Δεν αντέχω αλλο θα αυτοκτονήσω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 109
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΣΚΈΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΊΑ
    Και εγω φοβαμαι να γραφτω σε μια σχολη ξενων γλωσσων, σκεφτομαι ολα τα πιθανα αρνητικα σεναρια, δεν ξερω ποιο τμημα να διαλεξω, τη μια στιγμη λεω στον εαυτο μου πηγαινε οπουδηποτε και το σταματας αν δε σαρεσει, την αλλη θα χασεις τα λεφτα σου και αλλη μια χρονια απ τη ζωη σου αν κανεις λανθασμενη επιλογη, μετα λεω παλαβωσες; Τι δουλεια εχεις εσυ εκει; Κατσε σπιτακι σου να μην ρεζιλευτεις και αρρωστησεις, να εχεις και ελευθερο χρονο.Εχω ταχυκαρδια απ το αγχος.

  2. #17
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Και εγω φοβαμαι να γραφτω σε μια σχολη ξενων γλωσσων, σκεφτομαι ολα τα πιθανα αρνητικα σεναρια, δεν ξερω ποιο τμημα να διαλεξω, τη μια στιγμη λεω στον εαυτο μου πηγαινε οπουδηποτε και το σταματας αν δε σαρεσει, την αλλη θα χασεις τα λεφτα σου και αλλη μια χρονια απ τη ζωη σου αν κανεις λανθασμενη επιλογη, μετα λεω παλαβωσες; Τι δουλεια εχεις εσυ εκει; Κατσε σπιτακι σου να μην ρεζιλευτεις και αρρωστησεις, να εχεις και ελευθερο χρονο.Εχω ταχυκαρδια απ το αγχος.
    Από τι να αρρωστήσεις βρε Ορέστη μου στην σχολή?
    Εννοείται πως πρέπει να πας, πότε δεν είναι αργά να προσπαθούμε για αυτό που θέλουμε. Δεν πρέπει να τα παρατάς..
    Πρέπει να αντιμετωπίσεις τους φόβους σου!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Από τι να αρρωστήσεις βρε Ορέστη μου στην σχολή?
    Εννοείται πως πρέπει να πας, πότε δεν είναι αργά να προσπαθούμε για αυτό που θέλουμε. Δεν πρέπει να τα παρατάς..
    Πρέπει να αντιμετωπίσεις τους φόβους σου!
    Μηπως κουραστω πολυ ή μηπως επιδεινωθουν καποια προβληματα υγειας μου φοβαμαι, επειδη τα αυτια μου ειναι ευαισθητα σε θορυβους και υποφερω απο φλεβικη ανεπαρκεια. Αλλα κυριως φοβαμαι ολα τα υπολοιπα, πως θα με αντιμετωπισουν, ή οτι το μαθημα δε θα ειναι καλο και θα χασω οχι μονο τα λεφτα μου αλλα και την ευκαιρια μιας καλυτερης επιλογης. Οι πολλες επιλογες με αγχωνουν. Το παθαινω συνεχεια. Θα προτιμουσα να ειχα μονο μια.

  4. #19
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Μηπως κουραστω πολυ ή μηπως επιδεινωθουν καποια προβληματα υγειας μου φοβαμαι, επειδη τα αυτια μου ειναι ευαισθητα σε θορυβους και υποφερω απο φλεβικη ανεπαρκεια. Αλλα κυριως φοβαμαι ολα τα υπολοιπα, πως θα με αντιμετωπισουν, ή οτι το μαθημα δε θα ειναι καλο και θα χασω οχι μονο τα λεφτα μου αλλα και την ευκαιρια μιας καλυτερης επιλογης. Οι πολλες επιλογες με αγχωνουν. Το παθαινω συνεχεια. Θα προτιμουσα να ειχα μονο μια.
    Όχι δεν θα κουραστείς πολύ, ούτε θα σε αντιμετωπίσουν κάπως. Θα πηγαίνεις θα κάνεις το μάθημα και θα φευγεις δεν είναι κάτι άλλο. Το έκανα περσι και ξέρω.

    Ποιες είναι οι άλλες επιλογές που σκέφτεσαι και προβληματιζεσαι?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Όχι δεν θα κουραστείς πολύ, ούτε θα σε αντιμετωπίσουν κάπως. Θα πηγαίνεις θα κάνεις το μάθημα και θα φευγεις δεν είναι κάτι άλλο. Το έκανα περσι και ξέρω.

    Ποιες είναι οι άλλες επιλογές που σκέφτεσαι και προβληματιζεσαι?
    Κοιτα εχει ενα τμημα προφορικου λογου που ειναι τρεις ωρες εβδομαδιαιως το μεσημερι, και ενα τμημα proficiency που ειναι 6 ωρες το βραδυ. Εγω εχω πτυχιο advanced επιπεδου c2 αλλα το εχω παρει παλια και θελω να ξεσκουριασω λιγο. Οποτε δεν ξερω, να παω για proficiency; ή να προτιμησω τις λιγοτερες ωρες του αλλου τμηματος που θα μου αφηνουν ελευθερο χρονο; Απο την αλλη μεσημεριανο τμημα με δεσμευει πιθανον στην ευρεση εργασιας. Και τι επιπεδο εχει καθε τμημα; Επισης ποιο απο τα δυο κτιρια στα οποια γινονται μαθηματα να επιλεξω; Φτιαχνω αρνητικα σεναρια με ολα αυτα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Εγω ειχα γραφτει προσφατα ιεκ (δημοσιο), εκατσα κανα 10ημερο και τελικα τα παρατησα. Μιας και ηταν πολυ τεχνικη ειδικοτητα που ειχε πολυ δουλεια με τα χερια και εργαστηριο καθε μερα, επαιρνα Inderal για να σταματησει το τρεμουλο στα χερια απο το αγχος. Εν τελη δεν αντεξα αλλο. Νιωθω πως το Inderal απο τη μια σταματουσε αρκετα το τρεμουλο, απο την αλλη ενιωθα την καταθλιψη να χειροτερευει για καποιο λογο και δουλεια με χερια που τρεμουν δεν γινεται. Νιωθω απαισια για την επιλογη μου. Αλλα μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Εγω ειχα γραφτει προσφατα ιεκ (δημοσιο), εκατσα κανα 10ημερο και τελικα τα παρατησα. Μιας και ηταν πολυ τεχνικη ειδικοτητα που ειχε πολυ δουλεια με τα χερια και εργαστηριο καθε μερα, επαιρνα Inderal για να σταματησει το τρεμουλο στα χερια απο το αγχος. Εν τελη δεν αντεξα αλλο. Νιωθω πως το Inderal απο τη μια σταματουσε αρκετα το τρεμουλο, απο την αλλη ενιωθα την καταθλιψη να χειροτερευει για καποιο λογο και δουλεια με χερια που τρεμουν δεν γινεται. Νιωθω απαισια για την επιλογη μου. Αλλα μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.
    Απο τι προερχοταν το αγχος σου;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Απο τι προερχοταν το αγχος σου;
    Καθαρα κοινωνικο αγχος, αν και εχω και ΓΑΔ. Οσο εβλεπα οτι οι υπολοιποι καταρτιζομενοι εβλεπαν τις κινησεις που εκανα με τα χερια μου τοσο μεγαλωνε το αγχος αρα και το τρεμουλο. Το γνωριζα αυτο το προβλημα πριν γραφτω, αλλα ειχα ξεκινησει ζολοφτ τουλαχιστο 1 μηνα πριν την εναρξη των μαθηματων και ηλπιζα οτι θα δουλευε για να αντεξω να συνεχισω/ολοκληρωσω τη σχολη στα 2 χρονια. Εν τελη δεν εκανε απολυτως τιποτα, μην πω οτι με εκανε χειροτερα, ακομα και 6 βδομαδες μετα. Οποτε δεν ειχα αλλη επιλογη απο το να σταματησω, ή να συνεχιζω να πηγαινω σαν ζομπι επειδη επαιρνα Inderal οντας υποτασικος.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Καθαρα κοινωνικο αγχος, αν και εχω και ΓΑΔ. Οσο εβλεπα οτι οι υπολοιποι καταρτιζομενοι εβλεπαν τις κινησεις που εκανα με τα χερια μου τοσο μεγαλωνε το αγχος αρα και το τρεμουλο. Το γνωριζα αυτο το προβλημα πριν γραφτω, αλλα ειχα ξεκινησει ζολοφτ τουλαχιστο 1 μηνα πριν την εναρξη των μαθηματων και ηλπιζα οτι θα δουλευε για να αντεξω να συνεχισω/ολοκληρωσω τη σχολη στα 2 χρονια. Εν τελη δεν εκανε απολυτως τιποτα, μην πω οτι με εκανε χειροτερα, ακομα και 6 βδομαδες μετα. Οποτε δεν ειχα αλλη επιλογη απο το να σταματησω, ή να συνεχιζω να πηγαινω σαν ζομπι επειδη επαιρνα Inderal οντας υποτασικος.
    Ρε γαμωτο! Δε βοηθουσε η ψυχοθεραπεια να παρεις θαρρος; Ισως αν προλαβαινες να γνωριστεις με τα παιδια να σου περναγε.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ρε γαμωτο! Δε βοηθουσε η ψυχοθεραπεια να παρεις θαρρος; Ισως αν προλαβαινες να γνωριστεις με τα παιδια να σου περναγε.
    Εχω τελειωσει και επα.ς στο παρελθον επιτυχως αφου ειχα τελειωσει το λυκειο και ειπα να ασχοληθω με κατι ακομα. Τοτε ειχα κανει μια παρεα μεσα απο την επα.ς, η οποια κρατησε μερικα χρονια και μετα μαλωσαμε και χαθηκαμε. Το κοινωνικο αγχος μετα απ αυτα τα χρονια οπου βγαιναμε αρκετα συχνα μερα παρα μερα συνηθως, ειχε μεινει πανω κατω το ιδιο, δεν βελτιωθηκα σε τετοιο βαθμο που να πω ναι ειμαι καλυτερα!. Συνηθως πηγαιναμε για κρασι οπου το αλκοολ με βοηθουσε παρα πολυ κατα τη διαρκεια που ειμασταν εξω, αλλα αν δεν υπηρχε αλκοολ στο προγραμμα τοτε ειτε ηταν θα ηταν ζαναξ, ειτε τιποτα και μαρτυρουσα, δεν εβλεπα την ωρα να σπασουμε και να παμε σπιτι γιατι οσο περισσοτερο χρονο περναω με καποιον/ους, τοσο χειροτερευει το αγχος οσο περναει η ωρα. Εκτος βεβαια αν υπαρχει αλκοολ, οποτε τοσο καλυτερευει οσο κατεβαινει το κρασι ή οτιδηποτε αλλο. (btw εκοψα πληρως το αλκοολ, δεν βλεπω το νοημα να πινω μονος, το αλκοολ ειναι κοινωνικο "ναρκωτικο")

    Για το ΙΕΚ τωρα, γνωριστικα με τα παιδια, μιας και δεν εχω καμια παρεα επεδιωξα αρκετα να γνωρισω τα ατομα απο το τμημα μου, ειχαμε καλες επαφες και μιλουσαμε εστω και αυτο τις λιγες μερες που πηγαινα, αλλα δεν υπηρχε καμια προοπτικη για παρεα εκτος σχολης, σχεδον ολοι ηταν απο χωρια του νομου και ερχοταν απο μακρυα, οι γυναικες ολες με σχεση ή αρραβωνιασμενες και παντρεμενες, κ προσεκτικες στις συναναστροφες με τους αντρες, οι δε αντρες οι περισσοτεροι ηταν 9-10 χρονια μικροτεροι μου και ανωριμοι (εγω ειμαι 27 στα 28) και το αλλο παιδι που μιλουσαμε και καθομασταν μαζι σταματησε τη σχολη μερικες μερες μετα οπως μου ειπε γιατι πιεζοταν απο την δουλεια. Γενικα ημουν σε ενα μονιμο αγχος ολες αυτες τις ωρες, ακομα και με το Inderal ενω δεν ειχα σημαδια σωματικου αγχους γιατι κοβει την παραγωγη ανδρεναλινης που ευθυνεται για τα σωματικα συμπτωματα, το αγχος στο μυαλο ηταν απαλευτο. Ηταν λες και κατεβαλα υπερανθρωπες προσπαθειες να καταλαβω τι λενε μεσα σε μια συζητηση ή να βρω κατι να πω/απαντησω, γιατι δεν εχω παρε δωσε με κανενα ανθρωπο εκτος απο την οικογενεια μου, που ηταν σαν να μπηκα κατευθειαν στα βαθια. Και φυσικα υπηρχε το αγχος στα εργαστηρια που με κοιτουσαν ποσα ατομα σε πληρη ησυχια, κατι που επαιξε καθοριστικο ρολο να παρω την αποφαση και να φυγω.

    Ψυχοθεραπεια δεν εχω κανει ποτε, μια φορα μονο οταν ηταν να παρω απαλλαγη για το στρατο εκανα κανα 2 συνεδριες με ψυχολογους, αλλα δεν ειδα καμια ουσιαστικη βοηθεια ουτε απο ψυχολογους, ουτε απο την ψυχιατρο που με παρακολουθουσε. Γενικα δεν βρισκω το νοημα να πηγαινω και δεν ξανασχοληθηκα με ψυχοθεραπεια. Στην περιπτωση της κοινωνικης φοβιας, νομιζω η καλυτερη θεραπεια ειναι ο κοσμος, να συναναστρεφεσαι οσο πιο πολυ με κοσμο, εστω και με ηρεμιστικα πχ μεχρι να συνηθισεις και να δειξεις βελτιωση. Αυτο ισχυει για την καθε φοβια, πρεπει να ερχεσαι αντιμετωπος με τον φοβο συχνα για να τον διωξεις εν τελη. Απο τη στιγμη που δεν εχω παρεα και ουτε εναν γνωστο να παμε για καφε, η μονη συναναστροφη μου με κοσμο ειναι οταν παω να ψωνισω στα μαγαζια με πωλητες και ταμιες.

    Δυστυχως μενω επαρχια οπου τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα για καποιον με κοινωνικη φοβια και δε οταν εχει ξεμεινει απο παρεες, καθως ειναι δυσκολο να γνωρισεις κοσμο και να ξαναβουτηξω παλι στον φοβο για τον αντιμετωπισω. Οποτε περιμενω μονο επιδεινωση της καταστασης με τα χρονια.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Tελικα γραφτηκα καπου. Ενταξει ηταν αλλα ειχε μεγαλη οχλοβοη στο διαλειμμα, επισης μεσα στην αιθουσα εβαζαν δυνατα το cd player για να ακουνε ολοι, ακομα ακουγοταν ενα κλιματιστικο απο το παραθυρο. Οταν πηγα σπιτι βουιζαν παρα πολυ τα αυτια μου. Την επομενη φορα πηγα σε ενα αλλο τμημα αλλα εκει η καθηγητρια εβαλε ακομα πιο δυνατα το κασετοφωνο. Αναγκαστηκα να κραταω κλειστα τα αυτια μου. Τωρα δεν ξερω τι να κανω, μαλλον πρεπει να ξαναλλαξω τμημα.

  12. #27
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Tελικα γραφτηκα καπου. Ενταξει ηταν αλλα ειχε μεγαλη οχλοβοη στο διαλειμμα, επισης μεσα στην αιθουσα εβαζαν δυνατα το cd player για να ακουνε ολοι, ακομα ακουγοταν ενα κλιματιστικο απο το παραθυρο. Οταν πηγα σπιτι βουιζαν παρα πολυ τα αυτια μου. Την επομενη φορα πηγα σε ενα αλλο τμημα αλλα εκει η καθηγητρια εβαλε ακομα πιο δυνατα το κασετοφωνο. Αναγκαστηκα να κραταω κλειστα τα αυτια μου. Τωρα δεν ξερω τι να κανω, μαλλον πρεπει να ξαναλλαξω τμημα.
    Επειδή και εγώ πάει σε φροντιστήριο πέρσι για να πάρω το proficiency, να ξέρεις ότι αυτό με το cd player δεν το γλυτώνεις όσα τμήματα και να αλλάξεις.
    Πρέπει να είναι δυνατά για να μπορούν όλοι να ακούσουν.
    Άμα σε ενοχλεί σε σημείο που να μην μπορείς να παρακολουθήσεις το μάθημα συζήτησε το με την καθηγήτρια μήπως μπορεί να αλλάξει κάτι.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Επειδή και εγώ πάει σε φροντιστήριο πέρσι για να πάρω το proficiency, να ξέρεις ότι αυτό με το cd player δεν το γλυτώνεις όσα τμήματα και να αλλάξεις.
    Πρέπει να είναι δυνατά για να μπορούν όλοι να ακούσουν.
    Άμα σε ενοχλεί σε σημείο που να μην μπορείς να παρακολουθήσεις το μάθημα συζήτησε το με την καθηγήτρια μήπως μπορεί να αλλάξει κάτι.
    Λες να της στειλω μεηλ οπου θα εξηγω την κατασταση; Τελευταιο θρανιο καθομουνα, πως γινεται να ακουω εγω που ειμαι μεγαλος και οι μικροι να καθονται διπλα και να μην ακουνε;

  14. #29
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Λες να της στειλω μεηλ οπου θα εξηγω την κατασταση; Τελευταιο θρανιο καθομουνα, πως γινεται να ακουω εγω που ειμαι μεγαλος και οι μικροι να καθονται διπλα και να μην ακουνε;
    Δεν είναι θέμα μόνο ποιος ακούει καλύτερα. Είναι να ακούγονται καθαρά και κατανοητά όσα λέγονται.και η ακουστική του δωματίου μετράει.
    Γιατί δεν της το λες από κοντά αντί να το στείλεις σε μέιλ?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Δεν είναι θέμα μόνο ποιος ακούει καλύτερα. Είναι να ακούγονται καθαρά και κατανοητά όσα λέγονται.και η ακουστική του δωματίου μετράει.
    Γιατί δεν της το λες από κοντά αντί να το στείλεις σε μέιλ?
    Δε μπορω να τη βρω καπου ιδιωτικα. Επισης πιο δυνατα δε σημαινει πιο καθαρα γιατι κανουν clipping τα ηχεια και ακους ενα ςςςςςς

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο... Αλλά ούτε μπορώ να αυτοκτονήσω γιατί είμαι δειλή.
    By magenda in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 47
    Last Post: 16-05-2021, 22:19
  2. δεν με αντεχω αλλο..
    By νιφάδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 64
    Last Post: 07-01-2012, 13:58
  3. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!
    By AGXOS-NIKI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-01-2012, 23:35
  4. Δεν αντέχω άλλο..
    By Phoenix.S in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 08-11-2011, 18:32
  5. Δεν αντεχω άλλο...
    By Ms_Snowhite in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2011, 23:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •