Πρόβλημα γάμου εξαιτίας γονιών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112

    Πρόβλημα γάμου εξαιτίας γονιών

    Καλησπέρα σας! Έχω πρόβλημα με τον γάμο μου εδώ και 5 χρόνια και δεν ξέρω πια πως να το αντιμετωπίσω.Ειμαι μαζί με τον άντρα μου από το 2003.Τα πρόβληματα ξεκίνησαν πριν από 5 χρόνια, αλλά φέτος έχουν φτάσει στο απροχώρητο.Φετος για πρώτη φορά έπιασα επιτέλους δουλειά, αλλά μακριά από το σπίτι μου Έτσι χρειαζομουν βοήθεια για το μωρό μου. Αρχικά συμφώνησαν και η μαμά μου και η πεθερά μου, αλλά στην πορεία η μητέρα μου λόγω ιατρικών προβλημάτων και δουλειάς δεν μπόρεσε να με βοηθήσει.Ομως δεν το ξεκαθάρισε και η πεθερά μου και ο άντρας μου το πήραν στραβά γιατί με άφησε ξεκρεμαστη.Τελος πάντων η χρονιά πέρασε, αλλά ο άντρας μου μου απαγόρευσε να πάω να βοηθήσω τους δικούς μου,ως αντιπηνα επειδή δεν με βοήθησαν.Ολα όμως τα προκαλούν η πεθερά μου και η κουνιαδα μου.Εγω όμως δεν κρατώ κακία στους δικούς μου και θέλω να τους βοηθήσω, αλλά ο άντρας μου με απειλεί με χωρισμό.Οι γονείς μου από την άλλη νοιώθουν ότι τους πρόδωσα.Τι να κάνω? Θέλω το γάμο μου και τους γονείς μου, αλλά όχι τα πεθερικά μου.Εχω ένα παιδί , αλλιώς θα έφευγα μακριά.Τι να κάνω?

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Τι πάει να πει "Ο άντρας μου μου απαγορεύει να τους βοηθήσω" ;;

    Από που και ως που ο σύντροφός σου κάνει κουμάντο στη σχέση που θα έχεις εσύ με τους δικούς σου γονείς........;
    Οι γονείς σου προσφέρθηκαν για το μωρό αλλα είτε για τον έναν είτε για τον άλλο λόγο δεν μπόρεσαν να τα καταφέρουν.......Γι αυτό το λόγο μπορουν να αναλάβουν οι γονείς του άντρα σου.....Είναι και δικό τους εγγόνι εξάλλου......παιδί του γιου τους......! Εξάλλου δεν υπογράψατε κανένα συμφωνητικό να λέει ότι οι γονείς σου θα αναλάβουν να σε βοηθούν σε ότι χρειαστείτε οικογενειακώς χωρίς οι δικοί του να εμπλέκονται σε καμία δραστηριότητα ποτέ....!!

    Τι πάει να πει με απειλεί με χωρισμό;

    Κάτσε και κουβεντιασε με τον άντρα σου και να είσαι αποφασιστική και ξεκάθαρη....! Βάλε τα όρια σου.......! Τη σχέση σου με τους γονείς σου μόνο εσύ ξέρεις πως πρέπει να τη διαχειριστείς και μόνο εσύ θα κάνεις κουμάντο......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Τι πάει να πει "Ο άντρας μου μου απαγορεύει να τους βοηθήσω" ;;

    Από που και ως που ο σύντροφός σου κάνει κουμάντο στη σχέση που θα έχεις εσύ με τους δικούς σου γονείς........;
    Οι γονείς σου προσφέρθηκαν για το μωρό αλλα είτε για τον έναν είτε για τον άλλο λόγο δεν μπόρεσαν να τα καταφέρουν.......Γι αυτό το λόγο μπορουν να αναλάβουν οι γονείς του άντρα σου.....Είναι και δικό τους εγγόνι εξάλλου......παιδί του γιου τους......! Εξάλλου δεν υπογράψατε κανένα συμφωνητικό να λέει ότι οι γονείς σου θα αναλάβουν να σε βοηθούν σε ότι χρειαστείτε οικογενειακώς χωρίς οι δικοί του να εμπλέκονται σε καμία δραστηριότητα ποτέ....!!

    Τι πάει να πει με απειλεί με χωρισμό;

    Κάτσε και κουβεντιασε με τον άντρα σου και να είσαι αποφασιστική και ξεκάθαρη....! Βάλε τα όρια σου.......! Τη σχέση σου με τους γονείς σου μόνο εσύ ξέρεις πως πρέπει να τη διαχειριστείς και μόνο εσύ θα κάνεις κουμάντο......
    Καλημέρα!Σευχαριστω πολύ για την απάντηση σου! Είναι πολύ λογική!Θα χρησιμοποιήσω τα λεγόμενα σου μήπως και μπει μια τάξη.Ημουν ένας άνθρωπος δοτικός και έχω καταντήσει να ντρέπομαι να βγω απ' το σπίτι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.
    Νομίζω ότι κάτι δεν μας λες και δεν έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα. Μας λες ότι τα πράγματα φτάσανε στο αμήν τον τελευταίο χρόνο με αφορμή το θέμα του παιδιού, ωστόσο λες ότι είσαι μαζί με τον άντρα σου 15-16 χρόνια και τα προβλήματα ξεκίνησαν εδώ και 5 χρόνια. Τι συνέβη πριν 5 χρόνια κι αρχίσατε να έχετε προβλήματα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Είμαι γενικά ένας άνθρωπος,ο οποίος δεν έκανα ποτέ την επανάσταση μου και έλεγα πάντα ναι στους γονείς μου.Τις παραμονές του γάμου μας θέλαμε να κάνουμε κάποιες αλλαγές στο σπίτι μας με δικά μας έξοδα.Το συζητήσαμε με τους δικούς μου και αντέδρασαν πολύ άσχημα.Απο εκεί και πέρα άρχισαν οι παρεξηγήσεις....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ο αντρασ σου το έχει πάρει τελείως εγωιστικα αλλα ξεχνάει ότι είναι οικογένεια σου... Φανταζομαι όμως ότι για να σου βάζει τέτοιο τελεσίδικο δεν είναι το μονο θεμα του γιατί δε χωριζεις επειδή η γυναίκα σου θελει να βοηθήσει τους γονείς της που ειναι και φυσιολογικό
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    george1520
    Guest
    Αλλαγές στο σπίτι σας με δικά σας έξοδα. Το συζητήσατε με τους δικούς σου και αντέδρασαν πολύ άσχημα. Εντάξει καταλαβαίνω ότι συζητάς με τους γονείς σου τα θέματα που σε απασχολούν. Αυτοί γιατί αντέδρασαν άσχημα; Δικό σας σπίτι δεν είναι;

    Στην αρχή μας παρουσιάζεις την οικογένεια του άντρα σου ότι δεν είναι σωστή και όλο αυτό σε προβληματίζει. Τώρα μας παρουσιάζεις μια άλλη πλευρά που αφορά τους δικούς σου γονείς. Απο την στιγμή που ένα παιδί φτιάχνει την δική του οικογένεια οι γονείς παύουν να ανακατεύονται στην ζωή του (εκτός και αν δουν κάτι πολύ ακραίο). Να το συμβουλεύουν ναι (αλλά χωρίς να επιβάλλουν την γνώμη τους). Ίσως από εκεί αρχίζουν όλα τα προβλήματα.
    Το άλλο που θα ήταν καλό να κάνεις είναι να βάλεις τα πράγματα κάτω χωρίς να δίνεις ελαφρυντικά σε κανένα (πχ αυτή είναι η μητέρα μου, αυτός είναι ο άντρας μου) και σιγά σιγά θα βρεις το πραγματικό πρόβλημα. Αν μπορείτε να το κάνετε μαζί με τον άντρα σου ακόμη καλύτερα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα είναι γονείς μου και δεν έχει λόγο ο άντρας μου στο τι θα κάνω με αυτούς όταν οι γονείς προσπαθούν να πουν τι θα κάνω εγώ και ο άντρας μου και μπλεκονται στα του ζευγαριού. Ούτε αυτά τα ότι θέλω τον άντρα μου και τους γονείς μου αλλά όχι τα πεθερικά. Κι ο άντρας σου μπορεί να πει θέλω τους δικους μου γονείς και τη γυναίκα μου αλλά όχι τα πεθερικά μου, δηλαδή όχι τους δικούς σου γονείς κι έτσι παίζετε την κολοκυθιά.
    Γενικώς όταν κάνεις δική σου οικογένεια προτεραιότητα έχει η οικογένεια που δημιουργείς. όχι οι γονείς σου. Όταν οι γονείς χώνονται στα θέματα του ζευγαριού και τα κάνουν σκατά, βεβαίως κι εγώ έχω συμβουλεύσει άπειρες φορές να κάνουν αυτό που κάνει ο άντρας σου αν η άλλη δεν καταλαβαίνει και δεν θέτει όρια: Ή θα σταθείς με τον άντρα σου ή τράβα στη μάνα σου και παράτα μας γιατί δεν είσαι ώριμη για οικογένεια. Αυτό βέβαια ισχύει για όλες τις πλευρές. Δεν έχει λόγο η πεθερά σου ή η νύφη σου, ωστόσο το πρόβλημα ξεκινάει από εσένα και τον άντρα σου που προφανώς δεν έχετε θέσει όρια. Λες πάντα έλεγες ναι στους γονείς σου και δεν είχες κάνει την επανάστασή σου. Μήπως εξακολουθείς κι είσαι έτσι και έχεις φτάσει τον άντρα σου στο αμήν; Δεν νομίζω ότι κάποιος φτάνει στο σημείο να λέει ή αυτοί ή έγώ και να απειλεί με χωρισμό αν δεν υπάρχει πραγματικά σοβαρό πρόβλημα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Είσαι αγενεστατη.Εγω βοήθεια ζήτησα και ότι προσβολές.Δεν είσαι υποχρεωμένη να απαντήσεις.Δεν ξέρεις τι έχει περάσει ο καθένας στη ζωή του.Ντροπη.

  10. #10
    george1520
    Guest
    Δεν νομίζω να ήθελε να σε προσβάλει.

    Έχουμε κάποιο νέο;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by kria View Post
    Είσαι αγενεστατη.Εγω βοήθεια ζήτησα και ότι προσβολές.Δεν είσαι υποχρεωμένη να απαντήσεις.Δεν ξέρεις τι έχει περάσει ο καθένας στη ζωή του.Ντροπη.
    Τα είπε κάπως ωμά πάντως και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι το πρόβλημα μονο οι γονείς σου...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Τα είπε κάπως ωμά πάντως και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι το πρόβλημα μονο οι γονείς σου...
    γονεις του καλύτερα, νομίζω απο αυτούς έχει "παράπονα".

    Το πρόβλημα είναι ότι για αποφάσεις που πρέπει να παίρνεις εσύ και ο άντρας σου, το κάνουν άλλοι. Επεμβαίνουν περισσότερο από όσο πρέπει και οι γονείς σου αλλα και οι γονείς του. Αυτό νομίζω είναι το πιο σοβαρό θέμα. Εκτός κι αν καταλάβαμε λάθος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by kria View Post
    Είσαι αγενεστατη.Εγω βοήθεια ζήτησα και ότι προσβολές.Δεν είσαι υποχρεωμένη να απαντήσεις.Δεν ξέρεις τι έχει περάσει ο καθένας στη ζωή του.Ντροπη.
    Άμα δεν σου χαϊδεύουν τα αυτάκια σου δεν σημαίνει ότι σε προσβάλουν. Το τι έχει περάσει ο καθένας στη ζωή του μόνο αυτός το ξέρει, αλλά πρακτικά τα πράγματα δεν αλλάζουν. Ντροπή είναι που δεν θέτετε όρια και είστε ανώριμοι και πάτε και κάνετε παιδιά και μεγαλώνουν μέσα σε εντάσεις και σε χίλια δυο προβλήματα κι όχι να σας το επισημαίνει κάποιος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Άμα δεν σου χαϊδεύουν τα αυτάκια σου δεν σημαίνει ότι σε προσβάλουν. Το τι έχει περάσει ο καθένας στη ζωή του μόνο αυτός το ξέρει, αλλά πρακτικά τα πράγματα δεν αλλάζουν. Ντροπή είναι που δεν θέτετε όρια και είστε ανώριμοι και πάτε και κάνετε παιδιά και μεγαλώνουν μέσα σε εντάσεις και σε χίλια δυο προβλήματα κι όχι να σας το επισημαίνει κάποιος.
    Δεν σου επιτρέπω να αναφέρεις το παιδί μου.Τοσο εγώ όσο και ο άντρας μου του δίνουμε περίσσια αγάπη... Το τι έχω περάσει δεν το ξέρεις.Γιαυτο δεν έχεις δικαίωμα να με αποκαλείς ανώριμη...Σε παρακαλώ μην ξαναγράψεις.Θελω συμβουλές όχι προσβολές.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    σε ένα σύννεφο...
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    γονεις του καλύτερα, νομίζω απο αυτούς έχει "παράπονα".

    Το πρόβλημα είναι ότι για αποφάσεις που πρέπει να παίρνεις εσύ και ο άντρας σου, το κάνουν άλλοι. Επεμβαίνουν περισσότερο από όσο πρέπει και οι γονείς σου αλλα και οι γονείς του. Αυτό νομίζω είναι το πιο σοβαρό θέμα. Εκτός κι αν καταλάβαμε λάθος.
    Απλά δεν μπορώ να δώσω στον άντρα μου να καταλάβει, ότι επειδή μας βοήθησαν οι δικοί του, αυτό δε σημαίνει ότι θα τους "κάνουμε αγίους". Όλοι οι γονείς βοηθάνε.Οποτε πιάνουμε αυτή τη συζήτηση τσακωνόμαστε...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με τουσ γονείς μου εξαιτίας του γάμου μου
    By Petran13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 15-01-2014, 18:16
  2. προβλημα με την οικογενεια λογω γαμου
    By violeta82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 98
    Last Post: 03-08-2013, 21:30
  3. δυσκολη ζωη εξαιτιας της μητριας
    By dfo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 19-03-2013, 14:13
  4. Προβληματα εξαιτιας φοβιων
    By UlownGuy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-03-2012, 08:15
  5. ΦΩΝΕΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΕΝΟΣ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑΤΟΣ
    By kallia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-04-2008, 19:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •