ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΥΜΠΑΣΧΟΝΤΕΣ...ΕΝΑ ΧΑΠΙ DEPAKINE ΜΟΥ ΦΥΛΑΚΙΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ!!!ΕΤΣΙ ΠΑΕΙ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    11

    ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΥΜΠΑΣΧΟΝΤΕΣ...ΕΝΑ ΧΑΠΙ DEPAKINE ΜΟΥ ΦΥΛΑΚΙΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ!!!ΕΤΣΙ ΠΑΕΙ???

    καλησπερα σε ολες τις ταλαιπωρες ψυχες,εδω και δυο χρονια κανω ψυχοθεραπειες με μια ψυχιατρο...ξεκινησα με minitran γιατι δεν μπορουσα να κοιμηθω...μετα το χρονο προσθεσαμε το efexor γιατι επεσα σε καταθλιψη και ηρθε η ωρα που μου ανακοινωσε την διαγνωση της διπολικης διαταραχης,αφου το ηξεραν ολοι στην οικογενεια μου απο το πρωτο εξαμηνο εκτος απο εμενα!!!τες πα μου ειπε να παρω depakine chrono 500 γιατι ημουν σε μεγαλη ενταση για 4 μερες και μετα να την ενημερωσω πως θα ειμαι...πηρα το πρωτο χαπι το βραδυ και την επομενη μερα ημουν ολη μερα ζωντανη νεκρη....απλα υπηρχα καπου εκει μεσα...δεν μπορουσα να μιλησω...να σκεφτω....να κουνηθω.... ηθελα μονο να κοιμαμαι ολη μερα(δεν μπορουσα ομως εχω δυο μικρα παιδακια)ενιωσα σαν να φυλακιστηκε η ψυχη μου...δεν μπορω να περιγραψω το συναισθημα..τραγικο....θανατ ηφορο...εγω ημουν μια χαρα πετουσα στα συνεφα...γιατι πρεπει να παρω αυτο το χαπι να γινω χαλια....μηπως η διαγνωση ειναι λανθασμενη?δεν το πηρα ξανα ενοειτε εκανα δυο μερες να συνελθω.....η γιατρος μου ειπε να μην ξαναπαρω και οταν βρεθουμε θα συζητησουμε εκ νεου για την αγωγη....

  2. #2
    Μόνον για την έλλειψη ύπνου πήγες στην αρχή στη ψυχιατρο; Με δύο παιδάκια λογική η έλλειψη αλλά και η κούραση που βγαίνει. Εφόσον σε παρακολουθεί 2 χρόνια δεν νομίζω να έχει κάνει λάθος διάγνωση. Η μανία έχει μέσα χαρά κέφι αυθορμητισμό κάποιες υπερβολικές συμπεριφορες αλλά ίσως και επικυνδηνες. Δεν είχες ξεσπάσματα θυμού; Με ένα χάπι σε μορφή κατασταλτικου πχ tavor stedon ίσως να έπεσες σε βαρύ ύπνο. Ο σύζυγος σου τι λέει για όλα αυτά; σε ακούει όταν σκέφτεσαι μήπως έκανε λάθος; σε βοηθάει με τα παιδιά; σου έκανε ποτέ παράπονα για τη συμπεριφορά σου πριν τα χάπια;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    11
    πηγα γιατι ηθελα να χωρισω τον αντρα μου,ημουν εξαλη μαζι του!!!ο λογος?γιατι του εχω πει να σκουπιζει δυο φορες τα νερα στο μπανιο και αυτο δεν το κανει καλα....οι λογοι ηταν τραγικοι!!!εχω εναν αντρα διαμαντι!!!ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να συμβει στη ζωη μιας γυναικας.....πολλα ξεσπασματα θυμου με υστερια ειχα και η ελλειψη υπνου ηταν γιατι δεν μπορουσα εγω να κοιμηθω...τα παιδια τα κοιμιζε παντα ο αντρας μου....με πηγε ο αντρας μου σε πνευματικο και μετα απο λιγηο καιρο ο πνευματικος μου μου ειπε να παω σε ειδκο μου συστησε ενα δικο του πνευματικο παιδι που θα ηταν φειδωλη στη χορηγηση φαρμακων αν δεν ηταν ακρως αναγκαια....ο συζυγος ηξερε απο την αρχη τη διαγνωση του την ειχε πει στις κρυφες συναντησεις που ειχαν και συζητουν για μενα και την πορεια μου...ειδε μεγαλη βελτιωση σε μενα ηρεμησα μου ειπε τον κοιταω και δεν εχω οργη στα ματια μου...βλεπει και παλι το κοριτσι που γνωρισε....το ειχα τρελανει τον ανθρωπο....αν ηταν αλλος θα με χωριζε χωρις δευτερη σκεψη...του εχω πει οτι χειροτερο μπορεις να πεις σε καποιον για να τον κανεις ρακος και σε καθημερινη βαση καποια διαστηματα και αυτος ξεροντας....αλοτε εσκυβε το κεφαλι ...αλλοτε ερχοταν με την αγκαλια του ανοιχτη να με κλεισει μεσα να ηρεμησω...του ειπα πως δεν πιστευω οτι εχω διπολικη και θελω να παρω μια δευτερη γνωμη...συμφωνησε πως μετα τις διακοπες θα ψαξουμε να παω σε καποιον αλλον .....τι να κανει ο δολιος τολμαει να φερει αντιρηση....

  4. #4
    Το να εμφανίσει κάποιος άνθρωπος στη ζωή του ξαφνικα μια διαταραχή είναι ανθρώπινο. Επίσης είναι ζήτημα υγείας και όχι καπριτσιου. Σίγουρα ο άνδρας σου έχει ευγενική ψυχή και έδωσε χρόνο να καταλάβει τι σου συμβαίνει. Στην διπολική βοηθάει αρκετά η κουβέντα. Δηλαδή η ψυχοθεραπεια σε γνωσιακο επίπεδο. Πως σκέφτομαι για τον εαυτό μου τους άλλους τη ζωή πως αντιδρώ και γιατί. Έχει τεράστια σημασια ότι ξεπεράστηκε το δύσκολο στάδιο και είσαι καλυτερα. Ελπιζω να μην σκέφτεσαι κάποια διακοπή αγωγης. Το ξέσπασμα ή η κατάθλιψη γίνεται βουνό. Καλώς όρισες στο φορουμ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Και εγώ δε νομίζω να είναι λαθος η διάγνωση. Η θεραπεια λογικα ηταν λανθασμένη.. Και εγω με μινιτραν ξεκινησα και συνεχιζω.. Καλή δύναμη
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    11
    αληθεια?λετε?εχω μια ψιλοαρνηση να το πιστεψω!!!το μινιτραν μου εκανε καλο και ειχα απλα υπνηλια στην αρχη αλλα με το depakine φοβηθηκα πολυ......η καταθλιψη δεν παλευεται κυριως οταν εχεις 2 ζευγαρια ματακια να σε κοιτουν και να σου λενε σηκω ελα να παιξουμε......οταν ειμαι στα πανω μου ολα ειναι τελεια!!!τι να πω....ταλαιπωρες ψυχες....σας ευχαριστω τοσο πολυ!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    11
    το μινιτραν το παιρνεις για τη διπολικη?μονο αυτο παιρνεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Παίρνω μινιτραν και ντεπακιν 500mg, χρόνια τώρα και είμαι μια χαρά. Ίσως μέχρι να το συνηθίσεις ένιωσες άσχημα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Παίρνω μινιτραν και ντεπακιν 500mg, χρόνια τώρα και είμαι μια χαρά. Ίσως μέχρι να το συνηθίσεις ένιωσες άσχημα.
    μαλιστα,νομιζα πως θα ηταν οκ μονο το minitran!!!

  10. #10
    Quote Originally Posted by Marilian View Post
    καλησπερα σε ολες τις ταλαιπωρες ψυχες,εδω και δυο χρονια κανω ψυχοθεραπειες με μια ψυχιατρο...ξεκινησα με minitran γιατι δεν μπορουσα να κοιμηθω...μετα το χρονο προσθεσαμε το efexor γιατι επεσα σε καταθλιψη και ηρθε η ωρα που μου ανακοινωσε την διαγνωση της διπολικης διαταραχης,αφου το ηξεραν ολοι στην οικογενεια μου απο το πρωτο εξαμηνο εκτος απο εμενα!!!τες πα μου ειπε να παρω depakine chrono 500 γιατι ημουν σε μεγαλη ενταση για 4 μερες και μετα να την ενημερωσω πως θα ειμαι...πηρα το πρωτο χαπι το βραδυ και την επομενη μερα ημουν ολη μερα ζωντανη νεκρη....απλα υπηρχα καπου εκει μεσα...δεν μπορουσα να μιλησω...να σκεφτω....να κουνηθω.... ηθελα μονο να κοιμαμαι ολη μερα(δεν μπορουσα ομως εχω δυο μικρα παιδακια)ενιωσα σαν να φυλακιστηκε η ψυχη μου...δεν μπορω να περιγραψω το συναισθημα..τραγικο....θανατ ηφορο...εγω ημουν μια χαρα πετουσα στα συνεφα...γιατι πρεπει να παρω αυτο το χαπι να γινω χαλια....μηπως η διαγνωση ειναι λανθασμενη?δεν το πηρα ξανα ενοειτε εκανα δυο μερες να συνελθω.....η γιατρος μου ειπε να μην ξαναπαρω και οταν βρεθουμε θα συζητησουμε εκ νεου για την αγωγη....
    Έτσι ακριβώς ήμουν όταν ξεκίνησα το megazon μετά από λίγο υποχώρησε η υπνηλία και απλά ήταν δύσκολο μέχρι να σηκωθώ από το κρεβάτι, κάνε λίγο υπομονή και ότι σου πει ο γιατρός σου σχετικά.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    46
    Quote Originally Posted by Marilian View Post
    καλησπερα σε ολες τις ταλαιπωρες ψυχες,εδω και δυο χρονια κανω ψυχοθεραπειες με μια ψυχιατρο...ξεκινησα με minitran γιατι δεν μπορουσα να κοιμηθω...μετα το χρονο προσθεσαμε το efexor γιατι επεσα σε καταθλιψη και ηρθε η ωρα που μου ανακοινωσε την διαγνωση της διπολικης διαταραχης,αφου το ηξεραν ολοι στην οικογενεια μου απο το πρωτο εξαμηνο εκτος απο εμενα!!!τες πα μου ειπε να παρω depakine chrono 500 γιατι ημουν σε μεγαλη ενταση για 4 μερες και μετα να την ενημερωσω πως θα ειμαι...πηρα το πρωτο χαπι το βραδυ και την επομενη μερα ημουν ολη μερα ζωντανη νεκρη....απλα υπηρχα καπου εκει μεσα...δεν μπορουσα να μιλησω...να σκεφτω....να κουνηθω.... ηθελα μονο να κοιμαμαι ολη μερα(δεν μπορουσα ομως εχω δυο μικρα παιδακια)ενιωσα σαν να φυλακιστηκε η ψυχη μου...δεν μπορω να περιγραψω το συναισθημα..τραγικο....θανατ ηφορο...εγω ημουν μια χαρα πετουσα στα συνεφα...γιατι πρεπει να παρω αυτο το χαπι να γινω χαλια....μηπως η διαγνωση ειναι λανθασμενη?δεν το πηρα ξανα ενοειτε εκανα δυο μερες να συνελθω.....η γιατρος μου ειπε να μην ξαναπαρω και οταν βρεθουμε θα συζητησουμε εκ νεου για την αγωγη....
    . Τσεκαρα το φαρμακο που λες αυτο ειναι λεει για επιληπτικους ,γιατι στο δωσε;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by Snowball99 View Post
    . Τσεκαρα το φαρμακο που λες αυτο ειναι λεει για επιληπτικους ,γιατι στο δωσε;
    Φιλη μου το δινουν και σαν εξισορροπιστη απο οσο ξερω. Ας πουμε στι διπολικη συνυπαρχουν δυο καταστασεις μια εντονη και μια υποτονικη και το δινουν για να εξισορροπήσει την ολη φάση. Ταπεινη μου γνωμη απο οσα εχω ακουσει

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω καταλαβα τι εχεις απ οσα γραφεις και ενοεις οτι θυμιθηκε το κοριτσι που γνωρισε με τα φαρμακα σκεφτοσουν λιγοτερο συναισθηματικα αφου τα συναισθηματα σε βγαζουν εκτος ελεγχου

    μου θυμισες μαλιστα και ενα στιχο που εγραψα νεοτερος που ελεγε τα συναισθηματα οδηγουν σε ξεσπασματα που στη λογικη κοντρα πανε το υπολυπο δε το λεω..

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    46
    Ναι μετα το διαβασα εχεις δικιο

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω καταλαβα τι εχεις απ οσα γραφεις και ενοεις οτι θυμιθηκε το κοριτσι που γνωρισε με τα φαρμακα σκεφτοσουν λιγοτερο συναισθηματικα αφου τα συναισθηματα σε βγαζουν εκτος ελεγχου

    μου θυμισες μαλιστα και ενα στιχο που εγραψα νεοτερος που ελεγε τα συναισθηματα οδηγουν σε ξεσπασματα που στη λογικη κοντρα πανε το υπολυπο δε το λεω..
    ετσι......

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Depakine
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 18-01-2019, 21:29
  2. Βοήθεια δεν μπορώ να ζήσω έτσι.
    By I.s in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2018, 11:37
  3. βοήθεια από συμπάσχοντες
    By keira_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 20
    Last Post: 29-03-2017, 01:29
  4. Μια έτσι..Μια αλλιώς.. τι να κάνω για να μην μου φέρεται έτσι..???
    By rafailia90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 18-03-2013, 21:00
  5. Depakine
    By Asterios in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 11-02-2010, 23:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •