έντονος φόβος με περίεργα συμτώματα.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741

    έντονος φόβος με περίεργα συμτώματα.....

    της τελευταίες μέρες νιώθω πολύ περίεργα..... βασικά εδώ και 1 μηνα μπορεί και λίγο παραπάνω ούτε καν θυμάμαι νιώθω αδυναμία στο δεξί χέρι και πόδι.... ξαφνικά όπως κοιμόμουνα ένιωσα ότι έπαθα εγκεφαλικό... δεν μπορούσα να κουνηθώ ούτε να ανοίξω τα ματια μου τίποτα..... είχε παγώσει εντελώς.. δεν μπορώ να το εξηγήσω... να πω εδώ ότι μου έχει γίνει φόβος ότι θα πάθω εγκεφαλικό και το μονο που σκέφτομαι κάθε μέρα είναι αυτό....... βρίσκομαι σε μια κατάσταση καθημερινού φόβου... αισθάνομαι την αφή διαφορετική... σαν να είναι ξενο το χέρι μου... μια τρομερή ενόχληση..... δεν μπορώ να το εξηγήσω... και αισθάνομαι κάπως περίεργα στο κεφάλι μου μια ζαλάδα και σα να πάω να πάθω εγκεφαλικό... δεν εξηγείται αυτό... πολλές φορες επίσης παρατηρώ δυσκολία στο να μιλήσω.... νιώθω και ένα περίεργο σφίξιμο στο σαγόνι... γενικά είναι τόσο περίπλοκο αυτό που με τρομάζει παρα πολύ...... επίσης περνώ τώρα εδώ και 15 μέρες θυροξίνη γιατί έχω υψηλό tsh κάπου στο 7 κάτι... έχω διαγνωστεί με υποθυροιδισμο... γενικα σημερα ελεγα να παω νοσοκομειο.... ενιωθα πραγματικα χαλια.... δεν ξερω εχω πολυ ανχος αυτο ειναι το σιγουρο... αλλα αυτα που νιοθω με εχουνε φρικαρει....

  2. #2
    george1520
    Guest
    Δεν αναφέρεις αν έχεις κάποια άλλα θέματα που σε απασχολούν, αν γενικά είσαι εντάξει με την ψυχολογία σου. Με αυτό τον τρόπο θα μπορείς και εσύ να καταλάβεις αν είναι σωματικό ή ψυχολογικό ολο αυτό που νιώθεις. Τι σε τρομάζει; Αυτά που αισθάνεσαι ή τι μπορεί να συμβαίνει και τα αισθάνεσαι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    300

    Thumbs up

    Επειδή έχω υποθυροειδισμό από 13 χρόνων και χασιμώτο θα σας πω τα εξής που μου τα είπε η ενδοκρινολόγος μου μόλις 3 μήνες πριν γιατί είχα αρρύθμιστο θυρεοειδή ( δηλαδή έπρεπε να έχω αλλάξει τη δόση).

    Ο αρρύθμιστος θυροειδής είναι υπέυθυνος για πάρα πολλά ψυχοσωματικά συμπτώματα, όπως επίσης για μελαγχολία ή και κατάθλιψη.
    Το tsh το φυσιολογικό είναι μεταξύ του 1 και του 3 αν θυμάμαι καλά , αλλά το ιδανικό είναι να είναι κοντά στο 1 όπως μου είχε πει (τουλαχιστόν για την περίπτωσή μου).

    Χρειάζεται να κάνετε υπομονή γιατί για να κάνει τη δουλειά της η θυροξίνη και να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ να ρίχνει την tsh χρειάζεται περίπου 1,5 μήνας.

    Είστε μια χαρά, είναι αδύνατον να ελέγξετε αυτό το απαίσιο αίσθημα που λέτε για την αίσθηση διαφορετικής αφής και τα μουδιάσματα στο κεφάλι, τα οποία μου είναι εξαιρετικά γνώριμα.
    Δυστυχώς από ότι έχω διαβάσει ο υποθυρεοειδισμός έχει περίεργα "πονάκια"(=παράξενα αισθήματα σε όλο το σώμα, παρόμοια με αυτά που περιγράφετε-τα οποία θα γίνουν ηπιότερα εάν δεν εξαφανιστούν) σε διάφορα σημεία του σώματος έτσι και αλλιώς, οπότε αρρύθμιστος δε καταλαβαίνετε πόσο τρομακτικός μπορεί να γίνει.

    Κάντε υπομονή, είναι μια κουβέντα θα μου πείτε αλλά ειλικρινά μιλώ έχοντας χορέψει αυτόν τον χορό.
    Μείνετε συνεπής στην λήψη του χαπιού, σε περίπτωση που το αμελήσετε μια ημέρα δεν θα συμβεί και τίποτα, αλλά όσο πιο συνεπής είστε τόσο περισσότερο το βοηθάτε.

    Κάθε φορά που σας πλημμυρίζει ο φόβος προσπαθείτε να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι ο θυρεοειδής σας οφείλεται για τον φόβο σας αυτόν και εστιάστε σε κάτι διαφορετικό. Όταν ξεκίνησα να είμαι σε θέση να το αντιμετωπίζω-πράγμα που μου πήρε αρκετό καιρό- έκανα κάτι χαζό αλλά με τον καιρό απέδιδε. Έβαζα πολύ πολύ δυνατά μουσική προκειμένου να μην μπορώ να εστιάσω στις κακές σκέψεις μου.

    Είστε μια χάρα, και σε λίγο καιρό που θα ρυθμιστεί η tsh σας θα είστε ακόμη καλύτερα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν αναφέρεις αν έχεις κάποια άλλα θέματα που σε απασχολούν, αν γενικά είσαι εντάξει με την ψυχολογία σου. Με αυτό τον τρόπο θα μπορείς και εσύ να καταλάβεις αν είναι σωματικό ή ψυχολογικό ολο αυτό που νιώθεις. Τι σε τρομάζει; Αυτά που αισθάνεσαι ή τι μπορεί να συμβαίνει και τα αισθάνεσαι;
    δεν το αναφέρω γιατί γενικά είμαι ok...

    απλα περνω εδω και 2 χρονια xanax 0.5 καθε μερα και με τρομαζει οτι μηπως απο αυτο παθω κατι σοβαρο..... ομως δεν μπορω και χωρις το xanax....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Επειδή έχω υποθυροειδισμό από 13 χρόνων και χασιμώτο θα σας πω τα εξής που μου τα είπε η ενδοκρινολόγος μου μόλις 3 μήνες πριν γιατί είχα αρρύθμιστο θυρεοειδή ( δηλαδή έπρεπε να έχω αλλάξει τη δόση).

    Ο αρρύθμιστος θυροειδής είναι υπέυθυνος για πάρα πολλά ψυχοσωματικά συμπτώματα, όπως επίσης για μελαγχολία ή και κατάθλιψη.
    Το tsh το φυσιολογικό είναι μεταξύ του 1 και του 3 αν θυμάμαι καλά , αλλά το ιδανικό είναι να είναι κοντά στο 1 όπως μου είχε πει (τουλαχιστόν για την περίπτωσή μου).

    Χρειάζεται να κάνετε υπομονή γιατί για να κάνει τη δουλειά της η θυροξίνη και να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ να ρίχνει την tsh χρειάζεται περίπου 1,5 μήνας.

    Είστε μια χαρά, είναι αδύνατον να ελέγξετε αυτό το απαίσιο αίσθημα που λέτε για την αίσθηση διαφορετικής αφής και τα μουδιάσματα στο κεφάλι, τα οποία μου είναι εξαιρετικά γνώριμα.
    Δυστυχώς από ότι έχω διαβάσει ο υποθυρεοειδισμός έχει περίεργα "πονάκια"(=παράξενα αισθήματα σε όλο το σώμα, παρόμοια με αυτά που περιγράφετε-τα οποία θα γίνουν ηπιότερα εάν δεν εξαφανιστούν) σε διάφορα σημεία του σώματος έτσι και αλλιώς, οπότε αρρύθμιστος δε καταλαβαίνετε πόσο τρομακτικός μπορεί να γίνει.

    Κάντε υπομονή, είναι μια κουβέντα θα μου πείτε αλλά ειλικρινά μιλώ έχοντας χορέψει αυτόν τον χορό.
    Μείνετε συνεπής στην λήψη του χαπιού, σε περίπτωση που το αμελήσετε μια ημέρα δεν θα συμβεί και τίποτα, αλλά όσο πιο συνεπής είστε τόσο περισσότερο το βοηθάτε.

    Κάθε φορά που σας πλημμυρίζει ο φόβος προσπαθείτε να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι ο θυρεοειδής σας οφείλεται για τον φόβο σας αυτόν και εστιάστε σε κάτι διαφορετικό. Όταν ξεκίνησα να είμαι σε θέση να το αντιμετωπίζω-πράγμα που μου πήρε αρκετό καιρό- έκανα κάτι χαζό αλλά με τον καιρό απέδιδε. Έβαζα πολύ πολύ δυνατά μουσική προκειμένου να μην μπορώ να εστιάσω στις κακές σκέψεις μου.

    Είστε μια χάρα, και σε λίγο καιρό που θα ρυθμιστεί η tsh σας θα είστε ακόμη καλύτερα!

    και εγώ από μικρός έχω hashimoto...

    αυτο με τα πονακια το έχω κάθε μέρα... με έχει καταστρέψει... Μιλαμε σουβλιες στα καλα καθουμενα.... αλλα απο τοτε που κανω οτι μου ειπε ο ενδοκρινιλογος... καθε 10 μερες να ανεβαζω δοσολογια.. μεχρι να φτασω στα 88mg... ακομα ειμαι στα 50 και σε 2 μερες παω στα 75... περνω το tirosint ειναι λιγο ακριβο αλλα ειναι πιο καλο μου ειπε..


    ελπίζω να περάσουν σύντομα όλα αυτά γιατί δεν παλεύετε η κατάσταση....

Similar Threads

  1. Εντονος φοβος μην παθω ψυχωση
    By Anakin in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 27-02-2015, 23:03
  2. ΕΝΤΟΝΟΣ ΦΟΒΟΣ...HELP!!!!!!!!!!!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-2014, 07:08
  3. Πάλι αρρυθμίες και έντονος φόβος...help
    By Greca in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 01-12-2012, 23:11
  4. ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΟΣ ΦΟΒΟΣ!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-10-2012, 03:19
  5. περίεργα συμτώματα...
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-09-2011, 16:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •