Παρελθόν συζύγου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176

    Παρελθόν συζύγου.

    Μιας και το προηγούμενο ποστ ξέφυγε, είπα να ανοίξω άλλο.
    Άφησα να περάσει κάποιος καιρός και κατάφερα να το συζητήσω κάπως μαζί του.
    Όπως προείπα, δεν έχει κάνει σχέση ποτέ. Δεν μπορούσε καθώς οποία γυναίκα πλησίαζε κοινώς, έτρωγε χυλόπιτα. Έτσι, μου είπε πως απλά έπρεπε να καλύπτει το σεξουαλικο κομμάτι. Αυτό γινόταν μια φορά το χρόνο περίπου καθώς μένουνε επαρχία και πήγαινε σε άλλο μέρος της Ελλάδας μια φορά το χρόνο, για διακοπές και ο, τι άλλο.
    Έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία. Και όπως μου είπε και ο γιατρός μου, ψάχνω το παρελθόν του γιατί απλά πρέπει να επιβεβαιώσω τον εαυτό μου ότι θα με εγκαταλείψει.
    Και δεν έχει και άδικο.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις εδώ τον σύνδεσμο έτσι να βοηθήσεις εμάς που δεν ξέρουμε την "ιστορία" αλλά και τους μελλοντικούς αναγνώστες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω δε κατάλαβα που κολλάει το οτι πήγαινε με ιερόδουλες με τον φόβο του οτι θα σε παρατήσει; αν δεν είχε επιλογές για σεξ θα έπρεπε και εκείνος κατι να κανει...προσωπικά δε το θεωρώ κακο. Τωρα αν είχε επιλογές και επελεγε τις ιεροδουλες ε κάποιο πρόβλημα θα υπήρχε
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις εδώ τον σύνδεσμο έτσι να βοηθήσεις εμάς που δεν ξέρουμε την "ιστορία" αλλά και τους μελλοντικούς αναγνώστες.
    https://www.psychology.gr/forum/showthread.php?t=34030

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγω δε κατάλαβα που κολλάει το οτι πήγαινε με ιερόδουλες με τον φόβο του οτι θα σε παρατήσει; αν δεν είχε επιλογές για σεξ θα έπρεπε και εκείνος κατι να κανει...προσωπικά δε το θεωρώ κακο. Τωρα αν είχε επιλογές και επελεγε τις ιεροδουλες ε κάποιο πρόβλημα θα υπήρχε
    Ότι πλέον αφού το έμαθα, πιστεύω ότι θα το ξανακάνει και η φαντασία μου θεριεύει. Ψάχνω λόγους φανταστικούς η μη για να δω ότι κοίτα, να θα με παρατήσει!
    Γι αυτό μου είπε και ο γιατρός ότι ψάχνω το παρελθόν του.
    Το παρελθόν είναι παρελθόν σωστά; δεν έχει σημασία τι έκανε πριν από μενα αλλά τι κάνει όσο είναι μαζί μου. Εγώ τα σκαλίζω όλα γιατί ψάχνω λόγους που θα με αφήσει.
    Πέρα από αυτό, δεν είναι και ότι καλύτερο μια γυναίκα να μαθαίνει κάτι τέτοιο. Αλλά επειδή τον ξέρω πια, καταλαβαίνω γιατί το έκανε, έχει τρομερή δυσκολία με τους ανθρώπους.
    Όπως και γω γι άλλους λόγους.
    Απλά μου κάνει εντύπωση, και αναρωτιέμαι, γιατί εμένα;
    Γιατί με πλησίασε; γιατί κάναμε σχέση και παντρεύτηκαμε;
    Ώρες ώρες νομίζω πως απλα να το πω κυνικά, μια γυναίκα βρήκε ας την κρατήσει, άλλες αναρωτιέμαι τι το διαφορετικό έχω γι αυτόν που ξεπέρασε τον εαυτό του.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Ότι πλέον αφού το έμαθα, πιστεύω ότι θα το ξανακάνει και η φαντασία μου θεριεύει. Ψάχνω λόγους φανταστικούς η μη για να δω ότι κοίτα, να θα με παρατήσει!
    Γι αυτό μου είπε και ο γιατρός ότι ψάχνω το παρελθόν του.
    Το παρελθόν είναι παρελθόν σωστά; δεν έχει σημασία τι έκανε πριν από μενα αλλά τι κάνει όσο είναι μαζί μου. Εγώ τα σκαλίζω όλα γιατί ψάχνω λόγους που θα με αφήσει.
    Πέρα από αυτό, δεν είναι και ότι καλύτερο μια γυναίκα να μαθαίνει κάτι τέτοιο. Αλλά επειδή τον ξέρω πια, καταλαβαίνω γιατί το έκανε, έχει τρομερή δυσκολία με τους ανθρώπους.
    Όπως και γω γι άλλους λόγους.
    Απλά μου κάνει εντύπωση, και αναρωτιέμαι, γιατί εμένα;
    Γιατί με πλησίασε; γιατί κάναμε σχέση και παντρεύτηκαμε;
    Ώρες ώρες νομίζω πως απλα να το πω κυνικά, μια γυναίκα βρήκε ας την κρατήσει, άλλες αναρωτιέμαι τι το διαφορετικό έχω γι αυτόν που ξεπέρασε τον εαυτό του.
    Ακριβώς,το παρελθόν είναι παρελθόν..Και πιο φυσιολογικό είναι από να μην έκανε καθόλου σεξ να έκανε έστω πληρωμένο.Τώρα έχει εσένα...Δεν έχει ανάγκη να πάει να πληρώσει,βγάλτο από το μυαλό σου και ζήστε αγαπημένοι..Οκ,ίσως "φρίκαρες" όταν το άκουσες αλλά οι περισσότεροι άντρες έχουν επισκεφτεί ιερόδουλη.Τώρα αν μένετε σε κλειστή κοινωνία και δεν είχε ευκαιρίες δεν τον δικαιολογείς κάπως για τις επιλογές του;Δε μου βγάζει εμένα λογικό να σε παρατήσει επειδή όταν δε μπορούσε να βρει να ικανοποιήσει τις όποιες ανάγκες του απλά πήγαινε με πληρωμή...Αυτό να σκέφτεσαι και να μην αγχώνεσαι τσάμπα :)
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    αν είχε σκοπό να σε παρατήσει δεν θα σου έλεγε τίποτα τωρα για το παρελθόν του.
    Απλώς αν τον συγχωρέσεις, που για εμένα κάντο αν τον αγαπάς και είσαστε καλά, δεν εγινε και κατι φοβερο, αν το συγχωρέσεις λοιπόν κάντο με τρόπο που να μην δείξεις ότι οκ το προσπερναω επειδή φοβάμαι μη μείνω μόνη και δεν θα βρω κάτι άλλο.
    Δεν νομίζω να προτιμούσες περίπτωση όπου να του είχαν παρει τα μυαλά 1-2 γυναίκες και ήταν ακόμα κολλημένος εκει. Ενα σωρο τετοιες περιπτωσεις εξω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Μιας και το προηγούμενο ποστ ξέφυγε, είπα να ανοίξω άλλο.
    Άφησα να περάσει κάποιος καιρός και κατάφερα να το συζητήσω κάπως μαζί του.
    Όπως προείπα, δεν έχει κάνει σχέση ποτέ. Δεν μπορούσε καθώς οποία γυναίκα πλησίαζε κοινώς, έτρωγε χυλόπιτα. Έτσι, μου είπε πως απλά έπρεπε να καλύπτει το σεξουαλικο κομμάτι. Αυτό γινόταν μια φορά το χρόνο περίπου καθώς μένουνε επαρχία και πήγαινε σε άλλο μέρος της Ελλάδας μια φορά το χρόνο, για διακοπές και ο, τι άλλο.
    Έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία. Και όπως μου είπε και ο γιατρός μου, ψάχνω το παρελθόν του γιατί απλά πρέπει να επιβεβαιώσω τον εαυτό μου ότι θα με εγκαταλείψει.
    Και δεν έχει και άδικο.
    Μια ερώτηση στην οποία δεν θέλω απάντηση. Εσύ δεν έχεις παρελθόν και ο/η κάθε εσύ? Είναι δυνατόν στις μέρες μας που οι άνθρωποι αλλάζουν τις σχέσεις και τα κρεβάτια σαν τα πουκάμισα κάποιος να μην έχει παρελθόν? Αυτό πλέον είναι αυτονόητο για όλους ανεξάρτητα το είδος του παρελθόντος. Αν υπάρχει εμπιστοσύνη και ενδιαφέρον ανάμεσα σε συντρόφους όλα τα άλλα είναι περασμένα. Δεν μιλάω για αγάπη στους καιρούς μας γιατί θα ήταν τουλάχιστον αστείο. Επικοινωνία εμπιστοσύνη στο παρών και ενδιαφέρον συμπεριλαμβανομένου και του σεξ στα παραπάνω. Με λίγα λόγια χημεία. Οι αγάπες και τα λουλούδια πέρασαν μαζί με τον τιτανικό. Γνώμη μου είναι να ησυχάσεις και να τον εμπιστευτείς. Και κάτι να γίνει θα στο πει αν ενδιαφέρεται πραγματικά για σένα μόνο και μόνο από τύψεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Σου είχα γράψει ξανά την γνώμη μου, προσωπικά δεν θεωρώ φυσιολογικό για έναν άντρα να μην έχει κάνει σχέση και οι μόνες του εμπειρίες να ήταν με πόρνες, οπότε μπορώ να καταλάβω την ανησυχία σου και πολύ περισσότερο την αίσθηση προδοσίας που δεν στο είχε πει νωρίτερα άρα παρουσίασε τον εαυτό του ως κάτι άλλο. Αν δεν κάνω λάθος αρχικά στο έπαιζε ότι έχει εμπειρίες κτλ, μετά περάσατε στο ότι είναι παρθένος και μόνη σου ανακάλυψες τα περι ιερόδουλων. Προσωπικά αυτό θα ήταν το πρόβλημα μου.

    Παρόλα θεωρώ ότι αν ήσουν καλά μαζί του τώρα, άσχετα από το όποιο παρελθόν του, δεν θα είχες ανάγκη να ψάχνεις τόσο πολύ τα περασμένα. Μου δίνεις την αίσθηση ότι ψάχνεις αφορμή και πρόβλημα ενώ η αιτία είναι αλλού.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Δεν είναι φυσιολογικό όντως. Όπως και φυσιολογικό δεν είναι αυτό που κάνω εγώ. Που ψάχνω λόγους γιατί απλά δεν νιώθω καλά με τον εαυτό μου και με απλά λόγια δεν αξίζω κάποιον δίπλα μου.
    Τον καταλαβαίνω όμως για αυτές τους τις επιλογές. Δεν θα αναφερθώ στην εμφάνιση, εμένα στα μάτια μου είναι όλα τα καλά σε υπερθετικό βαθμό. Προφανώς, δεν έχουν όλες την ίδια γνώμη με μένα. Και αυτό τον δυσκόλεψε πολύ.
    Είναι στενάχωρη να μαθαίνεις κάτι τέτοιο σαφώς.
    Όμως, ούτε και εγώ είμαι περήφανη για το ερωτικό μου παρελθόν. Ας μην ανοίξουμε σκοτεινές πόρτες.

  11. #11
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by vickympou View Post
    Δεν είναι φυσιολογικό όντως. Όπως και φυσιολογικό δεν είναι αυτό που κάνω εγώ. Που ψάχνω λόγους γιατί απλά δεν νιώθω καλά με τον εαυτό μου και με απλά λόγια δεν αξίζω κάποιον δίπλα μου.
    Τον καταλαβαίνω όμως για αυτές τους τις επιλογές. Δεν θα αναφερθώ στην εμφάνιση, εμένα στα μάτια μου είναι όλα τα καλά σε υπερθετικό βαθμό. Προφανώς, δεν έχουν όλες την ίδια γνώμη με μένα. Και αυτό τον δυσκόλεψε πολύ.
    Είναι στενάχωρη να μαθαίνεις κάτι τέτοιο σαφώς.
    Όμως, ούτε και εγώ είμαι περήφανη για το ερωτικό μου παρελθόν. Ας μην ανοίξουμε σκοτεινές πόρτες.
    Αυτο που λες συνέχεια "δεν ειναι φυσιολογικό αυτό που κάνω εγω που ψάχνω λογους ....." Το εχεις δει και σε άλλες σου σχέσεις; Να ψαχνεσαι πολυ; Να προσπαθείς να βρεις το "αλλά" στην σχεση σας; Γιατί αν αναφέρεσαι μονο σε αυτο το περιστατικό δεν μπορούμε να το γενικευσουμε κιολας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    176
    Ναι γενικά το κάνω. Έχει γίνει σαν τρόπος ζωής. Να ψάχνω λόγους να με εγκαταλειψουν.

  13. #13
    george1520
    Guest
    Θεωρείς τον εαυτό σου οτι δεν του αξίζει να τον αγαπήσουν;; Γιατί; Έχει βιώσει κατι στην ζωη σου; Κάποια απόρριψη; Να εχεις δεθει με κάποιον και αυτός να σε απέρριψε; Κάτι που να αφορά τους δικούς σου;

    Τι θες πιο πολύ να συζητήσεις;Αυτο που σκέφτεσαι για τον άντρα σου ; Οτι έχει πάει με ιερόδουλες; Ή το κομμάτι που λες οτι συνέχεια ψάχνεις λόγους για να σε εγκαταλείψουν;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Σου είχα γράψει ξανά την γνώμη μου, προσωπικά δεν θεωρώ φυσιολογικό για έναν άντρα να μην έχει κάνει σχέση και οι μόνες του εμπειρίες να ήταν με πόρνες, οπότε μπορώ να καταλάβω την ανησυχία σου και πολύ περισσότερο την αίσθηση προδοσίας που δεν στο είχε πει νωρίτερα άρα παρουσίασε τον εαυτό του ως κάτι άλλο. Αν δεν κάνω λάθος αρχικά στο έπαιζε ότι έχει εμπειρίες κτλ, μετά περάσατε στο ότι είναι παρθένος και μόνη σου ανακάλυψες τα περι ιερόδουλων. Προσωπικά αυτό θα ήταν το πρόβλημα μου.

    Παρόλα θεωρώ ότι αν ήσουν καλά μαζί του τώρα, άσχετα από το όποιο παρελθόν του, δεν θα είχες ανάγκη να ψάχνεις τόσο πολύ τα περασμένα. Μου δίνεις την αίσθηση ότι ψάχνεις αφορμή και πρόβλημα ενώ η αιτία είναι αλλού.
    Αν ελεγε απο την αρχη οτι δεν εχει κανει ποτε σχεση δεν θα τον πλησιαζε καμια. Τοσα ψεμματα λενε οι αντρες για να πηδηξουν και δεν αντιμετωπιζουν επιπτωσεις, νομιζω οτι αυτη την ειδικη περιπτωση δεν πρεπει να την κατακρινουμε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Αν ελεγε απο την αρχη οτι δεν εχει κανει ποτε σχεση δεν θα τον πλησιαζε καμια. Τοσα ψεμματα λενε οι αντρες για να πηδηξουν και δεν αντιμετωπιζουν επιπτωσεις, νομιζω οτι αυτη την ειδικη περιπτωση δεν πρεπει να την κατακρινουμε.
    Γιατί δεν θα τον πλησίαζε καμιά επειδή δεν έχει ξανά κάνει σχέση? τι καινούρια μόδα είναι αυτήν....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κατάθλιψη συζύγου;;;;
    By diana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 12-08-2018, 21:17
  2. Προβλήματα με την οικογένεια του συζύγου
    By Yasmin79 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2016, 19:38
  3. Απόψεις για συμπεριφορά συζυγου
    By Sass in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 28-11-2015, 01:22
  4. Παρελθόν
    By nikiii in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 28-03-2015, 13:28
  5. Κατάθλιψη συζύγου
    By nick9 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 23-10-2005, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •