Τι τεχνική ψυχοθεραπείας να επιλέξω; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 47
  1. #31
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Οκ δεν γνωρίζω, οποίο σου κάθεται Καλύτερα. Απλά κατάλαβα ότι δεν φταίει τόσο η θεραπεία όσο ότι δεν σου έκατσε η ψυχολόγος. Ακολούθα αυτό που σου άρεσε αν είδες τέτοια βελτίωση γιατί μιλάς για μεγάλα βήματα, εύχομαι πολύ μεγαλύτερα.
    Έκανα αρκετά βήματα και θα κάνω ακόμα περισσότερα. Άλλα ήταν μικρά, άλλα μεγάλα, άλλα μεγαλύτερα, για όλα χρειάζεται χρόνος και προετοιμασία... δεν είμαστε πάντα έτοιμοι για την αλλαγή. Το βασικό ότι τα καταφέρνω μόνος εδώ και καιρό δίχως την παραμικρή βοήθεια και με σοβαρά κινητικά προβλήματα, μπαίνω χειρουργείο σε 2 μέρες για την μεση μου. Ευχαριστώ για τις προτάσεις...

  2. #32
    Ioannis2 Σε οτι εχει να κανει με την ψυχη - ψυχικη διαθεση δεν πιστευω πως μπαινει συγκεκριμενο καλουπι συγκρισεων. Ειδικα ως προς τον χρονο. Επισης το επιχειρημα ή αλλιως τη φραση " καταφερνω κατι στη ζωη μου" πως την εννοεις ; Δυτικο ευρωπαικα ;; Εικονα κοινωνικο status φραγκα ;; Εχω διαβασει κειμενα σου και συνηθως μονολογεις. Ο Yoco εμενα προσωπικα με εχει βοηθησει στο φορουμ μοιραζοντας τις εμπειριες και τις γνωσεις του. Δεν εχει ειρωνικο υφακι. Εσυ πρωτη φορα βλεπω να ασχολεισαι με νημα και ξεκινας με υποτιμηση. Αν μη τι αλλο μας υποτιμα ολη η κοινωνια. Ναι υπαρχει στιγμα. Θα παιξουμε κοντριτσα εδω μεσα ποιος καταφερε τι και σε ποσο χρονο ;; απορω !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    18
    Γιοκο υπαρχουν και χειροτερα,εγω δεν εχω καμια κλιση,ειμαι ατομο με μαθησιακες δυσκολιες και συγκεκριμενα εχω δυσαριθμησια,τα μηδενικα ειδικα στα θετικα μαθηματα ερχοντουσαν το ενα μετα το αλλο,ουτε φυσικα με εχουν προσεγγισει κοπελες αφου ειμαι ασχημος και κοντος ουτε φιλους εχω.Ειναι κριμα να εχεις κλιση στα μαθηματα και να μη τα αξιοποιεις.

  4. #34
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Ronin View Post
    Γιοκο υπαρχουν και χειροτερα,εγω δεν εχω καμια κλιση,ειμαι ατομο με μαθησιακες δυσκολιες και συγκεκριμενα εχω δυσαριθμησια,τα μηδενικα ειδικα στα θετικα μαθηματα ερχοντουσαν το ενα μετα το αλλο,ουτε φυσικα με εχουν προσεγγισει κοπελες αφου ειμαι ασχημος και κοντος ουτε φιλους εχω.Ειναι κριμα να εχεις κλιση στα μαθηματα και να μη τα αξιοποιεις.
    Γιατί ισοπεδώνεις τόσο πολύ τον εαυτό σου; Λές ότι είσαι ''κακός'' μαθητής, ''άσχημος'' και ''κοντός'' κτλ, γιατί τόση ισοπέδωση;
    Ο Αινστάιν είπε πως «αν βάλουμε ένα ψάρι να σκαρφαλώσει ένα δέντρο θα περάσει ολη του την ζωή νομίζοντας οτι είναι ηλίθιο».
    Σίγουρα έχεις ταλέντα και κάποιες κλίσεις, όσο για τις κοπέλες, υπάρχουν σίγουρα γυναίκες για όλους τους άνδρες..
    Δεν έχεις φίλους.. ούτε εγώ είχα κάποτε τώρα έχω αρκετούς... να ενεργοποιηθείς σε ομάδες και θα βρείς φίλους, αξίζεις πολλά απλά δεν το έχεις καταλάβει ακόμα. Αφού μπόρεσα εγώ μπορείς και σύ να τα καταφέρεις.

  5. #35
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ioannis2 Σε οτι εχει να κανει με την ψυχη - ψυχικη διαθεση δεν πιστευω πως μπαινει συγκεκριμενο καλουπι συγκρισεων. Ειδικα ως προς τον χρονο. Επισης το επιχειρημα ή αλλιως τη φραση " καταφερνω κατι στη ζωη μου" πως την εννοεις ; Δυτικο ευρωπαικα ;; Εικονα κοινωνικο status φραγκα ;; Εχω διαβασει κειμενα σου και συνηθως μονολογεις. Ο Yoco εμενα προσωπικα με εχει βοηθησει στο φορουμ μοιραζοντας τις εμπειριες και τις γνωσεις του. Δεν εχει ειρωνικο υφακι. Εσυ πρωτη φορα βλεπω να ασχολεισαι με νημα και ξεκινας με υποτιμηση. Αν μη τι αλλο μας υποτιμα ολη η κοινωνια. Ναι υπαρχει στιγμα. Θα παιξουμε κοντριτσα εδω μεσα ποιος καταφερε τι και σε ποσο χρονο ;; απορω !!!
    Είναι χάσιμο χρόνου να ασχοληθούμε με αυτό το άτομο. Χρειάζεται βοήθεια, και εμείς δεν είμαστε σε θέση να του δώσουμε, ίσως κάποιος παιδοψυχόλογος...
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, απλά ανταλλάσω απόψεις για να βοηθήσω και να βοηθηθώ. Αυριο πάω Νοσοκομείο την Πέμπτη θα κάνω χειρουργείο, ελπίζω όλα να πανε καλά.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    yoko ο ιωαννησ θελει να πει να βγεισ απο το ασφαλεσ περιβαλλον του γιατρου και να πασ μια βολτα στο δασοσ αυτο ειναι το comfort zone ολοι ετσι ειμαστε αλλα εσυ κανεισ παρεα με το γιατρο σου ενω υπαρχουν παντου αξιολογοι κοινοι θνητοι που εγω πιστευω αν βρεισ δυο τρεισ θα θεραπευτεισ ο ιωαννησ σε τσιγκλαει γτ δεν ψαχνεισ αυτα και εισαι συμπαθητικοσ οποτε ειναι στο χερι σου φιλια πολλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #37
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    yoko ο ιωαννησ θελει να πει να βγεισ απο το ασφαλεσ περιβαλλον του γιατρου και να πασ μια βολτα στο δασοσ αυτο ειναι το comfort zone ολοι ετσι ειμαστε αλλα εσυ κανεισ παρεα με το γιατρο σου ενω υπαρχουν παντου αξιολογοι κοινοι θνητοι που εγω πιστευω αν βρεισ δυο τρεισ θα θεραπευτεισ ο ιωαννησ σε τσιγκλαει γτ δεν ψαχνεισ αυτα και εισαι συμπαθητικοσ οποτε ειναι στο χερι σου φιλια πολλα
    Δεν κάνω παρέα με τον γιατρό μου. Έτυχε προ 5 έτη να γίνω φίλος με έναν ψυχοθεραπεύτη αυτό ανέφερα, o oποίος ήταν κι'αυτός Οριακός. Τέλος πάντων όλα καλά... φίλους έχω αρκετούς, είμαι καλυμμένος σε αυτό το κομμάτι. Άτομα με ήθος...

  8. #38
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by elis View Post
    yoko ο ιωαννησ θελει να πει να βγεισ απο το ασφαλεσ περιβαλλον του γιατρου και να πασ μια βολτα στο δασοσ αυτο ειναι το comfort zone ολοι ετσι ειμαστε αλλα εσυ κανεισ παρεα με το γιατρο σου ενω υπαρχουν παντου αξιολογοι κοινοι θνητοι που εγω πιστευω αν βρεισ δυο τρεισ θα θεραπευτεισ ο ιωαννησ σε τσιγκλαει γτ δεν ψαχνεισ αυτα και εισαι συμπαθητικοσ οποτε ειναι στο χερι σου φιλια πολλα
    Δεν κάνω παρέα με τον γιατρό μου. Έτυχε προ 5 έτη να γίνω φίλος με έναν ψυχοθεραπεύτη αυτό ανέφερα, o oποίος ήταν κι'αυτός Οριακός. Τέλος πάντων όλα καλά... φίλους έχω αρκετούς, είμαι καλυμμένος σε αυτό το κομμάτι. Άτομα με ήθος...

  9. #39
    Θα πανε ολα καλα με την επεμβαση. Ευχομαι στην αναρρωση ολα να ειναι παλεψιμα. Καλη προετοιμασια και σιγουρα σε καλο θα βγει. No pain Nο gain. Καλως ή κακως σχεδον παντου ισχυει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #40
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ioannis2 Σε οτι εχει να κανει με την ψυχη - ψυχικη διαθεση δεν πιστευω πως μπαινει συγκεκριμενο καλουπι συγκρισεων. Ειδικα ως προς τον χρονο. Επισης το επιχειρημα ή αλλιως τη φραση " καταφερνω κατι στη ζωη μου" πως την εννοεις ; Δυτικο ευρωπαικα ;; Εικονα κοινωνικο status φραγκα ;; Εχω διαβασει κειμενα σου και συνηθως μονολογεις. Ο Yoco εμενα προσωπικα με εχει βοηθησει στο φορουμ μοιραζοντας τις εμπειριες και τις γνωσεις του. Δεν εχει ειρωνικο υφακι. Εσυ πρωτη φορα βλεπω να ασχολεισαι με νημα και ξεκινας με υποτιμηση. Αν μη τι αλλο μας υποτιμα ολη η κοινωνια. Ναι υπαρχει στιγμα. Θα παιξουμε κοντριτσα εδω μεσα ποιος καταφερε τι και σε ποσο χρονο ;; απορω !!!
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Είναι χάσιμο χρόνου να ασχοληθούμε με αυτό το άτομο. Χρειάζεται βοήθεια, και εμείς δεν είμαστε σε θέση να του δώσουμε, ίσως κάποιος παιδοψυχόλογος...
    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, απλά ανταλλάσω απόψεις για να βοηθήσω και να βοηθηθώ. Αυριο πάω Νοσοκομείο την Πέμπτη θα κάνω χειρουργείο, ελπίζω όλα να πανε καλά.
    Quote Originally Posted by elis View Post
    yoko ο ιωαννησ θελει να πει να βγεισ απο το ασφαλεσ περιβαλλον του γιατρου και να πασ μια βολτα στο δασοσ αυτο ειναι το comfort zone ολοι ετσι ειμαστε αλλα εσυ κανεισ παρεα με το γιατρο σου ενω υπαρχουν παντου αξιολογοι κοινοι θνητοι που εγω πιστευω αν βρεισ δυο τρεισ θα θεραπευτεισ ο ιωαννησ σε τσιγκλαει γτ δεν ψαχνεισ αυτα και εισαι συμπαθητικοσ οποτε ειναι στο χερι σου φιλια πολλα
    Constantly curious, σε ποια κείμενα μου μονολογώ? Αν εννοείς στην ενότητα "τι σκέφτεστε", εκεί συνήθως εκφράζομαι για τα δικά μου, αναφέρομαι σε εμπειρίες μου απλά για να ξαλαφρώσω λέγοντας τες με το δικό μου τρόπο κάπου, δλδ στο φόρουμ, αλλά κι εκεί, μέσα από τα δικά μου αντλώ διδάγματα τα οποία καταγράφω εκεί ως συμβουλή για τον καθένα που θα περάσει απ εκει και θα τα διαβάσει. Είμαι μέρος αυτής της κοινωνίας στην οποία αναφέρεσαι, δλδ όλων εμάς εδώ, κι άρα δεν υποτιμώ κανέναν, ούτε στιγματίζω κανέναν. Να βοηθήσω θέλω.

    YokoChoco: Αυτό που με απλά λόγια λεει ο ellis σε μπολτ σου είπα. Σε ψυχολόγο (όχι παιδοψυχολόγο λολ) πήγα, κι αυτα που μου μαθε τα εφάρμοσα και τα εφαρμόζω, όσο το δυνατόν περισσότερο έξω από το ασφαλές μου περιβάλλον, ασχέτως πόσο καλά τα καταφέρνω κι ασχέτως βαθμού επιτυχίας. Ούτε ο Μπιλ Γκέιτς είμαι, ούτε ο Ντράγκι, ούτε διευθυντής της Διεθνούς Τράπεζας είμαι (είναι γυναίκα λολ), απλά είμαι κάποιος που ακόμα παλεύει, που οι άλλοι που καποτε ξεκίνησαν μαζί μου προχώρησαν πιο μπροστά μου κι εγω είμαι ακόμα στη μέση, κι ίσως να μην τους φτάσω, διότι κάποτε είχα τις ψυχολογικές μου ατυχίες κι όμως μέσα απ αυτές βρήκα δυνάμεις και έκανα και κάνω ακόμα βήματα προς τα εμπρός.
    Last edited by ioannis2; 02-10-2019 at 09:23.
    γιάννης

  11. #41
    Ναι στην ενοτητα τί σκεφτεστε αναφερομουν. Δεν εχω δει ποτε να ανοιγεις διαλογο. Δεν ζητω να απολογηθεις για αυτο αλλά το ποτε βγαινει καποιος απο την ασφαλη ζωνη του ή πως νιωθει οτι εχει βγει ειναι υποκειμενικό. Ο Yoco εγραψε πως καταφερε να ξεπερασει φοβια δυσκολη και εκανε και αλλα. Οταν καποιος εδω νιωθει χαρα ξεπερνωντας φοβιες εμεις θα του πουμε πότε να απεγκλωβιστεί; Επισης αν καποιος ειναι ατυχος και εκτος απο θεραπευτη δεν εχει βρει καλο φιλο ζωης κακο ειναι να κρατιεται απο την θεραπευτικη σχεση ( σε ορια διοτι ειναι επι πληρωμη ) για να προχωρα;; Μπορει να το εγραψες καλοπροαιρετα αλλά εμενα μου εδωσε την εντυπωση κατακρισης και αυτο δεν χρειαζεται μεταξυ ομοιοπαθουντων.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #42
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ναι στην ενοτητα τί σκεφτεστε αναφερομουν. Δεν εχω δει ποτε να ανοιγεις διαλογο. Δεν ζητω να απολογηθεις για αυτο αλλά το ποτε βγαινει καποιος απο την ασφαλη ζωνη του ή πως νιωθει οτι εχει βγει ειναι υποκειμενικό. Ο Yoco εγραψε πως καταφερε να ξεπερασει φοβια δυσκολη και εκανε και αλλα. Οταν καποιος εδω νιωθει χαρα ξεπερνωντας φοβιες εμεις θα του πουμε πότε να απεγκλωβιστεί; Επισης αν καποιος ειναι ατυχος και εκτος απο θεραπευτη δεν εχει βρει καλο φιλο ζωης κακο ειναι να κρατιεται απο την θεραπευτικη σχεση ( σε ορια διοτι ειναι επι πληρωμη ) για να προχωρα;; Μπορει να το εγραψες καλοπροαιρετα αλλά εμενα μου εδωσε την εντυπωση κατακρισης και αυτο δεν χρειαζεται μεταξυ ομοιοπαθουντων.
    Καλοπροαίρετα σε ύφος κάπως επιθετικό. Άμα εγω ζητούσα να μου απολογηθούν είτε απο τη ζωη μου έξω είτε από εδω είτε από αλλους διαδικτυακούς τόπους, η μόνη δουλειά που θα με μονοπωλούσε θα ταν να να ζητω απολογία και να πλακώνομε αμα δεν μου απολογούνταν ή απλά να έφευγα άπρακτος. Έχω άσχημη εμπειρία η οποία όπως εντοπίζεις δεν με πτόησε τουλάχιστον σημαντικά. Δεν αφορούν το παρόν θρεντ τα δικά μου.
    Ούτε εγω είχα βρει καλούς φίλους, μάλλον περιπτωσάρες έκανα παρέα, τους δε υγιείς απλά τους παρακαλούσα και στο τέλος είτε μέναμε γνωστοί είτε απλά με απέφευγαν.
    γιάννης

  13. #43
    Εχω ολη τη καλη διαθεση να διαβασω εσενα τι σε απασχολει ή σου συνεβη και βρισκεσαι εδω. Ισως δεν θες να γραφεις λεπτομερειες επειδη ειναι ανοιχτα κειμενα μας σε οποιονδηποτε. Αν εχω καταλαβει σωστα εχεις διαγνωστει παλαιοτερα με ψυχωση; εαν κανω λαθος σου ζητω να με συγχωρεσεις. Ειχα ψηλα standard για τη φιλια και φυσικα απογοητευτηκα. Επισης οσο μεγαλωνουμε πολυ δυσκολοτερα εμπιστευομαστε εκει εξω ή εχουμε υπομονη. Ισως να μην ευθυνεσαι εσυ για τη συμπεριφορα τους. Μας κοπαναμε " στον τοιχο" λογω μοναξιας καποιες φορες αλλά και ολοι εκεινοι με τις μεγαλες παρεες και μονο την οθονη του κινητου τελικα συντροφια δεν μου ειναι ζηλευτοι. Σε ευχαριστώ που μου απαντησες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #44
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εχω ολη τη καλη διαθεση να διαβασω εσενα τι σε απασχολει ή σου συνεβη και βρισκεσαι εδω. Ισως δεν θες να γραφεις λεπτομερειες επειδη ειναι ανοιχτα κειμενα μας σε οποιονδηποτε. Αν εχω καταλαβει σωστα εχεις διαγνωστει παλαιοτερα με ψυχωση; εαν κανω λαθος σου ζητω να με συγχωρεσεις. Ειχα ψηλα standard για τη φιλια και φυσικα απογοητευτηκα. Επισης οσο μεγαλωνουμε πολυ δυσκολοτερα εμπιστευομαστε εκει εξω ή εχουμε υπομονη. Ισως να μην ευθυνεσαι εσυ για τη συμπεριφορα τους. Μας κοπαναμε " στον τοιχο" λογω μοναξιας καποιες φορες αλλά και ολοι εκεινοι με τις μεγαλες παρεες και μονο την οθονη του κινητου τελικα συντροφια δεν μου ειναι ζηλευτοι. Σε ευχαριστώ που μου απαντησες.
    Βρες παλαιότερα θέματα που άνοιξα. Το θέμα είναι ότι τον τρόπο τον βρήκα για να τα λύσω, κι όσα κι αν θα λέμε θα αναμοχλεύουμε απλά τα ίδια που ξέρω! Η πράξη είναι δύσκολη φίλε. Υπάρχουν ακόμα αδύνατα σημεία.
    Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι η ψύχωση ή αν η ψύχωση περιλαμβάνει αυτα που κατα καιρούς εγραψα ότι με απασχολούν (φοβος, ιψδ, ελαφρα καταθλιψη και άγχος, χαμηλή αυτοεκτίμηση/αυτοπεποίθηση).
    Για τη συμπεριφορά τους ευθυνόμαστε με βάση αυτό που τους δίνουμε, ασχέτως ποια τα αίτια γι αυτο που τους δίνουμε, αυτοί απλά μας δίνουν το ανάλογο αντάλλαγμα!
    Συμφωνω μ αυτα στο μπολτ.
    Δυστυχως η οθόνη του κινητού είναι μια καλή συντροφια, ιδίως απ την άποψη ότι προσφέρει κάποια εικονική τρόπον τινά επικοινωνία, αν και τα άτομα καλώς ή κακώς δύσκολα θα τα δεις από κοντα.
    γιάννης

  15. #45
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Βρες παλαιότερα θέματα που άνοιξα. Το θέμα είναι ότι τον τρόπο τον βρήκα για να τα λύσω, κι όσα κι αν θα λέμε θα αναμοχλεύουμε απλά τα ίδια που ξέρω! Η πράξη είναι δύσκολη φίλε. Υπάρχουν ακόμα αδύνατα σημεία.
    Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι η ψύχωση ή αν η ψύχωση περιλαμβάνει αυτα που κατα καιρούς εγραψα ότι με απασχολούν (φοβος, ιψδ, ελαφρα καταθλιψη και άγχος, χαμηλή αυτοεκτίμηση/αυτοπεποίθηση).
    Για τη συμπεριφορά τους ευθυνόμαστε με βάση αυτό που τους δίνουμε, ασχέτως ποια τα αίτια γι αυτο που τους δίνουμε, αυτοί απλά μας δίνουν το ανάλογο αντάλλαγμα!
    Συμφωνω μ αυτα στο μπολτ.
    Δυστυχως η οθόνη του κινητού είναι μια καλή συντροφια, ιδίως απ την άποψη ότι προσφέρει κάποια εικονική τρόπον τινά επικοινωνία, αν και τα άτομα καλώς ή κακώς δύσκολα θα τα δεις από κοντα.
    Ευχομαι καλη επιτυχια και αναρρωση στον Yoco. Σημερα η επεμβαση. Συμφωνω απολυτα με αυτο "Για τη συμπεριφορά τους ευθυνόμαστε με βάση αυτό που τους δίνουμε, ασχέτως ποια τα αίτια γι αυτο που τους δίνουμε, αυτοί απλά μας δίνουν το ανάλογο αντάλλαγμα! " ακομα δουλευω ψαχνω προσωπικα τι λαθη κανω σε αυτο συγκεκριμενα. Θα προσπαθησω να διαβασω παλαιοτερα θεματα. Ευχαριστω και τον Yoco που μας αφησες να κανουμε συντομη συνομιλια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Τεχνικη συναισθηματικης απελευθερωσης- EFT-βελονισμος
    By Thodoris2002 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-2018, 19:08
  2. ΑΡΧΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 11-04-2013, 11:23
  3. τεχνικη υποστηριξη
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 02-10-2012, 11:52
  4. Τεχνική Καθρέπτης
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 01:44
  5. Με τι κριτήρια να επιλέξω τον σύντροφό μου?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 25-07-2009, 19:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •