carpe diem ........
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    carpe diem ........

    Aυτο το λατινιανικο ,
    ρητο , για οσους δεν το ξερουν , σημαινει αδραξε /αρπαξε την μερα ( μαλλον του Κικερωνα ηταν ) ......μα εγω ηρθα να το διαφευσω , διοτι πως ναρπαξεις την καθε μερα , απο την στιγμη που σε κατακλυζουν προβληματα , εχεις τα ψυχολογικα σου σου , εχεις , εχεις , εχεις , ενα σωρο πραματα , να ταχεις καλα με τους συγγενεις , για μην βαλουμε το βιοποριστικο καθημερινο ..............ποια μερα λοιποον ναρπαξεις και να κανεις πραματα ? ειναι ουτοπικο αυτο ....και ιδαιτερως αισιοδοξος , αν και αισιοδοξος σαν χαρακτηρας , και θετικος , δεν μπορω να το ακολουθησω .....κοιτας να επιβιωσεις .....με ολες τις πλευρες ......
    το απορριπτω .......
    εχω χασει ανω των 10-15 χρ. με την κτθλψη , ποια μερα να αδραξω ?
    οχι οτι παραπονιεμεμαι , αλλα δεν μπορω να δεχτω αυτο το ρητο .......ακομη κι ο πατερας μου , αυτοδημιουργητος ανθρωπος , το πιστευει , κι ας κανει οτι δεν το πιστευει ....
    και θα κολωβαρεσεις , και θα χασομερησεις , και θα αραξεις , και , και και , ολα τα ανθρωπινα χαρακτηριστικα .....αν ησουνα το T-1000 , το ρομποτ του exterminαtor , εκει παω πασο !!!!!!αφωσιωμενο μεχρι θανατου στην αποστολη του , μονον ετσι θα παραματοποιησεις το carpe diem , εγω δεν μπορω , εσεις μπορειτε ?

  2. #2
    Καλημέρα Μακ. Όσο ήμουν μικρή δηλαδή εφηβεία έως και τα 19 πηγαζε αυθόρμητα. Μετά άρχισε να μειώνεται. Πλέον εφόσον βρίσκομαι και σε αγωγή για να έχω καλύτερη διάθεση μπορώ να πω ότι "κάνω όσα μπορώ και αντέχω". Έφυγε εκείνο το αυθόρμητο αίσθημα " Θελω να κάνω αυτό άρα θα προγραμματισω να το υλοποιήσω με όλες μου τις δυνάμεις ". Από το τίποτα όμως πάλι καλά να λέω που μπορώ να κάνω όσα μπορώ !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλημερα C.C, , εμενα δεν μουχει φυγει αυτο , αλλα προσπαθω , προσπαθω , αλλα δεn βγαινουν και πολλα , ποτέ δεν βγαινουν .........βεβαια εξαρταται απο τους στοχουε που εχειε , μικροι στχοι, μικρο carpediem, μεγαλοι στοχοι , μεγαλο carpe diem ......
    παντως εγω ειμαι αρκετα ικανοιημενος , αν εξαιρεσουμε την ασθενεια κτθτλψη .....που κι αυτη μες την ζωη ειναι .................................................. ...............................

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Aυτο το λατινιανικο ,
    ρητο , για οσους δεν το ξερουν , σημαινει αδραξε /αρπαξε την μερα ( μαλλον του Κικερωνα ηταν ) ......μα εγω ηρθα να το διαφευσω , διοτι πως ναρπαξεις την καθε μερα , απο την στιγμη που σε κατακλυζουν προβληματα , εχεις τα ψυχολογικα σου σου , εχεις , εχεις , εχεις , ενα σωρο πραματα , να ταχεις καλα με τους συγγενεις , για μην βαλουμε το βιοποριστικο καθημερινο ..............ποια μερα λοιποον ναρπαξεις και να κανεις πραματα ? ειναι ουτοπικο αυτο ....και ιδαιτερως αισιοδοξος , αν και αισιοδοξος σαν χαρακτηρας , και θετικος , δεν μπορω να το ακολουθησω .....κοιτας να επιβιωσεις .....με ολες τις πλευρες ......
    το απορριπτω .......
    εχω χασει ανω των 10-15 χρ. με την κτθλψη , ποια μερα να αδραξω ?
    οχι οτι παραπονιεμεμαι , αλλα δεν μπορω να δεχτω αυτο το ρητο .......ακομη κι ο πατερας μου , αυτοδημιουργητος ανθρωπος , το πιστευει , κι ας κανει οτι δεν το πιστευει ....
    και θα κολωβαρεσεις , και θα χασομερησεις , και θα αραξεις , και , και και , ολα τα ανθρωπινα χαρακτηριστικα .....αν ησουνα το T-1000 , το ρομποτ του exterminαtor , εκει παω πασο !!!!!!αφωσιωμενο μεχρι θανατου στην αποστολη του , μονον ετσι θα παραματοποιησεις το carpe diem , εγω δεν μπορω , εσεις μπορειτε ?
    Για τον καθενα το πως θελει να περνάει τη μερα ειναι διαφορετικό. Οποτε δεν ειναι κακο να θες να κωλοβαρεσεις όπως γράφεις ουτε ειναι κανονας ζωής ότι πρεπει να αδραξεις τη μερα. Εχεις καθε δικαιωμα να εχεις τα πανω και τα κάτω σου και να υπάρχουν περίοδοι που απλα ξυπνας και κοιμασαι. Τωρα αν δεν έχεις κάνει τιποτα απο αυτα που θα ηθελες ή γουστάρεις στη ζωή σου υπαρχει πρόβλημα...Αλλα δεν ειναι απαραιτητο οτι πρεπει να κανεις δραστηριότητες μεσα στη μέρα για να εισαι νορμαλ
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Για τον καθενα το πως θελει να περνάει τη μερα ειναι διαφορετικό. Οποτε δεν ειναι κακο να θες να κωλοβαρεσεις όπως γράφεις ουτε..Αλλα δεν ειναι απαραιτητο οτι πρεπει να κανεις δραστηριότητες μεσα στη μέρα για να εισαι νορμαλ
    Πολυ σωστα , Φαντασια , γιατι βλεπω εδω μεσα ανθρωπους που αγχωνονται επειδη δεν κανουν τιποτα .......αργοτερα θα μετανωσουν που ανοιξαν 2-3 μετωπα , μια ρηση λεεο ΄μην κυνηγας 2 λαγους , δεν θα πιασεις κανενα ' ....ε μπορει να μην πισαεις και κανενας στο τ4λος της ημερας , προσπαθησες ομως .......η ' επιτυχια ΄εχει πολλα συστατικα , εξυπμαδα , σκληρη δουλεια ,οξυνεια , σκληρη προσπαθεια , και αδαλειπτη , και τυχη , σημαντικο ...αμα δεν εχεις κατι απο αυτα , την, [πατησες , αν εχεις υψηλους στοχους .......ο πατερας μου 93 , ακομη παει στο γραφειο , ΟΓΗΓΩΝΤΑΣ , αμα του το κοψεις , παει , πεθανε , αλλα ετσι εχει μεθει απο τα νιατα του ....θεωρει την δουλια θεραπεια ,αφου ετσι εμαθε ..........εγω , εεεχμμ , δεν ειμαι και τοσο workaholic , αλλα αμα καταπιαστω με κατι , θα τα δωσω ολα ..........ναναι καλα ο dad .......πως την βρισκει ετσι δεν ξερω ....
    γενικα μας βρισκω συμφωνους τους δυο μας ....( εσενα κι εμενα )

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •