τελος φιλιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    tzo1
    Guest

    τελος φιλιας

    σημερα εγινε αντιληπτο απτην συζητηση μου με μια κοντινη φιλη πως τελειωσε η φιλια μας . η φιλη αυτη ηταν η μοναδικη που ειχα στον τοπο απο οπου καταγομαι (σπουδαζω αλλου) και κανουμε παρεα 3και βαλε χρονια . εμενα με πειραζαν πραγματα και εκεινη εδειχνε να μην δινει βαση . πηγα διακοπες φετος στο μερος που σπουδαζει γιατι εμεινε για καλοκαιρι και απτην αρχη μολις εφτανα καθυστερησα και δεν με ειχε παρει ενα τηλεφωνο , να δει αν εχω παθει κατι , αισθανθηκα απτην αρχη ξεκρεμαστη . εχει σχεση εκει και ημασταν ολοι μαζι . η σχεση της μου την ελεγε συνεχεια και εχασα την ορεξη μου . γενικα πολλα πραγματα δεν αναλυονται ευκολα σε ενα κειμενο , απλα κλασσικα , ενω θεωρω πως εχω δικιο το χανω , γιατι εν τελη 'δικαζομαι ' για την αντιδραση μου και βγαινω οτι εχω λαθος . στο μνμα της σημερα μου πε πως στις διακοπες ειδε ενα ατομο πολυ διαφορετικο , με κατεβασμενα μουτρα απτην αρχη των διακοπων και γενικα μου πε και αλλες συμπεριφορες μου, οτι πχ μια ημουν καλα μια δεν ειχα ορεξη ( που ουσιαστικα την ορεξη την εχανα για πραγματα που χε κανει και δεν τα συζητουσα εκεινη τη στιγμη που γινονταν γιατι ηξερα θα τα αφησει να πεσουν κατω) . εγω το θεμα ειναι οτι ειχα σπαστει που εδειχνε να μην δινει βαση σε αυτα που με πειραζουν . την 1η μερα μιλησαμε και της ειπα τι με ενοχλει και ολα καλα , στην συνεχεια ομως και αλλα πραγματα με πειραζαν και δν μπορουσα να τα αγνοησω . οπως το οτι μια μερα περιμενα ποσες ωρες να με παρει τηλ (κοιμομουν σπιτι της, αυτη στο σπιτι της σχεσης) που ειχε πει θα παρει σε μια ωρα για να παμε για μπανιο , και εν τελη εστειλε μετα απο 3 4 ωρες οτι εχει ξαπλωσει .. γενικα ισως οι παρεξηγησεις αυτες εδειξαν πολλα ..τι να πω... στα χαμενα ... οχι μονο περναγα καλα πριν να γινουν τετοιες παρεξηγησεις αλλα επειδη οταν περναω πολυ καλα με ενα ατομο μετα δεν επιζητω απλη επικοινωνια με αλλους , ηταν και η μονη μου φιλη .. εκεινη μου πε πως πολλα πραγματα που βλεπει τωρα τελευταια σε εμενα δεν την καλυπτουν .. μεσα στην στεναχωρια μου σκεφτομαι πως αν στην πρωτη αλλαγη 2 ατομων δεν τα βρισκουν με συζητηση τοτε μελλοντικα παλι θα γινοταν το ιδιο , οποτε ειναι καμμενο χαρτι .. να πω οτι γενικα τοσο καιρο που καναμε παρεα εγω ημουν λιγο στα χαμενα και τωρα που ακολουθω συμβουλευτικη διαδικασια τωρα ειναι που δεν θελω να αφηνω πραγματα να πεφτουν κατω και που γενικα βλεπω πραμγατα που δεν εβλεπα στις σχεσεις μου . πλεον ξερω οτι απο εκει που ειχα ατομο να με υπολογιζει σε διακοπες και που θεωρω σταθερο δεν θα το εχω .. και γενικα η ζωη στο μερος που καταγομαι δεν μαρεσει αλλα παντα βρισκαμε πραγματα να κανουμε για να περναω καλα οταν γυρναω. αλλη μια σταθερα χαθηκε στην ζωη μου αλλα αν δεν σταθω στον χαμο , στεκομαι στο γεγονος οτι εχω κανει λαθη και εγω και οτι ειναι απογοητευτικο να βλεπεις οτι κανεις λαθη στον βαθμο στον οποιο οι αλλοι δεν θελουν να συνεχισετε την παρεα..

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Χάθηκα λίγο στο κείμενο σου γιατί τα γράφεις λίγο μπερδεμένα και δεν εξηγείς...

    Λοιπόν καταρχάς το να είσαι με τη φίλη σου και το αγόρι της και εκείνος να σου τη λέει.....είναι κακο σημάδι ότι η φιλη σου σε σχολιάσει αρνητικά σε αυτόν

    Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με αυτή τη κοπέλα και τι λάθη έχεις κάνει και ποια ακριβώς πράγματα σε έχουν πειράξει.. εγώ όμως θα ήθελα να σου πω πως η γνώμη μου είναι να μην έχουμε μόνο έναν φίλο ή μια φίλη.......είναι πολύ άσχημο γιατί άθελά μας δημιουργούμε μια σχέση εξάρτησης από την φίλη μας...έχουμε παρά πολλές απαιτήσεις και προσδοκίες και έτσι γινόμαστε πιεστικόι και πνιγούμε τον άλλον γιατί δενομαστε υπερβολικά και εξαρτουμε την ευτυχία μας από αυτό το πρόσωπο.......

    Δεν γίνεται να γεμίζουμε τα κενά μας μόνο μέσα από ΕΝΑ πράγμα........είτε αυτό το πράγμα είναι μόνο ένας φίλος είτε είναι μονο ένας σύντροφος είτε μονο ένα χόμπυ....
    Η ζωή πρέπει να είναι συνδυασμός πραγμάτων.....Έτσι είναι καποιος ευτυχισμένος

    Εσύ φαίνεται απο αυτα που γραφεις ότι προσπαθείς να καλύψεις διάφορα κενά που έχεις (ανάγκη για επικοινωνία...Για προσοχή για ενδιαφέρον....πληρότητα ) μεσα από εκείνη μόνο.....

    Δεν ξέρω αν φταις κάπου στη φιλία σας ή εάν εκείνη είναι υπερβολική... αυτό που μπορώ να σου πω είναι να προσπαθήσεις όσο μπορείς να διευρύνεις τους ορίζοντες σου....Κάνε νέους φίλους νέες γνωριμίες...να είσαι ανοικτή....Δεν γίνεται από ένα άτομο να τα περιμένουμε όλα...είναι αδύνατο γι αυτό απογοητευόμαστε.....Καλό είναι να έχουμε πολλούς ανθρώπους στη ζωή μας και από τον καθένα να παίρνουμε και κάτι....

    Εσύ στο μέρος όπου σπουδάζει η φιλη σου λες ότι πήγες για διακοπές από ότι κατάλαβα......αυτό ήταν μετά από δική της προτροπή; Η εσύ αποφάσισες να πας να τη βρεις ;

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Επίσης ενδέχεται να μην βλέπεις καθαρά το τι άνθρωπος είναι η φίλη σου.....!
    Μπορεί να βλέπεις σε αυτήν αυτά που θα ήθελες να κάνει μια πραγματική φίλη (Για τα δικά σου κριτήρια) όμως να μη βλέπεις ποια είναι πραγματικά αυτή η φιλη....
    Δλδ πόσα μπορεί να σου δώσει......Αν μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες/απαιτήσεις σου και ποια είναι αυτα που μπορεί να σου προσφέρει....
    Εν ολίγοις μπορεί να αποζητάς πράγματα πολλά από τους λάθος ανθρώπους.....

    Εναν άνθρωπο χρειάζεται να τον βλέπουμε πως είναι...Τι μπορεί να μας δώσει τι δεν μπορεί....Τι θέλει να προσφέρει τι όχι ....μεσα απο τις πραξεις του .....και από αυτό μετά μόνοι μας βγάζουμε τα συμπεράσματα μας και ξεκαθαρίζουμε πόσο φίλος μας είναι....Πόσο και αν πρέπει να τον υπολογιζουμε....Και τι να περιμένουμε από αυτόν.......

    Η κοπέλα αυτή μπορεί να μην κάνει για τόσο στενη φίλη όπως την έχεις στο μυαλό σου αλλά να μπορεί να σου προσφέρει συγκεκριμένα πραγματα....

  4. #4
    tzo1
    Guest
    ρε συ θα εξηγησω ενα απτα θεματα , δεν ανελυσα γιατι δεν ηθελα να βγει μεγαλο.. με αυτη τη κοπελα απο την αρχη βγαιναμε οι 2 μας , απο μονη της ηθελε να βγαινει ξεχωριστα με εμενα και με αλλη 1 2 φιλες της . αισθανομουν μια καταπιεση αλλα σκεφτομουν οτι ειναι κατι ξεχωριστο οπότε οταν εβγαινα μαζι της την εβαζα σε προτεραιοτητα. οταν ειχε ερθει εκει που σπουδαζω και εγω ειχα φιλους που ημασταν καθε μερα μαζι αλλα οταν ηρθε μπηκε σε προτεραιοτητα απο μεριας μου (μου χε πει και η ιδια οτι οταν θα ρθει θα βγουμε και με τους αλλους αλλα οχι καθε μερα , οτι αυτη ερχεται να δει εμενα) . μπορει να κανονιζαμε μαζι και να μου ελεγε πχ και καποιος αλλος και εγω καπως εβρισκα τροπο να μαστε οσο το δυνατον λιγοτερα ατομα γιατι ηξερα πως ετσι ειναι η ιδιοσυγκρασια της και ελεγα οκ , δεν θα την μπλεξω με αλλα ατομα , ειναι ξεχωριστη περιπτωση . εκει που σπουδαζει , παλι με την ιδια οπτικη τα εβλεπε τα πραγματα . φετος μου χε πει απο πριν να παω να κανουμε και ολοι μαζι πραγματα μιας και θα ηταν και αυτος και μια αλλη φιλη της εκει . εγω ομως δεν υπεθεσα οτι αυτη εννοουσε να μαστε ολη μερα με αυτον . τοσα χρονια της αποψης οτι ο καθενας ειναι διαφορετικος , παντα αναλογα την περιπτωση να βαζει σε προτεραιοτητα τα ατομα και ξαφνικα φετος ημασταν ολοι μαζι και ακυρα ατομα της σχεσης .. το θεμα μου εμενα δεν ηταν η αποκλειστικοτητα , οσο το να πει οτι ναι εχω να σε δω ποσους μηνες , παμε εναν καφε οι 2 μας . οι φορες που βγηκαμε οι 2 μας ηταν μονο οταν δεν μπορουσε η σχεση . η φιλη μου εθετε ορια στο παρελθον , οτι ξερεις τι θα βγω σημερα με την ταδε , κανονιζουμε αλλη μερα εμεις . πλεον μου λεει οτι δεν της αρεσει να ασχολειται μονο με ενα ατομο . ενω αυτη το ξεκινησε ετσι , ειδα οτι αισθανεται πιο ανετα να βγαινουμε οι 2 μας και ετσι με ειχε συνηθησει ... σαν να επηρεαστηκε απτο αγορι ο οποιος ειναι φουλ ανοιχτος και ειναι της αποψης να βγαινουν ολοι μαζι συνεχεια και να πωρευεται ετσι , ξεχνωντας τις υποχωρησεις που εχω κανει και εγω , χωρις να εχω θεμα , εφοσον ειχα δεχτει οτι ετσι ειναι σαν ατομο , δεν της αρεσει το' αραγμα ολοι μαζι '.. το ατομο αυτο ειναι πισω στον τοπο καταγωγης που εγω γυρναω μονο διακοπες οποτε δε ειχα την ευκαιρια να γνωρισω νεα ατομα ..αλλα ημασταν πολυ κοντα τοσο καιρο και δεν αισθανομουν να μου λειπει κατι μιας και περναγα πολυ καλα οταν εβγαινα με το εν λογω ατομο ... στο μερος που σπουδαζω και μπορω να γνωρισω νεα ατομα , θα το ηθελα , αρκει να ειναι ατομα με τα οποια να περναω οσο καλα περναω με μια φιλη μου που βγαινω σχεδον καθε μερα . το θεμα ειναι οτι και να μην εξαρτιομουν απο αυτη τη φιλη εδω , το μονο που θα μπορουσε να ταν διαφορετικο θα ηταν το γεγονος οτι εγω δεν θα ζηταγα πολλα πραγματα και θα ημουν πιο χαλαρη..αυτο δεν σημαινει ομως οτι η σχεση θα αξιζε , απλα δεν θα μου κοστιζε τοσο ακριβα στην ψυχολογια μου να μην αξιζε ..τι να πω.. η συμβουλος μου λεει οτι καλυτερα να φτιαξω εγω τ θεματα μου πρωτα και να ρθουν σχεσεις αντιστοιχου επιπεδου και πιο συνειδητες επιλογες..απλα αυτη η φιλια μου κοστιζει γιατι περναγα καλα και ηταν σταθερη για αρκετα χρονια σε βαθμο που πολλες φορες που πχ εκει που σπουδαζα αν δεν περναγα καλα με τα ατομα που εβγαινα να ελεγα οτι μακαρι να εβρισκα ενα ατομο να με κανει να νιωθω τοσο καλα οσο αυτη η φιλη

  5. #5
    tzo1
    Guest
    πιο πολυ αυτο που με ενοχλει ειναι η ιδεα του οτι ισως αλλαξε τοσο γρηγορα λογω της σχεσης της και οτι επειδη τωρα εχει και την επιλογη να κανει και με αυτη πραγματα οπως διακοπες πχ πλεον αισθανεται οτι κλαιν που χαλασε την φιλια μας ..τι να πω .. η ολη φαση ειναι οτι εγω πλεον δινω βαση σε πραγματα που δεν εδινα , γιατι εχω αρχισει και εχω περισσοτερη αυτοεκτιμηση οσο κανω συμβουλευτικη διαδικασια .. δεν ξερω σιγουρα ευθυνεται και το οτι ειχα πολυ ψηλα αυτη τη κοπελα , αλλα ηταν αμοιβαιο μεχρι τωρα και ισως ειχα πιστεψει τα λογια της και νομιζα πως ειχα βρει το τελειο που δεν χρειαζομουν και κατι αλλο πισω στο μερος καταγωγης

  6. #6
    tzo1
    Guest
    επισης θεωρω πως δεν ειναι τοσο οτι εχω αναγκη για επικοινωνια και την ζηταγα απο εκεινη και δεν την ειχα , πιστευω οτι απλα ημασταν πολυ κοντα για πολυ καιρο και ειχε βαρυτητα η δικη της σταση απεναντι μου . δηλαδη και να εβρισκα και αλλα ατομα , παλι θα με πειραζε η σταση της. τωρα το θεμα ειναι οτι την κατασταση που μπορω να αλλαξω ειναι μονο στα ατομα εκει που σπουδαζω . στο μερος καταγωγης ειναι πολυ πιο δυσκολο , με αυτα και με αυτα σκεφτομαι να πιανω δουλειες το καλοκαιρι για να μην χρειαζεται να γυρναω πισω χδ το χειροτερο με το τελος μιας τετοιας φιλιας ειναι τα ατομα που θα αρχισουν να ρωτανε και αντε να βαλεις σε μια απαντηση αυτο που νιωθεις και αντε να μην σου πουν το κλασσικο ' απο βλακειες κοψατε ' η 'ελα ρε τοσα χρονια και κοψατε ΄' και να μην νιωσεις ασχημα μετα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ πάλι νομίζω ότι οι άνθρωποι αλλάζουν και αναθεωρούν την εκάστοτε σχέση μεταξύ τους και βρίσκουν άλλες ισορροπίες με τον καιρό. Φαίνεται ότι σε αυτή τη φάση δεν είστε για κολλητή παρέα, μπορεί στο μέλλον να είστε φίλες σε άλλες βάσεις. Δεν θα βιαζόμουν να πω ότι ήρθε το τέλος της φιλίας όπως το λες, χωρίς να το αποκλείω κιόλας βέβαια. Ο χρόνος μόνο θα δείξει.

  8. #8
    tzo1
    Guest
    συμφωνα με τα δικα της λεγομενα , ισως να μην υπαρχει μελλον να εκανε τον κυκλο της η φιλια μας .. και παλι δεν νομιζω να κανονιζουμε οπως κανονιζαμε να κανουμε τοσα πραγματα που καναμε , θα μπορουσαμε να κρατουσαμε μια καποια επαφη αν και εφοσον λυναμε καπως τα τωρινα μας ..αλλα εχθες μιλησαμε με μηνυματα και δεν ξερω αν θα βρεθουμε να συζητησουμε κατι ..και παλι μετα απο τοσες αληθειες δεν ξερω αν μπορει να υπαρξει μια μεταστροφη στην κατασταση ...

  9. #9
    tzo1
    Guest
    δλδ αλλες ισορροπιες με τον καιρο θα υπηρχαν αν συνεχιζαμε παρεα,,εμεις τοσο καιρο δεν εχουμε πει να βγουμε , μονο να βρεθουμε για να κανουμε συζητηση , που ακομα ουτε αυτο εχει κανονιστει

  10. #10
    Miliva21
    Guest
    Σόρρυ αν γράψω κάποια αστοχία αλλά προσπαθώ να σε βοηθήσω και ο γραπτός σου λόγος δεν με βοηθάει είναι λίγο συγκεχυμένος....

    Δλδ από ότι κατάλαβα εσύ τώρα έχεις ενοχληθεί καπως που η άλλοτε εσωστρεφής φίλη σου που δεν ήθελε πολλα άτομα στη παρέα τώρα έχει ανοιχτεί και έχει αλλάξει; λογικό είναι να αλλάζει όλοι πρέπει να αλλάζουμε προς το καλύτερο μπορεί όντως να την βοήθησε σε αυτό η σχέση της...
    Εσένα μήπως σε πειράζει το ότι εσύ την υπολογιζες ενώ εκείνη τώρα δεν υπολογιζει εσένα και το γεγονός ότι βγαίνετε όλοι μαζί συνέχεια με τη σχέση της;

    Επιπλέον αφήνεις να εννοηθεί στο κείμενο σου ότι με τη φίλη σου έχεις απομακρυνθεί και ότι δεν κάνετε πολλά πράγματα όπως παλιά; ίσως να αλλάζει μεγαλώνοντας και να μην ταιριάζετε
    ..Ίσως και να είναι πολύ ερωτευμένη με τη σχέση της και να έχει δώσει βαρύτητα εκεί...κακο αυτό...Αλλά δυστυχώς πολλοί το κάνουν να πέφτουν με τα μούτρα σε μια σχέση παραμελώντας φίλους

    Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι συμβαίνει μεταξύ σας και πως αλληλεπιδρατε όμως βγάζω συμπεράσματα από αυτά που γράφεις...
    Και η γνώμη μου είναι ότι μπορεί και να σε θεωρεί δεδομένη γτ λες ότι προσπαθούσες να είναι καλή η φιλία σας....την υπολογιζες πάντα......λες ότι είναι από τα λίγα άτομα (ίσως και η μοναδική) που να περνάς καλά μαζί της ....Και η ίδια γράφεις ότι την έχεις εξιδανίκευσει.....μόνο και μόνο από αυτό μπορεί να υποθέσει κανείς ότι την θεωρείς πολύ σημαντική στη ζωή σου....συνεπως υπερπροσπάθεις για τη φιλία σας και επομενως έχεις και μεγαλύτερες απαιτήσεις από εκείνη.....

    Ίσως όμως χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αυτό να μην είναι απόλυτα αμοιβαίο.....Δλδ Ναι μεν να θέλει να είσαι φίλη της..... Αλλά το γεγονός ότι σε βλέπει να παίρνεις τα πάντα σοβαρά υπεραναλυοντας....ανησυχωντ ας και προσπαθώντας να τα έχετε καλά....να την έχει κάνει να εφησυχαστει και να σε θεωρεί σίγουρακι.....Και δυστυχώς εμείς καλομαθαινουμε τους ανθρώπους ...Γτ σε μια αμοιβαια σχέση πρέπει να προσπαθούν και οι δύο .....Αλλιώς ο ένας μόνο παίρνει και φέρεται όπως του κατεβει και ο άλλος μόνο δίνει.....

    Μάλλον πρέπει να πάρεις τη φιλία αυτή πιο χαλαρά.....Και για να συμβεί αυτό πρεπει να γεμίσεις τις μπαταρίες σου και αλλού....με νέους φίλους η νέες ασχολίες ίσως και με μια σχέση.....

    Μπορεί να περιμένεις πολλά ή να παίρνεις στα σοβαρά ανθρώπους που για δικό σου καλό θα χρειαζοταν να τα βλέπεις πιο χαλαρά

    Η γνώμη μου είναι να μην εξιδανίκευεις εύκολα μια φιλία........Γιατί μπορεί το συναίσθημα σου να σου λέει ότι α! Περνάω τέλεια μαζί της άρα είναι κολλητή μου και άρα κάνω τα πάντα για αυτήν........όμως ο απολογισμός γίνεται όταν έρθει στη σειρά του άλλου να ανταποδώσει και εκεί πραγματικά φαίνεται πόσα μπορεί να δώσει ο άλλος και πόσο άξιζε μια φιλία

    Καλύτερα να μην πιέσεις καταστάσεις στη παρούσα φάση.......άφησε τα πράγματα να κυλήσουν από μόνα τους....αν τλκ είναι όλα καλά μεταξύ σας θα συνεχίσετε να κάνετε παρέα γτ εκείνη θα το επιδιώξει....Αλλιώς ίσως να έπρεπε να φτάσει το τέλος

  11. #11
    tzo1
    Guest
    πιο πολυ με ενοχλει που ενω αλλοτε επιδιωκε να βγαινει ξεχωριστα με το καθε ατομο και ζητουσε και η ιδια κατα καποιο τροπο αποκλειστικοτητα (οπως πχ οταν ερχοταν στο μερος που σπουδαζω μου λεγε εξαρχης να μην ειμαστε ολη την ωρα με τους φιλους μου απο εκει ) ξαφνικα ηθελε να μαστε ολοι μαζι , ακομα και οταν ειδε πως με την σχεση της δεν ταιριαζα ( που παντα μου ελεγε πως δεν ταιριαζουμε με μια αλλη φιλη της ολες μαζι να βγαινουμε και για αυτο βγαινει μια με εκεινη μια με εμενα ) . Δηλαδη σαν να ναι ο,τι την βολευει . τωρα που βρηκε σχεση , ας βγαινουμε ολοι μαζι για να μην αποχωριζεται την σχεση της ποτε! γενικα σπουδαζουμε σε αλλα μερη , πολυ μακρινα το ενα απο το αλλο . της εστελνα μαζικα μηνυματα και απανταγε αυτη οταν μπορουσε και αντιστοιχα εστελνε εκεινη μαζικα πραγματα και απανταγα οταν μπορουσα. δεν ηταν αμεση η επικοινωνια μας , τον τελευταιο καιρο μπορει να συνεβαινε κατι που ηθελα να το μοιραστω μαζι της εκεινη την στιγμη ,αλλα η επικοινωνιας μας δεν ηταν τετοια και περιμενα πχ να την δω στις διακοπες . επισης πλεον ειναι σαν να πηγαινει πακετακι με την σχεση . με ενοχλει που ενα ατομο για το οποιο και εγω φροντιζα να μην παρεξηγειται , φροντιζα οταν ειναι να κανονισω κατι μαζι του σκεφτομαι μην ερθει ο ενας και ο αλλος μαζι και δεν ειναι ανετο ( το οποιο ηταν περιοριστικο γενικα) ξαφνικα να ναι αυτο που περιοριζεται απο εμενα . κοιτα εγω στο μερος καταγωγης μου γυρναω μονο στις γιορτες ,ειναι μικρο μερος και δεν γινονται πολλα πραγματα, φετος στις αρχες του καλοκαιριου κοιταγα για καποιο χομπυ και δεν βρηκα τιποτα αλλο απο γυμναστηριο το οποιο ειχε μονο 3μηνη συνδρομη , ενω εγω ηρθα εδω για πολυ πιο λιγο καιρο .. γενικα ειναι δυσκολο οταν και δεν μενεις καπου μονιμα και οταν δεν εχει αυτο το μερος αρκετα διαθεσιμα χομπυ και ατομα της ηλικιας σου .. πηγαινω για μπανια με την αδερφη μου , αντε κανα καφε με τον ξαδερφο μου . δεν με τραβαει η ζωη του τοπου μου , η μονη σκεψη που με σωζει ειναι πως αν εμενα μονη σε ενα μερος με την υπεροχη ζωη , θα επεφτα σε χειροτερη καταθλιψη αν σκεφτομουν τι χανω . ομως σκεφτομαι οτι θα ηταν επισης ωραιο να ειχα τουλαχιστον ενα ατομο εκτος οικογενειας για εναν καφε . ετσι για να μην αισθανομαι πως εχω 0 επιλογες . τι να πω . στο μονο που ελπιζω ειναι να συνειδητοποιησω καποια στιγμη πως ηταν καλυτερα τα πραγματα που ηρθαν ετσι . η συμβουλος μου μου λεει πως πολλα ατομα οταν δουν πως αλλαζω και πως πλεον συνειδητοποιω πραγματα δεν θα ακολουθησουν .. ας ειναι αυτο το συμβαν η ενδειξη πως δεν αξιζε τοσο εξαρχης δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο για να νιωσω ελπιδα...

  12. #12
    tzo1
    Guest
    η αληθεια ειναι πως δεν ξερω αν μετα απο τοσο στενη επαφη (βγαζω εξω τον τελευταιο καιρο που δεν ειχαμε τοση επικοινωνια) και τωρα μετα απο τις συζητησεις αυτες που μου πε και η ιδια οτι δεν της αρεσαν καποια πραγματα που ειδε απο εμενα στις διακοπες και που εγω της ειπα απτην πλευρα μου τι δεν μαρεσε στην σταση της , να μπορει να γινει η επαφη μας τετοια ωστε να μην κοψουμε μεν , να διατηρουμε επαφη δε. επισης, σε αυτη τη συζητση απανταει με καθυστερηση πολλων ωρων , αλλο ενα πραγμα που δειχνει πως δεν καιγεται κιολας να λυθει κατι .

  13. #13
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by tzo1 View Post
    η αληθεια ειναι πως δεν ξερω αν μετα απο τοσο στενη επαφη (βγαζω εξω τον τελευταιο καιρο που δεν ειχαμε τοση επικοινωνια) και τωρα μετα απο τις συζητησεις αυτες που μου πε και η ιδια οτι δεν της αρεσαν καποια πραγματα που ειδε απο εμενα στις διακοπες και που εγω της ειπα απτην πλευρα μου τι δεν μαρεσε στην σταση της , να μπορει να γινει η επαφη μας τετοια ωστε να μην κοψουμε μεν , να διατηρουμε επαφη δε. επισης, σε αυτη τη συζητση απανταει με καθυστερηση πολλων ωρων , αλλο ενα πραγμα που δειχνει πως δεν καιγεται κιολας να λυθει κατι .
    Δεν ξέρω πόσο χρόνων είσαι....λογικά είσαι μικρή.........Δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι μη σου πω όλοι κοιτάνε τη βολεψη τους......είπε ξε-ειπε η φιλη σου ......κάποτε μπορεί να βγαίνατε μόνες τώρα έκανε σχέση αλλαξε η ίδια και θέλει να πηγαίνει πακέτο με τη σχέση της ...............άστο να πάει κάτω μη το ψυρίζεις.....αν σε ενοχλεί τόσο πες της το αλλα μπορεί να τσακωθείς και μαζί της και με τον φίλο της

    Αργεί να σου απαντήσει όταν την καλεις.....εντάξει μπορεί να είναι αλλού....Μπορεί να έχει βάλει προτεραιότητα τον γκόμενο......
    Άφησε το να πάει κάτω....Αφού βλέπεις πως φέρεται και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη μαζι της ....αδιαφόρησε...... εφόσον δεν ήσασταν και ποτέ μαζί με τη φίλη σου.... να ζείτε στον ίδιο τόπο.....Εσυ σπουδάζες αλλού και εκείνη ήταν αλλού......διατηρουσατε μια επικοινωνία αλλα ήταν αραιη.....εφόσον της έστελνες και σου απαντούσε οπότε μπορούσε και το αναποδο.....

    Δεν βοηθάει επίσης και ο λόγος σου.......αν θες να έχεις απόψεις και από άλλα μέλη πρέπει να γράψεις ξεκάθαρα τι σε ενοχλεί στη φίλη σου και ποια είναι τα δικα σου λαθη......ένα δύο τρία....Αυτό και αυτό με τη σειρά......
    Γράφεις γενικότητες και δεν καταλαβαίνουμε τι σε ενοχλεί και πως συμπεριφέρεσαι και εσύ στη φίλη σου


    Επίσης δεν μας λες εσύ τι έκανες και την πειραξε......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι αρχίζω να καταλαβαίνω τι συμβαίνει.Η φίλη σου μένει στον τόπο καταγωγής σας, έχει βρει αγόρι, έχει κι άλλες παρέες και εσύ αισθάνθηκες άσχημα γιατί περίμενες να είναι όπως παλιά, να είστε μόνο οι δύο σας μαζί, να σε έχει πρώτη προτεραιότητα ενώ εκείνη φαίνεται ότι δεν το είδε έτσι. Να μην ξεχνάς ότι σας έχουν ξεπεράσει και τα γεγονότα λίγο. Αλλιώς είναι να μοιράζεσαι την καθημερινότητά σου με κάποιον και αλλιώς να τον βλέπεις μια στο τόσο. Εκ των πραγμάτων απομακρύνεσαι. Εσύ ίσως περίμενες ότι θα γυρίσεις στον τόπο σου και δεν θα έχει αλλάξει κάτι, αλλά στο μεταξύ αυτή έχει προχωρήσει τη ζωή της σε πολλά πράγματα όπως είναι λογικό. Κι εκείνη αν έρθει να σε δει εκεί που σπουδάζεις, δεν μπορεί να περιμένει να μην έχεις παρέες άλλες ή άλλα πράγματα να κάνεις. Αν εσύ το αισθάνθηκες έτσι και τους γείωσες όλους για εκείνη καλά έκανες, αλλά υποθέτω ήταν για λίγες μέρες. Εκείνη ίσως νοιώθει ότι πας να την ξεβολέψεις από τη νέα καθημερινότητά της κι ότι της ζητάς πάρα πολλά. Τώρα αν είσαι εκεί για μεγάλο διάστημα, μπορείς να της πεις στα ίσα "Ρε συ φιλενάδα, ήθελα να πάμε οι δύο μας για έναν καφέ, όλο με άλλους βρισκόμαστε" και να δεις πως θα αντιδράσει. Για να μην στο προτείνει η ίδια, προφανώς δεν έχει νοιώσει αυτή την ανάγκη.

  15. #15
    tzo1
    Guest
    μου ειπε το καλοκαιρι να παω εκει που σπουδαζει , οτι θα μινει και το αγορι και μια φιλη της . καθυστερησε το πλοιο που πηρα 3 ωρες και εγω δεν ειχα σημα..αυτη δν ειχε ενδιαφερθει να παρει ενα τηλ , την παιρνω οταν εν τελη πιανω , ηταν στο σπιτι της σχεσης της , που ουσιαστικα μενει εκει πλεον .επειδη εβρεχε μου πε να παρω ταξι να παω στο δικο της σπιτι .φθανω , με ειχε πειραξει το οτι δεν ειχε παρει ενα τηλ , της ειπα γιατι δεν μπορουσε να παρει τοσες ωρες , και κλασσικα σαν να μην με ακουγε , ελεγε αλλα πραγματα , ειπε εν τελη οτι περιμενε απο εμενα τηλ . εφθασα λοιπον νιωθοντας οτι ενω με καλεσε εκεινη , σαν να μαι ξεκρεμαστη . απο την αρχη ηρθε στο σπιτι της η σχεση , καθισε λιγο , ειχε να κανει μια δουλεια , εφυγε και τοτε πηγαμε εναν καφε οι 2 μας . μετα ολη την μερα μαζι με αυτον , ειδικα το βραδυ απλα την αραξαμε στον καναπε. ουτε μια φορα να δειξει οτι οκ ηρθες , πες και εσυ τι θες να κανουμε . συννενοουμασταν με τους αλλους συνεχεια για το τι θα κανουμε, φαινοταν και η ιδια οτι ηθελε να κανουμε ο,τι κατσει αρκει να κανουμε κατι μαζι .νταξει οκ υπερβολη να ζηταω και εγω κατι σαν προτεραιοτητα με την εννοια του οτι εγω ειχα παει για λιγες μονο μερες εκει . ομως ειδα οτι δεν ηταν η ιδια ανεξαρτητη κοπελα που ηξερα καποτε , ξαφνικα ηταν 'της παρεας' ενω τοσα χρονια και με εμενα και με αλλες φιλες , παντα επιδιωκε να βγαινει ξεχωριστα .επισης η σχεση της ,ειναι πολυ διαφορετικο ατομο απο εμενα , απο την αρχη και στα τηλεφωνα πριν καν γνωριστουμε απο κοντα οταν τα πηγαιναμε φουλ καλα με την φιλη μου, μου την 'ελεγε΄' που και καλα το 'επαιζα 'ψαγμενη . μπορει να ανεβαζα ενα τραγουδι και να μου σχολιαζε τι μαλακιες ακουω . μολις εφτασα και ηρθε λιγο απτο σπιτι της φιλης, εκει που μιλαγα σηκωνεται και λεει ενα 'νταξει εγω αυτα τα ξερω ' και φευγει . σε ολα αυτα η φιλη ειχε σταση ουδετερη. ειναι φυσιολογικο ν θες να τα πανε καλα οι φιλες σου με την σχεση σου , αλλα πρεπει να εχεις κι μια προσωπικη αποψη. τις αποψεις μου σε διαφορα θεματα αυτη τις ξερει, τα τραγουδια που ακουω εγω κατα βαση ακουει και αυτη . τις αποψεις που με 'εκραζε' η σχεση , μεχρι τοτε τις ενστερνιζοταν και εκεινη.. με αυτα και με αυτα , μου επεφτε η διαθεση οταν αραζαμε.το βραδυ της 1ης μερας την εβγαλα χωρις να μιλαω . ενα αλλο βραδυ φερνει και εναν φιλο του αυτος , ο οποιος φιλος φουλ αδιακριτος και σπαστικος , μολις παλι σταματησα να μιλαω γτ ειχα βαρεθει τα σχολια του , με ελεγε σνομπ ολη την ωρα .μου την εσπασε και αλλο , εβαλα ακουστικα για αρκετη ωρα . την φιλη την πειραξαν αυτες οι αντιδρασεις μου . για αυτο νιωθω ασχημα , της ειπα οτι εχει δικιο . ομως αυτο ειναι ξεκαθαρα δικο μου θεμα το πως ξεσπαω, αυτο δεν αναιρει τις συμπεριφορες που δεχτηκα . εκτος του οτι ηταν απαραδαικτες κατ εμε οι συμπεριφορες της σχεσης , η φιλη ηταν φουλ αραχτη , σαν να ναι ολα κομπλε , μου πε οτι οκ αλλη συμπεριφορα εχει η σχεση της με εκεινη και με ατομα κοντινα , αλλη με ατομα που μολις γνωρισε . εγω δεν ειδα να εχω τοση κατανοηση για την συμπεριφορα μου :) . αυτα ειναι τα λιγα που εγιναν στις διακοπες . στα μηνυματα τωρα μου πε οτι γενικα επιζητω να μαι το επικεντρο , ακομα και σε παρεα δλδ επιζητω να λεω τα δικα μου και αυτη δεν μπορει πλεον να ασχολειται με ενα ατομο και οτι την πειραξε η σταση μου στις διακοπες. να πω πως η ιδια κοπελα σχεδον ποτε δεν μου ελεγε οταν εβγαινε με αλλα ατομα ,που δεν με πειραζε αυτο γιατι εβγαινε και με εμενα , οποτε και εγω εδινα βαση στη σχεση μου με εκεινη οχι στους γυρω γυρω, για αυτο ισως αν βγαιναμε με παρεα πχ ελεγε σε αλλη φιλη της και η φιλη της εφερνε καναν ακυρο , δεν θα εδινα τοση βαση ειδικα αν δεν μου εβγαινε .(αν και δεν το εκανα εσκεμμενα ,δεν θυμαμαι πως συμπεριφερομουν σε αυτες τις καταστασεις, δν ξερω αν καν ισχυει γενικα , μπορει να ελεγε για την παρεα στις διακοπες). υποτιθεται πως αν την ενοιαζε οπως εμενα , θα απανταγε στα μηνυματα που εχουν να κανουν με παρεξηγησεις μας . οσο ξανασκεφτομαι αυτες της τις συμπεριφορες ,πιστευω αργα η γρηγορα αν δεν ερχοταν ρηξη θα ερχοταν απομακρυνση . ειχα ομως ενα ατομο , για το λιγο που γυρναγα στο πατρικο να κανουμε πραγματα .ειναι πιο ευκολο να αισθανθεις πιο ασχημα και στο σπιτι αν απο εκει που εβγαινες σχεδον καθε μερα , να σε βλεπουν πλεον ολο μεσα και χωρις να ξερουν λεπτομερειες να τους κανει εντυπωση οτι εμεινες μονη

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. περι φιλιας
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 07-09-2020, 02:05
  2. Συνέχεια προσπάθειας ή τελος φιλίας;
    By Bulldog101 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 13-10-2016, 15:20
  3. η ψυχολογία της φιλίας
    By mariafil in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 31-12-2012, 06:25
  4. Προβληματα Φιλιας
    By Emmanouil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2010, 01:15
  5. Περί φιλίας.
    By stellou1989_ed in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 27
    Last Post: 05-05-2009, 15:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •