Zoloft και long QT syndrome
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Zoloft και long QT syndrome

    Το έχει ψαξει κανείς; Διαβασα πως το σύνδρομο ξαφνικου θανάτου μπορει να εμφανιστεί σε άτομα που λαμβάνουν αντικαταθλιπτικά. Εγώ έχω ocd και health anxiety, κατά πόσο θα με βοηθήσει κάτι που ξέρω πως αυξάνει τις πιθανότητες να παθω αυτό που φοβαμαι;

    Πήρα για δυο μέρες Zoloft 0.25 και είδα διαφορά προς το καλύτερο (τα διεκοψα όμως λόγω φόβου) Δεν ξέρω αν ήταν placebo γιατί η δόση ήταν μικρή και δεν δρουν τόσο γρήγορα τα αντικαταθλιπτικά, αλλά βιωσα ελάχιστες παρενέργειες και αισθανθηκα λιγότερο άγχος. Εχω όμως πρόβλημα υποτασης εκτός των άλλων και φοβαμαι να τα παιρνω γιατί ρίχνουν και την πιεση.

    Σε γενικές γραμμές είμαι ας πουμε καλύτερα. Δεν βιωνω ζάλη ούτε έκτακτες. Καποιες φορες όμως νιώθω καπως περιεργα,μια γενική δυσφορία και ένα "χάσιμο" ,που αν φαω , φεύγει.

    Εκανα και την αγωγή για το στομάχι και είμαι πολυ καλύτερα αλλά εξακολουθω να έχω τη φοβία ότι κάτι θα παθω και να αγχωνομαι ότι έχω πρόβλημα στην καρδιά.


    Εκανα προσφατα και εξετάσεις αίματος, όλα οκ, οπως πάντα.
    Last edited by Antonis8; 02-08-2019 at 15:47.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Αυτό το πρόβλημα διαπιστώθηκε σε όσους έπαιρναν το ssri citalopram, σε δόση μεγαλύτερη των 40 mg την ημέρα, γιαυτό και υπήρξε οδηγία από το FDA η μέγιστη δόση να περιορισθεί στα 40 mg.
    Οπως και τόσα άλλα, ανακαλύφθηκε μετά από αρκετές θανατηφόρες περιπτώσεις πολύ αργότερα...
    Προς το παρόν δεν υπάρχει ανάλογη οδηγία για αλλά ssris, αλλά ποιος ξέρει τι επιφυλάσσει το μέλλον!

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Εγώ διαβασα και για δυο περιπτωσεις θανάτων απο αύξηση δόσης ζολοφτ σε υγιείς ενήλικες. Ακολούθησαν τις οδηγίες του γιατρού και αύξησαν τη δόση και η μια κατερρευσε στη μέση του δρόμου μετά απο ξαφνική ταχυπαλμια και πέθανε και ο άλλος το ίδιο.
    Στο αίμα τους βρέθηκαν υπερβολικες ποσοτητες σετραλινης.

  4. #4
    Δεν βρίσκω τις ψυχοτροπες ουσίες λιγότερο επικυνδηνες σε σχέση και με όλα τα άλλα φαρμακα. Παίζει μεγάλο ρόλο η γνώση του ατομικου ιστορικού. Ευαισθησία στην καρδιά; Ευαισθησία στο συκώτι; Στα νεφρά ; Φυσικά η χρήση διαφέρει από την κατάχρηση. Το Ladose προκαλούσε έντονη κινητικότητα στο έντερο με αποτέλεσμα να χάνω κιλα και το διεκοψα. Το ζολοφτ απλά δεν με έπιανε πλέον ( οι ταχυπαλμίες μου είχαν σχέση με πτώση μιτροειδους και όχι φάρμακα). Στο τελευταίο τσεκ απ που έκανα παρόλο που παίρνω χάπια 10 χρόνια σχεδον τα φάρμακα δεν μου έχουν ζημιά. Αλλά πινω παρά πολύ νερό, τηρώ ισορροπημένη διατροφή και δεν φρικάρω εύκολα πλέον. Πολλές φορές από ενοχλήσεις στομάχου νόμιζα ότι έχω κρίση αγχους. Τελικά ευθυνοταν η οξυτητα των υγρών. Αν κάποιος πάρει υπερδοσολογια πλακωθεί στο αλάτι βγει και στη ζέστη Ε... Τότε φταίει το φάρμακο;;;;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Το έχει ψαξει κανείς; Διαβασα πως το σύνδρομο ξαφνικου θανάτου μπορει να εμφανιστεί σε άτομα που λαμβάνουν αντικαταθλιπτικά. Εγώ έχω ocd και health anxiety, κατά πόσο θα με βοηθήσει κάτι που ξέρω πως αυξάνει τις πιθανότητες να παθω αυτό που φοβαμαι;

    Πήρα για δυο μέρες Zoloft 0.25 και είδα διαφορά προς το καλύτερο (τα διεκοψα όμως λόγω φόβου) Δεν ξέρω αν ήταν placebo γιατί η δόση ήταν μικρή και δεν δρουν τόσο γρήγορα τα αντικαταθλιπτικά, αλλά βιωσα ελάχιστες παρενέργειες και αισθανθηκα λιγότερο άγχος. Εχω όμως πρόβλημα υποτασης εκτός των άλλων και φοβαμαι να τα παιρνω γιατί ρίχνουν και την πιεση.

    Σε γενικές γραμμές είμαι ας πουμε καλύτερα. Δεν βιωνω ζάλη ούτε έκτακτες. Καποιες φορες όμως νιώθω καπως περιεργα,μια γενική δυσφορία και ένα "χάσιμο" ,που αν φαω , φεύγει.

    Εκανα και την αγωγή για το στομάχι και είμαι πολυ καλύτερα αλλά εξακολουθω να έχω τη φοβία ότι κάτι θα παθω και να αγχωνομαι ότι έχω πρόβλημα στην καρδιά.


    Εκανα προσφατα και εξετάσεις αίματος, όλα οκ, οπως πάντα.
    Τι ειναι αυτα που λες ρε φιλε ;;;μην με τρομαζεις το ξεκινησα χθες επισης πως πηρες 0.25 αφου σε 50αρι βγαινει Όχι 25αρι

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Το εκοψα στα δυο. Εμένα ο γιατρός μου είχε πει να ξεκινησω με πενήντα και να ανεβω στα 100. Το θεωρώ μεγάλη δόση ,για αυτό ξεκίνησαν στα 0.25 και είχα σκοπο να ανεβω στα 50. Σου έχει κανει καμιά παρενέργεια;

Similar Threads

  1. Long Distance Relationship
    By AliceK in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 15-02-2016, 10:40
  2. Aspergers Syndrome
    By Picaro in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 1
    Last Post: 25-03-2012, 07:35
  3. Famous Last Words (So long and goodbye)
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 24-02-2012, 21:54
  4. night eating syndrome
    By elsa__ in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 03-07-2008, 14:10
  5. Long time not seen....
    By kleiw_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 03-05-2006, 17:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •