θελω να αυτοκτονησω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τα λες λίγο μπερδεμένα, αλλά ένα ένα τα θέματα...
    Εδώ και 3 χρόνια λες μπήκες στην "σωστή" σχολή, άρα γιατί να ξαναδώσεις πανελλήνιες; Αυτή πρέπει να τελειώσεις.
    Ένα χρόνο κλεισμένη μέσα γιατί; Λες δεν έχεις φίλους, δεν έχεις σχέση, οκ, αυτό τι σε εμποδίζει να βγαίνεις από το σπίτι και να κάνεις πράγματα μόνη σου;
    Λες δεν τα πας καλά με τον αδερφό σου, δεν θες να γυρίσεις πίσω, ωραία ως εδώ, ωστόσο προσπάθεια να ανεξαρτητοποιηθείς δεν έχεις κάνει. Δουλειά δεν έχεις σκεφτεί να βρεις; Έστω κάτι για να βγάζεις ένα χαρτζιλίκι;

    Αν θεωρείς ότι κανένας δεν θέλει έναν άνθρωπο με τα δικά σου χαρακτηριστικά κι αν εσύ προς το παρόν δεν θες παρέες και σχέσεις, βρες τρόπους να περνάς καλά με τον εαυτό σου και μια δουλειά όπου το να μην είσαι κοινωνική είναι προσόν. Καθαρίστρια, αντικείμενα φασόν στο σπίτι, μεταφράστρια κειμένων, οτιδήποτε που να μην απαιτεί ιδιαίτερη επαφή με κόσμο.

    Επίσης να πω ότι οι άνθρωποι με τέτοια προβλήματα, τείνουν να εξιδανικεύουν στο μυαλό τους κάποιες καταστάσεις και να μειώνουν τους ίδιους ακόμα περισσότερο. Ποιός είπε ότι στα 27 όλοι εκεί έξω έχουν τις τέλειες παρέες, την σταθερή τέλεια σχέση, έχουν τελειώσει την σχολή κι είναι άνετοι κι ωραίοι; Λίγοι είναι αυτοί που δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα σαν τα δικά σου, απλά τα περνάνε πιο ελαφρά και δεν ταλαιπωριούνται από ιδψ. Αν ήταν όλοι να πάμε να αυτοκτονήσουμε μόλις περνάμε δύσκολα, χαίρω πολύ, κανένας δεν θα είχε μείνει.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τα λες λίγο μπερδεμένα, αλλά ένα ένα τα θέματα...
    Εδώ και 3 χρόνια λες μπήκες στην "σωστή" σχολή, άρα γιατί να ξαναδώσεις πανελλήνιες; Αυτή πρέπει να τελειώσεις.
    Ένα χρόνο κλεισμένη μέσα γιατί; Λες δεν έχεις φίλους, δεν έχεις σχέση, οκ, αυτό τι σε εμποδίζει να βγαίνεις από το σπίτι και να κάνεις πράγματα μόνη σου;
    Λες δεν τα πας καλά με τον αδερφό σου, δεν θες να γυρίσεις πίσω, ωραία ως εδώ, ωστόσο προσπάθεια να ανεξαρτητοποιηθείς δεν έχεις κάνει. Δουλειά δεν έχεις σκεφτεί να βρεις; Έστω κάτι για να βγάζεις ένα χαρτζιλίκι;

    Αν θεωρείς ότι κανένας δεν θέλει έναν άνθρωπο με τα δικά σου χαρακτηριστικά κι αν εσύ προς το παρόν δεν θες παρέες και σχέσεις, βρες τρόπους να περνάς καλά με τον εαυτό σου και μια δουλειά όπου το να μην είσαι κοινωνική είναι προσόν. Καθαρίστρια, αντικείμενα φασόν στο σπίτι, μεταφράστρια κειμένων, οτιδήποτε που να μην απαιτεί ιδιαίτερη επαφή με κόσμο.

    Επίσης να πω ότι οι άνθρωποι με τέτοια προβλήματα, τείνουν να εξιδανικεύουν στο μυαλό τους κάποιες καταστάσεις και να μειώνουν τους ίδιους ακόμα περισσότερο. Ποιός είπε ότι στα 27 όλοι εκεί έξω έχουν τις τέλειες παρέες, την σταθερή τέλεια σχέση, έχουν τελειώσει την σχολή κι είναι άνετοι κι ωραίοι; Λίγοι είναι αυτοί που δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα σαν τα δικά σου, απλά τα περνάνε πιο ελαφρά και δεν ταλαιπωριούνται από ιδψ. Αν ήταν όλοι να πάμε να αυτοκτονήσουμε μόλις περνάμε δύσκολα, χαίρω πολύ, κανένας δεν θα είχε μείνει.
    δεν μπορω να δουλεψω εχω συνεχεια ιδεοληψιες κ οντως μια. δουλεια μονη θα ταν καλα αλλα δν βρισκω κατι τετοιο. εχω ιδεοληψια μεχρι κ να δουλεψω νομιζω οτι αμα δουλεψω θα γινει κατι κακο. πρεπει πρωτα να τελειωσω τη σχολη μ μ λεει το μυαλο. μ γ να δουλεψω η εστω να ξαναδωσω πανελληνιες. ετσι θελω να ξαναδωσω επδ μ κολλησε σοβαρη εμκονη. μην ψαχνεις λογικη στην ιψδ. απλα με δυσκολευει αμα δεν δωσω. ακομα κ να ανεξαρτητοποιηθω το μυαλο μ δενθελει. πρεπει να τα κανω με πλανο οπως το σκεφτομουν. δλδ, να περασω στη σχολη την ιδια να τη βγαλω κ μετα να ανεξαρτητοποιηθω. ειμαι προβληματικη ειχα πιασει δουλεια αλλα με. εδιωξαν γτ ημουμ πολυ αργη λενε λογω ιψδ ημουν αργη. τσπ αυτα. μεταφραστρια κειμένων δν μπορω να γινω καθως δν ξερω καλα ξενες γλωσσες αρα ακυρο. δν υπαρχουν πολλες δουλειες π να ειναι προσον η κοινωνικη απομονωση. μεταξυ μας τωρα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Υπάρχει το software development γι'αυτό σε ρώτησα αλλά είναι δύσκολο και θέλει χρόνο και πολυυυυ υπομονή. Ωστόσο το να δουλεύεις στην απομόνωση δεν είναι καλή λύση γιατί απλά πάει παρακάτω το πρόβλημα, δε το λύνει. Χειρότερα θα σε κάνει, πέφτεις σε κατάθλιψη ακόμα και αν είσαι καλά.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Η δουλειά που μπορείς να κάνεις από το σπίτι είναι δακτυλογραφήσεις ή μοίρασμα φυλλαδίων! Σκέψου το, δεν απαιτεί και πτυχίο!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πήγαινε καμαριέρα σε κάποιο ξενοδοχείο ή καθαρίστρια σε πολυκατοικίες ή κτήρια. Βάλε αγγελίες να παίρνεις να σιδερώνεις ρούχα σπίτι σου και να τα επιστρέφεις. Δεν είναι πυρηνική φυσική. Απλά κάπου "βολευόμαστε" και τα βλέπουμε όλα δύσκολα. Φίλη μου τον πρώτο καιρό που πήγε Αθήνα και ήταν σε έσχατη ανάγκη βιοποριστική, με το να καθαρίζει σκάλες, να σιδερώνει ρούχα και να κάνει μικροδουλειές έφτασε πριν λίγα χρόνια να βγάζει 1000-1300 ευρώ το μήνα. Δεν καθόταν όλη μέρα βέβαια, δεν ήταν εύκολα λεφτά, αλλά λύσεις υπάρχουν.

    Διαφωνώ με τον Georgewww. Το να πεις ότι ζορίζομαι αλλά αρχίζω και στέκομαι στα πόδια μου σιγά σιγά, εγώ δεν νομίζω ότι σε πάει πίσω σε οποιοδήποτε ψυχολογικό πρόβλημα μεσοπρόθεσμα. Εγώ γύρω μου βλέπω ότι αυτό που κάνει το χειρότερο κακό είναι να μένουμε στην διαπίστωση ότι έχω κάποιο πρόβλημα και μετά να τελματώνουμε για χρόνια.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    για καμαριερα ειχα παει κ μαλιστα σε μπουφε ξενοδοχειου κ με. εδιωξαν επδ ημουν αργη. και σ λεω δν μπορω να δουλεψω λογω ιψδ πως καποιος δν μπορει να μπεισ το νερο γτ εχει φοβια ενω γ σενα ακουγεται γελοιο. εξω απο το χορο ολα ευκολα τα βλεπει κανεις.
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πήγαινε καμαριέρα σε κάποιο ξενοδοχείο ή καθαρίστρια σε πολυκατοικίες ή κτήρια. Βάλε αγγελίες να παίρνεις να σιδερώνεις ρούχα σπίτι σου και να τα επιστρέφεις. Δεν είναι πυρηνική φυσική. Απλά κάπου "βολευόμαστε" και τα βλέπουμε όλα δύσκολα. Φίλη μου τον πρώτο καιρό που πήγε Αθήνα και ήταν σε έσχατη ανάγκη βιοποριστική, με το να καθαρίζει σκάλες, να σιδερώνει ρούχα και να κάνει μικροδουλειές έφτασε πριν λίγα χρόνια να βγάζει 1000-1300 ευρώ το μήνα. Δεν καθόταν όλη μέρα βέβαια, δεν ήταν εύκολα λεφτά, αλλά λύσεις υπάρχουν.

    Διαφωνώ με τον Georgewww. Το να πεις ότι ζορίζομαι αλλά αρχίζω και στέκομαι στα πόδια μου σιγά σιγά, εγώ δεν νομίζω ότι σε πάει πίσω σε οποιοδήποτε ψυχολογικό πρόβλημα μεσοπρόθεσμα. Εγώ γύρω μου βλέπω ότι αυτό που κάνει το χειρότερο κακό είναι να μένουμε στην διαπίστωση ότι έχω κάποιο πρόβλημα και μετά να τελματώνουμε για χρόνια.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    τι φυλλαδια ρε παιδια ποσα θα βγαζω κ το δαχτυλογραφησεις νομιζεις υπαρχουν δουλειες σημερα με την κριση; να σε πληρωνουν να δουλευεις απο το σπιτι; εξαλλου εγω δυσκολευομαι να παω ως το σουπερμαρκετ κανω μπρος πισω θα παω να δουλεψω; αμα μ κατσει κτ καλα μπορει να τα καταφερω αλλα τρ εχει χειροτερευσει.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καμαριέρα σε μπουφέ, πρώτη φορά ακούω. Τεσπα, δεν μας λες τι ακριβώς έχεις με την ιδψ, αλλά συν Αθηνά και χείρα κίνει λένε. Δεν μπορείς να δουλέψεις, δεν κάθεσαι καθόλου να διαβάσεις, δεν μπορείς να κάνεις με άνθρωπο, ε, εγώ λέω ότι κάτι από όλα αυτά τα μπορείς απλά δεν προσπαθείς αρκετά. ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ και ναι, είμαι έξω από το χορό. Ωστόσο, πρακτικά πάντα οι μικρές αλλαγές θα φέρουν και τις μεγαλύτερες. Το να μην κάνεις τίποτα απλά σε αφήνει στο ίδιο σημείο.

  9. #24
    YokoChoco
    Guest
    joanna22 λές ότι παίρνεις φαρμακευτική αγωγή. Χωρίς ψυχοθεραπεία δεν γίνεται τίποτα.
    Ψάξε για ένα καλό ψυχοθεραπεύτη να δουλέψεις τον τρόπο σκέψη σου, αυτό θα σε βοηθήσει
    να σκέφτεσαι πιο ''ανοιχτά'' και με περισσότερο εύρος και θα υποχωρήσει η ΙΨΔ.
    Να ξέρεις όσα σκέφτεσαι είναι απλά μέσα στο μυαλό σου.
    Η ΦΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ.
    Όλα θα πάνε καλά θα το δείς, βρές ψυχολόγο και μίλησε του.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    ηταν για καμαριερα να με παρουν εκανα μια μερα κ μετα με εβαλαν σε μπουφε χαχα λογικο ετσι π το εγραψα.
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καμαριέρα σε μπουφέ, πρώτη φορά ακούω. Τεσπα, δεν μας λες τι ακριβώς έχεις με την ιδψ, αλλά συν Αθηνά και χείρα κίνει λένε. Δεν μπορείς να δουλέψεις, δεν κάθεσαι καθόλου να διαβάσεις, δεν μπορείς να κάνεις με άνθρωπο, ε, εγώ λέω ότι κάτι από όλα αυτά τα μπορείς απλά δεν προσπαθείς αρκετά. ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ και ναι, είμαι έξω από το χορό. Ωστόσο, πρακτικά πάντα οι μικρές αλλαγές θα φέρουν και τις μεγαλύτερες. Το να μην κάνεις τίποτα απλά σε αφήνει στο ίδιο σημείο.

  11. #26
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 23-08-2019 at 10:59.

  12. #27
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Σίγουρα δεν ξέρω πως είναι να ζεις με αυτό. Όμως βάλε κάτω τα δεδομένα. Είσαι ήδη σε μια σχολή απλά δεν πηγαίνεις. Άρα το να ξαναδώσεις πανελλήνιες απλά θα σε ξαναβάλει σε μια λούπα. Για να γλυτώσεις χρόνο απλά ξεκίνα σιγά σιγά να πηγαίνεις στην σχολή που ήδη είσαι. Δεν υπάρχει λόγος να βιάζεσαι. Επέλεξε ένα μόνο μάθημα που θες και ξεκίνα να το παρακολουθείς. Ένα μόνο για το εξάμηνο. Όταν νιώσεις ότι είσαι έτοιμη σε άλλο εξάμηνο επέλεξε να παρακολουθείς 2 ή και 3. Βήμα βήμα. Ένα βήμα την φορά. Όταν προσπαθούμε να βάλουμε πολλά πράγματα μαζί σε σειρά συνήθως πανικοβαλόμαστε και τα χάνουμε. Ξεκίνα με ένα μόνο μάθημα, να το παρακολουθείς και να το διαβάζεις μετά σπίτι.
    Ο κάθε άνθρωπος έχει τα προβλήματά του, πίστεψε με. Άλλος πιο μεγάλο άλλος πιο μικρό. Το σίγουρο είναι πως του καθενός το πρόβλημα είναι για αυτόν το πιο μεγάλο στο κόσμο. Εγώ ας πούμε τρέμω στην ιδέα του ότι μια ημέρα θα πεθάνω. Και βλέπω πως εσύ έχει τίτλο θέματος ότι θες να αυτοκτονήσεις. Όχι ΜΗΝ αυτοκτονήσεις. Να κοιτάξεις πως θα ζήσεις πιο πολύ. Βάζοντας την ζωή σου σε μια σειρά, βήμα βήμα. Ένα βήμα την φορά. Το πρόβλημα πιθανόν να μείνει για πάντα, αλλά εσύ θα ζήσεις την ζωή σου.

  13. #28
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Καλησπερα αδελφε. Ηθελα μ ετην ευκαιρια διαβαζωντας αυτο που αναρτησες *Να ξέρεις όσα σκέφτεσαι είναι απλά μέσα στο μυαλό σου.
    Η ΦΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ* Οτι μεσα στο μυαλο μας βρισκεται ο προαιωνιος εχθρος του ανθρωπου και ανθρωποκτονος διαβολος.

    Ο Ιδιος ο Κυριος μας Ιησους Χριστος μιλησε για αυτον και ακομα και στις σημερινες ημερες οι ΑΓΙΟΙ μας που τοσο περιφρονουμε, ισως και απο αγνοια, εκβαλουν δαιμονια απο δαιμονισμενους.

    Η λυση οχι μονο για την Ιωαννα μας αλλα και ολλους που εχουν τετοια θεμα ειναι Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ και η Ορθοδοξη Εκκλησια.
    Ας παμε να βρουμε ενα πνευματικο γεροντα να Εξομολογηθουμε με ειλικρινεια και τοτε θα δεις μεγαλη διαφορα. https://www.youtube.com/watch?v=yiOH7ddusuM

    Εσύ μιλάς ουσιαστικά για τους ''λογισμούς'' (δλδ σκέψεις) που προέρχονται όπως λέει η Εκκλησία, από τους δαίμονες. Διαβάζω τώρα βιβλία σχετικά με το θέμα όπως ο «Άγιος Σιλουανός ο Αθωνίτης», το θέμα βέβαια είναι ότι η επιστήμη αρνείται την ύπαρξη δαιμονίων, όμως κανείς δεν μπορεί να απορρίψει την ύπαρξη τους όταν υπάρχουν χιλιάδες μαρτυρίες περί αυτών. Η απόρριψη του σατανά σημαίνει και απόρριψη του Χριστιανικού Θεού, αφού Θεός χωρίς Διάβολο δεν υπάρχει(οι Γραφές που θεωρούνται θεόπνευστες αναφέρουν και τις δύο οντότητες). Σίγουρα το να πάμε σε έναν καλό γέροντα να το συζητήσουμε ίσως μας βοηθήσει... πρόσφατα έγραψα ένα γράμμα σε έναν αγιορείτη μοναχό κ του είπα κάποια πράγματα, την μέρα που έλαβε το γράμμα κ μετά νοιώθω μία ηρεμία. Ίσως τον προβληματισε το γράμμα μου κ άρχισε να προσεύχεται για μένα, δεν ξέρω, αλλά από τότε(περίπου 20 μέρες) νοιώθω πολύ ήρεμος, άγνωστο γιατί. Η δύναμη της προσευχής είναι δυνατή, γιατί Θεός ως φαίνεται μάλλον υπάρχει και είναι Ζωντανός Θεός, Θεός που όταν το θελήσει επιτελεί ''σημεία και τέρατα'', άσχετα αν εμείς είμαστε ολιγόπιστοι.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Θέλω να αυτοκτονήσω!
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 71
    Last Post: 14-04-2017, 21:31
  2. Θέλω να αυτοκτονήσω.
    By Petitefille in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 179
    Last Post: 26-11-2016, 09:58
  3. θελω να αυτοκτονησω
    By klants in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 21-07-2013, 13:18
  4. Δεν θελω να αυτοκτονησω
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 01-10-2009, 12:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •