εμπειριες απο διπολικη ΙΙ/κυκλοθυμια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350

    εμπειριες απο διπολικη ΙΙ/κυκλοθυμια

    γεια
    θελω να σας ρωτησω τι εμπειριες ειχατε απο διπολικη ΙΙ. η ψυχιατρος μου ειπε πως ειμαι κυκλοθυμικη χωρις να ξερει ακομα περι τινος προκειτε. φυσικα..κυκλοθυμικοι ειμαστε οι περισσοτεροι ελληνες..
    ηθελα να ρωτησω αν καποιος ειχε πολυ μαλακα και ηπια συμπτωματα και αν ειναι παντα ευδιακριτα στους ψυχιατρους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Σου μιλησε συγκεκριμενα για κυκλοθυμικη διαταραχη, αυτη που ειναι κομματι του διπολικου φασματος δηλαδη; Η μιλουσε για στοιχεια περισσοτερο χαρακτηρολογικα; Η καποιο μιγμα;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Δεν μου εξηγησε ακομα αν εννοει ως διαταραχη η ως μερος του χαρακτηρα μου. Και δεν ξερω και τι μπορει να σημαινει και το καθενα...Τι διαφορες δ εχει να κυκλοθυμικος ανθρωπος εκ φυσεως με εναν κυκλοθυμικο της διπολικης. Υπαρχει η διαιρεση αυτη,η ειναι το ιδιο κ το αυτο?
    Μουχει πει πως δεν βαζει ταμπελες γενικα δεν της αρεσουν και παντα μου απανταει πως ολα κοντρολαρονται.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Παντα θετικο να μη βαζει ταμπελες ενας ειδικος, απλα επειδη ειναι ψυχιατρος και μπορει να κανει διαγνωσεις και να γραφει φαρμακα, τα τελευταια μονο με διαγνωση, υπαρχει διαφορα αν προσανατολιζεται προς καποια διαγνωση, προς ποια κατευθυνση και τι σου εχει πει σε σχεση με αυτο κλπ. Για αυτο ρωτησα

    Εκ φυσεως περισσοτερο για το διπολικη το λεει κανεις, αφου εχει βιολογικη βαση. Τα χαρακτηρολογικα ας πουμε διιστανται οι αποψεις για την επιμερους συνεισφορα φυσης και βιωματων που παντως παιζουν και στις διαταραχες διαθεσης ρολο σημαντικο, Μην τρομαζεις παντως οτι μπορει να εχεις κατι τετοιο αφου ακομη με το γιατρο σου τα ψαχνετε. Επισεις υπαρχουν και τα πιο "ψυχολογικα" θεματα που κοντρολαρονται με ψυχοθεραπεια αλλα και με φαρμακα αν χρειαστει γιατι μπορει να εχουν συμπτωματα πολυ εντονα (οι κρισεις πανικου ας πουμε).

    Στο αλλο θρεντ εγραφες για θεματα εκρηκτικοτητας και φυγης που ειχες στη εφηβεια. Αυτα συνεχιστηκαν και τα επομενα χρονια σε μικροτερο βαθμο η ιχνη, η τα ξεπερασες πληρως;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    αα και θα στα γραφα τωρα ολα αυτα που ειπα στο αλλο ποστ! συμμορφωθηκα λιγο..γιατι μπηκαν στην μεση και οι μπατσοι τοτε και επειδη εκανα φασαριες και στο σχολειο μου λεγανε θα μου κανουν φακελο κτλ. κ λιγο τρομαξα. ωστοσο....συνεχιζω μεχρι σημερα ναμαι ενμερη ετσι. θα σπασω το ποτηρι αν νευριασω, θα παραιτηθω απτη δουλεια αν κατι νιωθω πως δεν μου ταιριαζει, θα αντιδρασω υπερβολικα σε μικρα καθημερινα ερεθισματα. και με εχω κουρασει...ειμαι συνεχεια κουρασμενη ψυχολογικα. οι δικοι μου λενε πως αυτλ εγινε πιο εντονο απο τοτε που εφυγα και ζω μονη. δυσκολευομαι να κοντρολαρω τα συναισθηματα μου και τις αντιδρασεις μου. η ψυχιατρος μου εδωσε τρια τεσσερα αντικαταθλιπτικα ως τωρα αλλα δεν κανανε τιποτα. μου ειχε πει πως δεν ηθελε να μου δωσει κατι πιο βαρυ μην μου κανει καποιο προβλημα.
    ειναι πολλα χρονια μου με ταλαιπωρει ο ιδιος μου ο εαυτος και ειναι κριμα. δεν ξερω αν ολοι βιωνουν το ιδιο και εχουν τα ιδια προβληματα/σκεψεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Οποτε μετα απο μια εκρηξη ας πουμε στην καθημερινοτητα σου το συνειδητοποιεις γρηγορα τι συνεβη η χρειαζεται πιο πολυς χρονος; Προκειται για οντως ασημαντα πραγματα η για πχ αδικιες οπου ειναι δικαιολογημενη καποια αντιδραση, αλλα καταληγεις να χανεις το δικιο σου με το μεγεθος της αντιδρασης αυτης; Παντως στο αλλο θρεντ που ελεγες οτι εχεις αλλαξει πεντε χωρες για επαγγελματικους λογους (αουτς) το μυαλο μου πηγε αρχικα στον τρελο flexicurity κοσμο που ζουμε. Ηταν κι αυτες οι αλλαγες λογω αυτοελεγχου; Επισης περα απο τους δικους σου εχεις κοινωνικη στηριξη γενικα; Α κι σχεσεις με τους δικους σου γενικα πως ειναι. (ειπα να κανω μερικες ερωτησεις )
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    οχι δεν το κατανοω γιατι εκρηγνυμαι τοσο. οι αλλοι μου λενε πως ειμαι υπερβολικη. και οι γονεις μου οι οποιοι ακουνε τις εκρυξεις μου. η μανα μου πολλες φορες στενοχωριεται γιατι με βλεπει πως ειμαι συνεχεια σε ενταση και μιζερια. τπτ δεν καλυπτει. αν πχ δεν με παρουν σε δουλεια, μπορει να με τσατισει τοσο που θα πεσω σε καταθλιψη για μερες εβδομαδες ισως. ειμαι κ εγωιστρια βεβαια λολ. και πολλες φορες το καταλαβαινω τι πεφτω...αρχιζω να μην τρωω, να ξυπναω την νυχτα. εξαρταται ομως....δλδ μπορει το ιδιο να μου συμβει σημερα και να μην το δωσω σημασια. εχω αλλαξει απειρες χωρες και δουλειες η αληθεια ειναι...ο πατριος μου με αποκαλει τσιγγανα ψυχη λολ. δεν μπορω να κουρνιασω καπου.
    οι σχεσεις με τους γονεις μου ειναι καλες. και με τους φιλους μου. δεν εχω φιλους εδω που ειμαι βεβαια ειναι ολοι ελλαδα. ειμαι σαν την ζενεβιεβ λιγο απτο gntm lol

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Πωπω τσιγγάνα αποκάλεσα κι εγω μια πρωην με ιδια χαρακτηριστικά! Ευτυχως γέλασε

    Κοιτα επειδη έζησα απο κοντα τετοια φαση, αυτα τα προκαλεί συνηθως ο υπέρμετρος εγωισμός, η τελειομανία η αίσθηση (ψευδαίσθηση) ανωτερότητας και η αίσθηση του τα ξερω ολα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    χμμμ ενδιαφερον
    Last edited by garida; 13-12-2018 at 00:06.

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    37
    Δεν είμαι γιατρός αλλά έχω την ετικέτα της διπολικής, είναι περίεργη η διπολική και ο τύπος Β είναι ίδιος με τον πρώτο απλά έχει κατάθλιψη περισσότερες φορές, καμία σχέση με αυτά που γράφονται online και τα φαντάζεσαι αλλιώς.
    Το καλύτερο είναι να περιμένεις την γιατρό σου να σου πει τι είναι και τι να κάνεις, επίσης μη το ψάχνεις πολύ το θέμα της ετικέτας γιατί μπορεί αργότερα να σε στεναχωρήσει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by amitas View Post
    Δεν είμαι γιατρός αλλά έχω την ετικέτα της διπολικής, είναι περίεργη η διπολική και ο τύπος Β είναι ίδιος με τον πρώτο απλά έχει κατάθλιψη περισσότερες φορές, καμία σχέση με αυτά που γράφονται online και τα φαντάζεσαι αλλιώς.
    Αυτο δεν ξερω ποιος στο ειπε η που το διαβασες, η διαφορα μεταξυ των τυπων Ι και ΙΙ (και οχι Α η Β) ειναι οτι ο δευτερος δεν εχει πληρη μανιακα επεισοδια. Υπομανια μπορει και η τυπου Ι να εχει αλλα κυριως εμφανιζονται στην τυπου ΙΙ και οντως επηρεαζουν περισσοτερο την καταθλιπτικη φαση που συνηθως ακολουθει, αφου το τι συνεβη στην υπομανια ο πασχων το θυμαται ενω η μανια χαρακτηριζεται απο ληθη. Αυτο επηρεαζει δυστυχως πολυ και την αυτοκτονικοτητα αφου η καταθλιψη ειναι μανουλα στο να παιρνει αρνητικες εμπειριες και να τις παραμορφωνει μεχρι και σε ασυλληπτο βαθμο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα στο πω πιο απλα στο μυαλο σου επικρατει η γαληνη αλλα ακανονιστα περνανε και τυφωνες και επειδη δε ξερεις τι ακριβως σε νευριαζει σου ερχονται οποτε να ναι (μου ρθε νυχτερινη επιφυτηση )

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    σε ολους συμβαινει αυτο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    επισης...καποιες μη συνηθισμενες σκεψεις..μπορει ναναι φυσιολογικες η μπορει ναναι εξαιτιας καποιου αλλου γεγονοτος. πχ..εμμονες με κατι μπορει ναναι ιψδ, η αν σε πιανει κατι που δεν εμπιστευεσαι τους υπολοιπους η θεωρεις οτι δεν σε συμπαθουν η οτιδηποτε στο φασμα του delusion...μπορει ναναι απο καποιο τραυματικο γεγονος. οποτε δεν ξερω πως μπορεις νασαι σιγουρος για το αν ειναι διπολικη η κατι αλλο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by garida View Post
    γεια
    θελω να σας ρωτησω τι εμπειριες ειχατε απο διπολικη ΙΙ. η ψυχιατρος μου ειπε πως ειμαι κυκλοθυμικη χωρις να ξερει ακομα περι τινος προκειτε. φυσικα..κυκλοθυμικοι ειμαστε οι περισσοτεροι ελληνες..
    ηθελα να ρωτησω αν καποιος ειχε πολυ μαλακα και ηπια συμπτωματα και αν ειναι παντα ευδιακριτα στους ψυχιατρους
    κυκλοθυμικοι και αγχώδεις όλοι μπορούν να είναι. Το διαφορετικό είναι να κυριαρχεί στη ζωή σου. Καλώς σε βρήκα. Και μένα προσφάτως με τοποθέτησαν στο διπολικό φάσμα. Ελαφριάς μορφής διπολική ισως Ανέκαθεν αυτό που ήξερα ήταν ότι ανήκα απλά στους καταθλιπτικούς.. Γενικά πάντως το διπολικό φάσμα αρχίζουν νομίζω να το χρησιμοποιούν ως διαγνωστική κατηγορία. Γενικά η χωράει τα πάντα μέσα.... Θα δούμε.Κρατας ημερολόγιο με τη διάθεση σου; ίσως βοηθήσει και εσένα και το γιατρό.Τι φάρμακα παίρνεις;
    Last edited by black_adder; 14-12-2018 at 22:18.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Απο κυκλοθυμία πέρασα σε διπολικη Ι...
    By Byronc22 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 09-04-2013, 17:10
  2. Κυκλοθυμια-κυκλοθυμικος χαρακτηρας
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 18-02-2012, 21:14
  3. Χειριστική συμπεριφορά-κυκλοθυμία
    By mrtheo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 23-06-2011, 17:21
  4. ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΟΡΜΟΝΕΣ
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 06-06-2011, 21:16
  5. ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΑ?
    By αλίκη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-10-2010, 22:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •