PLEASE READ AND ADVISE :)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26

    Smile PLEASE READ AND ADVISE :)

    Καλησπέρα, είμαι γκέυ άνδρας 32 ετών, μένω Λονδίνο εδώ και 6 χρόνια και είμαι single εδώ και 5 χρόνια. Έχω κάνει άπειρα ραντεβού αλλά δυστυχώς τα άτομα που έβρισκα δεν ήταν για μένα. Αρχές Σεπτεμβριου πήγα για ένα τριήμερο στο Δουβλίνο μόνος μου για να χαλαρώσω (μετά από ένα πολύ πιεσμένο διάστημα στα προσωπικά μου και μιας μινι κατάθληψης που πέρασα) και εκεί γνώρισα από το πουθενά ένα αξιαγάπητο παιδί με το οπίο περάσαμε το ΣΚ μαζί. Για να μην τα πολυλογώ, με το παιδί αυτό είμαστε σε μια υγιή ειλικρινή και αμοιβαία συναισθημάτων σχέση εδώ και 1 χρόνο σχεδόν και βρισκόμαστε κάθεμήνα (μια Δουβίνο μια Λονδίνο) ενώ μιλάμε καθημερινά μέσω κάμερας και μηνυμάτων. Εχω αρχίσει να τον αγαπάω και να νοιάζομαι γι αυτόν και αυτός το ίδιο και βλέπω ότι πληρεί όλες τις προυποθέσεις για μια ωραία και μακροχρόνια σχέση. Το πρόβλημα ωστόσο που υπάρχει ειναι ότι δεν έχει ευρωπαικό διαβατήριο διότι είναι από Βραζιλία και η βίζα του λήγει τέλη Σεπτέμβρη. Αυτό συνεπάγεται ότι θα πρέπει είτε να γυρίσει Βραζιλία (κάτι που δεν θέλει) ή να ξεκινήσει ενα Bachelor στο Δουβλίνο για τρία χρόνια. Θα ήθελα πραγματικά να ζήσουμε μαζί στο Λονδίνο (και αυτός να μείνει μαζί μου) και φαντάζομαι πολλές φορές ποσο καλά θα ήτανε αν είμασταν μαζί, τις διακοπές που θα πηγαίναμε και όλες τις ωραίες στιγμές που θα ζούσαμε μαζί. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να παντρευτούμε και να έρθει να μείνει Λονδίνο μαζί μου. Ειλικρινά τον αγαπάω πολύ και θα ήθελα να κάνω αυτό το βήμα μαζί του αλλά: 1) Φοβάμαι μήπως συμβεί κάτι και μαθευτεί αυτό στους δικούς μου καθώς οι γονείς μου δεν ξέρουν καν ότι είμαι γκευ 2) Δεν είμαι 1000% σίγουρος αν είναι η κατάλληλη επιλογή αυτή τη στιγμή γιατί γνωριζόμαστε λιγότερο από 1 χρόνο, φοβάμαι μήπως κάτι πάει στραβά π.χ. που θα μείνουμε, τι θα κάνει από δουλειά εδώ κτλ κτλ. Από την μια σκέφτομαι να πάρω το ρίσκο και να το κάνω και να δεν μας βγεί να χωρίσουμε αλλά από την άλλη δεν θέλω να βιαστώ και φοβάμαι λίγο να πάρω μια τέτοια σοβαρή απόφαση.... Θελω την γνώμη σας pleaseeee! Ευχαριστώ!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    καλωσήρθες

    Θα έλεγα να μην αποφασίσεις για γάμους πριν γνωριστείτε καλύτερα και ζήσετε λίγο μαζί. Περιγράφεις μια όμορφη σχέση αλλά όπως και να το κάνουμε δεν έχετε ζήσει ο ένας τον άλλον στην καθημερινότητα του, ζείτε μαζί τις "διακοπές " σας. Είναι λίγο ρίσκο αυτό.

    Δεν μπορεί να βρεθεί άλλη λύση στο να έρθει να μείνει εκεί για ένα διάστημα και μετά να αποφασίσετε για συνέχεια; Μεταπτυχιακό στο Λονδίνο πχ; δουλειά ίσως;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ναι συμφωνώ με αυτό αλλά το θέμα είναι ότι για τους Βραζιλιάνους στην Αγγλία τα πράγματα είναι δυσκολότερα σε σχέση με την Ιρλανδία που σημαίνει ότι δεν μπορούν να δουλέψουν όταν σπουδάζουν και τα μεταπτυχιακά για τους μη Ευρωπαίους είναι πανάκριβα. Για δουλειά επίσης χρειάζεται βίζα κάτι που δεν έχει αυτή τη στιγμή... Ειλικρινά δεν θέλω να τον χάσω ούτε να συνεχίσω σχέση εξ αποστάσεως γιατί είναι δυσκολο.... ???? Ειλικρινά I have no idea how we can make it happen!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Πώς το βλέπει το θέμα ο φίλος σου; Μιας κ ανέφερες οτι σε προβληματίζουν και πρακτικά θέματα, τι προοπτικές έχει για εργασία στο Λονδίνο; Ασχολείται με κάποιο αντικείμενο που θα μπορούσε να του εξασφαλίσει κάποια δουλειά σχετικά σύντομα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    107
    καλημέρα και από εμένα και εγώ βλέπω μια ωραία σχέση αλλά γνώμη μου είναι ναι μην βιάζεσαι γιατί σε διακοπές η μία απλή βόλτα με το σύντροφό μας πάντα είναι τέλεια....η πραγματική σχέση αν θα κρατήσει φενεται μόνο όταν ζεις την καθημερινότητα σου μαζί με κάποιον.. γνώρισε τον λίγο καλύτερα και αν δεν σου βγαίνει σκέφτεσαι πως νιώθεις πραγματικά για εκείνον και κάνεις αυτό που θέλεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by anapofasistos123 View Post
    Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ναι συμφωνώ με αυτό αλλά το θέμα είναι ότι για τους Βραζιλιάνους στην Αγγλία τα πράγματα είναι δυσκολότερα σε σχέση με την Ιρλανδία που σημαίνει ότι δεν μπορούν να δουλέψουν όταν σπουδάζουν και τα μεταπτυχιακά για τους μη Ευρωπαίους είναι πανάκριβα. Για δουλειά επίσης χρειάζεται βίζα κάτι που δεν έχει αυτή τη στιγμή... Ειλικρινά δεν θέλω να τον χάσω ούτε να συνεχίσω σχέση εξ αποστάσεως γιατί είναι δυσκολο.... ???? Ειλικρινά I have no idea how we can make it happen!
    Αν όντως πιστεύεις τόσο πολύ σε αυτή τη σχέση, τότε σίγουρα θα βρεθεί λύση.
    Το να πας εσύ εκεί που ζει παίζει σαν επιλογή;
    Πρέπει να σκεφτείτε καλά όλες τις επιλογές που έχετε, απ ότι καταλαβαίνω δεν είναι πολλές, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες εκτός του γάμου.
    Το θεωρώ παρακινδυνευμένο το βήμα του γάμου με κάποιον που στην ουσία δεν ξέρεις καθόλου καλά γιατί ζείτε από απόσταση. Μακάρι να σας βγει αλλά προσωπικά θα το είχα βγάλει από τις επιλογές σε αυτή τη φάση και θα προσπαθούσα να σκεφτώ άλλες λύσεις.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Ναι καταλαβαίνω και συμφωνώ με τα όσα λέτε. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν δυστυχώς πολλές επιλογές. Μπορεί να έρθει στο Λονδίνο να μείνει για έξι μήνες με τουριστική βίζα και μετά να πάει πίσω Βραζιλία. Δεν θα μπορεί όμως να δουλεύει εδώ δυστυχώς εκτός και αν το κάνει παράνομα. Εγώ να πάω εκεί πολύ χλωμό επίσης διότι ξεκινάω νέα δουλειά και επίσης πρέπει να μείνω Λονδίνο για κάποιο διάστημα ακόμα μέχρι να πάρω την υπηκοότητα κτλ. Νομίζω η καλύτερη επιλογή προς το παρόν είναι να ξεκινήσει το πτυχίο του στο Δουβλίνο και να έρχεται πιο συχνά και για μεγάλα χρονικά διαστήματα στο Λονδίνο να μένει μαζί μου. Από την άλλη αισθάνομαι ότι σε τέτοια θέματα ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί είτε και αν ξέρεις τον άλλο χρόνια πολλά... Ειλικρινά αισθάνομαι πολύ μεγάλη γκαντεμια έναν άνθρωπο βρήκα που πληρεί τις προϋποθέσεις και μένει μακριά και είναι Βραζιλιάνος.... ????????????

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    107
    θα βρεθεί λύση μην αγχώνεσαι...και αυτό που λες καλή λύση είναι πάλι να κάνει το πτυχίο του και να βλέπετε πιο συχνά...αυτός τι λέει για όλο αυτό ποιες είναι οι σκέψεις του;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Αυτός λέει τα ίδια με μένα ότι περνάει πολύ ωραία και θα ήθελε με κάποιο τρόπο να μείνουμε μαζί και να δούμε... Ποτέ μα ποτέ δεν μου έχει αναφέρει το σενάριο του γάμου γιατί δεν ήθελε να με φέρει σε δυσκολη θέση, ίσα ίσα εγώ ήμουν αυτός που το συζήτησα σαν άλλη μια επιλογή για το μέλλον αν όλα είναι καλά κτλ κτλ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Γιατί δεν εκμεταλλεύεστε την τουριστική βίζα για τους 6 μήνες και μετά αποφασίζετε;
    Βεβαίως κανέναν δεν μπορείς να τον γνωρίσεις απόλυτα ποτέ, αλλά αν ζήσετε 6 μήνες μαζί, σίγουρα θα μπορείτε να δείτε πιο καθαρά τι θέλετε από αυτή τη σχέση και οι δύο.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Ναι νομίζω ότι είναι άλλη μία επιλογή. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να μην δουλεύει ή αν δουλεύει να το κάνει παράνομα.. Νομίζω ότι πρέπει να συζητήσουμε διεξοδικά το τι θέλουμε από αυτή την σχέση και πως θέλουμε να πορευτούμε από εδώ και στο εξής...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Telika apofasisame na ksekinisei o filos mou to bachelor kai na xrisimopoiisoume to xroniko diastima auto gia na gnoristoyme kalitera mpas kai meinoume perissotero xrono mazi ktl ktl. Eksalou den mporoume na padreutoume xoris na exei valid visa. Ti pisteuete??

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    26
    Τελικά ο φίλος μου ξεκινάει το πτυχίο του στο Δουβλίνο... Εγώ θα συνεχίσω να μένω Λονδίνο και βλέπουμε το πώς θα καταληξει

Similar Threads

  1. http://www.vice.com/gr/read/psyxika-astheneis-ellada
    By sante in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 11-09-2014, 18:01
  2. Έχει συγκεκριμένο Ψυχολογικο/Ψυχιατρικό Πρόβλημα η κοπελα? Please Read it all! (2/2)
    By Berdema in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 22-07-2011, 20:53
  3. Έχει συγκεκριμένο Ψυχολογικο/Ψυχιατρικό Πρόβλημα η κοπελα? Please Read it all! (1/2)
    By Berdema in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 20-07-2011, 12:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •