Σχέση εξ αποστάσεως
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    30

    Σχέση εξ αποστάσεως

    Έχω σχέση εξ αποστάσεως εδώ και ένα χρόνο. Όταν γνωριστήκαμε περσυ ήμασταν ήδη από απόσταση ενώ ξέραμε ομως ότι είμαστε σε γειτονικές χώρες και χρειαζόμαστε μόνο μια ώρα με το αεροπλάνο. Η γνωριμία έγινε μέσω γνωστών και μου έστειλε μήνυμα για να με γνωρίσει και 2 μήνες πριν γνωριστούμε από κοντά μιλουσαμε στο Chat. Με το που είδα τις φωτογραφίες του κσι όταν τον είδα από κάμερα μου άρεσε πάρα πολύ. Όταν πήγα εν τέλει να τον συναντήσω και με περίμενε στο αεροδρόμιο μου κόπηκαν τα πόδια.. Δε πίστευα ότι θα ταν τοσο ωραίος από κοντά. Την εβδομάδα που μείναμε μαζί είχα τις πρώτες μέρες πολύ άγχος και δεν αισθανόμουν άνετα γτ φυσικά δε τον γνώριζα... Βρισκόμαστε ανά 2 μήνες περίπου δυστυχώς δεν έχουμε βρεθεί πολλές φορές μεσα σε μια χρονιά, πράμα που δε μας έφερνε συναισθηματικά πιο κοντά. Κάθε φορά π τν συναντώ νιωθω σα να ναι η πρώτη φορά και έχω έντονη ταχυκαρδία κ ενθουσιασμό και άγχος, όμως ακόμα καποιες φορές δε νιώθω άνετα και νιώθω ότι φοβάμαι να εκφράσω τον ενθουσιασμό μου. Στο σεξ ενώ στην αρχή είμαι κουμπωμένη μόλις περάσουν οι μερες νιώθω πιο άνετα. Να σημειώσω ότι αυτός είναι πολύ κλειστός χαρακτήρας και δεν εκδηλώνεται ιδιαίτερα ενώ κάνει πράματα που δείχνει ότι με θέλει. Έχω επίσης ανασφάλειες ότι κάποια στιγμή θα μου πει να χωρίσουμε η ότι δε θα θελει αλλοΔεν έχω κάνει μέχρι τώρα σοβαρή σχεση και είναι κτ άγνωστο για μένα κυρίως όταν είναι από απόσταση. Είναι φυσιολογικό να μου συμβαίνει αυτό; το χει ζήσει κανένας;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    πολυ ομορφο ολο αυτο που περνας. και δυσκολο. υπαρχει περιπτωση να μεινετε καποια στιγμη μαζι; θα ηταν το καλυτερο. αν χωρισετε η οχι ολα ειναι πιθανα αλλα ζηστο χωρις πιεση.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    30
    Ναι υπάρχει αλλά πρέπει να τελειώσω τις σπουδές μου σε ένα χρόνο και μάλλον θα μετακομίσω εγώ. Απλά το θέμα είναι ότι όταν περνάει κσιρος που δε βρισκόμαστε νιώθω λιγότερο ενθουσιασμενη και όταν βρισκόμαστε νιώθω πλ ερωτευμένη αλλά παράλληλα νιώθω άγχος για κάτι άγνωστο... Φυσικά δε ξέρουμε ακόμα καλά ο ένας τον άλλο. Γ αυτό ρωτάω αν έχει συμβεί σε κάποιον κάτι τέτοιο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    αν υπαρχει τετοια περιπτωση τοτε το κανεις και βλεπεις τι θα γινει.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    30
    Ναι τι σκέφτομαι πολύ σοβαρά! Όπως και να χει σε ευχαριστώ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θα σου τη σπάσω τώρα και ενδεχομένως σε πολλούς που τα βλέπουν ρομαντικά τα πράγματα, αλλά ειλικρινά, δεν έχω καταλάβει τι το θετικό βρίσκεις σε αυτή την κατάσταση; Λες γνωριστήκατε μέσω γνωστών αρχικά ινερνετικά, ούτε καν κάποια γνωριμία μέσω γνωστών από κοντά ή κάποια αυθόρμητη γνωριμία έστω εξ όψεως που μετά συνεχίστηκε μέσω ίντερνετ. Μετά από 2 μήνες λες γνωριστήκατε από κοντά αλλά λες ότι δεν αιαθάνεσαι άνετα, απλά λες ότι σου αρέσει εμφανισιακά. Εγώ νομίζω ότι απλά σε γοητεύει η ιδέα του αγνώστου ή η ιδέα ότι έχεις σχέση με κάποιον όμορφο άντρα, παρά ο ίδιος. Δηλαδή σαν χαρακτήρα δεν τον ξέρεις καλά (λογικό), σαν σεξ δεν έχετε ακόμα αισθανθεί ιδιαίτερα άνετα (άρα δεν είναι θέμα έστω κάβλας), άρα είσαι σε μία φάση αναμονής για κάτι που δεν ξέρεις καν τι είναι αυτό που αναμένεις χωρίς να περνάς ιδιαίτερα καλά στο μεταξύ.

    Εγώ χαμένο χρόνο το βλέπω, ιδίως αν είσαι σε φάση φοιτιτικής ζωής που μπορείς να βρεις κάτι πιο κοντινό και άμεσο.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    30
    Όχι δεν είπα αυτό.. Ίσα ίσα περνάω καλά και κάθε φορά που αποχωριζομαστε κλαίω και με πιάνει το παράπονο.. Σα σεξ είπα ότι αισθάνομαι άβολα στην αρχή την πρώτη φορά όταν κσνω 2 μήνες κσι να τον δω, αλλά μετά τις επόμενες φορές είναι αλλιώς, υπάρχει τρυφερότητα και συναίσθημα έτσι το νιώθω εγώ τουλάχιστον..και νιωθω ότι δε θέλω να τελειώσουν οι μέρες που είμαστε μαζί... Μετά μου λείπει κτλ. Αλλα όταν περνάει κσιρος που μαι μόνη μέχρι να τον ξαναδω αισθάνομαι ότι γυρνάω πάλι στη ρουτίνα μου και συνηθίζω πάλι μόνη ενώ μου λείπει..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν ξέρω βρε Νίκη, το τι αισθάνεσαι εσύ το ξέρεις καλύτερα από όλους.

    Πάντως προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτική με τις σχέσεις από απόσταση που ξεκινάνε σαν τέτοιες και δεν υπάρχει άμεσα προοπτική να βρεθείς κοντά με τον άλλον. Ουσιαστικά παραμένει ο ένας άγνωστος στον άλλον για πολύ καιρό και δεν υπάρχουν καν τα συν μίας σχέσης κανονικής.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    30
    Το ξέρω και καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά υπάρχει η προοπτική της μετακόμισης από μεριάς μου.. Γιατί νιώθω ότι είναι ερωτευμένη απλά η απόσταση φέρνει και την απομάκρυνση κσι ότι δε γνωρίζουμε καλά ο ένας τον άλλον. Όταν είναι μακριά του απλά δε μπορώ να κοιτάξω άλλο άντρα κσι κάνω όνειρα για μας κσι στο μέλλον. Απλά λόγω του ότι δε τον ξέρω καλά μάλλον με κάνει να μαι λίγο διστακτική στην αρχή.. Μετά νιώθω ότι δε μπορώ να τον αποχωριστώ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτά του τα έχεις αναφέρει για το μέλλον; Ότι σκέφτεσαι να πας εκεί; Αυτός σου έχει εκφράσει κάτι ανάλογο;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    30
    Ναι μου έχει προτείνει να πάω να μείνω μαζι του γιατί εκείνος δε μπορεί να αφήσει τη δουλειά του. Γιατί είναι η μόνη λύση για να διατηρηθεί η σχεση μας, πράμα το οποίο λογικό το βρίσκω.. Κσι δε θέλει να χωρίσουμε λέει.. Ούτε κ γω θέλω.. Και μόνο στη σκέψη του χωρισμού τρελσινομαι

  12. #12
    Miliva21
    Guest
    Ζησε το τώρα και άφησε όλα τα άλλα στην άκρη....

    Το γεγονός ότι δεν ζείτε μαζί και ότι δεν περνάτε χρόνο αρκετό μαζί κάνοντας πράγματα δεν σας βοηθάει να δεθειτε......

    Επικοινωνείτε όταν δεν είστε μαζί; δλδ σε παίρνει τηλεφωνο; Η επικοινωνείτε μόνο με μηνύματα....; ποσο συχνά μιλάτε.....;

    Κράτα όλα τα συναισθήματα που νιώθεις και ζήσε το.....είτε εξελιχθεί είτε όχι σε κάτι πιο ουσιαστικό είναι μια εμπειρία για σένα..........

    Αυτός όμως πως είναι μαζί σου....; σου ανοίγεται για θέματα δικά του;
    Νομίζω ότι είπες πως είστε μόνο 2 μήνες μαζί;;; Ε είναι λίγο το διάστημα βρε.....

    Ζησε το και όπου βγει

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ στάθηκα λίγο στο ότι λέει ότι είναι κλειστός, για αυτό ρώτησα. Μήπως είναι λίγο τραβάτε με κι ας κλαίω εκείνος ή περιμένει μόνο από τη Νίκη να κάνει κινήσεις. Δηλαδή αυτός τη δουλειά του δεν την παρατάει ας πούμε, να πάει αυτή εκεί. Αυτός έχει έρθει εδώ να τη δει; Έχει πάρει από μόνος του πρωτοβουλίες; Φαντάζομαι έχουν βρεθεί 5-6 φορές από κοντά μέσα σε ένα χρόνο, με κάποιον τρόπο αν καίγονται τόσο θα είχαν πιο συχνά επαφή.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    30
    Sonia δεν είναι πάντα εύκολο γιατί κσι οι 2 δουλεύουμε παράλληλα.. Έχει έρθει να με δει αλλά πιο συχνά πηγαίνω εγώ γιατί αυτός μπορεί να δουλεύει κσι 6 μέρες μέσα στην εβδομάδα... Έχει αρχίσει να ανοίγεται και να μου λέει πράματα για τον εαυτό του. Και πάει καλύτερα απ ότι πιο πριν. Απλά δε θέλω να το αφήσω γτ νιώθω ότι ακόμα υπάρχει πάθος. Αν δεν ένιωθα τίποτα φυσικά θα το άφηνα και θα τερματίζα τη σχεση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    114
    Εγώ είχα σχέση από απόσταση και μάλιστα μεγάλη, και είναι ψυχοφθόρο και οικονομικά εξαντλητικό. Δες την προοπτική να μετακομίσεις, εφόσον για'σενα είναι πιο εύκολο και πάρε το ρισκο, έχοντας κατά νου ότι ρισκάρεις. Αν είναι κλειστός χαρακτήρας και δε βάζει τα συναισθήματα του σε λόγια είναι οκ. Εσύ κοίτα τις πράξεις και την διάθεση του.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρόταση για ψυχοθεραπεία εξ αποστάσεως
    By Nick_29 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 10-04-2020, 18:28
  2. Σχέση εξ αποστάσεως με ξένους και αλλες κουλτουρες
    By Firfirikos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 25-08-2018, 18:06
  3. Ψυχολόγος εξ αποστάσεως
    By Natalia_sups in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 01-04-2017, 01:02
  4. πριν-> σχέση εξ'αποστάσεως / τώρα-> κανονικά. Τι φταιει?
    By surprised in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 12-09-2013, 03:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •