Δεν αντέχω την κριτική και φοβάμαι την απορριψη - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 110 of 110
  1. #106
    george1520
    Guest
    Εργαρα το εισαι το ταίρι μου. Με ποιόν γελουσες περισσότερο; Με την Στέλα ή την Βίκυ; Ποια σε εκνευριζε ; Ποια πηρε αγαπη; Ποια εμεινε στο τέλος μονη;

    Προσπάθησε σε παρακαλώ να μην ασχολησε με τους άλλους. Τρωνε; Έχουν περισσότερα κιλα; Εδεσαν τον γάιδαρο τους; Δεν ειναι κατι που αφορα εμας. Αλλα αυτούς.. που εγω δεν βλέπω κατι κακό. Γνωρίζω ανθρώπους που δεν έχουν το σωμα που μας προωθούν οι τηλεοράσεις και εχουν κάποια κιλα περισσότερα και ειναι πάντα η ψυχή της παρέας. Κάθησε μίλησε με τους ανθρώπους, γνωρισε τους χωρις να σε νοιάζει το περιτύλιγμα τους. Κοιτάς τους άλλους γιατί έχεις την εντύπωση οτι κι αυτοί αυτο κάνουν. Χαλάρωσε.

    Εκανες την αρχή και παραδεχτηκες κάποια πράγματα. Σου λενε τόσοι άνθρωποι το ίδιο πράγμα με διαφορετικό τρόπο και πιστεύω οτι καταλαβαίνεις ότι έχουν δίκαιο. Για να φύγεις από αυτό πρέπει να παραδεχτείς οτι ειναι λαθος και να προσπαθήσεις να το αλλάξεις. Να μην δικαιολογεις την συμπεριφορά σου. Ξέρω τι είναι απόρριψη. Μπορώ να καταλάβω γιατί φέρεσαι έτσι. Και εγώ ειχα παντα νια επιθετική συμπεριφορά επειδή εχω φαει την απόρριψη με το κουτάλι. Αλλα ειπα φτάνει! Δεν μου φταίει κανένας.. επεσα ψυχολογικά, πηγα και παω ψυχολόγο και πολεμάω αυτο που άλλοι μου έκαναν. Ξερεις ποσο θα σε αλλάξει αυτο; Να είσαι ήρεμη; Να μην βλέπεις παντού εχθρούς; Να μην νευριάζεις με το παραμικρό; Να μην δινεις σημασία σε τόσο ασήμαντα πράγματα ( αν εχει κάποιος περισσότερα ή λιγότερα κιλα);

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,109
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εργαρα το εισαι το ταίρι μου. Με ποιόν γελουσες περισσότερο; Με την Στέλα ή την Βίκυ; Ποια σε εκνευριζε ; Ποια πηρε αγαπη; Ποια εμεινε στο τέλος μονη;

    Προσπάθησε σε παρακαλώ να μην ασχολησε με τους άλλους. Τρωνε; Έχουν περισσότερα κιλα; Εδεσαν τον γάιδαρο τους; Δεν ειναι κατι που αφορα εμας. Αλλα αυτούς.. που εγω δεν βλέπω κατι κακό. Γνωρίζω ανθρώπους που δεν έχουν το σωμα που μας προωθούν οι τηλεοράσεις και εχουν κάποια κιλα περισσότερα και ειναι πάντα η ψυχή της παρέας. Κάθησε μίλησε με τους ανθρώπους, γνωρισε τους χωρις να σε νοιάζει το περιτύλιγμα τους. Κοιτάς τους άλλους γιατί έχεις την εντύπωση οτι κι αυτοί αυτο κάνουν. Χαλάρωσε.

    Εκανες την αρχή και παραδεχτηκες κάποια πράγματα. Σου λενε τόσοι άνθρωποι το ίδιο πράγμα με διαφορετικό τρόπο και πιστεύω οτι καταλαβαίνεις ότι έχουν δίκαιο. Για να φύγεις από αυτό πρέπει να παραδεχτείς οτι ειναι λαθος και να προσπαθήσεις να το αλλάξεις. Να μην δικαιολογεις την συμπεριφορά σου. Ξέρω τι είναι απόρριψη. Μπορώ να καταλάβω γιατί φέρεσαι έτσι. Και εγώ ειχα παντα νια επιθετική συμπεριφορά επειδή εχω φαει την απόρριψη με το κουτάλι. Αλλα ειπα φτάνει! Δεν μου φταίει κανένας.. επεσα ψυχολογικά, πηγα και παω ψυχολόγο και πολεμάω αυτο που άλλοι μου έκαναν. Ξερεις ποσο θα σε αλλάξει αυτο; Να είσαι ήρεμη; Να μην βλέπεις παντού εχθρούς; Να μην νευριάζεις με το παραμικρό; Να μην δινεις σημασία σε τόσο ασήμαντα πράγματα ( αν εχει κάποιος περισσότερα ή λιγότερα κιλα);

    ναι η Βίκυ μερικές φορές γινόταν εκνευριστικη αλλά αργότερα φαινόταν ότι ήταν ευαίσθητη καταβαθος επειδή κανένας άντρας δεν την είχε αγαπήσει πραγματικά και όλοι στέκονταν στην εμφάνιση της, για αυτό ίσως είχε γίνει κάπως σκληρή. Όταν δεν σε αγαπάει κάποιος σκληραίνεις, εγώ τουλάχιστον έτσι ειμαι , για να μην γενικολογω
    Στο τέλος και οι δύο βρήκαν την αγάπη όμως

    Δεν ασχολούμαι όλη μέρα με το αν παχυναν ή έχουν μίζερη ζωή οι πρώην φίλες μου. Απλώς επειδή έκανα τη σύγκριση το είπα εδώ. Οκ, μπορεί να φαίνεται ρηχό το ότι σχολιάζω εμφάνιση, αλλά επειδή μου την έλεγαν ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου αφού δεν θέλω να πέσω στο επίπεδο να τους τα πω από κοντά. Αυτό είναι όλο
    Ευχαριστώ πολύ όσους απαντησαν και με βοηθήσατε να κάνω αυτό που σκεφτόμουν, να πάω δηλαδή σε έναν ψυχολόγο για να ξεπεράσω εντελώς το άγχος για το τι θα πουν οι άλλοι για εμένα (έχω κάνει μεγάλα βήματα σε αυτό αλλά θέλω να το αποβαλω εντελώς) και για το φόβο της απόρριψης. Το βλέπω κι εγώ ότι πρέπει να χαλαρώσω λίγο
    Σας ευχαριστώ και πάλι

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Με την καμία δεν θέλω να γίνω όπως αυτές που με έκριναν. Δεν έχουν τίποτα παραπάνω από εμένα. Ακόμα και πριν αλλάξω ήμουν η 2η ωραιότερη της παρέας , απλά τώρα θα έλεγα είμαι η 1η.
    Και για να μην φαίνομαι ρηχη, ας βάλουμε στην άκρη την εμφανιση. Η ζωή τους γενικά δεν έχει κάτι το ενδιαφέρον: δεν εργάζονται οι περισσότερες, δεν βλέπω να κάνουν κάτι πέρα από τα συνηθισμένα, δεν βλέπω να έχουν κάποιο χόμπι, να φροντίζουν τον εαυτό τους.
    Δεν τις ζηλεύω, απλά ήθελα να τους την βγω από πάνω επειδή μου την έλεγαν. Αντιθέτως εκείνες έδειχναν σημάδια ζηλειας.
    Και ακόμα και τώρα δεν κάνω τα ίδια με αυτές, δηλαδή να τις φέρνω σε δυσκολη θέση. Κρατάω το επίπεδο μου και δείχνω απλά αδιαφορία.
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Θύτης θα γίνομουν αν τους έκανα τα ίδια. Θα μπορούσα ΑΝΕΤΑ να το κάνω τώρα και να τις πονέσω αλλά προτιμώ να αδιαφορησω.
    Η κακη τους εμφάνιση δεν είναι "κακό" που τις βρήκε, εκείνες παράτησαν τον εαυτό τους και κατάντησαν έτσι.
    Ναι θα γεράσουμε κάποια στιγμή, αλλά όσο προσέχουμε τόσο πιο όμορφα θα γερναμε
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Πέρα τις έκανα εγώ πρώτη.
    Επίσης το ότι εδώ εκφράζομαι με ωμή ειλικρίνεια δεν σημαίνει ότι δεν μου κόβει και ότι τα λέω αυτά παραεξω. Αρκετοί που πιανω των κουβέντα μου λένε ότι είμαι γλυκιά και συμπαθητικη
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Δεν λέω ότι όποιος παχύνει δεν αξίζει σαν άνθρωπος
    Για τις συγκεκριμένες μιλάω επειδή ξέρω ότι παχυναν λόγω του τρόπου ζωής τους (κακή διατροφή, τεμπελιά, τουλάχιστον όσο κάναμε παρέα αυτά έβλεπα) και παίζει ρόλο και το ότι έχουν μακροχρόνιες σχέσεις και έχουν "δέσει τον γάιδαρο" (που κανονικά αν δεν έχεις δεδομένο τον άλλο φροντίζεις τον εαυτό σου, όσα χρόνια κι αν είστε μαζί)
    Το να είναι κάποιος 24 ετών και να κάθεται όλη μέρα σπίτι χωρίς να κάνει τίποτα δεν είναι ωραίο

    Μιας και ανέφερες τη συγκεκριμένη σειρά, ναι μεν η Βίκυ είχε κάποια κόμπλεξ (υπερβολικά εμμονικη με την εμφάνιση, δεν άντεχε την απόρριψη, ήθελε να αρέσει σε όλους - ίσως αυτά εννοείς πως βλέπεις σε εμένα) αλλά αντίστοιχα και η Στέλλα (όπως και η Τούλα) ήταν μες στη ζήλεια και στην κακία για τη Βίκυ κ την έθαβαν, επειδή εκείνες ένιωθαν μειονεκτικα που κατέληξαν με τόσα κιλα από δικό τους λάθος (όλο να τρώνε τις έδειχνε)

    Τέλος πάντων εξήγησα γιατί είπα ότι είπα
    Σε ευχαριστώ πολύ, καλό σου βράδυ
    Πρώτον ασχολείσαι συνεχώς μαζί τους. Η απόδειξη είναι ότι μιλάς συνεχώς γιαυτές και ξέρεις τα πάντα για τις ζωές τους παρόλο που έχετε ξεκόψει.

    Επίσης τις κρίνεις συνεχώς. Κρίνεις το ποια είναι πιο όμορφη (λες και είστε 5χρονα και κάνετε διαγωνισμό), κρίνεις για ποιον λόγο άφησαν τον εαυτό τους, πώς είναι με τους γκόμενους, αν είναι ευτυχισμένες ή όχι...γενικώς κρίνεις τα πάντα. Το ότι είναι καλό για κάποιον δεν μπορείς να το κρίνεις εσύ και ο κάθε εσυ. Το κρίνει ο καθένας μόνος του.

    Το ότι σου κόβει όπως λες και δεν τα αποκαλύπτεις αυτά σε όλους στην ζωή σου, δεν σημαίνει ότι δεν ασχολείσαι, σημαίνει οτι ασχολείσαι αλλά ακριβώς όπως το είπες σου κόβει και δεν δείχνεις αυτή την κακία σε άλλους και γιαυτό σε θεωρούν συμπαθητική. Στην ουσία υποκρίνεσαι στους άλλους την καλή. Ξέρεις πως αν τα έλεγες αυτά στους άλλους θα σου λέγανε πως βγάζεις κακία, γιαυτό δεν τα λες.

    Στην πραγματικότητα με το φέρσιμο σου γίνεσαι ακριβώς ίδια με αυτούς που σου κάνανε μπούλινγκ. Κι εκείνοι υποτιμητικά σε βλέπανε, έτσι βλέπεις κι εσύ τώρα αυτές. Η διαφορά είναι ότι εσύ υποκρίνεσαι κιόλας πως δεν σε νοιάζει.

  4. #109
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω δε πολυκαταλαβαινω τι νοημα εχει να εργαζεται καπιος να συγκεντρωνει αγαθα ενω θα τα αφησει ολα εδω μια μερα ας σας θυμισω και τη φραση του χριστου που ελεγε οπιος παλεψει για τη ζωη του θα τη χασει αυτο που παιζει ρολο ειναι οτι ασχολησαι με το περιτυλιγμα μονο γι αυτο δε μπορεις να ταιριαξεις με αυτη γιατι ειναι το ακριβως αντιθετο.και η θεωρεια οτι ειστε ιδιες δε καταλαβαινω καν απο που προεκυψε

  5. #110
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο πιο πιθανος λογος που ασχολησαι μαζι της ειναι μαλον επειδη δεν εχεις ξαναδει ανθρωπο που να αγνωει σε τετοιο σημειο το περιτυλιγμα και να ασχοληται μονο με την ουσια ετσι το εκανες αντεκειμενο υπο μελετη αφου αμφιβαλω αν υπαρχει αλλο

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω τα αίματα, φοβάμαι!!!
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 11-07-2018, 12:07
  2. Δεν αντέχω άλλο να φοβάμαι!
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 04-03-2018, 23:50
  3. Ειμαι δειλος και φοβαμαι την απορριψη
    By solkots in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 22
    Last Post: 26-09-2015, 19:03
  4. Δεν αντέχω άλλο να φοβάμαι
    By Μπλέ Ρακούν in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 14-10-2012, 01:43
  5. δεν αντεχω την κριτικη ,γιατι?
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2009, 05:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •