Νιώθω μόνη..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    22

    Red face Νιώθω μόνη..

    Hola guys
    Λοιπόν τον τελευταίο καιρό νιώθω πολύ μόνη. Δεν έχω παρέες καθόλου τώρα έχω χαθεί με όσους φίλους και φίλες είχα, δεν είναι ότι μαλωσα η κάτι απλα απομακρυνθηκαμε. Δεν έχω κοινωνική φοβία πλέον (ίσως να είχα αρκετη στην εφηβεία) και αυτό το καταλαβαίνω επειδή και στη δουλειά δεν νιώθω αμηχανία όταν ειμαι στον ίδιο χώρο με πολύ κόσμο αλλά και στη σαλονικα που έβγαινα που και που μια χαρά ήμουν. Εδώ στη Χίο που πήγα 2 τάξεις Λύκειο θα έπρεπε κανονικά να είχα κρατήσει επαφή με παιδιά από δω που κάναμε παρέα αλλά όχι
    Τι να κάνω για να μην νιώθω μόνη?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by em99 View Post
    Hola guys
    Λοιπόν τον τελευταίο καιρό νιώθω πολύ μόνη. Δεν έχω παρέες καθόλου τώρα έχω χαθεί με όσους φίλους και φίλες είχα, δεν είναι ότι μαλωσα η κάτι απλα απομακρυνθηκαμε. Δεν έχω κοινωνική φοβία πλέον (ίσως να είχα αρκετη στην εφηβεία) και αυτό το καταλαβαίνω επειδή και στη δουλειά δεν νιώθω αμηχανία όταν ειμαι στον ίδιο χώρο με πολύ κόσμο αλλά και στη σαλονικα που έβγαινα που και που μια χαρά ήμουν. Εδώ στη Χίο που πήγα 2 τάξεις Λύκειο θα έπρεπε κανονικά να είχα κρατήσει επαφή με παιδιά από δω που κάναμε παρέα αλλά όχι
    Τι να κάνω για να μην νιώθω μόνη?
    Τα ίδια έχω πάθει και εγώ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    πολλοι ειμαστε ετσι.

  4. #4
    Πολύ μοναξια έχει πεσει παιδιά. Και εγώ το ίδιο νιώθω.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    47
    Ναι ειμαστε πολλοι ετσι..βεβαια εμενα ολη αυτη η μοναξια με οδηγησε σε κοινωνικη φοβια και σε ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη..νομιζω πως ολοι με σχολιαζουν εξω στον δρομο κτλπ..αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι να βρεις καποια δραστηριοτητα που σου αρεσει..και αν δεν σου ερχεται στο μυαλο καποια ξεκινα διαφορες δραστηριοτητες και κατασταλαξε σε οποια σου ταιριαζει περισσοτερο..ετσι θα ανοιξει και ο κοινωνικος σου κυκλος και θα γνωρισεις νεα ατομα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by em99 View Post
    Hola guys
    Λοιπόν τον τελευταίο καιρό νιώθω πολύ μόνη. Δεν έχω παρέες καθόλου τώρα έχω χαθεί με όσους φίλους και φίλες είχα, δεν είναι ότι μαλωσα η κάτι απλα απομακρυνθηκαμε. Δεν έχω κοινωνική φοβία πλέον (ίσως να είχα αρκετη στην εφηβεία) και αυτό το καταλαβαίνω επειδή και στη δουλειά δεν νιώθω αμηχανία όταν ειμαι στον ίδιο χώρο με πολύ κόσμο αλλά και στη σαλονικα που έβγαινα που και που μια χαρά ήμουν. Εδώ στη Χίο που πήγα 2 τάξεις Λύκειο θα έπρεπε κανονικά να είχα κρατήσει επαφή με παιδιά από δω που κάναμε παρέα αλλά όχι
    Τι να κάνω για να μην νιώθω μόνη?
    Έτσι ήμουν κι εγώ αλλά λόγο στρατού έχω κάνει γνωριμίες κ έχει αλλάξει γενικά η ψυχολογία μου προς το καλύτερο

  7. #7
    george1520
    Guest
    Περα απο την δουλειά.. εχεις αλλες δραστηριότητες που να βλέπεις κι αλλο κόσμο; Εχεις κάποιο χόμπι;

    *Ολοι έχουμε τις φασεις μας που είμαστε μόνοι. Μην το βλέπετε τοσο τραγικα. Φτάνει να δίνουμε περιθώριο στους άλλους να τους γνωρίσουμε, να μην απορρίπτουμε το διαφορετικό και γενικά να είμαστε κοινωνικοί. Δεν ταιριάζουμε με όλους

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    22
    Τώρα το καλοκαίρι πάω και κάνω μπάνιο σε μια πισίνα ενός ξενοδοχείου δίπλα στο σπίτι και ξαπλώνω για να κάνω μαύρισμα ������δεν μετράει σαν ασχολία I know ������������αλλά δεν κάνω τίποτα άλλο. Κάποιες φορες πάω για τρέξιμο and that s it . Γυμναστήριο μπορώ να πηγαίνω καμία φορά I guess. Έτσι και αλλιώς οπότε έρχομαι εδώ πηγαίνω σε ένα συγκεκριμένο .

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Dionisis 777 View Post
    Ναι ειμαστε πολλοι ετσι..βεβαια εμενα ολη αυτη η μοναξια με οδηγησε σε κοινωνικη φοβια και σε ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη..νομιζω πως ολοι με σχολιαζουν εξω στον δρομο κτλπ..αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι να βρεις καποια δραστηριοτητα που σου αρεσει..και αν δεν σου ερχεται στο μυαλο καποια ξεκινα διαφορες δραστηριοτητες και κατασταλαξε σε οποια σου ταιριαζει περισσοτερο..ετσι θα ανοιξει και ο κοινωνικος σου κυκλος και θα γνωρισεις νεα ατομα
    Εγώ δεν είχα και τα καλύτερα βιωματα πάνω στην εφηβεία και πιο μικρή σε σχέση με την οικογένεια μου ( η μαμα μου η νονα μου πχ εχουν ψυχικα προβληματα το εχει πει ειδικος) και αυτά με οδήγησαν στη μοναχικότητα κατά καιρούς που έχω. Μου το χει πει η ειδικός που με εβλεπε αυτό .

  10. #10
    george1520
    Guest
    Στην δουλειά σου δεν υπάρχει κάποιο άτομο που να έχετε κοινά ενδιαφέροντα; Να είπατε μια κουβέντα παραπάνω;

  11. #11
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by em99 View Post
    Hola guys
    Λοιπόν τον τελευταίο καιρό νιώθω πολύ μόνη. Δεν έχω παρέες καθόλου τώρα έχω χαθεί με όσους φίλους και φίλες είχα, δεν είναι ότι μαλωσα η κάτι απλα απομακρυνθηκαμε. Δεν έχω κοινωνική φοβία πλέον (ίσως να είχα αρκετη στην εφηβεία) και αυτό το καταλαβαίνω επειδή και στη δουλειά δεν νιώθω αμηχανία όταν ειμαι στον ίδιο χώρο με πολύ κόσμο αλλά και στη σαλονικα που έβγαινα που και που μια χαρά ήμουν. Εδώ στη Χίο που πήγα 2 τάξεις Λύκειο θα έπρεπε κανονικά να είχα κρατήσει επαφή με παιδιά από δω που κάναμε παρέα αλλά όχι
    Τι να κάνω για να μην νιώθω μόνη?
    Και γω τα ιδια με σενα εχω και γω μοναξιες και θέλω μια σχέση εχω και εγω κοινωνική φοβια την πολεμαω οσο μπορω αλλα δυσκολεύομαι αν θες παρεα εδω ειμαι εγώ αν θα ηθελες να γνωριστούμε; πιστεύω θα βρούμε πολλα κοινα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by em99 View Post
    Τώρα το καλοκαίρι πάω και κάνω μπάνιο σε μια πισίνα ενός ξενοδοχείου δίπλα στο σπίτι και ξαπλώνω για να κάνω μαύρισμα ������δεν μετράει σαν ασχολία I know ������������αλλά δεν κάνω τίποτα άλλο. Κάποιες φορες πάω για τρέξιμο and that s it . Γυμναστήριο μπορώ να πηγαίνω καμία φορά I guess. Έτσι και αλλιώς οπότε έρχομαι εδώ πηγαίνω σε ένα συγκεκριμένο .
    Είναι θετικό που κάνεις κάποια πράγματα που θες και σε ευχαριστούν αντί να κάθεσαι μόνη και να μην κάνεις τίποτα απλά επειδή δεν έχεις παρέες (διότι δυστυχώς πολύς κόσμος σκέφτεται έτσι, λες και πρέπει κάποιος άλλος ανα πάσα ώρα και στιγμή να τον έχει απ΄το χεράκι).

    Ωστόσο αν σου λείπουν οι παρέες θα πρέπει να βρεις κάποια πιο κοινωνική δραστηριότητα. Η έστω να είσαι ανοιχτή σε συζητήσεις εκεί που πας π.χ. με το παιδί στο pool bar ή το κορίτσι στην διπλανή ξαπλώστρα.
    Επίσης το έχω γράψει και σε άλλους, μη φοβάστε να βγείτε μόνοι για ένα καφέ ή ποτό, μπορεί κι εκεί να γνωριστείτε με κόσμο.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Στην δουλειά σου δεν υπάρχει κάποιο άτομο που να έχετε κοινά ενδιαφέροντα; Να είπατε μια κουβέντα παραπάνω;
    Ναι υπάρχει είναι πολύ καλή και έχουμε γίνει φίλες

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ωστόσο αν σου λείπουν οι παρέες θα πρέπει να βρεις κάποια πιο κοινωνική δραστηριότητα. Η έστω να είσαι ανοιχτή σε συζητήσεις εκεί που πας π.χ. με το παιδί στο pool bar ή το κορίτσι στην διπλανή ξαπλώστρα.
    Επίσης το έχω γράψει και σε άλλους, μη φοβάστε να βγείτε μόνοι για ένα καφέ ή ποτό, μπορεί κι εκεί να γνωριστείτε με κόσμο.
    Τωρα οσα λες ειναι ουτοπικά ποιος θα παει για φαγητο ή ποτο και θα βρει παρεα;
    Που το ειδατε αυτο ; Εγω οσες φορες εχω βγει εξω ποτε δεν βρηκα παρεα.

  15. #15
    george1520
    Guest
    Εγω θαυμάζω τους ανθρώπους που μπορούν και βγαίνουν μονοι τους για φαγητό ή για ποτο !!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω μόνη μου
    By villyz in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 30-05-2019, 14:56
  2. Νιώθω μόνη στη σχέση μας
    By Natasa-n in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 12-03-2017, 12:13
  3. Νιωθω μονη
    By r.f. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 80
    Last Post: 14-11-2016, 00:50
  4. Νιώθω μόνη...
    By bella. in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 10-06-2014, 16:39
  5. ΝΙΩΘΩ ΜΟΝΗ
    By antigoniii in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 25-03-2011, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •