που δυστυχως τεινουν να επικρατησουν στην κοινωνια οπου ζουμε.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •