Και πάλι απώλεια ζώου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,373

    Και πάλι απώλεια ζώου...

    Δεν μπόρεσα να σκεφτώ καλύτερο τίτλο για το θέμα... Το οποίο το ανοίγω για να σας πω ένα γεγονός... Πριν από μερικές μέρες πήγα στο χωριό μου για ολιγοήμερες διακοπές και με το που έφτασα στο σπίτι βρήκα μια από τις γατούλες της αυλής στα τελευταία της και μετά από λίγο πέθανε... Δεν ξέρω τι της συνέβη αλλά στεναχωρήθηκα πολύ κι εγώ και η μητέρα μου... Και σαν να μην έφτανε αυτό σχετικά πρόσφατα όπως έχω αναφέρει σε άλλο θέμα χάσαμε έναν από τα γατιά της αυλής εδώ από επίθεση σκυλιών κι ενώ δεν είχαμε καλά καλά συνέλθει απ' αυτό έγινε κι αυτό με τη γατούλα... Κι αναρωτιέμαι: Γιατί συμβαίνουν συνέχεια τέτοια πράγματα; Γιατί δεν μπορώ να χαρώ για κάτι χωρίς να συμβεί κάτι άσχημο που θα δηλητηριάσει αυτή τη χαρά;
    Τη γατούλα τη θάψαμε στην αυλή, ήταν το μόνο που μπορούσαμε να κάνουμε για εκείνη... Το μόνο που με παρηγορεί κάπως είναι το ότι δεν πέθανε μόνη της, σε περίπτωση που μπορούσε ν' αντιληφθεί την παρουσία μου στην κατάσταση που ήταν...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Ποσο ευαισθητο κοριτσι εισαι και εσύ. Τα ίδια παθαινω και εγώ καλή μου.σε καταλαβαίνω απόλυτα. Απλά πρέπει να μάθουμε να ειμαστε πιο {σκληρες} σε τέτοια γεγονοτα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,373
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Ποσο ευαισθητο κοριτσι εισαι και εσύ. Τα ίδια παθαινω και εγώ καλή μου.σε καταλαβαίνω απόλυτα. Απλά πρέπει να μάθουμε να ειμαστε πιο {σκληρες} σε τέτοια γεγονοτα
    Μακάρι να ήξερα πως να το καταφέρω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συνέβαιναν, συμβαίνουν και πάντα θα συμβαίνουν τέτοια πράγματα. Ο θάνατος μέσα στη ζωή είναι. Κοίτα τώρα που είσαι διακοπές στο χωριό να βρεις κάτι να απασχολείς το μυαλό σου θετικά. Έχεις π.χ. κανένα κήπο, κανένα περιβόλι να ασχοληθείς; Κάποιο ωραίο μέρος για περπάτημα; Καμια κοντινή παραλία για κολύμπι ή συλλογή κοχυλιών; Μην μένεις αδρανής και σκέφτεσαι συνεχώς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,373
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Συνέβαιναν, συμβαίνουν και πάντα θα συμβαίνουν τέτοια πράγματα. Ο θάνατος μέσα στη ζωή είναι. Κοίτα τώρα που είσαι διακοπές στο χωριό να βρεις κάτι να απασχολείς το μυαλό σου θετικά. Έχεις π.χ. κανένα κήπο, κανένα περιβόλι να ασχοληθείς; Κάποιο ωραίο μέρος για περπάτημα; Καμια κοντινή παραλία για κολύμπι ή συλλογή κοχυλιών; Μην μένεις αδρανής και σκέφτεσαι συνεχώς.
    Τώρα έχω γυρίσει απ' το χωριό, εκεί δεν έχω ίντερνετ... Θα ξαναπάω όμως μέσα στο μήνα... Μετά την πρώτη μέρα που πέθανε η γατούλα έκανα πράγματα όπως το κολύμπι που λες, δεν καθόμουν αδρανής και να σκέφτομαι αλλά όσο να 'ναι περνάει απ' το μυαλό μου και με στεναχωρεί και θέλησα να το μοιραστώ μήπως νιώσω καλύτερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι, είναι πολύ στενάχωρο, δεν περνάει από τη μία μέρα στην άλλη, αλλά όσο μπορείς να απομακρύνεις το μυαλό σου από αυτό, τόσο με τον καιρό αισθάνεσαι καλύτερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,373
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ναι, είναι πολύ στενάχωρο, δεν περνάει από τη μία μέρα στην άλλη, αλλά όσο μπορείς να απομακρύνεις το μυαλό σου από αυτό, τόσο με τον καιρό αισθάνεσαι καλύτερα.
    Έχεις δίκιο, ελπίζω με το χρόνο να νιώσω καλύτερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. Απώλεια ζώου
    By Κύκνος in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 51
    Last Post: 16-11-2021, 13:38
  2. Πάλι εδώ, πάλι κρίσεις, πάλι δεν αντέχω
    By Katerina13 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 20
    Last Post: 04-02-2019, 17:38
  3. Συνεχής κακοποίηση ζώου
    By λουλούδι in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 17-08-2017, 03:52
  4. Και πάλι υποτροπή, αλλά και πάλι νέο ξεκίνημα...
    By dauphne in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-10-2015, 14:28
  5. ΤΙ ΣΑΣ ΘΛΙΒΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ? Η ΘΕΑ ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η ΕΝΟΣ ΝΕΚΡΟΥ ΖΩΟΥ?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 08-03-2012, 20:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •