Νευρική ορθορεξία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    Νευρική ορθορεξία

    Έχει ακουστά κανείς αυτήν την διαταραχή?
    Σκέφτομαι ώρες ώρες ότι πρέπει να πάσχω από αυτήν,καθώς συμβαίνουν τα εξής:
    Τρέφομαι υγιεινά μεν,και όταν εννοώ υγιεινά εννοώ στην ποιότητα των τροφίμων.Δηλαδή καθαρές,χωρίς λιπαρά κλπ.
    Αλλά τι γίνεται και άρχισε να με βάζει σε σκέψεις τον τελευταίο καιρό:
    Βλέπω πως πολλές φορές μέσα σκέφτομαι τι θα φάω,και αν θα πρέπει να το φάω,αν θα είναι σωστό να το φαω.
    Και προσπαθώ τακτικώς να καλύψω 5-6 γεύματα ανα ημέρα
    Παρόλα αυτά δεν έχω πρόβλημα με την καταναλωση της τροφής,και ούτε νιώθω άσχημα με το τι τρώω.Δηλαδή μου αρέσουν κιόλας αυτές οι τροφές,δεν θα πω μπλιαχ!Και είμαι σε ένα νορμαλ θα έλεγα σωματικό βάρος,περί τα 74 κιλά με 1,78 ύψος.
    Σπάνια έως πολύ σπάνια,δηλαδή αν 15 μέρες,για να μην πω μήνα,να ''ξεφύγω'' διατροφικά,και αν το κάνω αυτό,μετά έχω τύψεις και σκέφτομαι ότι θα πάρω βάρος σε κακή περιοχή,κοινώς τις λεγόμενες λιποαποθήκες.Και εκεί σκέφτομαι ότι ''ξεφεύγω'' και πρέπει να ξεδώσω άσχημα στην άθληση μετά,ώστε να ''κάει'' ότι σαβουροειδές μπορεί να έχω φάει.

    Και εδω έρχομαι και αναρωτιέμαι αν όλο αυτό μπορεί έχει και ψυχολογικό αντίκτυπο μετέπειτα,και πως αντιμετώπιζεται.
    Από την μια σκέφτομαι πως ίσως να γίνεται και λίγο εμμονικό όλο αυτό,δηλαδή η τήρηση ενος προγράμματος ευλαβικά,από την άλλη σκέφτομαι πως μου αρέσει να προσέχω την εικόνα μου,και για λόγους υγείας,και γιατί ως άτομο που αθλείται,οφείλω να τρώω συγκεκριμένα πράγματα.
    Σημειωτεον δεν το έχω συζητήσει ακόμη με την ψυχολόγο μου.

    Edit:Επίσης έχω σωματοδυσμορφική διαταραχή,οποτε σκέφτομαι μήπως συνδέονται αυτά τα 2 με κάποιον τρόπο.Οποιος δεν κατάλαβε γιατί σκέφτομαι αν συνδέονται μεταξύ τους,ευχαρίστως να του εξηγήσω.
    Last edited by WhyAlwaysMe?; 06-08-2019 at 18:53. Reason: Κάτι ξέχασα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Έχει ακουστά κανείς αυτήν την διαταραχή?
    Σκέφτομαι ώρες ώρες ότι πρέπει να πάσχω από αυτήν,καθώς συμβαίνουν τα εξής:
    Τρέφομαι υγιεινά μεν,και όταν εννοώ υγιεινά εννοώ στην ποιότητα των τροφίμων.Δηλαδή καθαρές,χωρίς λιπαρά κλπ.
    Αλλά τι γίνεται και άρχισε να με βάζει σε σκέψεις τον τελευταίο καιρό:
    Βλέπω πως πολλές φορές μέσα σκέφτομαι τι θα φάω,και αν θα πρέπει να το φάω,αν θα είναι σωστό να το φαω.
    Και προσπαθώ τακτικώς να καλύψω 5-6 γεύματα ανα ημέρα
    Παρόλα αυτά δεν έχω πρόβλημα με την καταναλωση της τροφής,και ούτε νιώθω άσχημα με το τι τρώω.Δηλαδή μου αρέσουν κιόλας αυτές οι τροφές,δεν θα πω μπλιαχ!Και είμαι σε ένα νορμαλ θα έλεγα σωματικό βάρος,περί τα 74 κιλά με 1,78 ύψος.
    Σπάνια έως πολύ σπάνια,δηλαδή αν 15 μέρες,για να μην πω μήνα,να ''ξεφύγω'' διατροφικά,και αν το κάνω αυτό,μετά έχω τύψεις και σκέφτομαι ότι θα πάρω βάρος σε κακή περιοχή,κοινώς τις λεγόμενες λιποαποθήκες.Και εκεί σκέφτομαι ότι ''ξεφεύγω'' και πρέπει να ξεδώσω άσχημα στην άθληση μετά,ώστε να ''κάει'' ότι σαβουροειδές μπορεί να έχω φάει.

    Και εδω έρχομαι και αναρωτιέμαι αν όλο αυτό μπορεί έχει και ψυχολογικό αντίκτυπο μετέπειτα,και πως αντιμετώπιζεται.
    Από την μια σκέφτομαι πως ίσως να γίνεται και λίγο εμμονικό όλο αυτό,δηλαδή η τήρηση ενος προγράμματος ευλαβικά,από την άλλη σκέφτομαι πως μου αρέσει να προσέχω την εικόνα μου,και για λόγους υγείας,και γιατί ως άτομο που αθλείται,οφείλω να τρώω συγκεκριμένα πράγματα.
    Σημειωτεον δεν το έχω συζητήσει ακόμη με την ψυχολόγο μου.

    Edit:Επίσης έχω σωματοδυσμορφική διαταραχή,οποτε σκέφτομαι μήπως συνδέονται αυτά τα 2 με κάποιον τρόπο.Οποιος δεν κατάλαβε γιατί σκέφτομαι αν συνδέονται μεταξύ τους,ευχαρίστως να του εξηγήσω.
    Εχω την ίδια εμμονή και εγώ και μετράω θερμίδες καθς μερα, αλλα για τον αντίθετο λογο.. Εγω επειδή ειμαι εξω συνέχεια ξεχνάω να φάω αυτα που πρέπει και δε θελω να πέφτω κάτω απο 50 κιλα.αλλα όντως δεν είναι πολυ φυσιολογικό ολο αυτο και με μενα και με σενα αλλα ο ψυχιατρος μου τα ξέρει και δε μου εχει πει κατι
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εχω την ίδια εμμονή και εγώ και μετράω θερμίδες καθς μερα, αλλα για τον αντίθετο λογο.. Εγω επειδή ειμαι εξω συνέχεια ξεχνάω να φάω αυτα που πρέπει και δε θελω να πέφτω κάτω απο 50 κιλα.αλλα όντως δεν είναι πολυ φυσιολογικό ολο αυτο και με μενα και με σενα αλλα ο ψυχιατρος μου τα ξέρει και δε μου εχει πει κατι
    Δεν θες να χασεις ή δεν θες να πάρεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Δεν θες να χασεις ή δεν θες να πάρεις?
    Δε θελωνα χάσω. Επειδή συνήθως είμαι ολη μερα εξω, ξεχνάω να τρωω ενώ μετρώντας τις θερμίδες μου ξέρω ακριβως τι πρέπει να τρωω και έτσι παραμένω σταθερή
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Δε θελωνα χάσω. Επειδή συνήθως είμαι ολη μερα εξω, ξεχνάω να τρωω ενώ μετρώντας τις θερμίδες μου ξέρω ακριβως τι πρέπει να τρωω και έτσι παραμένω σταθερή
    Εγω με το βάρος πλέον δεν έχω θέμα.
    Απλά ρε εσυ σκεφτομαι αν όλο αυτό είναι ψυχαναγκαστικό και κατά πόσο είναι.

    Δεν ξερω αν καταλαβες την συνδεση που εκανα με την σωματοδυσμορφική.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Εγω με το βάρος πλέον δεν έχω θέμα.
    Απλά ρε εσυ σκεφτομαι αν όλο αυτό είναι ψυχαναγκαστικό και κατά πόσο είναι.

    Δεν ξερω αν καταλαβες την συνδεση που εκανα με την σωματοδυσμορφική.
    Φυσικά και είναι.....
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Φυσικά και είναι.....
    Λες ε?
    Αλλα και από την άλλη λόγω αθλησης δεν μπορώ να τρώω ότι να ναι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Λες ε?
    Αλλα και από την άλλη λόγω αθλησης δεν μπορώ να τρώω ότι να ναι.
    Δεν ειμαι και ειδικός αλλα ετσι μου μοιάζει.... Εγω δεν εχω άγχος με τροφες τρωω τα παντα απλα απλα μετράω θερμιδες
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Δεν ειμαι και ειδικός αλλα ετσι μου μοιάζει.... Εγω δεν εχω άγχος με τροφες τρωω τα παντα απλα απλα μετράω θερμιδες
    Anyway θα το συζητησω και με την ψυχολόγο μου.
    Καλά κάνεις και μετρας θερμίδες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Anyway θα το συζητησω και με την ψυχολόγο μου.
    Καλά κάνεις και μετρας θερμίδες.
    Ναι το ξέρω γιατί παραμένω σταθερη στα 51 με 50
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ναι το ξέρω γιατί παραμένω σταθερη στα 51 με 50
    Καλά κάνεις.
    Πόσες περιπου per day?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    1,108
    Κι εγώ το ίδιο, μετράω καθημερινά θερμίδες και μακροθρεπτικα, τρώω καθαρά και μια στο τόσο και τη βλακεία μου.
    Καταλαβαίνω ακριβώς τι νιώθεις και όχι δεν το θεωρώ πρόβλημα. Πρόβλημα θα ήταν να έτρωγες όλη μέρα ασυναίσθητα. Καλά κάνεις και προσέχεις
    Το θέμα είναι να μην έχεις τύψεις όταν μια στις 15 τρως αυτό που θες. Το δικαιούσαι και δεν πρόκειται να σου χαλάσει όλο τον κοπο. Κι εγώ στην αρχή είχα τύψεις αλλά μετά το ξεπέρασα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Καλά κάνεις.
    Πόσες περιπου per day?
    2000 κάτι δεδομένου οτι δεν εργαζομαι..
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Lemonpie5 View Post
    Κι εγώ το ίδιο, μετράω καθημερινά θερμίδες και μακροθρεπτικα, τρώω καθαρά και μια στο τόσο και τη βλακεία μου.
    Καταλαβαίνω ακριβώς τι νιώθεις και όχι δεν το θεωρώ πρόβλημα. Πρόβλημα θα ήταν να έτρωγες όλη μέρα ασυναίσθητα. Καλά κάνεις και προσέχεις
    Το θέμα είναι να μην έχεις τύψεις όταν μια στις 15 τρως αυτό που θες. Το δικαιούσαι και δεν πρόκειται να σου χαλάσει όλο τον κοπο. Κι εγώ στην αρχή είχα τύψεις αλλά μετά το ξεπέρασα.
    Αυτό με τις τύψεις,είναι μεγάλο θέμα.
    Και να φάω κάτι μια στις 15,μετά δεν θέλω επίσης να με δω στον καθρέπτη.Γιατί θα σκέφτομαι πως έχω γίνει λαπάς κλπ.
    Οπότε για αυτό σκέφτομαι ότι είναι και ψυχολογικό.


    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    2000 κάτι δεδομένου οτι δεν εργαζομαι..
    Αρκετές για γυναίκα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Αυτό με τις τύψεις,είναι μεγάλο θέμα.
    Και να φάω κάτι μια στις 15,μετά δεν θέλω επίσης να με δω στον καθρέπτη.Γιατί θα σκέφτομαι πως έχω γίνει λαπάς κλπ.
    Οπότε για αυτό σκέφτομαι ότι είναι και ψυχολογικό.




    Αρκετές για γυναίκα.
    Θέλω να φτάσω τα 56 με 57 για να πάω να αφαιρεσω αμυγδαλες που ειναι χαλια μετα τη μονοπυρηνωση και να εχω ενα περιθώριο να χασω λίγο βάρος χωρίς να γίνω η σκια μου..
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νευρική ανορεξία
    By Αλέξανδρος in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 5
    Last Post: 30-12-2018, 09:55
  2. Ορθορεξία
    By synnefia in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2012, 13:01
  3. ΝΕΥΡΙΚΗ ΟΡΘΟΡΕΞΙΑ ή Orthorexia Nervosa
    By NADINE_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 10
    Last Post: 16-12-2009, 20:20
  4. Νευρική ορεξη
    By Basak in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 10-03-2008, 17:31
  5. Νευρογενης Ορθορεξια
    By Alkmeon in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 13
    Last Post: 08-09-2007, 00:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •