φοβος και εμμονες περι ασχημιας!!δεν αντεχω βοηθεια!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 45 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 673
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    14
    AFULA ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΣ! ΤΟ ΑΣΧΗΜΟΣ ΟΜΟΡΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΩΣ ΕΝΑΝ ΒΑΘΜΟ ΔΙΟΤΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΝΟΡΜΕΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΙΝΕΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟς ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΟΙΑΜΕΣΩ ΤΟΥ ΟΜΟΡΦΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΣΧΗΜΟΥ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Αφρούλα, υπάρχουν για μένα ορισμένα αντικειμενικά κριτήρια ομορφιάς και ασχήμιας. Πχ αν είσαι ο Κουασιμόδος με σάρκα και οστά είσαι άσχημος, αν είσαι 250 κιλά με ύψος 1.50, μαυρα δόντια και τρίχες στο πρόσωπο (και είσαι γυναίκα) οι περισσότεροι σε βλέπουν χάλια.
    Αν , απο την άλλη έχεις το πρόσωπο και το σώμα της πχ Αλεξανδράτου, τότε είσαι κούκλα, ανεξαρτήτως χαρακτήρα.
    Το 99,9% κινούμαστε εκεί ανάμεσα, και τότε μετράνε και άλλα στοιχεία για το αν κάποιος/α θεωρείται όμορφος/η. Πχ, άλλος γουστάρει τις παχουλούτσικες, άλλος τις στέκες, αλλος τις μελαχροινές , άλλος τις ξανθούλες κοκ. Ε, αν εσύ είσαι κοντούλα και ξανθούλα και ο άλλος γουστάρει τ αντίθετο, μπορεί ν ακούσεις \"δεν είναι όμορφη\".... Τις περισσότερες φορές αυτό μεταφράζεται \"δεν είναι του γούστου μου\"

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Και για να απαντήσω και στην ερώτησή σου, ομορφιά για μένα είναι αρμονία. Αρμονικό πρόσωπο και αρμονικό σώμα, χωρίς ατέλειες τύπου παχάκια, σπυράκια, μεγάλη μύτη, θεόστραβα δόντια (τα λίγο στραβά τα γουστάρω) κλπ
    Απο κει και πέρα΄, όπως προ-έγραψα, περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by afrula
    δηλαδη θα την εβλεπες καπου και θα ελεγες ,δεν μαρεσει, δεν ειναι ωραια στον φιλο σου και θα του εξηγουσες το γιατι , γιατι η εκφραση του προσωπου της δειχνει οτι δεν εχει αξιες και ηθικη?
    Αυτή σου η φράση με προβληματισε.

    Συνδέεις την ασχήμια με το προκλητικό και το ανήθικο?
    Συνδέεις την ομορφιά με τις αξίες και την ηθική?
    Θα το έβρισκα ενδιαφέρον να κανουμε αυτην την κουβέντα Αφρούλα :))
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Για μένα υπάρχουν δύο ειδών ομορφιές.
    Η αισθητική ομορφιά και η ομορφιά - γοητεία.
    Οι άνθρωποι που έχουν συμμετρία και και έντονα ή απαλά αλλα πάντως ευσχημα χαρακτηριστικά προσώπου ή σώματος ( ισάξια θεωρώ το σώμα με το πρόσωπο αν και η ομορφιά μπορεί να εστιάζεται σε ένα απο αυτά) ελκύουν το βλέμμα μου. Αυτή είναι η περίπτωση της αισθητικής ομορφιάς όπου το οπτικό ερέθισμα ενώνεται με τις απεικονίσεις του καλλίγραμου ή του καλαίσθητου ή του ωραίου που εχουν εντυπωθεί στο κεφάλι μου και τραβα / ελκύει το βλέμμα μου. Αυτού του τύπου η ομορφιά διεγείρει τις αισθήσεις αλλα μου αποσπά το ενδιαφέρον απειροελάχιστα.
    Η ομορφιά - γοητεία, είναι για μένα κάτι πιο έντονο και δεν εδράζεται αποκλειστικά στα σωματικά ή τα του προσώπου χαρακτηριστικά. Είναι η αύρα, η φυσιογνωμία, ο ήχος της φωνής, η μυρουδιά, ο αέρας που αποπνέει, μια γκριμάτσα, μια χειρονομία, ενα κόιταγμα, ο τρόπος που κινείται, που στέκεται κανείς... είναι λίγο από όλα και όλα αυτά μαζί.
    Η δεύτερη αυτή ομορφιά διεγείρει τον εκγέφαλο και το πνευαμα μου και εχει πολυ πιο ισχυρή επίδραση πάνω μου. Με γοητεύει. Η επίδραση διαρκεί, ακόμα και τις στιγμές που δεν έχω το οπτικό ερέθισμα μπροστά μου ωστε να διεγείρει τις αισθήσεις μου..
    μπορεί ο άνθρωπος που εντάσσεται σε αυτή την κατηγορία να μην είναι τόσο καλλίγραμμος ή αντικειμενικά όμορφος αλλα με γοητεύει περισσότερο απο έναν τέτοιο.
    Με εναν άντρα που θεωρώ γοητευτικό θα έκανα σχέση, με τον ωραίο μάλλον θα περιοριζόμουν σε κάτι πολύ λιγότερο.

    Δύσκολα βρίσκω άσχημο κάποιον άνθρωπο γιατί στον κάθε ενα βρίσκω τελείως ξεχωριστά στοιχεία ομορφιάς... Ακόμα κι αν με την πρώτη ματιά πω κάποιον άσχημο, με την δεύτερη θα αρχίσω να ανακαλύπτω τις ομορφιές ΄πάνω του :)

    Σίγουρα έχω συναντήσει ανθρωπους που δεν με διεγείρουν αισθητικά και μου είναι αισθητικα ( ΜΟΝΟ) αδιάφοροι. Αλλα πιστευω οτι δεν εχω συναντησει καποιον που να είναι τόσο αποκρουστικός ωστε να τον βλεπω ασχημο σε βάθος χρόνου.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    weird επειδη αναφερεται σε αυτο που ειπα εγω πιστευω οτι μπορω να σου απαντησω.
    Στο προσωπο μας αποτυπωνονται και καποια στοιχεια του χαρακτηρα μας. Οταν βλεποντας μια κοπελα στο προσωπο μου βγαζει κατι ανηθικο ή προκλητικο ή σνομπιστικο τοτε προσωπικα θα ξενερωσω και δεν προκειται ποτε να πω οτι η συγκεκριμενη ειναι ομορφη (ανεφερα και συγκεκριμενο προσωπο) γιατι απλουστατα δεν θα μπορω να την δω ετσι. . Δεν θα της δωσω την παραμικρη σημασια ουτε θα κοιταξω αν εχει ωραια ματια ή οτιδηποτε αλλο και για μενα η συγκεκριμενη ειναι στην ιδια κατηγορια με την πιο ασχημη γυναικα του κοσμου σαν εμφανιση.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Αφρουλα εισαι σε λαθος βαση.Το θεμα που πρεπει να σε απασχολει δεν ειναι τι ειναι ομορφο και τι ειναι ασχημο,αλλα πως θα ξεκολλησεις απο αυτη την εμμονη σου να σε νοιαζει τι λενε οι αλλοι για σενα.Οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις τοσο πιο γρηγορα θα θεραπευτεις.Με τις ερωτησεις που κανεις απλα δινεις τροφη στην εμμονη σου.Προσπαθησε να ξυπνησεις...και σου δινω μια υποσχεση,οταν σταματισεις να σκεφτεσαι οπως σκεφτεσαι τωρα,θα καταλαβεις και την απαντηση στο ερωτημα σου

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    afrula, νομίζω οτι η ομορφιά κ η ασχήμια κρύβεται μέσα μας, απο εκεί κ πέρα, ταιριάζεις/αρέσεις σε ορισμένους κ σε άλλους όχι, εεεε κ; τι έγινε;
    κ μένα με χαρακτήρισαν τερατοφιλη, χαχαχα κ γέλασα πολύ... ναι εχουν δίκιο, οι φίλοι μου, δεν μπορεί να αρέσουν σε όλους κ για το συγκεκριμένο άτομο.. στα δικά μου μάτια είναι ένα υπέροχο μπουμπούκι. Μην κολλάς στους άλλους, πίστεψε στον εαυτό σου κ όλα γύρω ομορφαίνουν όταν μέσα μας αισθανόμαστε καλά!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Όλα_είναι_δανεικά,
    οπότε, για εσένα, ο εσωτερικός κόσμος μιας γυναίκας, είναι τόσο σημαντικός, ώστε, ακόμα και αντικειμενικά όμορφη να είναι κάποια, αν δεν σου αρέσει ως άνθρωπος, αυτόματα, χάνει κάθε ίχνος ομορφιάς στα μάτια σου....

    Πολύ ενδιαφέρον αυτό, δείχνει μια ευαίσθητη ψυχη :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Κατι τετοια λες και θα μου χαλασεις την εικονα που εχω δημιουργησει εδω μεσα :)
    Παντως με απογοητευσες για κατι που ξεχασες :(
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Όλα_είναι_δανεικά,
    Με συγχωρεις.. εσπαγα το κεφάλι μου γιατί ήμουν σίγουρη, οτι κάποιον είχα ξεχάσει αυτές τις μέρες... τώρα βρήκα ποίον.

    Ελπίζω να πέρασες όμορφα.
    Φιλιά και καλή συνέχεια.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Να εισαι καλα αλλα αυτες οι γιορτες ηταν ευκαιρια για ενα πολυ γερο ξεσκαρταρισμα. Παντως βγηκε πολυ μεγαλυτερο απο οτι περιμενα,
    Σορρυ για τα οφ τοπικ afrula
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by Empneustns
    Αφρουλα εισαι σε λαθος βαση.Το θεμα που πρεπει να σε απασχολει δεν ειναι τι ειναι ομορφο και τι ειναι ασχημο,αλλα πως θα ξεκολλησεις απο αυτη την εμμονη σου να σε νοιαζει τι λενε οι αλλοι για σενα.Οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις τοσο πιο γρηγορα θα θεραπευτεις.Με τις ερωτησεις που κανεις απλα δινεις τροφη στην εμμονη σου.Προσπαθησε να ξυπνησεις...και σου δινω μια υποσχεση,οταν σταματισεις να σκεφτεσαι οπως σκεφτεσαι τωρα,θα καταλαβεις και την απαντηση στο ερωτημα σου
    συμφωνώ απόλυτα.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Συνδέεις την ασχήμια με το προκλητικό και το ανήθικο?
    Συνδέεις την ομορφιά με τις αξίες και την ηθική?
    Θα το έβρισκα ενδιαφέρον να κανουμε αυτην την κουβέντα αφρούλα :)) [/quote]

    Εννοειται οσο αντικειμενικα ομορφη να ειναι καποια ,εγω αν δεν εχει κατι γλυκο ,καποιοι ιχνος καλοσυνης μεσα της καποια αρετη τελος παντων για μενα δεν ειναι καθολου ωραια.Τωρα καταλαβα γιαυτο οπως ειμαι τωρα με νευρα μισος και αηδια προς το περιβαλλον νιωθω ασχημη.Μαλλον νιωθω ασχημα οχι ειμαι ασχημη.Οσο για τη ψυχολογο καναμε αντιμετωπιση για το παρον !!Ουτε αναλυση για το παρελθον ουτε για τις ιδεες ουτε αιτιες ουτε τιποτα.Μου ειπε μια φραση να κοιτας μονο τον καθρεπτη σου και αυτους που σε αγαπανε και μην ακους κανεναν.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αφρούλα, είναι πολύ σημαντικό να ακούσεις αυτό που λές!

    Νιώθω άσχημη, νιώθω άσχημα... νιώθω μίσος και αηδία... μήπως προβάλλεις αυτό που νιώθεις σε αυτό που πιστεύεις οως δειχνεις προς τα έξω, που εκπέμπεις?

    Οι άλλοι βλέπουν μόνο ότι βλέπεις εσύ στον καθρέπτη, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ. Ειναι σημαντικό αυτο, εμενα ξέρεις πόσο καιρό μου πήρε να το καταλάβω? Πολυ..

    Απο την άλλη, το να νιώθεις άσχημα , δεν σε κάνει ανήθικη, ούτε κακό άνθρωπο κι άρα δεν σε ασχημαίνει. Μπορεί απλά να μην λάμπεις απο ευτυχία....

    Διαχώρισε τα. Αλλο το τι νιωθεις και άλλο το πόσο όμορφη δείχνεις...

    Εχεις κάθε δικαίωμα να νιώθεις άσχημα... δεν είναι έγκλημα, δεν βλάπτεις κανέναν, δεν χρωστάς στους άλλους για αυτό και σίγουρα, δεν σε κάνει κακό άνθρωπο.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 2 of 45 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •