Φόβος για σμν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    12

    Φόβος για σμν

    Καλησπέρα σε όλους. Πριν περίπου ένα μήνα πήγα σε ένα γάμο σε ένα χωριό και χρειάστηκε να πάω τουαλέτα. Όταν έπιασα το χαρτί να σκουπίσω τα χέρια μου διαπίστωσα ότι από την πάνω πλευρά του ρολου είχε μια κηλίδα αίμα προφανως καποιος πριν απο μενα ειχε παει.Μπορεί να ακουμπήσα μπορεί και όχι και αν ακουμπήσα ήταν ελάχιστο. Μόλις βγήκα από το μπανιο έβαλα οινόπνευμα κατευθείαν. Από εκείνη τη στιγμή μου κόλλησε στο μυαλό ότι μπορεί να κόλλησα κάτι. Είτε hiv είτε ηπατίτιδα. Να σημειώσω ότι έχω 2 παιδάκια και το ένα το θηλαζα. Μόλις όμως ακουμπήσα εκεί. Την ίδια μέρα έκοψα τον θηλασμο φοβουμενη μην κόλλησα τίποτα και πάει στο μωρό. Από τότε δε μπορώ να ησυχασω φοβάμαι πολύ πιο πολύ για τα παιδιά μου. Τον άντρα μου δεν τον έχω πλησιάσει. Κοντεύω να τρελαθώ. Και από ότι ακούω πρέπει να περάσουν 3 μήνες για να κάνεις εξέταση. Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ. Να σημειώσω ότι μένουμε σε χωριό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Sissy s View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Πριν περίπου ένα μήνα πήγα σε ένα γάμο σε ένα χωριό και χρειάστηκε να πάω τουαλέτα. Όταν έπιασα το χαρτί να σκουπίσω τα χέρια μου διαπίστωσα ότι από την πάνω πλευρά του ρολου είχε μια κηλίδα αίμα προφανως καποιος πριν απο μενα ειχε παει.Μπορεί να ακουμπήσα μπορεί και όχι και αν ακουμπήσα ήταν ελάχιστο. Μόλις βγήκα από το μπανιο έβαλα οινόπνευμα κατευθείαν. Από εκείνη τη στιγμή μου κόλλησε στο μυαλό ότι μπορεί να κόλλησα κάτι. Είτε hiv είτε ηπατίτιδα. Να σημειώσω ότι έχω 2 παιδάκια και το ένα το θηλαζα. Μόλις όμως ακουμπήσα εκεί. Την ίδια μέρα έκοψα τον θηλασμο φοβουμενη μην κόλλησα τίποτα και πάει στο μωρό. Από τότε δε μπορώ να ησυχασω φοβάμαι πολύ πιο πολύ για τα παιδιά μου. Τον άντρα μου δεν τον έχω πλησιάσει. Κοντεύω να τρελαθώ. Και από ότι ακούω πρέπει να περάσουν 3 μήνες για να κάνεις εξέταση. Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ. Να σημειώσω ότι μένουμε σε χωριό.
    Είχες κάποια ανοιχτή πληγή που μπορεί να ακούμπησε το αιμα; γιατί αν δεν ειχες δε κολλας ακόμα και σε επαφή να έρθεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    12
    Απ' όσο θυμάμαι δεν είχα κάποια πληγή. Μόνο κάποια ξηροδερμια στα χέρια. Αλλά και πάλι δεν είμαι 100 σίγουρη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Sissy s View Post
    Απ' όσο θυμάμαι δεν είχα κάποια πληγή. Μόνο κάποια ξηροδερμια στα χέρια. Αλλά και πάλι δεν είμαι 100 σίγουρη.
    Τοτε ειναι απίθανο να εχεις κολλήσει αν δεν ειχες αμυχή στο δερμα εκτός αν λόγος ξηροδερμιες είχες και αμυχες αλλα θα πρεπει να σε πολυ άτυχη ωστε τκ αιμα να είναι μολυσμένο. Δεν εχουν όλοι σμν
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    12
    Δεν θυμάμαι καθόλου. Έχω πανικοβληθει. Το ξέρω ότι δεν έχουν όλοι αλλά άμα σου μπει η ιδέα στο μυαλό. Και πιο πολύ ανησυχώ για τα παιδιά. Θα έκανα την εξέταση σήμερα κιόλας αλλά πρέπει να περιμένω 3 μήνες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Sissy s View Post
    Δεν θυμάμαι καθόλου. Έχω πανικοβληθει. Το ξέρω ότι δεν έχουν όλοι αλλά άμα σου μπει η ιδέα στο μυαλό. Και πιο πολύ ανησυχώ για τα παιδιά. Θα έκανα την εξέταση σήμερα κιόλας αλλά πρέπει να περιμένω 3 μήνες.
    Εγω λεω να συμβουλευτεις εναν γιατρο. Θεωρω θα σε καθησυχάσει. Το οινόπνευμα που έβαλες μετα πάντως τσαμπα το έβαλες.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    12
    Ρώτησα και γιατρό, και μικροβιολογο και νοσοκόμα. Και μου είπαν τα ίδια πάνω κάτω. Ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κόλλησα κάτι και να ηρεμησω. Και ότι για να κολλήσω κάτι πρέπει να είναι πολύ μεγάλη η ποσότητα του αίματος και να να ερθει σε επαφή με δικο μου αίμα επίσης να ειναι σε μεγάλη ποσότητα και να πάει στον ιστό. Και μου είπαν ότι οι ιοί αυτοί δεν ζουν έξω από το σώμα. Εγώ όμως έχω πάθει εμμονή. Πιο πολύ ψυχολογικό πιστεύω ότι είναι γιατί πριν 5 χρόνια νόμιζα πάλι ότι έχω κάτι επειδή είχα κάποιους μύκητες κολπικα. Αν κάνω τώρα την εξέταση δεν θα είναι σίγουρη και πρέπει να περιμένω 3 μήνες. Σέυχαριστω πάντως για την απάντηση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Sissy s View Post
    Ρώτησα και γιατρό, και μικροβιολογο και νοσοκόμα. Και μου είπαν τα ίδια πάνω κάτω. Ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κόλλησα κάτι και να ηρεμησω. Και ότι για να κολλήσω κάτι πρέπει να είναι πολύ μεγάλη η ποσότητα του αίματος και να να ερθει σε επαφή με δικο μου αίμα επίσης να ειναι σε μεγάλη ποσότητα και να πάει στον ιστό. Και μου είπαν ότι οι ιοί αυτοί δεν ζουν έξω από το σώμα. Εγώ όμως έχω πάθει εμμονή. Πιο πολύ ψυχολογικό πιστεύω ότι είναι γιατί πριν 5 χρόνια νόμιζα πάλι ότι έχω κάτι επειδή είχα κάποιους μύκητες κολπικα. Αν κάνω τώρα την εξέταση δεν θα είναι σίγουρη και πρέπει να περιμένω 3 μήνες. Σέυχαριστω πάντως για την απάντηση.
    Ναι, δίκιο έχεις μου διέφυγε τελείως.. Και ειμαι και του επαγγελματος τρομαρα μου. Οι ιοι δεν ζουν εξω απο το σωμα για ωρα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Μπορείς να μπεις εδω https://www.hiv.gr/syxnes-erwthseis/...adosh-hiv.html θεωρώ θα σου φύγει ενα μεγαλο βαρος
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    12
    Ευχαριστώ πολύ. Νιώθω λίγο καλύτερα με αυτά που διάβασα. Φοβάμαι μην πέσω σε καμία κατάθλιψη
    Το πέρασα πριν 5 χρόνια πάλι. Δεν έχω όρεξη να κάνω δουλειές, δε μπορώ να χαρώ τα παιδιά μου, δεν θέλω να σηκωθω από τον καναπέ. Τριγυρναεο η σκέψη στο μυαλό μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Sissy s View Post
    Ευχαριστώ πολύ. Νιώθω λίγο καλύτερα με αυτά που διάβασα. Φοβάμαι μην πέσω σε καμία κατάθλιψη
    Το πέρασα πριν 5 χρόνια πάλι. Δεν έχω όρεξη να κάνω δουλειές, δε μπορώ να χαρώ τα παιδιά μου, δεν θέλω να σηκωθω από τον καναπέ. Τριγυρναεο η σκέψη στο μυαλό μου.
    Μην αγχώνεσαι καλη μου χωρίς να υπάρχει λογος. Αν υπήρχε πιθανοτητα να εχεις κολλήσει πρώτη εγω θα στο ελεγα. Νοσηλευτικη εχω τελειώσει.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    12
    Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!

  13. #13
    Nefeli28
    Guest
    Τι σκατα πια;;; Όλοι το ίδιο φοβόμαστε;;;
    Κάθε μέρα σκάει ένα ποστ με το ίδιο θέμα...
    Δεν είναι ζωή αυτή να ζεις με αυτό το φόβο και το άγχος να περιμένεις 3 μήνες για τη γαμοεξεταση.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Τι σκατα πια;;; Όλοι το ίδιο φοβόμαστε;;;
    Κάθε μέρα σκάει ένα ποστ με το ίδιο θέμα...
    Δεν είναι ζωή αυτή να ζεις με αυτό το φόβο και το άγχος να περιμένεις 3 μήνες για τη γαμοεξεταση.....
    Δε μπορώ δυστυχώς να μπω στον ψυχισμό σας γιατί δε πάσχω απο φοβιες αλλα δεν υπάρχουν στιγμές μεσα στη μερα που να σκέφτεστε λογικα; και να θεωτειτε οτι δεν εχετε κάτι;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Τι σκατα πια;;; Όλοι το ίδιο φοβόμαστε;;;
    Κάθε μέρα σκάει ένα ποστ με το ίδιο θέμα...
    Δεν είναι ζωή αυτή να ζεις με αυτό το φόβο και το άγχος να περιμένεις 3 μήνες για τη γαμοεξεταση.....
    Τι να πω ξέρω εγώ. Διάβασα και τα δικά σου και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και φαντάσου εγώ φοβάμαι όχι επειδή είχα κάποια επαφή αλλά επειδή ΜΠΟΡΕΊ χωρίς να είναι σίγουρο ότι ακουμπήσα αίμα όσο είναι το κεφάλακι μιας καρφιτσας. Κι όμως φοβάμαι. Νοσηρη φαντασία υπάρχουν ώρες μέσα στη μέρα που είμαι πολύ καλα. Αλλά αν το σκεφτώ λίγο μου χαλάει τη διαθεση. Υπήρχαν και μέρες που ήμουν πολύ καλά. Τώρα έχω 2 3 μέρες που το σκέφτομαι συνέχεια. Αν μπορούσα να κάνω τώρα την εξέταση θα την έκανα. Αλλά πρέπει να περιμένω μέχρι Οκτωβρη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  3. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  5. φοβος :(
    By Kortha in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 29-11-2011, 02:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •