Ψυχολογία-Σπουδές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    12

    Ψυχολογία-Σπουδές

    Παιδιά ξέρει κανείς κάποιες λύσεις ώστε να σπουδάσει κάποιος ψυχολογία αλλά όχι σε ιδιωτική σχολή (για ευνόητους λόγους)

    Για παράδειγμα εννόω το Ελληνικό ανοιχτο πανεπιστημιο...

    Εν ολίγοις καποια λύση του τύπου εξ αποστάσεως αλλα να πέρνει και κάποιο χαρτί. Η' εν πασει περιπτωση κάποια ανώδυνη λύση σπουδάζωντας Ψυχολογία?

    ευχαριστώ.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    32
    Aπ\'ο,τι ξερω στο Ελληνικο Ανοιχτο Πανεπιστημιο δεν προσφερεται καποια σχολη ψυχολογιας.Τουλαχιστον για φετος που το εψαχνα το θεμα του ΕΑΠ με το φιλο μου,για μια σχολη που ενδιαφεροταν.Οσο για το \'\'να παιρνεις κι ενα χαρτι\'\',αν ενδιαφερεσαι αποκλειστικα για αυτο θα σου προτεινα να διαλεξεις καποια αλλη επιστημη.;) Καλη τυχη σε ο,τι κι αν αποφασισεις!!!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    12
    Originally posted by x.ps.
    Aπ\'ο,τι ξερω στο Ελληνικο Ανοιχτο Πανεπιστημιο δεν προσφερεται καποια σχολη ψυχολογιας.Τουλαχιστον για φετος που το εψαχνα το θεμα του ΕΑΠ με το φιλο μου,για μια σχολη που ενδιαφεροταν.Οσο για το \'\'να παιρνεις κι ενα χαρτι\'\',αν ενδιαφερεσαι αποκλειστικα για αυτο θα σου προτεινα να διαλεξεις καποια αλλη επιστημη.;) Καλη τυχη σε ο,τι κι αν αποφασισεις!!!!
    ναι μαλλον δεν προσφερεται... κριμα...
    όσον αφορα το χαρτι οχι δεν ενδιαφερομαι για αυτο και μονο..
    θεωρώ ισάξια επιστημη την ψυχολογια σχεδόν με την ιατρική για να το δω τόσο επιφανειακα...

    Σε ευχαριστώ πάντως!!

  4. #4
    Δεν γνωριζω αν μπορεις να αποκτησεις πτυχιο ψυχολογιας μεσω distance learning.Λογικα θα υπαρχουν πανεπιστημια στο εξωτερικο οπου γραφεσαι και σπουδαζεις εξ αποστασεως.Παρε τηλ. το βρετανικο συμβουλιο και ρωτα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    12
    Originally posted by velout
    Δεν γνωριζω αν μπορεις να αποκτησεις πτυχιο ψυχολογιας μεσω distance learning.Λογικα θα υπαρχουν πανεπιστημια στο εξωτερικο οπου γραφεσαι και σπουδαζεις εξ αποστασεως.Παρε τηλ. το βρετανικο συμβουλιο και ρωτα.
    Καλη ιδεα δεν το χα σκεφτει... θα το ψαξω...
    thanx!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Υπάρχει το πρόγραμμα Ψυχολογίας στο Open University της Μ. Βρετανίας που δίνει πτυχίο με σπουδές εξ\' αποστάσεως. Αν κάποιος επιτύχει καλή βαθμολογία, το πτυχίο του αναγνωρίζεται, αποτελεί δηλαδή ένα πρώτο βήμα για να γίνει κανείς ψυχολόγος όπως με οποιοδήποτε άλλο πτυχίο αναγνωρισμένου πανεπιστημίου. Δεν γνωρίζω όμως τι λέει το ΔΟΑΤΑΠ για το συγκεκριμένο πτυχίο. Στη Μ. Βρετανία πάντως μπορεί να εργαστεί και να ακολουθήσει περαιτέρω εκπαίδευση για να γίνει επαγγελματίας ψυχολόγος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν χρειαζονται εργαστηρια?
    Μου φαινεται εντελως απλοικο το να γινει καποιος ψυχολογος απομνημονευοντας μερικους τομους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Μα...δεν γίνεται ψυχολόγος! Παίρνει απλά κάποιες βασικές γνώσεις στην επιστήμη της ψυχολογίας, για κάποιους μπορεί να είναι ένα ξεκίνημα. Χρειάζεται πολλή δουλειά και απέχει πολύ από το να είναι η απομνημόνευση μερικών τόμων. Αυτό που λες \'εργαστήρια\' γίνονται πλήρως online, το ανοιχτό πανεπιστήμιο της Αγγλίας είναι πολύ καλά οργανωμένο, όπως βέβαια και το όλο σύστημα γύρω από την εκπαίδευση και εργασία των ψυχολόγων. Όχι ότι είναι το τέλειο, αλλά απείρως καλύτερο από αυτό που συμβαίνει εδώ (και έχει θίξει η carrie σε ένα άλλο θέμα) να θεωρείσαι επαγγελματίας ψυχολόγος (πάσης φύσεως) με ένα βασικό πτυχίο.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    12
    το ενδιαφερον μου ισχυει και για τον κλαδο της Διοικησης Επιχειρησεων...
    Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει κάποια σχολή μέχρι τωρα με μαθήματα εξ αποστασεων που να οδηγεί σε ένα τιτλο Bachelor...

    Όποιος ξέρει κατί ας βοηθήσει.....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •