Νοσηλεια και κακοποιηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    46

    Νοσηλεια και κακοποιηση

    Στο ποστ ψυχικη υγεια και bulling αρχισα να λεω για την νοσηλεια μου.Εν συντομια δουλευα σε μια εταιρια οπυ μας φερονταν ασχημα μας εστρεφαν τον εναν εναντια στον αλλο ,υπηρχε bulling και μεταξυ αυτων που δουλευαν και σε οσους τολμουσαν να φυγουν,εγω εχοντας αναγκη τα χρηματα για τα αδερφια μου που κακοποιουνταν δεν μιλουσα ωσπου δεν αντεξα και προσπαθησα να φυγω με αναρωτικη απο νοσοκομειο.Μιλησα στον γιατρο για την δουλεια ,την κακοποιηση στο σπιτι για τις τασεις αυτοκτονιας και τους αυτοτραυματισμους μου.Εκεινος ρωτησε μηπως φανταστικα οτι τα βαλαν μαζι μου η συναδερφοι,εγω ημουν σε συνχυση.Μου κανουν εισαγωγει την πρωτη μερα με βαζουν με μια αγγλιδα που ελεγε οτι την παρακολουθουν και αλλες ιστοριες που δεν θα ναφερω τωρα.Απο το πρωτο πρωινο καταλαβαινω πως τα πραγματα δεν θα πανε καλα,σηκωνωμε δεκα και μου κανουν παρατηση γιατι παρακοιμηθηκα ενω εγω ειχα πανω απο τρεις μηνες χωρις ρεπο και ηθελα ξεκουραση.Μου λενε οτι τιμωρητικα δεν θα βγω στην αυλη για καφε με τους αλλους.Σκασιλα μου σκεφτομε ενω μετραγα τις ωρες να φαμε γιατι ειχα δυο μερες μονο με καφεδες.Στο φαι ενας τυπος που θα φανει πολυ στην ιστορια ελεγε εγω δεν τρωω φταινε τα φαρμακα αι με κοιτουσε περιεργα ενω καταβροχθιζα τα παντα.Να πω εδω οτι μας ειχαν παρει τα ακουστικα για να μην κρεμαστουμε λεει(τα κορδονια στα παπουτσια δεν τους ενοχλουσαν) και τα κινητα τα φορτιζαν αυτοι στο πασο των νοσοκομων.Καποιοι ασθενεις ειχαν λαπτοπ τα οποια επαιζαν στο σαλονακι συναντησεις.Μολις εμπαινα στο σαλονακι ο περιεργος τυπας εβαζε σκυλια να γαυγιζουν στο λαπτοπ(εχω φοβια με τα σκυλια και ηταν και γνωστο στην δουλεια μου)Κατι αλλοι τυποι μουρμουραγαν οτι οι γονεις φταινε για ολα και καταστρεφουν τα παιδια τους.Μεσα στην ημερα ειχαμε χειροτεχνεια και οι γυναικες που δουλευαν εκει με ρωτανε τι εχω και πως μπηκα.Εκατσα παρα πολυ καιρο χωρις ρεπο και σπασανε τα νευρα μου απαντησα συνοπτικα.Η μια στρεφετε προς στην αλλη και λεει ειρωνικα ακους Μαρια εκατσε χωρις ρεπο και κουραστικε το κοριτσι γιαυτο κοιματε ως τις δεκα.Μετα απυτο το βουλωσα και με ρωτησαν αν ειχα κανενα χομπι κι εγω ανεφερα το μπασκετ.Μετα απο λιγο ζηταω το κινητο μου πισω και δεχομε ενα τηλεφωνημα απο μια φαρμακογλωσα στην δουλεια που μου λεει οτι θα στειλουν καποια ρουχα με τον προισταμενο,ρωταει αν ειμαι καλα εγω τυπικη και μου λεει μιλησαμε και με τον γιατρο σου και με ρωτησε για σενα εγω του ειπα βεβαια οτι δεν εισαι τρελη ,κανεις δεν ξερει εχουμε πει οτι εχεις την μεση σου ολα αυτα τα λεει ειρωνικα και οταν βλεπει οτι δεν γουσταρω κουβεντες μου λεει περαστηκα και το κλεινη.Φυσικα δεν πιστευω μια γιατι η συγκεκριμενη πετα την σκουφια της για κουτσομπολια ,θυμαμε μια φορα εμαθε οτι ενα παιδι ο Γ βγαινει με πολλες και μου λεει τα μαθες γιαυτον δεν ειναι λαθος να γυρνα με την μια και την αλλ;Εγω για να αποκρουσω γιατι ηξερα οτι με τετοια κουτσομπολια μπλεχεις στην εταιρια,ειπα χιουμοριστικα ειναι ομορφος και εχει περασει.Την αλλη μερα ειχα τον Γ μπροστα μου να μου ζητα τα ρεστα οτι τον ειπα σαβουρογαμη τετοια ηταν η κυρια θα συνεχισω παρακατω.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    46
    Την υπολοιπη μερα τιποτα και το βραδυ ερχετε η ωρα της κατακλεισις,μας δινουν τα χαπια ολοι στο χερι εμενα σε ενα φακελο κανεις (ειχα πριν ζητησει ενα παυσιπονο αλλα μου εδιναν ο κεφαλι μου πονουσε πολυ)δεν κοιταξε το στομα μου αν το πηρα μετα απο μενα στην ουρα ηταν ο τυπας ας τον πουμε Α ενας αλλος κανει καλα ενα ταχυδακτιλουργικο και ανακατευει στα χερια του το χαπι και του το δινει και εκεινος κανει οτι το παιρνει ενω φαινετε οτι ο νοσοκομος τοχεις στα χερια του ακομα(τι μαλακια ειναι αυτη σκεφτομε αλλα δεν μιλαω)μετα σηκωνομε μια δυο φορες να ζητησω παυσιπονο ειναι ιδεα σου μου λενε και με διωχνουν.Το αλλο πρωι ξυπναω παλι αργα και παω στο εργαστηριο κι εκει με περιμενει μια ολοκαινουρια μπασκετα στο κουτι της ,την ειχαμε εδω μου λεει η μια απτις αν μεινης θα την κρεμασουμε και θα παιζεις εξω ωραια της λεω αλλα απο μεσα μου σκεφτομε οτι σε τεσσερις μερες ταξιδευα και δεν επαιζε να κατσω.Μετα ερχετε ο Α και λεει πηρα να διαβασω ενα βιβλιο ολο υφος λες και ελεγε οτι κερδισε το εκατομυρια και η αλλη με ψευτικο ενθουσιασμο τι πηρες και διαβαζει Αθωοι και φτεχτες και αρχιζει ενα λογιβριο για καποιους που το παιζουν αθωοι και κατηγορουν ολους τους αλλους αλλα αυτοι ειναι ψευτες.Απο κεινη την στιγμη περασα σε survival mode κατι γινετε με αυτους λεω.Το βραδυ παλι το ιδιο με τα χαπια αλλα αυτη την φορα μου ζητησαν να ανοιξω το στομα να δουν αν το πηρα.Κατα της δωδεκα με ξυπνανε οτι με ζητησε ο γιατρος περιμενω στην ουρα ειχα μεινη εγω και ο Α μπαινω μεσα φυγε μου λεει ο γιατρος θα σε φωναξω.Περιμενω και μαριζει ο Α στο ψηστιρι τι κανω πως ειμαι γιατι ειμαι εκει.Προσπαθω να ειμαι συνοπτικη μου σκαει το παραμυθι οτι δουλευε στην ιδια εταιρια με μενα παλια και αρχιζει να τους κατηγορει ,εγω τον αποφευγω.Τι θα κανεις αμα φυγεις αποδω θα τους καταγγειλης;τι σχεδια για το μελλον.Εγω θα φυγω του λεω σε τρεις μερες και θα παω σπιτι να ξεκουραστω και βλεπουμε.Μετα ανοιγει η πορτα με φωναζει μεσα και μου αρχιζει τον προλογο.Οτι μιλησε με την εταιρια οτι ξερει ταφεντικο μου και ειναι παρεξηγησει και να μην κανω καταγγελια (κανεις δεν εκανε γιατι μια δυο πουχαν κανει θυμαμε μας το παν δεν πηραν ουτε λεφτα ουτε ενσημα πηγε ρουφιανατο)και εχω καριερα να κοιταξω κλπ.Και υπαρχει ενα καλυτερο μερος να με στειλουν που θα κανω δραστηριοτητες κλπ.(μου ριξε δηλαδη το παραμυθι οτι θα με μετεφεραν σε αλλη κλινικη)εγω δεν εχω χρονο του λεω ταξιδευω σε τρεις μερες.Αυτο μπορει να αλλαξει μου λεει και τελικα φευγω για υπνο

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    46
    Την αλλη μερα οι κυριες της χειροτεχνειας ειχαν μουτρα και μου λενε μαθαμε οτι θα ταξιδεψεις συντομα.Ναι απαντω και μου ανακοινωνουν οτι ηρθε μια κυρια να με δει.Αυτη λεει οτι ειναι κοινωνικη λειτουργως και μπορει να αλλαξει το εισητηριο για να κατσω.Οχι της λεω θελω να φυγω.Κι αρχιζει παλι το παραμυθι με το καλυτερο μερος που θα με στειλουν και θα κανω πραγματα κλπ.Μα ο πατερας μου ερχετε της λεω δεν γινετε αν παω εκει πως θα βλεπω τους δικους μου που μενουν σαλλη πολη;(το μυαλο μου παει στα αδερφια μου και οτι δεν θα ξαναδω)θα βρουμε ενα χωρο να μεινει ο πατερας σου εσυ να εισαι καλα.Θελω να της πω για την πιεσει του γιατρου για την εταιρια αλλα οχιμπροστα στην αλλη.Ζηταω να μεινω μονη μαζι της αλλα η αλλη αρνητε,με τα πολλα την πιανει απτο χερι και της λεει μην ανησυχεις Μαρια οτι και να μου πει δεν θα την πιστεψω.Τοτε παταω τα κλαματα και ζηταω να παω στο δωματιο μου,αισθανομε εγκλωβισμενει δεν θα βγω ποτε σκεφτομε

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    46
    Την αλλη μερα παιζουμε κρυφτο με γιατρο και νοσοκομες που με στελνουν ο ενας στον αλλο λεγοντας θα φυγεις αν το πει αυτο.Εγω περιμενα τον πατερα μου απο ωρα σε ωρα και ο γιατρος κλειδωνε να φυγει για σκ.Αν υπαρχει προβλημα μπορει να εγγυηθει ο πατερας μου λεω.Α ωστε τα ξερεις τα δικαιωματα σου μου λεει ειρωνικα ο γιατρος.Μετα αφου αργουσε ο πατερας μου πηρα ενα φιλο δικηγορο να παρει στο νοσκομειο και να ρωτησει τι και πως.Τελικα μας εδωσαν το πολυποθητο εξητηριο αλλα πριν φυγουμε γιναν δυο σκηνικα που θα γελασετε.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    46
    Ενα βλεπω τον Α να βγαινει με στολη νοσοκομου και να λεει τελειωσα την βαρδια μου φευγω.Εδω δουλευεις εσυ δεν εισαι ασθενεις του λεω.Ναι μου λεει για να σας προσεχω για να αισθανεστε πιο ανετα μαζι μου,γιαυτο λεω οτι ειμαι ενας απο σας.Δυο η νοσοκομα η μοναδικη που ηταν λιγο καλη μαζι μου ρωταει την ακριβη μερα και ωρα που θα ταξιδεψω και το γραφει μου λεει ελα πισω να σου δωσω ενα νουμερο που θελω,αυτο το νουμερο λεει απευθυνομενη στον πατερα μουν αν γινει οτιδηποτε στο ταξιδι ακομα και εν πλω ειδοποιηστε μας.Παω πισω απο μια πορτα μου γραφει το νουμερο και απλωνω το χερι να το παρω ,μου τραβαει το χερι και μου ψιθυριζει στο αυτι σε αυτο το ταξιδι οτι και να δεις οτι και να ακουσεις μην μιλησεις,αν θες να ξαναδεις το σπιτι σου λεξη αλλιως θα σε φερουν παλι εδω,σε προειδοποιησα

Similar Threads

  1. ψυχωση και νοσηλεία
    By gamder11 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 13-01-2021, 17:31
  2. ακουσια νοσηλεία!!
    By manos_84 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 16
    Last Post: 22-02-2019, 07:12
  3. ΝΟΣΗΛΕΙΑ
    By xara86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 24-04-2014, 18:48
  4. ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΝΟΣΗΛΕΙΑ..
    By Lacrymosa in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2011, 17:06
  5. νοσηλεια????
    By ferro in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 30-04-2009, 19:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •