Στο ξεκίνημα αγωγής με ζολοφτ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404

    Στο ξεκίνημα αγωγής με ζολοφτ

    Γεια σε όλους
    Έχω κατάθλιψη και αγχωδη τελευταία διαγνωση. Γενικά ταλαιπωρούμαι από την εφηβεία όμως ποτέ μου δεν πήρα αγωγή. Το πάλευα μόνη μου. Τώρα όμως έφτασα 47, το άγχος μου σωματοποιηθηκε με ζαλάδες σχεδόν κάθε μέρα, πονοκεφάλους, πάρα πολλά νεύρα και κάτι σαν αποπροσωποποίηση και αποπραγματοποιηση ,γεγονός που μου φέρνει περισσότερη θλίψη. Έτσι είπα να ξεκινήσω την αγωγή που μου έδωσαν ζολοφτ των 25 για μια εβδομάδα και μετά 50 για ένα μήνα και θα με ξαναδούν. Να σημειωσω ότι έχασα τη μητέρα μου και εδώ και κανένα οκτάμηνο έπαιρνα ζαναξ των 0.25 όμως όχι καθε μέρα δύο με τρεις φορές την εβδομάδα . Τα σταμάτησα δύσκολα πριν δύο μήνες γιατί τελικά μου έκαναν εθισμο. Έτσι πήρα την απόφαση να ξεκινήσω το ζολοφτ. Είμαι στο τέλος της Πέμπτης μερας λήψης και από το βράδυ της τετάρτης μέρας τα είδα όλα. Με έπιασε ίλιγγος και μετά μια ημικρανία τρομερή. Το έχω ξαναπάθει αλλα είχα καιρό. Απλά τρομοκρατήθηκα και αναρωτιεμαι αν είναι και από το χάπι. Σκέφτομαι πραγματικά να το σταματήσω όμως φοβάμαι γιατί θέλω να νοιώσω καλύτερα . Ξέρω ότι στην αρχή είναι δύσκολα τα πράγματα και ότι μπορεί να γίνεις χειρότερα αλλά πόσο χάλια βρε παιδιά; Διαβάζω και κάτι μελέτες για τα αντικαταθλιπτικά ότι στην ουσία δεν έχει βρεθεί η αποτελεσματική θεραπεία της κατάθλιψης. Αν βρω το άρθρο θα σας το στείλω και σαφώς επηρεάζομαι. Αυτά σε γενικές γραμμές. Εσείς τι λέτε;
    Last edited by Demi71; 11-08-2019 at 08:26.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Λεω οτι ο καθε οργανισμος αντιδραεντελως διαφορετικα σε καθε φαρμακο ......

  3. #3
    Σου προτεινω να κανεις ενα κουραγιο 15 ημερων. Το πολυ σε 20 μερες συνολο κορυφωνεται η ουσια. Θα πανε ολα καλα Δημητρα. Υπομονη και πεισμα
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Σου προτεινω να κανεις ενα κουραγιο 15 ημερων. Το πολυ σε 20 μερες συνολο κορυφωνεται η ουσια. Θα πανε ολα καλα Δημητρα. Υπομονη και πεισμα
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλη μου!! Τελικα το πήρα απόφαση να ξεκινήσω αγωγή! Καλλιο αργά παρά ποτέ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    [QUOTE=Macgyver;1061061]Λεω οτι ο καθε οργανισμος αντιδραεντελως διαφορετικα σε καθε φαρμακο ......[/QUOTE

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ������

Similar Threads

  1. Απόκρυψη αγωγής
    By Νοσηρή φαντασία in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 45
    Last Post: 07-07-2019, 02:05
  2. Ζολοφτ
    By anxious4ever in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2019, 16:36
  3. Διακοπη αγωγης..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-08-2018, 22:27
  4. Διακοπή και ξεκίνημα φαρμακευτικής αγωγής
    By Aris1987 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-10-2014, 15:53
  5. ζολοφτ
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2013, 11:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •