Μετράει για εσάς το φύλο ή η ηλικία του ψυχοθεραπευτή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2019
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    56

    Μετράει για εσάς το φύλο ή η ηλικία του ψυχοθεραπευτή;

    Όσοι/ες από εσάς μπήκατε στη διαδικασία αναζήτησης ψυχοθεραπευτή/τριας, ή σκέφτεστε να μπείτε σύντομα, έχετε κάποια προσωπικά φίλτρα επιλογής που ξεφεύγουν από την τυπική ανάγνωση του βιογραφικού, το κόστος της συνεδρίας, ενδεχόμενες αξιολογήσεις (από διαδικτυακές πηγές) ή την όποια φήμη έχει χτίσει και κυκλοφορεί από στόμα σε στόμα;

    Δείχνετε κάποια προτίμηση σε χαρακτηριστικά όπως το φύλο ή η ηλικία; Θεωρείτε ότι είναι ευκολότερο για μια γυναίκα να ανοιχτεί σε έναν άντρα, ένας άντρας σε μια γυναίκα, ή μήπως όταν είναι το ίδιο φύλο τότε υπάρχει μεγαλύτερη κατανόηση; Ή για εσάς δεν παίζει κανένα ρόλο; Προτιμάτε έναν άνθρωπο μεγαλύτερο από εσάς, μικρότερο ή παραπλήσιας ηλικίας;

    Αν υπάρχει κάποιο άλλο εξεζητημένο χαρακτηριστικό στο οποίο δίνετε ιδιαίτερη βαρύτητα (πχ καθαρός χώρος, απομονωμένος χώρος αναμονής ώστε να μην έρχεστε πρόσωπο με πρόσωπο με άλλους ασθενείς κλπ) θα είχε επίσης ενδιαφέρον να αναφερθεί.

    Επίσης, θα είχε ενδιαφέρον να αναφέρετε αν τελικά εκ των υστέρων τα κριτήρια που είχατε θέσει απεδείχθησαν εσφαλμένα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,107
    Εγώ προτιμώ ο ψυχαναλυτής να είναι του αντίθετου φύλου, γιατί νομίζω ότι οι γυναίκες είναι πιο συναισθηματικές. Είχα μία ψυχαναλύτρια αλλά για διάφορους λόγους σταματήσαμε, τώρα έχω άντρα αλλά δε βοηθιέμαι περισσότερο από το ότι μου γράφει φάρμακα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Εγώ έχω ξεκινήσει με άντρα είναι αρχή ακόμα αλλά πιστεύω ότι έχω βρει αυτόν που μου ταιριάζει... Είχα άσχημη εμπειρία με Γυναίκα πιο παλιά και ήταν ένας λόγος που δεν είχα ξανά προσπαθήσει να βρω βοήθεια σε ειδικό είχα απογοητευτεί τι να πω είναι που θα πέσεις....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εγώ προτιμώ ιδίου φύλου (άντρα δηλαδή), παραπλησιας ή μεγαλύτερης ηλικίας από μένα, ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή. Είχα δοκιμάσει παλιότερα με γυναίκα ψυχολόγο μικρότερης ηλικίας. Δεν ήταν όμως νομίζω το πρόβλημα μου το φύλο και η ηλικία. Έχω καταλήξει να προτιμώ ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή από ψυχολόγο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,271
    κι εγώ πάλι του ιδίου φύλου ψάχνω, αν και λένε οι μελέτες -εμπειρική γνωση ασθενών- ότι λειτουργεί καλύτερα το δέσιμο και η θεραπευτική σχέση αν είναι του αντίθετου.

  6. #6
    Εγώ μπορώ να πω ότι όταν ψάχνω για θεραπευτή δε μ ενδιαφέρει το φύλο κ η ηλικία σε βαθμό που θα επηρέαζε την επιλογή μου, αλλά κάποιος μεγαλύτερος είναι πιο φερεγγυος για μένα επειδή έχει παραπάνω εμπειρίες σαφώς. Τώρα όσον αφορά το φύλο από την προσωπική μου εμπειρία μια γυναίκα κοιτάει πιο πολύ το συναισθηματικο κομμάτι να το πω έτσι ενώ ένας άντρας είναι πιο αντικειμενικος, δεν έχω πάει κ σε αμάν τους θεραπευτές αλλά χοντρά χοντρά τέτοια συμπεράσματα βγάζω

  7. #7
    Όπως προανέφερα, κ αυτά αλλά κ όσες άλλες λεπτομέρειες αναφέρεις μπορούν να είναι καθοριστικές για κάποιον, αλλά εμένα δε με πολυενδιαφέρει, τη δουλειά του να κάνει σωστά (που ο δεύτερος δεν την έκανε για μένα, με στοχοποιησε όταν είπα κάτι πολύ προσωπικό) κ από κει κ πέρα τα βολεύουμε

Similar Threads

  1. Φύλο ψυχοθεραπευτή
    By gdgreece in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 17-10-2018, 19:56
  2. Η προσπάθεια μετράει;
    By I.s in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 21-05-2018, 18:49
  3. Replies: 20
    Last Post: 20-05-2017, 04:01
  4. Ηλικία & φύλο
    By sabb in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 27-03-2011, 21:33
  5. Το μέγεθος μετράει
    By Lee in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 123
    Last Post: 08-02-2009, 07:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •