Έχω αρχίσει να μην μπορώ να βγαίνω έξω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    47

    Έχω αρχίσει να μην μπορώ να βγαίνω έξω

    Γεια σας, το τελευταίο διάστημα μου έχει δημιουργηθεί μια κοινωνική φοβια. Νομίζω πως με κοροιδεύουν για το περπάτημα μου.
    Περπατάω με το στήθος έξω αλλα δεν το κάνω επίτηδες ούτε το κάνω για δείχνω φουσκωμένος απλώς ετσι ειναι το περπάτημά μου. Από όπου και αν περάσω αισθάνομαι οτι με κοιτάνε και σχολιάζουν το περπάτημα μου..και εγώ κοιτάω επίμονα να δω αν με σχολιάζουν με αποτέλεσμα να λένε τι κοιτάει αυτός, βέβαια εγω πιστεύω πως δεν σχολιάζουν το οτι τους κοιτάω αλλα το περπάτημα μου..και μου έχουν τύχει και διάφορα περιστατικά, όπως το να περνάω από διάφορα μέρη και να βλέπω πως με σχολιάζουν (κυρίως κοπέλες)..επίσης και κάποιοι γνωστοί μου μου εχουν πει μην φουσκώνεσαι και μην το παίζεις καποιος αλλα πραγματικά ειμαι τόσο ανασφαλής που δεν θέλω να κάνω καν την παρουσία μου αισθητή οποτε το μόνο σίγουρο είναι πως με τίποτα δεν θα περπατούσα κατά αυτό τον τρόπο επίτηδες..όλο αυτο με έχει επηρεάσει πάρα πολύ στη ζωή μου και δεν μπορώ ούτε βόλτα να πάω..οι φίλοι μου μου λένε πως είναι όλα στο μυαλό μου και πως δεν φαίνεται παράξενο το περπάτημα μου αλλά αυτό δεν με βοηθάει ιδιαίτερα! Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να το έχει πάθει αυτο? Και αν ναι τι τον βοήθησε να το ξεπεράσει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Πρέπει να σε νοιάζει λιγότερο η γνώμη των άλλων. Κι εγώ κινούμαι σχετικά περίεργα (είμαι άγαρμπος) και ίσως κάποιοι το σχολιάζουν αλλά αυτό δε με εμποδίζει από το να βγαίνω. Όχι ότι είμαι κι άνετος αλλά δεν έχω κλειστεί μέσα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις, παντως νομιζω μια καλη λυση ειναι να πας σε εναν ορθοπεδικο να ριξει κια ματια, κυριως μην τυχων και καταπονεις με καποιον τροπο την σπονδυλικη στηλη.
    αλλα και αυτο να μην συμβαινει, αυτος πρεπει να ειναι ο πλεον καταλληλος για να σε βοηθησει

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    47
    έχω πάει σε ορθοπεδικούς..όλα μια χαρά..απλώς ειναι έτσι ο σωματότυπος μου. Παλαιότερα νόμιζα πως έχω σκολίωση και λόρδωση..αλλα όχι

  5. #5
    george1520
    Guest
    όταν οι ανθρωποι που έχεις κοντά σου, σε έχουν αποδεχτεί γιατί τα σχόλια κάποιων άλλων ανθρώπων σε επηρεάζουν τόσο; Να αγαπήσεις το σώμα σου και μην δίνεις σημασία. Μια ζωή την έχουμε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Πιστευω αν δεν σχολιαζουν τους αλλους που περπατανε παραξενα, δε θα σχολιαζουν ουτε εσενα. Εγω εχω δει πολλες φορες ανθρωπους με πιο παραξενο βαδισμα απο το δικο σου και δεν τους εχει σχολιασει κανενας. Αρα εισαι ασφαλης.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Νομίζω ότι έχεις άλλες ανασφάλειες και χαμηλή αυτοπεποίθηση, για αυτό σου έχει κολλήσει αυτή η ιδέα. Επικεντρώσου στα θετικά σου και όταν νομίζεις ότι σε κοροϊδεύουν για κάτι, να λες στον εαυτό σου ότι ακόμα κι έτσι να είναι, ακόμα κι αν κάποιοι σε κοροϊδεύουν για το περπάτημα, άλλοι σε ζηλεύουν για το τάδε στοιχείο σου. Ή να λες τόσο μυαλό έχουν, τόσο ξέρουν, τόσο τους κόβει. Δεν ξέρουν ότι εσύ έτσι κι έτσι.

    Πάντως δεν θα έπρεπε να σε νοιάζει τι λέει ο καθένας, ο κόσμος πάντα θα βρει κάποια μλακία να λέει ακόμα κι αν είναι εντελώς αβάσιμη.

Similar Threads

  1. Τελείωσε πριν καν αρχίσει
    By dinar93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 12-05-2019, 23:46
  2. Δεν μπορώ να βγω από το σπίτι
    By Chronic Derealization Dis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-07-2015, 16:02
  3. Εχω αρχισει να τρομάζω τον εαυτο μου
    By asta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 23-08-2014, 21:21
  4. Η φίλη μου έχει αρχίσει να τρελαίνεται
    By antigonim in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 26-03-2014, 08:21
  5. εχω αρχισει και θυμαμαι
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 07-05-2010, 13:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •