ΜΟΝΙΜΗ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ!ελεος.βοηθηστε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    ΜΟΝΙΜΗ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ!ελεος.βοηθηστε

    εννοω ως παρενεργεια απο τα φαρμακα?Να αυξησω το Ταβορ παιρνω ενα το βραδυ μονο .Ξερει κανεις αν μπορω να παρω ομιοπαθητικο η βοτανο εφοσον παιρνω τα χημικα ?Εγω δε νομιζω να κανει θα ειναι σα να μη τα παιρνω τα φυσικα , σωστα?Δεν αντεχω να εχω μονιμη ταχυκαρδια,εντονο αγχος.Τι να κανω?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    14
    ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΘΕΙ!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13
    Originally posted by afrula
    εννοω ως παρενεργεια απο τα φαρμακα?Να αυξησω το Ταβορ παιρνω ενα το βραδυ μονο .Ξερει κανεις αν μπορω να παρω ομιοπαθητικο η βοτανο εφοσον παιρνω τα χημικα ?Εγω δε νομιζω να κανει θα ειναι σα να μη τα παιρνω τα φυσικα , σωστα?Δεν αντεχω να εχω μονιμη ταχυκαρδια,εντονο αγχος.Τι να κανω?
    Geia sou Afrula,

    Exontas paromoia symptwmata (taxykardia toso ws apotelesma genikeumenhs agxwdous diataraxhs oso kai ws parenergeia lhpshs SSRI (Ladose)) ekana kardiologikes e3etaseis. EKG\'s, 24h Holter kai yperhxous. Diapistw8hke taxykardia kai kapoies ektaktes systoles. Efoson h taxykardia einai flevokomvikh (dhl proerxetai apo to flevokomvo (sinus-node) ton fysiko vhmatodoth ths kardias 8ewreitai synh8ws apotelesma eite kapoias diataraxhs psyxoswmatikhs fysews eite farmakeytikh parenergeia. An kai ka8e taxykardia den pavei na einai anepi8ymhth ka8ws epifortwnei xwris logo th kardia me epipleon myiko ergo entoutois h flevokomvikh taxykardia 8ewreitai fysiologikh antidrash tou organismou katw apo sygkekrimenes katastaseis kai ws tetoia den synista kati to asynh8isto.

    Entoutois enas kardiologos 8a synistouse pistevw (opws toulaxiston egine sth periptwsh mou) kapoia parallhlh farmakeytikh agwgh gia ton elegxo twn sfi3ewn kai thn epistrofh tous se fysiologika epipeda. Ayth h agwgh mporei na diarkesei ligotero h e3isou me thn opoia farmakeytikh kai/h psyxo8erapeytikh yposthri3h thn opoia mporei na lamvanei kapoios.

    Sth periptwsh mou to farmako pou xorhgh8hke einai to Procoralan (Ivabradine) to opoio dra apokleistika ston flevokomvo, xwris na exei paranergeies sthn perifereia ths h sto genikotero kardiaggeiako systhma, elatwnei tis sfi3eis kata 12 me 14 h meta3y 20-25% analoga me th dosologia (5 h 7.5mg). Sthn periptwsh mou einai poly apotelesmatiko ka8ws h opoia taxykardia parousiaza exei pragmatika e3afanistei oso to lamvanw (peripou 5 mhnes twra) enw oi meses sfi3eis de 3epernane tis 70-75 (otan kapoies stigmes eitane 90-95 me peaks twn 140+). H monh shmantikh 8a elega parenergeia einai kapoia fwteina optika fainomena kyriws se apotomes enallages meta3y fwteinwn kai skoteinwn perivallontwn. Ayto ofeiletai sth epidrash ths drastikhs ousias sto If kanali (ousiastika mplokarisma) to opoio yparxei kai ston amfilfhstroeidh tou matiou. Den einai kati anyshxhtiko oute kai syxno pantws.

    To Procoralan einai akrivo farmako (timh 73 Eurw) opws epishs kai kainourgio (2 etwn) alla exei poly pio stoxeumenh drash kai me poly ligoteres anepi8ymhtes energeies se sxesh me f8hnotera skeuasmata paromoias drashs.

    Eimai sigouros pantws oti o giatros sou mporei na apofasisei poia proseggish einai h kalyterh an kai otan to apofasiseis.

    Opws anefera kai parapanw proswpika me exei voh8hsei poly kai sto peras twn 6 mhnwn 8a to elatwsw kai stadiaka 8a to diakopsw. Elpizw oti h sygkyria 8a einai tetoia outws wste na exw epishs vgei apo thn antistoixh agwgh gia thn agxwdh diataraxh peripou thn idia periodo alla akoma kai na mh symvei ayto elpizw oi sfi3eis na exoun epanel8ei fysiologika sto epi8ymhto epipedo meta to peras ths diakophs tou.

    Menei fysika na apodeixtei sthn pra3h :-)

    Sth dia8esh sou gia ka8e peraiterw plhroforia.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    σευχαριστω πολυ!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    Faust, καλώς ήρθες!
    Σε ενημερώνω ότι σε αυτό το φόρουμ προτιμάμε την ελληνική γραφή.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    38
    afroula hi οι ταχυκαρδιες είνα από το άγχος κ όχι από την καρδούλα σου άρα βαθιές αναπνοές κ εκπνοές κ λίγη σοκολάτα μαύρη ανεβάζει τη σεροτονίνη κ δεν ΠΑΧΑΊΝΕΙ.ομοιοπαθητική δεν μπορείς να κάνεις όμως εναλακτικά υπάρχουν κ τα ανθοϊάματα του Μπαχ βοηθάνε,έτσι λένε.άρχισαν από τα φάρμακα κ τώρα ο εγκέφαλος σου έμαθε να σου κάνει το ίδιο παιχνιδάκι.έγιναν έρευνες με blacebo κ οι ασθενείς συνέχιζαν να παραπονιούνται για παρενέργειες κ συμπτώματα.θα πάνε όλα καλά.να μιλήσεις με το γιατρό σου.να θυμάσαι η σοκολάτα ανεβάζει τη σεροτονίνη συστατικό που έχουν τα περισότερα φάρμακα όμως το παράγει κ το ίδιο μας το σώμα.τα λέμε!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια δε μπορω να κανω ομοιοπαθητικη αλλα μπορω να κανω φυτοθεραπεια και εχω αρχισει και μονη μου σωστη διατροφη.Αν δω οτι με βοηθησε η φυτοθεραπεια στις παρενεργεις των χαπιων θα σας ενημερωσω.Ξερω οτι οι ταχυκαρδιες ειναι απο τα αντικαταθλιπτικα απο την αυξηση της σεροτονινης.Εδω και μια εβδομαδα οι σπασμοι που εχω απο τι ειναι?ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ.ΠΩΣ??????να τρεμω ολοκληρη?Καθομουν στο κρεββατι πριν 5 μερες και ο ωμος μου κουνιοταν σαν 7 ριχτερ σεισμος.Τι ειναι αυτα ?εξωπυραμιδικα συμπτωματα σε μενα και αυτα Γιατι Θεε μου ????????Και ειναι και απο τις ασυνηθεις παρενεργειες .Αυτα τα χαπια τα μισω!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια ο γιατρος μου ειπε οτι τερμα ως εδω και να κοψω τωρα το tavor!!Παιρνω ενα τεταρτο των 2,5 mg αλλα δε μπορω να το κοψω.Υποφερω απο ΜΟΝΙΜΗ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ .Μου πανε να παρω μαγνησιο+ταυρινη ξερετε τιποτα γιαυτον τον συνδιασμο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Παίρνεις έναν β-αναστολέα όπως atenolol (εμπορικό όνομα tenormin) που ρίχνει τους παλμούς και την πίεση. Ρώρα τον γιατρό σου αν γίνεται να πάρεις αυτό το φάρμακο σε συνδιασμό με τα άλλα που παίρνεις. Είναι ένα σχετικά αθώο φάρμακο που μπλοκάρει την αδρεναλίνη που φτάνει στην καρδιά, δεν επιδράει στον εγκέφαλο. Λόγω της ανασταλτικής του επίδρασης στους υποδοχείς αδρεναλίνης ηρεμεί και κάπως γενικά. Άμα φοβάσαι για οργανικό πρόβλημα κάνε ένα καρδιογράφημα η ένα υπερηχογράφημα για να σου φύγει η ιδέα.Εντωμεταξύ πήγαινε σε ένα ψυχολόγο να μάθεις ασκήσεις χαλάρωσης και αναπνοής. Είναι πολύ πιθανό λόγω άγχους να αναπνέεις λάθος (ποιο πολύ από όσο χρειάζεται). Είναι καλό να κάνεις λίγο Γ-Σ θεραπεία για να μάθεις να διαχειρίζεσαι το άγχος σου.



    Και αφρο...για το καλό το δικό σου...κάνε κινήσεις να βγεις σιγά σιγά από το σπίτι...ψάξε για καμιά εργασιούλα χαλαρή η για κανα ECDL. Δεν θα τελειώνουν αυτά όσο κάθεσαι σπίτι και τα σκέφτεσαι.


    thats all

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αλήθεια αφρούλα,εκτός από αυτά τα συμπτώματα που όπως σου είπε κι ο Petran υπάρχουν τρόποι να τα αντιμετωπίσεις,έχεις κάνει καμιά προσπάθεια να ξαναμπείς στους ρυθμούς της καθημερινότητας;Χαλαρά θα ξεκινήσεις,δεν σε πιέζει κανένας,λίγο λίγο και με ήπιο τρόπο,δοκιμάζοντας τα όριά σου με ελεγχόμενο τρόπο και τις αντιδράσεις σου.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •