Άγνωστος ναρκομανής... - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 117
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Kavkaz12 View Post
    καλα εκανες και εφυγες...αν καποιος απο εμας δεν θελει να καθαρισει ουτε ο θεος δεν μπορει να τον βοηθησει αντιθετα η κατασταση επηρεαζει και τους γυρω ξεκινοντας απο οικογενεια και κατ επεκταση στην κοινωνια με την αναστατωση που προκαλουμε..
    Ναι δυστυχώς αυτό κατάλαβα ότι δε μπορούσα να τον βοηθήσω και με έριχνε πολύ όλη η κατάσταση. Αυτό που θα έχω να θυμάμαι όμως από τον Γιώργο είναι ότι ενώ ήξερε ότι επινα κανα τσιγάρο και εκεινος για να πάρει τη δόση του πουλούσε είχε πει δε θα μου έδινε ποτε ουτε χόρτο που τότε εκανα και το τήρησε. Είχε @@. Μου έχει λείψει.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    ναι ειναι αληθεια νοσηρη φαντασια....δεν ειναι ολοι οι χρηστες το ιδιο εχουμε διαφορετικες προσωπικοτητες με κοινο παρανομαστη μονο τον εθισμο,αλλοι ειναι πιο σκληροι αλλοι πιο μαλακοι αλλοι δεν εχουν αναστολες αλλοι εχουν,οπως και στο θεμα της συννοσηροτητας αλλοι χρηστες ειναι διπολικοι αλλοι διαταραχες προσωπικοτητας αλλοι ψυχωσικοι αλλοι καταθληπτικοι....

    απλως ο δρομος αυτος ειναι παντα κατηφορος ποτε δεν βγαινει σε κατι καλο..

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Kavkaz12 View Post
    ναι ειναι αληθεια νοσηρη φαντασια....δεν ειναι ολοι οι χρηστες το ιδιο εχουμε διαφορετικες προσωπικοτητες με κοινο παρανομαστη μονο τον εθισμο,αλλοι ειναι πιο σκληροι αλλοι πιο μαλακοι αλλοι δεν εχουν αναστολες αλλοι εχουν,οπως και στο θεμα της συννοσηροτητας αλλοι χρηστες ειναι διπολικοι αλλοι διαταραχες προσωπικοτητας αλλοι ψυχωσικοι αλλοι καταθληπτικοι....

    απλως ο δρομος αυτος ειναι παντα κατηφορος ποτε δεν βγαινει σε κατι καλο..
    Πιστεύεις ότι για να μπλέξει κάποιος με ναρκωτικά,κρύβει από πίσω του κάποιο ψυχολογικό-ψυχιατρικό όπως το αίσθημα της αυτοκαταστροφής;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    αχαχαχαχαχχααχ......εξυπακου εται αυτο και πολλα αλλα...
    κοινα σημεια σε εμας τους χρηστες ειναι η αυτοκαταστροφη ο εγωκεντρισμος τα 2 ακρα στο θεμα αυτοεκτιμισης παρορμηση ανωριμοτητα και ενα σορο αλλα ψυχολογικα...

    παραδειγμα εγω ποτε δεν μπορεσα να με δω με συμπονοια ποτε δεν ειχα καλα αισθηματα για μενα λαχταρουσα την αυτοκαταστροφη...
    ο μονος λογος που σταματησα ειναι επειδη δεν υποφερεται αυτη η ζωη αν λεγεται ζωη....
    αλλα κατα καιρους ακομα και καθαρος εχω βρει αλλους τροπους κακοποιησης και αυτοκαταστροφης μην νομιζεις οτι επειδη σταματησα να πινω ολα κυλανε ομαλα...δεν πινω πρεζα αλλα εχω την ταση να πεφτω σε αλλους εθισμους ....

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Kavkaz12 View Post
    αχαχαχαχαχχααχ......εξυπακου εται αυτο και πολλα αλλα...
    κοινα σημεια σε εμας τους χρηστες ειναι η αυτοκαταστροφη ο εγωκεντρισμος τα 2 ακρα στο θεμα αυτοεκτιμισης παρορμηση ανωριμοτητα και ενα σορο αλλα ψυχολογικα...

    παραδειγμα εγω ποτε δεν μπορεσα να με δω με συμπονοια ποτε δεν ειχα καλα αισθηματα για μενα λαχταρουσα την αυτοκαταστροφη...
    ο μονος λογος που σταματησα ειναι επειδη δεν υποφερεται αυτη η ζωη αν λεγεται ζωη....
    αλλα κατα καιρους ακομα και καθαρος εχω βρει αλλους τροπους κακοποιησης και αυτοκαταστροφης μην νομιζεις οτι επειδη σταματησα να πινω ολα κυλανε ομαλα...δεν πινω πρεζα αλλα εχω την ταση να πεφτω σε αλλους εθισμους ....
    Αυτό με την αυτό καταστροφή το θεωρώ δεδομένο για όλους τους χρήστες γιατί ξέρουν την κατρακύλα που θα πάρουν με τα ναρκωτικά. Τώρα ξέρω ότι οτι και να πω δε θα με ακούσεις αλλά απολαυσε τη ζωή σου χωρίς καταχρήσεις. Όλα με ένα μέτρο...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Πάντως έχω την αίσθηση ότι πιο δύσκολο και από το κόψιμο των ουσιών είναι η προσαρμογή στο κοινωνικό σύνολο και η αποφυγή παραβατικότητας. Μπορεί να λέω και βλακείες και ως πρωην χρήστης να τα διαβάζεις και να γελάς αλλά επειδή οι χρήστες μπαίνουν σε έναν κόσμο παραβατικότητας γενικώς με εύκολο χρήμα να ρέει, νομίζω ότι το πιο δύσκολο κομμάτι είναι αυτό τελικά. Να αποδεχτεί ο άλλος οτι πρέπει να δουλεύει για πενταροδεκάρες, ενώ ξέρει τον τρόπο να αποκτήσει εύκολα και γρήγορα χρήματα.

    Ξέρω πολλούς πρώην χρήστες που καθάρισαν και έμειναν καθαροί. Με αγώνα βεβαίως αλλά συμβαίνει. Άνθρωποι όμως που πέρασαν μεγάλο μέρος της ζωής τους στην παραβατικότητα με εύκολο χρήμα ( εξαιτίας των ουσιών) πολύ σπάνια θα τους δεις να επανέρχονται.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Και μιας και έχεις εμπειρία με το θέμα, εσυ καβ είσαι υπερ της αποποινικοποίησης της κάνναβης; Θεωρείς ότι θα βοηθούσε ή αποτελεί προθάλαμο για τα πιο σκληρά;

  8. #68
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    καλημερα ελισαβετ...ισχυει αυτο που λες με την παραβοτικοτητα να ξερεις ομως οτι αμα συνεχιστει αυτος ο τροπος ζωης και με καθαροτητα δεν εχει μεγαλες πιθανοτητες καποιος να μεινει καθαρος παραδειγμα στο προγραμμα που ειμαι εγω δεν κανω απλες ομαδες ειναι ολοκληρος τροπος ζωης να ζεις πνευματικες αρχες καθως δεν ειμαστε και πολυ μαθημενοι στο να ζουμε νορμαλ..παιζει ρολο και η συννοσηροτητα με αλλες διαταραχες..

    τωρα αυτο με την αποποινικοποιηση δεν εχω ασχοληθει καθολου καθως ποτε δεν με ενδιεφερε το μαυρο αυτο που ξερω ειναι πως αν γινει θα γινουν πολλες δοκιμες απο τους ανθρωπους και θα υπαρχει εξαρση σε διαταραχες πανικου και ψυχωσης αλλα δεν κολλανε ολοι με τα ναρκωτικα πρεπει να το χεις μεσα σου το θεμα...

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Kavkaz12 View Post
    καλημερα ελισαβετ...ισχυει αυτο που λες με την παραβοτικοτητα να ξερεις ομως οτι αμα συνεχιστει αυτος ο τροπος ζωης και με καθαροτητα δεν εχει μεγαλες πιθανοτητες καποιος να μεινει καθαρος παραδειγμα στο προγραμμα που ειμαι εγω δεν κανω απλες ομαδες ειναι ολοκληρος τροπος ζωης να ζεις πνευματικες αρχες καθως δεν ειμαστε και πολυ μαθημενοι στο να ζουμε νορμαλ..παιζει ρολο και η συννοσηροτητα με αλλες διαταραχες..

    τωρα αυτο με την αποποινικοποιηση δεν εχω ασχοληθει καθολου καθως ποτε δεν με ενδιεφερε το μαυρο αυτο που ξερω ειναι πως αν γινει θα γινουν πολλες δοκιμες απο τους ανθρωπους και θα υπαρχει εξαρση σε διαταραχες πανικου και ψυχωσης αλλα δεν κολλανε ολοι με τα ναρκωτικα πρεπει να το χεις μεσα σου το θεμα...
    Άρα κάνουν καλή δουλειά η ομάδες....καλό αυτό.

    Αυτό ακριβώς που λες εννοώ, είναι άλλος τρόπος ζωής εντελώς. Έχω παρατηρήσει ας πούμε, καθαρός χρόνια πια ο άλλος αλλά και πάλι όταν βρίσκονταν σε μια δύσκολη οικονομική θέση το μυαλό του πήγαινε σε εύκολους τρόπους, 'οπως ο τζόγος πχ (καλά αυτό θα χει να κάνει και με τους εθισμούς φαντάζομαι) ή σε παραβατικότητα έστω κι αν έμενε στην σκέψη και δεν προχωρούσε στις πράξεις.

    Για την κάνναβη το σκεφτόμουν από την άποψη της παραβατικότητας. Κάποιος θα μπορούσε να μείνει μόνο εκεί πχ στο μαυρό χωρίς να χρειαστεί να μπλέξει με παρανομίες κτλ. Αλλά ναι, είναι και το κομμάτι που λες, θα υπάρξει έξαρση διαταραχών....όχι πως δεν υπάρχει και τώρα βεβαίως με την οικονομική κρίση.

  10. #70
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    ναι ο τζογος ειναι στους εθισμους πολλοι απο εμας εχουν θεμα και με αυτο...αλλα ειναι κιαλλες συμπεριφορες που μπορουν να σκεφτουν για χρημα οπως η χειριστικη συμπεριφορα ειμαστε μανουλια στους χειρισμους..

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    ναι την χειριστική συμπεριφορά την ένιωσα μια χαρά :)
    όντως ειστε μανούλες σε αυτό.

    Αλλά όλα έχουν και την θετική τους πλευρά....μπορείτε να γίνετε πολύ καλοί πωλητές ας πούμε. Μπορείτε άνετα να πουλήσετε και πάγο σε εσκιμώο.
    Last edited by elisabet; 22-08-2019 at 12:27.

  12. #72
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    καλημερα ελισαβετ..ισχυει εχω αρκετους φιλους που κανουν αυτην την δουλεια..

  13. #73
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Φιλε μου πρωτα κι πανω απο ολα σου εύχομαι ταχεια ανάρρωση. Εύχομαι γρήγορα να ξεμπερδεψεις, εύχομαι να δεις κι να γέμισεις με δάκρυα χαρας αυτη την φορα κι οχι με δάκρυα θλιψης τους δικουςσου. Καταλαβαινω απόλυτα αυτα που λες αφου κι εγω σε πρόγραμμα ειμαι κι αν δεν ηταν ορος ωστε να εχω την ελευθερία μου, όπου δυστυχώς δεν την εχω φουλ αφου εχω κι περιοριστικα μετρα κι ουτε διακοπές δεν μπορω να παω. Αλλα το θεμα ειναι εσυ, για αυτο θα σου ελεγα να τους γραφεις όλους, να πήγαινεις εκει μονο για τη θεραπεία σου, να κανεις οτι ειναι σωστο για την υγειασου κι να φευγεις. Αν ακους το θεραπευτησου - βέβαια κι αυτοι μερικες φορες κανουν βλακείες - αλλα οι πιο πολλοί θέλουν το καλο μας, πιστεύω οτι αν κανεις τη θεραπεία σου με τη λαχτάρα σου που διακρίνω να θες να γινεις καλα, ολα θα πανε καλα. Οσο για τους τριγύρω, προσωπικα παω δυο χρόνια σε ενα πρόγραμμα κι δε με ξέρουν καλα καλα ουτε οσοι μπηκαμε μαζι, διοτις μπαινω κι φεύγω τρέχοντας.Χωρις να τη βλεπω η να υποτιμώ τους συνασθενεις μου, αφου κι αυτα τα παιδια εχουν τοσα θεματα κι τοσο πονο μεσα τους αλλα πλεον εχω φτιάξει ενα περιβαλον γυρομου απο ανθρωπους που δεν πινουν,εχω δουλεια, φτιαχνω κι το μελον μου κι προσπαθώ να ενταχθω στους ξενερωτους που ειναι κι αυτοι ψευτες αλλα με αλλο τροπο. Καλη τυχη φιλεμου κι εύχομαι γρηγορη επανένταξη.

  14. #74
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    καλημερα...αν και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι πλησιαζω τους 5 μηνες καθαρος σε πληρη αποχη απο ολα τα ναρκωτικα και το αλκοολ...
    εδω και 3-4 μερες εχει αλλαξει η συμπεριφορα μου εχω γινει νευρικος τσακωθηκα με εναν γειτονα και νιωθω αυτο το κλασικο κενο που εχουμε οι χρηστες σκεφτομαι συνεχεια ναρκωτικα κοκα πρεζα μεχρι και σισα σκεφτηκα να δοκιμασω εχω κατι να επιθυμια να πιω παλι σκεφτηκα μεχρι και να παω να παρω απο το φαρμακειο κατασταλτικα αντιψυχωσικα lyrica neurontin να τα σπασω να τα σνιφαρω η να τα βαρεσω σε καμια φλεβα...

  15. #75
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    εχεις κανει τοσο μεγαλο αγωνα!! 5 μηνεςαποχη απο ολα ειναι πολυ μεγαλη δουλεια!! ειναι γυρο στις 150 μερες!!! ξες ποσο σπανιο ειναι αυτο φανταζομαι? εεις καταφερει κατις που σε βαζει στην μιωνοτητα!! εχεις κανει υπερηφανους τους δικους σου κι οσους σε αγαπαν!! δεν θα ειναι κριμα να το ξανα πας στο μηδεςν?
    Ξερω ειναι δυσκολο, αλλα μπορεις! θα σου ελεγα να το πολεμησεις με τον κλασικο τροπο, δλδη αστω για μιση ωρα, σκεψου να πας σε μιη ωρα, οχι τωρα!! και μετα ξανα παλυ!! αν μπορεσεις να μετρησεις αλλη μια μερα κι να πας αυριο θα ειναι το καλητερο.

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ο εαυτός μας, αυτός ο άγνωστος!
    By Mara.Z in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 15-05-2018, 22:09
  2. Ο πρώην βαριά ναρκομανης αδερφός μου έκανε χασίς. Πως να αντίδρασω?
    By Giannis48 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 27
    Last Post: 08-07-2016, 22:39
  3. ο πατερας μου αυτος ο αγνωστος
    By sunset in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 11-05-2009, 23:28
  4. Ο εαυτος μου....αυτος ο αγνωστος
    By anishxia_2006 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-07-2006, 00:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •