Δεν αντέχω την κριτική και φοβάμαι την απορριψη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 110
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,109
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Σε ψυχολόγο ναι είχα πάει για ένα διάστημα. Ο ψυχολόγος θα σε μάθει να διαχειριζεσαι το πρόβλημα που έχεις δηλαδή να απόδεχτεις ότι υπάρχει απορριψη σε πολλούς τομεις της ζωής μας.
    Θα το παλέψω και θα πάω αν χρειαστεί για να το αποδεχτω. Σε ευχαριστώ πολυ

  2. #32
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Θα το παλέψω και θα πάω αν χρειαστεί για να το αποδεχτω. Σε ευχαριστώ πολυ
    Να είσαι καλά. Εύχομαι να ξεπεράσεις σύντομα αυτην σου την φοβια και να μην αφησεις την ζωη σου σε αδρανεια όπως εκανα εγώ.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Σίγουρα έχω καλύτερη αυτοπεποίθηση από ότι παλιότερα , αλλά αν μου κανει κάποιος σχόλιο ναι θα με πειράξει. Απλά τώρα έχω την δύναμη να απαντήσω επιτόπου αντί να κάνω σαν κακομοίρα.
    Πχ μια κοπέλα (αρκετά παχουλή) σχολίασε ότι δεν φλερτάρω (φλερτ για αυτήν σημαίνει να κοιτάω σαν λιμασμενη δεξιά κι αριστερά) όταν βγαίνω έξω και δεν κοιτάω τους άντρες. Ε κι εγώ της απάντησα " μαγκιά είναι να έχεις τα προσόντα να σε κοιτάνε οι άντρες πρώτοι". Το βουλωσε.Ε δεν θα κάνω πια τον μαλακα, τελείωσαν αυτά.

    Ναι το παραδέχομαι πως είχα απωθημένο να εισπράττω θαυμασμό κυρίως από άντρες. Και τώρα αυτό μου προκαλεί τεράστια ικανοποιηση όταν τόσα χρόνια νόμιζα ότι δεν άρεσα. Δεν ήμουν χαλια, απλά λόγω της δικής μου τελειομανιας θεωρούσα πως δεν θα αρέσω, έβλεπα ότι δεν είχα και σχέσεις και έχανα την αυτοπεποίθηση μου.
    Φυσικά και όλα αυτά που ζω τα ονειρευόμουν
    Απλά έχω κάποιους φόβους για το μελλον
    Ξέρω πως θα συμβεί σε όλους και πρέπει να συμβιβαστώ και γι αυτό σκέφτομαι να το συζητήσω με κάποιον ειδικο
    Είδες όμως ότι ακόμα και τώρα μου λες για τους άλλους; Και τι έγινε αν μια κοπέλα παχουλή σου είπε κάτι; Θα άλλαζε κάτι αν στο λέγε μια με σώμα μοντέλου; αποκλείεις να στο είπε απλά καλοπροαίρετα και με πρόθεση να σε βοηθήσει; Δείχνεις ότι έχεις πολύ ασχημη εικόνα για τους μη εμφανίσιμους ανθρώπους γύρω σου....αντιλαμβάνεσαι όμως ότι αυτή η εικόνα είναι ακριβώς η εικόνα που είχες και για τον εαυτό σου όταν δεν είχες ακριβώς την εμφάνιση που ήθελες;

    Θεωρώ ότι χρειάζεται άμεσα να ζητήσεις βοήθεια απο ειδικό γιατί έχεις μπει σε επικίνδυνους τρόπους σκέψης. Έχεις χάσει τον εαυτό σου και επικεντρώνεσαι συνεχώς στο τι λένε και τι κάνουν οι άλλοι.

  4. #34
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Δεν με φέρνεις σε δυσκολη θέση
    Ναι, με απασχολεί η γνώμη των άλλων, τουλάχιστον παλιά με απασχολούσε πολύ και για αυτό έχω αυτά τα τραύματα. Προσπαθώ να το ελέγξω και παραδέχομαι πως έχω καταντήσει καχύποπτη και παράξενη με τους ανθρώπους. Δεν δέχομαι σχόλια πλέον και μερικές φορές απαντάω απότομα. Δεν θέλω να με περνάνε πλέον για αγαθιαρα.

    Η εμφάνιση μου είναι ωραία με τα δικά μου κριτήρια. Εννοείται δεν θα έκανα κάτι που δεν θα μου άρεσε πάνω μου για να ικανοποιήσω τους άλλους.
    Γιατί πιστεύεις ότι ένας άνθρωπος που δεν είναι επιθετικός αυτόματα θεωρείται αγαθιάρης; Δεν σου ζήτησε κανεις να μην αντιδράς όταν σε υποτιμούν αλλά μην φτάσουμε στο άλλο άκρο. Να βλέπουμε όλους ως εχθρούς μας. Πρέπει όμως να μάθεις να ξεχωρίζεις πότε πρέπει να αντιδράς και ποτέ όχι. Ποτέ όντως σε απορρίπτουν και πότε οχι. Στην φάση που είσαι δεν μπορείς να το αναγνωρίσεις. Ξέρω πως η άμυνα σου είναι αυτή. Αλλα κάποτε αμύνεσαι χωρίς λόγο. Λες συνέχεια για το τι σκέφτονται οι αλλοι, το πως νιώθουν οι αλλοι. Εσύ που είσαι; Βρες ένα καλό ψυχολόγο, πες αυτά που σκέφτεσαι, βγάλε τα απο μέσα σου, κλάψε (το κλάμα είναι δύναμη), μίλησε για τα δικά σου συναισθήματα. Φύγε από πανω σου το φορτίο που κουβαλάς, σταμάτα να σε νοιάζει για τους άλλους (για το τι εικόνα έχουν για σένα). Αγάπησε τον εαυτό σου.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,109
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Είδες όμως ότι ακόμα και τώρα μου λες για τους άλλους; Και τι έγινε αν μια κοπέλα παχουλή σου είπε κάτι; Θα άλλαζε κάτι αν στο λέγε μια με σώμα μοντέλου; αποκλείεις να στο είπε απλά καλοπροαίρετα και με πρόθεση να σε βοηθήσει; Δείχνεις ότι έχεις πολύ ασχημη εικόνα για τους μη εμφανίσιμους ανθρώπους γύρω σου....αντιλαμβάνεσαι όμως ότι αυτή η εικόνα είναι ακριβώς η εικόνα που είχες και για τον εαυτό σου όταν δεν είχες ακριβώς την εμφάνιση που ήθελες;

    Θεωρώ ότι χρειάζεται άμεσα να ζητήσεις βοήθεια απο ειδικό γιατί έχεις μπει σε επικίνδυνους τρόπους σκέψης. Έχεις χάσει τον εαυτό σου και επικεντρώνεσαι συνεχώς στο τι λένε και τι κάνουν οι άλλοι.
    Έχεις δίκιο σε αυτό που λες ότι δεν μου άρεσε η εικόνα μου. Αλλά εγώ δεν την έλεγα σε ωραιότερες μου.
    Και δεν με ενοχλούν οι παχουλές γενικά. Με ενοχλούν οι παχουλές που το παίζουν γκόμενες και δεν έχουν αυτογνωσία. Και μάλιστα πάνε να την πουν σε κοπέλες πιο ωραίες από αυτές για να αισθανθούν καλύτερα. Δεν το είπε για να με βοηθήσει η συγκεκριμένη. Και σε τι να με βοηθήσει άλλωστε από τη στιγμή που δεν της είπα ότι χρειάζομαι βοηθεια

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,109
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γιατί πιστεύεις ότι ένας άνθρωπος που δεν είναι επιθετικός αυτόματα θεωρείται αγαθιάρης; Δεν σου ζήτησε κανεις να μην αντιδράς όταν σε υποτιμούν αλλά μην φτάσουμε στο άλλο άκρο. Να βλέπουμε όλους ως εχθρούς μας. Πρέπει όμως να μάθεις να ξεχωρίζεις πότε πρέπει να αντιδράς και ποτέ όχι. Ποτέ όντως σε απορρίπτουν και πότε οχι. Στην φάση που είσαι δεν μπορείς να το αναγνωρίσεις. Ξέρω πως η άμυνα σου είναι αυτή. Αλλα κάποτε αμύνεσαι χωρίς λόγο. Λες συνέχεια για το τι σκέφτονται οι αλλοι, το πως νιώθουν οι αλλοι. Εσύ που είσαι; Βρες ένα καλό ψυχολόγο, πες αυτά που σκέφτεσαι, βγάλε τα απο μέσα σου, κλάψε (το κλάμα είναι δύναμη), μίλησε για τα δικά σου συναισθήματα. Φύγε από πανω σου το φορτίο που κουβαλάς, σταμάτα να σε νοιάζει για τους άλλους (για το τι εικόνα έχουν για σένα). Αγάπησε τον εαυτό σου.
    Τον εαυτό μου τον αγαπάω πολύ περισσότερο τώρα παρά τότε που ανεχομουν όλες αυτές τις αηδιες.
    Δίκιο έχεις στο ότι καμιά φορά δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποτέ κάποιος θέλει να με υποτιμήσει και πότε να μου επισημάνει απλά κάτι. Επίσης τελευταία δεν καταλαβαίνω ποτέ καποιος με πειράζει και κάνει πλάκα και πότε μιλάει σοβαρά. Μου έχουν πει κάποια δικά μου άτομα ότι δεν τολμούν να μου μιλήσουν πια
    Ακόμα και σε δουλειά ένας ανώτερος μου μου είπε "μην στραβωνεις, εγώ να σε βοηθήσω θέλω" όταν κάτι μου επισημάνε κι εγώ δεν καταλαβα καν ότι στραβωσα

  7. #37
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Έχεις δίκιο σε αυτό που λες ότι δεν μου άρεσε η εικόνα μου. Αλλά εγώ δεν την έλεγα σε ωραιότερες μου.
    Και δεν με ενοχλούν οι παχουλές γενικά. Με ενοχλούν οι παχουλές που το παίζουν γκόμενες και δεν έχουν αυτογνωσία. Και μάλιστα πάνε να την πουν σε κοπέλες πιο ωραίες από αυτές για να αισθανθούν καλύτερα. Δεν το είπε για να με βοηθήσει η συγκεκριμένη. Και σε τι να με βοηθήσει άλλωστε από τη στιγμή που δεν της είπα ότι χρειάζομαι βοηθεια
    Αυτή ηταν κομπλεξική.
    Μην ασχολείσαι μαζί της.
    Κοίτα εσένα και εκτιμησε όσα εχεις πετύχει.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Έχεις δίκιο σε αυτό που λες ότι δεν μου άρεσε η εικόνα μου. Αλλά εγώ δεν την έλεγα σε ωραιότερες μου.
    Και δεν με ενοχλούν οι παχουλές γενικά. Με ενοχλούν οι παχουλές που το παίζουν γκόμενες και δεν έχουν αυτογνωσία. Και μάλιστα πάνε να την πουν σε κοπέλες πιο ωραίες από αυτές για να αισθανθούν καλύτερα. Δεν το είπε για να με βοηθήσει η συγκεκριμένη. Και σε τι να με βοηθήσει άλλωστε από τη στιγμή που δεν της είπα ότι χρειάζομαι βοηθεια
    Δεν την έλεγες στις άλλες γιατί την έλεγες στον εαυτό σου!!! Όπως τώρα την λες σε όσες είναι στην θέση που ήσουν εσύ τότε. Τον τότε εαυτό σου μισείς και το βγάζεις στους άλλους.
    Μια χαρά γκόμενα μπορεί να είναι και μια παχουλή και κυρίως χορτασμένη από ζωή. Δεν θα το κρίνεις εσύ αυτό ούτε εγώ. Αυτό που λες πχ δείχνει ξεκάθαρα τα απωθημένα που έχεις που σου βγαίνουν σε "κακιούλες" για άλλους. Αν δεν διορθώσεις αυτό, θα σαι η όμορφη αλλά μόνη να το ξέρεις.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Αυτή ηταν κομπλεξική.
    Μην ασχολείσαι μαζί της.
    Κοίτα εσένα και εκτιμησε όσα εχεις πετύχει.
    Βρε γουαι πώς κατάλαβες ότι αυτή ήταν κομπλεξική;Μόνο το σχόλιο που της έκανε για το φλερτ μας είπε η κοπέλα...πώς κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα; Μπορεί να είναι κιόλας σουπερ κομπλεξικη δεν την ξέρω, αλλά εσύ πώς το κατάλαβες; Γιατί θα τρελαθούμε εδώ μεσα...

    Επειδή κι εσύ έχεις θέμα με την εμφάνιση άπαξ και γίνει οποιοδήποτε σχόλιο που να αφορά άσχημο, χοντρό, σπυριάρη και δεν ξέρω τι άλλο πετάγεσαι να τον βγάλεις κομπλεξικό. Το χεις καταλάβει ότι το κανεις αυτό; Θεωρείς οτι βοηθάς την κοπέλα η οποία βλέπει παντου΄εχθρούς αυτη τη στιγμή με το να της πεις οτι η άλλη ειναι κομπλεξική;

  10. #40
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Βρε γουαι πώς κατάλαβες ότι αυτή ήταν κομπλεξική;Μόνο το σχόλιο που της έκανε για το φλερτ μας είπε η κοπέλα...πώς κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα; Μπορεί να είναι κιόλας σουπερ κομπλεξικη δεν την ξέρω, αλλά εσύ πώς το κατάλαβες; Γιατί θα τρελαθούμε εδώ μεσα...

    Επειδή κι εσύ έχεις θέμα με την εμφάνιση άπαξ και γίνει οποιοδήποτε σχόλιο που να αφορά άσχημο, χοντρό, σπυριάρη και δεν ξέρω τι άλλο πετάγεσαι να τον βγάλεις κομπλεξικό. Το χεις καταλάβει ότι το κανεις αυτό; Θεωρείς οτι βοηθάς την κοπέλα η οποία βλέπει παντου΄εχθρούς αυτη τη στιγμή με το να της πεις οτι η άλλη ειναι κομπλεξική;
    Σχημάτισα την άποψη αυτή κι από το προηγούμενο θέμα της κοπέλας.

  11. #41
    george1520
    Guest
    Η αρχή για να αλλάξουμε τον εαυτό μας είναι να αναγνωρίζουμε πως μια συμπεριφορά μας είναι λάθος. Εσύ έκανες το πρώτο βήμα. Έγραψες σε ένα φόρουμ για το πως φέρεσαι, αναγνωρίζεις ότι είναι λάθος και όλο αυτό πρώτα βασανίζει εσένα και μετά τους άλλους που ξεσπάς πάνω τους. Το επόμενο βήμα είναι να αντιμετωπίσεις αυτή την κατάσταση για να την αλλάξεις. Ότι και να σου πούμε εμείς εδώ δεν θα μπορέσουμε να σου κλείσουμε την πληγή.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Σχημάτισα την άποψη αυτή κι από το προηγούμενο θέμα της κοπέλας.
    Έχει ξαναμιλήσει για την συγκεκριμένη παχουλή;;; Αν ναι, παρεξήγηση.
    Πάντως δεν την βοηθάμε με το να της βγάζουμε τους άλλους προβληματικούς όταν είναι φανερό πως η ίδια έχει το πρόβλημα.
    Εδώ η κοπέλα το λέει ξεκάθαρα πως δεν τολμάει να της μιλήσει κανείς και τα βάζει με όλους κι ούτε καν πλάκα δεν σηκώνει. Αυτό δείχνει σίγουρα κομπλεξ που πρέπει να λυθεί. Για την παχουλή δεν ξέρω.

  13. #43
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Έχει ξαναμιλήσει για την συγκεκριμένη παχουλή;;; Αν ναι, παρεξήγηση.
    Πάντως δεν την βοηθάμε με το να της βγάζουμε τους άλλους προβληματικούς όταν είναι φανερό πως η ίδια έχει το πρόβλημα.
    Εδώ η κοπέλα το λέει ξεκάθαρα πως δεν τολμάει να της μιλήσει κανείς και τα βάζει με όλους κι ούτε καν πλάκα δεν σηκώνει. Αυτό δείχνει σίγουρα κομπλεξ που πρέπει να λυθεί. Για την παχουλή δεν ξέρω.
    Δεν λέω για την συγκεκριμένη παχουλή,λέω ότι ΓΕΝΙΚΑ έβγαλα αυτήν την άποψη με βάση και το προηγούμενο θέμα.
    Ότι για να φέρονταν έτσι αυτές οι κοπέλες,σίγουρα είχαν κόμπλεξ.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,109
    Να ξεκαθαρίσω πως ποτέ δεν ήμουν χοντρη-χοντρη. Απλά παχουλή και πάλι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από την τύπισσα που περιγράφω.
    Εγώ όταν είχα αυτά τα κιλά που με ενοχλούσαν δεν το έπαιζα ιστορία. Αντιθέτως αυτές που με ενοχλούν είναι παχουλές που νομίζουν πως είναι γκομεναρες και το παίζουν χαλαρές με την εμφάνιση τους , χωρίς να καταβάλουν την παραμικρή προσπάθεια να βελτιωθούν, κράζοντας παράλληλα όσους προσέχουν και γυμνάζονται.
    Περισσότερο εκτιμώ κοπέλες που δεν είναι ιδιαίτερα όμορφες, αλλά φροντίζουν να έχουν ωραίο σώμα, ντύσιμο κλπ παρά αυτές που δεν κάνουν καμία προσπάθεια και μάλιστα κρίνουν τις άλλες

  15. #45
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Να ξεκαθαρίσω πως ποτέ δεν ήμουν χοντρη-χοντρη. Απλά παχουλή και πάλι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από την τύπισσα που περιγράφω.
    Εγώ όταν είχα αυτά τα κιλά που με ενοχλούσαν δεν το έπαιζα ιστορία. Αντιθέτως αυτές που με ενοχλούν είναι παχουλές που νομίζουν πως είναι γκομεναρες και το παίζουν χαλαρές με την εμφάνιση τους , χωρίς να καταβάλουν την παραμικρή προσπάθεια να βελτιωθούν, κράζοντας παράλληλα όσους προσέχουν και γυμνάζονται.
    Περισσότερο εκτιμώ κοπέλες που δεν είναι ιδιαίτερα όμορφες, αλλά φροντίζουν να έχουν ωραίο σώμα, ντύσιμο κλπ παρά αυτές που δεν κάνουν καμία προσπάθεια και μάλιστα κρίνουν τις άλλες
    Μου θυμίζει μια στην παρεα μου...

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω τα αίματα, φοβάμαι!!!
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 11-07-2018, 12:07
  2. Δεν αντέχω άλλο να φοβάμαι!
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 04-03-2018, 23:50
  3. Ειμαι δειλος και φοβαμαι την απορριψη
    By solkots in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 22
    Last Post: 26-09-2015, 19:03
  4. Δεν αντέχω άλλο να φοβάμαι
    By Μπλέ Ρακούν in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 14-10-2012, 01:43
  5. δεν αντεχω την κριτικη ,γιατι?
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2009, 05:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •