Τι τεχνική ψυχοθεραπείας να επιλέξω; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    http://www.artmag.gr/articles/art-ar...79-art-therapy

    στο τέλος αναφέρει και άλλες θεραπείες κατά πόσο έχουν έγκυρη διάγνωση δεν ξέρω

  2. #17
    YokoChoco
    Guest
    Προχθές μίλησα με τον νευροχειρουργο που θα με εγχειρήσει σε σπονδυλική στήλη και μέση κ έχω φοβηθεί ρε παιδιά. Μου είπε ότι θα μου κάνει σπονδυλοδεσία και θα μου βάλει κάποια πράγματα στους σπονδύλους να ισιώσω και να μην πονάω και θα μου αφαιρέσει την δισκοκήλη απ'την μέση κ θα μου βάλει μόσχευμα κάτι τέλος πάντων.. και θα χρειαστούν και 2 φιάλες αίμα.
    Και εκτός αυτού ταλαιπωρούμαι και από Υπνική Απνοια και θα πάω να κοιμηθώ σε νοσοκομείο στο Εργαστήρι Ύπνου να δώ το πρόβλημα. Ολη μέρα έχω υπνηλία ειδικά οταν φάω κάτι. Κόπωση, πονοκεφάλους κτλ όλα τα συμπτώματα της Άπνοιας.
    Ηρθαν τα γεραματα νωρίτερα για μένα μάλλον.

  3. #18
    Γνωριζω μονον οτι ειναι μια επεμβαση οπου χρειαζεται ενα σημαντικο χρονο αναρρωσης. Σιγουρα θα χρειαστεις εναν ανθρωπο να σε βοηθησει τις πρωτες μερες μετα την επεμβαση. Γνωριζω ανθρωπους που εχουν υποβληθει σε σπονδυλεσια αλλα κατοπιν αποτελουσε ενα κακο ονειρο μια δυσκολη εμπειρια που ομως δεν εφερε ενα σημαντικο τελος. Ελπιζω λιγο να σε παρηγορησα. Κανεις δεν χαιρεται οταν ξερει πως τον περιμενει πονος αλλα πιστευω πως θα ανταπεξελθεις πληρως!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Εγώ με αυτά που διαβάζω θεωρώ ότι πρέπει να σπουδάσεις κάτι, έχεις την κλήση! Επίσης μη σε καίει το ότι δεν έχεις σύντροφο, καλό είναι φυσικά να βρεις αλλά και να μη βρεις βρες χόμπι, ενδιαφέροντα, φίλους κλπ και θα'σαι οκ. Εγώ είμαι 33 και δεν είχα ποτέ κοπέλα, βέβαια είμαι μοναχικός και δε με καίει το θέμα. Καλή ανάρρωση από την εγχείριση!

  5. #20
    YokoChoco
    Guest
    Το θέμα είναι ότι μένω μόνος! Οπότε αναρωτιέμαι ποιος θα με βοηθάει τουλάχιστον για τον 1ο μήνα, αν και ο γιατρός μου είπε ότι θα μπορώ να περπατάω απ'την 1η μέρα, δεν θα μπορώ να σηκώνω βάρος, άρα θέλω κάποιο άτομο έστω να μου ψωνίζει τα απαραίτητα. Τι να πω ελπίζω όλα να πάνε καλά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Το θέμα είναι ότι μένω μόνος! Οπότε αναρωτιέμαι ποιος θα με βοηθάει τουλάχιστον για τον 1ο μήνα, αν και ο γιατρός μου είπε ότι θα μπορώ να περπατάω απ'την 1η μέρα, δεν θα μπορώ να σηκώνω βάρος, άρα θέλω κάποιο άτομο έστω να μου ψωνίζει τα απαραίτητα. Τι να πω ελπίζω όλα να πάνε καλά.
    https://www.ab.gr/eshop?amc_cid=ppc_...BoCu2cQAvD_BwE

    Δεν γνωρίζω που μένεις αλλά υπάρχουν αρκετα μάρκετ που κάνουν delivery. Aν είσαι σε επαρχία και δεν έχει, βρες κάποιο συνοικιακό που το δουλεύει ο ιδιοκτήτης και μίλησε μαζί του. Δε νομίζω να αρνηθεί να σου φέρει η στείλει κάποια πράγματα 1-2 φορές τη βδομάδα.

  7. #22
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by V for vendetta View Post
    Ένα ενδιαφέρον το έχει το art therapy κυρίως προσφέροντας κάποια εργαλεία. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και το sand tray. Κάποιον ψυχοθεραπευτή που να έχει εκπαιδευτεί και στη θεραπεία σχημάτων;
    Ρώτησα την ψυχολόγο μου σήμερα.. ''art therapy'' και ''τραυματοθεραπεία'' κάνει... η ''θεραπεία σχημάτων'' γίνεται από τους γνωσιακούς όχι τους προσωποκεντρικούς.
    Το θέμα είναι ότι 4η συνεδρία απόψε και ακόμα αισθάνομαι άβολα μαζί της, μήπως να βρώ άνδρα ψυχολόγο; Δεν ξέρω.. φταίει που είναι γυναίκα ή μήπως η συγκεκριμένη κάπου ''δεν μου κάθεται καλά'';
    Αν και είναι συμπαθητική ως άνθρωπος και ευγενική μαζί μου, αλλά δεν βλέπω την πολύ καλή ''χημεία''.. ρε μήπως είμαι πολύ ''παράξενος'' τελικά;

  8. #23
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    https://www.ab.gr/eshop?amc_cid=ppc_...BoCu2cQAvD_BwE

    Δεν γνωρίζω που μένεις αλλά υπάρχουν αρκετα μάρκετ που κάνουν delivery. Aν είσαι σε επαρχία και δεν έχει, βρες κάποιο συνοικιακό που το δουλεύει ο ιδιοκτήτης και μίλησε μαζί του. Δε νομίζω να αρνηθεί να σου φέρει η στείλει κάποια πράγματα 1-2 φορές τη βδομάδα.
    Θέλω να πιστεύω κάποιοι φίλοι θα με βοηθήσουν για 1-2 μήνες, μετά θα μπορώ να σηκώνω πράγματα... τώρα αν χρειαστεί θα βρώ κανά παντοπωλείο να μου φέρει 2-3 πραγματάκια. Θα δώ.. Σε ευχαριστώ

  9. #24
    YokoChoco
    Guest
    Εχθές ήμουνα νοσοκομείο κ έκανα εξέταση ΥΠΝΙΚΗΣ ΑΠΝΟΙΑΣ... ενώ εμεινα 3 μερες χωρίς καφείνη, ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ να κοιμηθώ παρά μόνο για 10'!!!
    Τραγικό πραγματικά.... τι βαλεριάνες πήρα, τι βοτάνια, τι αντιισταμινικά κτλ ΤΙΠΟΤΑ ρε φίλε. Και πολύ συχνοουρία...
    00:20 κοιμήθηκα 00:30 ξυπνησα.. Το μηχάνημα έδειξε ΑΠΝΟΙΑ... εχω δλδ πρόβλημα ΟΜΩΣ, πρέπει να ξαναπάω ρε γαμώτο.
    Η αυπνία με ταλαιπωρεί 15 χρονια τώρα.. ενημέρωσα την ψυχολόγο μου κ θα μιλήσει με τον ψυχίατρο μου να μου δώσουν κάποιο φάρμακο, ίσως xanax ή stedon ή κάτι άλλο, να αρχίσω να κοιμάμαι. Και να πάω ξανά για εξέταση... να δώ το πρόβλημα να το λύσω και να βάλω μάσκα cpap να γιάνω επιτέλους.
    Πολύ ταλαιπωρία... έφυγα 04:00 απ'το νοσοκομείο, πήρα το λεωφορείο 07:00 πήγα στο ΚΤΕΛ, πηρα το 07:30 λεωφορείο κ γύρισα στην πόλη μου στις 09:00. ΑΥΠΝΟΣ... πήγα σ'ενα ζαχαροπλαστείο έφαγα 3 σοκολατίνες, γύρισα σπίτι στις 10:30 και... κοιμήθηκα ως τι;ς 14:00 ξερός!!! Τέζα...!!!
    Και μετά σου λέει Παρασκεύη και 13, δεν είναι γρουσούζικη μέρα... ρε άμα είναι γκαντέμης κανείς, δεν κοιμάται...

  10. #25
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Θα παρακολουθω τα ποστ σου. Σε ευχαριστώ που μοιραζεσαι. Χαρηκα που ενιωσες ομορφα :) :) :)
    Σήμερα έληξα την συνεργασία μου με την Προσωποκεντρική θεραπεύτρια, τελικά δεν ''είδα'' αυτό που ήθελα... εντάξει καλός άνθρωπος η συγκεκριμένη, αλλά χωρίς ισχυρή προσωπικότητα... μόνο art theraphy κάναμε κ μέχρι εκεί, λες και δεν είχε προσωπική άποψη για τίποτα, χωρίς ''νεύρο'' οι συνεδρίες.. γενικά κάποιοι ψυχολόγοι είναι τόσο άβουλοι λες και έχουν πάρει ηρεμιστικά ή έχουν πιει 10 βαλεριάνες και 4 τσάγια μελισσόχορτο.
    Τωρα θα κανω χειρουργείο στην μέση κ μετά πρώτα να'μαι καλά θα συνεχίσω με Γνωσιακό Θεραπεύτη, για να δώ τι ''ψάρια'' πιάνει κι'αυτός.
    Ελπίζω να μου ταιριάξει αυτή η τεχνική και να το χειριστεί σωστά ο θεραπεύτης αλλά για μένα σημαντικό ειναι ο ψυχολόγος να στροφάρει το μυαλό του και να έχει προσωπικότητα, δεν θέλω άβουλα ανδρίκελα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Σήμερα έληξα την συνεργασία μου με την Προσωποκεντρική θεραπεύτρια, τελικά δεν ''είδα'' αυτό που ήθελα... εντάξει καλός άνθρωπος η συγκεκριμένη, αλλά χωρίς ισχυρή προσωπικότητα... μόνο art theraphy κάναμε κ μέχρι εκεί, λες και δεν είχε προσωπική άποψη για τίποτα, χωρίς ''νεύρο'' οι συνεδρίες.. γενικά κάποιοι ψυχολόγοι είναι τόσο άβουλοι λες και έχουν πάρει ηρεμιστικά ή έχουν πιει 10 βαλεριάνες και 4 τσάγια μελισσόχορτο.
    Τωρα θα κανω χειρουργείο στην μέση κ μετά πρώτα να'μαι καλά θα συνεχίσω με Γνωσιακό Θεραπεύτη, για να δώ τι ''ψάρια'' πιάνει κι'αυτός.
    Ελπίζω να μου ταιριάξει αυτή η τεχνική και να το χειριστεί σωστά ο θεραπεύτης αλλά για μένα σημαντικό ειναι ο ψυχολόγος να στροφάρει το μυαλό του και να έχει προσωπικότητα, δεν θέλω άβουλα ανδρίκελα.
    Γιοκο δεν κατάλαβα ακριβώς πως το εννοείς, αλλά ο ψυχολόγος θα πρέπει να ακολουθεί πρακτικές που έχει σπουδάσει, δεν ξέρω κατά ποσο θα βοηθήσει εάν σε παρασύρει η προσωπικότητα του και παίρνει πρωτοβουλίες που αποκλίνουν από εγκεκριμένες μεθόδους.
    Πρέπει να υπάρχει αυστηρά σχέση γιατρού- ασθενή, αν η σχέση παρεκκλίνει δημιουργούνται προβλήματα, ο ΟΔΠ αρχίζει και τον βλέπει όπως βλέπει κάθε πιο προσωπική του σχέση, σαν προέκταση του εαυτού του, σαν εχθρό η σαν Θεό κτλ. Οπότε νομίζω ότι η καλύτερη σχέση είναι η τυπική σχέση γιατρού και ασθενή όπου τον σέβεσαι και ακολουθείς ότι πει βάση επιστημονικων μεθοδων χωρίς αμφιβολιες.

  12. #27
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Γιοκο δεν κατάλαβα ακριβώς πως το εννοείς, αλλά ο ψυχολόγος θα πρέπει να ακολουθεί πρακτικές που έχει σπουδάσει, δεν ξέρω κατά ποσο θα βοηθήσει εάν σε παρασύρει η προσωπικότητα του και παίρνει πρωτοβουλίες που αποκλίνουν από εγκεκριμένες μεθόδους.
    Πρέπει να υπάρχει αυστηρά σχέση γιατρού- ασθενή, αν η σχέση παρεκκλίνει δημιουργούνται προβλήματα, ο ΟΔΠ αρχίζει και τον βλέπει όπως βλέπει κάθε πιο προσωπική του σχέση, σαν προέκταση του εαυτού του, σαν εχθρό η σαν Θεό κτλ. Οπότε νομίζω ότι η καλύτερη σχέση είναι η τυπική σχέση γιατρού και ασθενή όπου τον σέβεσαι και ακολουθείς ότι πει βάση επιστημονικων μεθοδων χωρίς αμφιβολιες.
    O ψυχολόγος δεν είναι γιατρός, αλλά εναλλακτικός θεραπευτής, δεν μπορεί να χορηγήσει φάρμακα.
    Μπα όχι δεν την έβλεπα ούτε σαν ''Θεό'' ούτε σαν ''εχθρό'', περίμενα να μου δείξει 2-3 πράγματα, τα οποία δεν είδα, δεν μου άρεσε και η τεχνική που κάναμε, και σταμάτησα. Θυμάμαι πως η Γνωσιακή και η Συνθετική ήταν πιο κοντά στα δικά μου θέλω, μου ταίριαξαν καλύτερα.
    Δεν υπήρχε και χημεία μεταξύ μας, απ'την αρχή κάτι δεν μου ''καθόταν'' καλά. Μου φέρθηκε εντάξει βέβαια, φιλική και ευγενική.
    Κοίτα μάλλον ψάχνω ένα πιο ''δυναμικό'' θεραπευτικό μοντέλο, ίσως Προσωποκεντρική και Συστημική να μην μπορούν να με βοηθήσουν. Όπως προανέφερα σε άλλο ποστ, μέσω Γνωσιακής, έκανα μπάνιο στην θάλασσα μετά από 25 χρόνια, τώρα μπορώ κ πάω στην καφετέρια μόνος όπως και τελείωσα το Λύκειο πέρυσι με βαθμό «19» μετά από 20 χρόνια. Η Γνωσιακή όταν γίνεται σωστά, νομίζω είναι αυτό που χρειάζομαι, τα άλλα ''μοντέλα'' θεραπείας μου φαίνονται ''νωχελικά'' και ''βαρετά'' σαν να μην έχουν κάτι να μου δώσουν.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    O ψυχολόγος δεν είναι γιατρός, αλλά εναλλακτικός θεραπευτής, δεν μπορεί να χορηγήσει φάρμακα.
    Μπα όχι δεν την έβλεπα ούτε σαν ''Θεό'' ούτε σαν ''εχθρό'', περίμενα να μου δείξει 2-3 πράγματα, τα οποία δεν είδα, δεν μου άρεσε και η τεχνική που κάναμε, και σταμάτησα. Θυμάμαι πως η Γνωσιακή και η Συνθετική ήταν πιο κοντά στα δικά μου θέλω, μου ταίριαξαν καλύτερα.
    Δεν υπήρχε και χημεία μεταξύ μας, απ'την αρχή κάτι δεν μου ''καθόταν'' καλά. Μου φέρθηκε εντάξει βέβαια, φιλική και ευγενική.
    Κοίτα μάλλον ψάχνω ένα πιο ''δυναμικό'' θεραπευτικό μοντέλο, ίσως Προσωποκεντρική και Συστημική να μην μπορούν να με βοηθήσουν. Όπως προανέφερα σε άλλο ποστ, μέσω Γνωσιακής, έκανα μπάνιο στην θάλασσα μετά από 25 χρόνια, τώρα μπορώ κ πάω στην καφετέρια μόνος όπως και τελείωσα το Λύκειο πέρυσι με βαθμό «19» μετά από 20 χρόνια. Η Γνωσιακή όταν γίνεται σωστά, νομίζω είναι αυτό που χρειάζομαι, τα άλλα ''μοντέλα'' θεραπείας μου φαίνονται ''νωχελικά'' και ''βαρετά'' σαν να μην έχουν κάτι να μου δώσουν.
    Οκ δεν γνωρίζω, οποίο σου κάθεται Καλύτερα. Απλά κατάλαβα ότι δεν φταίει τόσο η θεραπεία όσο ότι δεν σου έκατσε η ψυχολόγος. Ακολούθα αυτό που σου άρεσε αν είδες τέτοια βελτίωση γιατί μιλάς για μεγάλα βήματα, εύχομαι πολύ μεγαλύτερα.

  14. #29
    Βρε φίλε, μια ζωή περικλειόμενη σε ψυχοθεραπεία. Μόνο αυτό υπήρξες στη ζωή σου. Δεν έζησες τίποτα άλλο έξω απ αυτο 40 χρονών άνθρωπος. Αυτό το συμπέρασμα έβγαλα διαβάζοντας αυτα που έγραψες.

    Όλες αυτές τις ψυχοθεραπείες - αξιόλογες - πως τις αξιοποίησες? Τις εφάρμοσες καθόλου στην πράξη? Πέτυχες κάποια χειροπιαστά αποτελέσματα έστω βελτιώσεις στη σκέψη και στη συμπεριφορά ή απλά όλα αυτα τα χρόνια γυρόφερνες στις σκέψεις στο κεφάλι σου και στις ψυχοθεραπείες?

    Φίλε, όσο περνάνε τα χρόνια τα περιθώρια στενεύουν, σ οτιδήποτε χαρακτηρίζεται ως στόχος, ως πρόοδος, ως επίτευγμα ζωής είτε φιλίες και διασυνδέσεις, είτε οικογένεια και παιδιά, είτε δουλειά, είτε μόρφωση, είτε καριέρα, είτε αρμονία και γαλήνη στο μέσα μας εν σχέσει με οτιδήποτε ενασχολούμαστε στο έξω μας. Στο λέω ως περίπου συνομίληκος σου και σε μικρότερο βαθμό από σενα παθών. Τουλάχιστον εγώ έχω επιτύχει έστω λίγα πράγματα στη ζωή για να μην κλαίγομαι πλήρως στο έπειτα της, έστω καπου βελτίωσα τη ζωή μου με τις μεθόδους ψυχοθεραπείας που δοκίμασα.

    Εδώ στο φόρουμ βάλθηκα να προβληματίσω, να σώσω κάποιους μικρούς νεότερους μας για να μην βρεθούν όταν θα φτάσουν στις ηλικίες μας σε στενά περιθώρια και τετελεσμένα.

    Τι κάνεις για να πας μπροστά θα ανέμενα να μας πεις, κι όχι άλλες ψυχικής φύσης εμπειρίες και θεραπείες. Όλες αυτές οι ψυχοθεραπείες σου έδωσαν εφόδια. Πως τα αξιοποίησες είναι η ουσία!
    γιάννης

  15. #30
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Βρε φίλε, μια ζωή περικλειόμενη σε ψυχοθεραπεία. Μόνο αυτό υπήρξες στη ζωή σου. Δεν έζησες τίποτα άλλο έξω απ αυτο 40 χρονών άνθρωπος. Αυτό το συμπέρασμα έβγαλα διαβάζοντας αυτα που έγραψες.

    Όλες αυτές τις ψυχοθεραπείες - αξιόλογες - πως τις αξιοποίησες? Τις εφάρμοσες καθόλου στην πράξη? Πέτυχες κάποια χειροπιαστά αποτελέσματα έστω βελτιώσεις στη σκέψη και στη συμπεριφορά ή απλά όλα αυτα τα χρόνια γυρόφερνες στις σκέψεις στο κεφάλι σου και στις ψυχοθεραπείες?

    Φίλε, όσο περνάνε τα χρόνια τα περιθώρια στενεύουν, σ οτιδήποτε χαρακτηρίζεται ως στόχος, ως πρόοδος, ως επίτευγμα ζωής είτε φιλίες και διασυνδέσεις, είτε οικογένεια και παιδιά, είτε δουλειά, είτε μόρφωση, είτε καριέρα, είτε αρμονία και γαλήνη στο μέσα μας εν σχέσει με οτιδήποτε ενασχολούμαστε στο έξω μας. Στο λέω ως περίπου συνομίληκος σου και σε μικρότερο βαθμό από σενα παθών. Τουλάχιστον εγώ έχω επιτύχει έστω λίγα πράγματα στη ζωή για να μην κλαίγομαι πλήρως στο έπειτα της, έστω καπου βελτίωσα τη ζωή μου με τις μεθόδους ψυχοθεραπείας που δοκίμασα.

    Εδώ στο φόρουμ βάλθηκα να προβληματίσω, να σώσω κάποιους μικρούς νεότερους μας για να μην βρεθούν όταν θα φτάσουν στις ηλικίες μας σε στενά περιθώρια και τετελεσμένα.

    Τι κάνεις για να πας μπροστά θα ανέμενα να μας πεις, κι όχι άλλες ψυχικής φύσης εμπειρίες και θεραπείες. Όλες αυτές οι ψυχοθεραπείες σου έδωσαν εφόδια. Πως τα αξιοποίησες είναι η ουσία!
    To μήνυμα σου εκλαμβάνεται ως μειωτικό δλδ ''τι πέτυχα σε σχέση με εσένα που πέτυχες;'' έλα σοβαρά; Ποιος είσαι δλδ ο ιδρυτής της Microsoft ή ο μεγαλομέτοχος της Παγκόσμιας Κεντρικής Τράπεζας; Είσαι κομπλεξικός και προσπαθείς να μειώσεις τους άλλους... μην ξαναγραψεις σε ποστ μου. Και δεν είμαστε φίλοι, δεν σε ξερω ούτε με ξέρεις..

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Τεχνικη συναισθηματικης απελευθερωσης- EFT-βελονισμος
    By Thodoris2002 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-2018, 19:08
  2. ΑΡΧΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 11-04-2013, 11:23
  3. τεχνικη υποστηριξη
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 02-10-2012, 11:52
  4. Τεχνική Καθρέπτης
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 01:44
  5. Με τι κριτήρια να επιλέξω τον σύντροφό μου?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 25-07-2009, 19:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •