Δεν αντέχω αλλο θα αυτοκτονήσω - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 109
  1. #76
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    να εχετε υποψη σας οτι εξακολουθουμε να ειμαστε εγκλωβισμενοι στο ματριξ χοροχρονο η ειμαστε στην αρχη η στο τελος της ζωης μας ο μονος τροπος να αλαξει αυτο ειναι ο θεος τιποτα αλλο δε θα μας βγαλει απο δω

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πριν πας στο μάθημα είχες τους ενδοιασμούς σου.. Αυτό με έκανε να σκεφτώ αυτό το πιθανό σενάριο. Αν όντως νιώθεις ότι το κάνει εσκεμμένα μη ξαναπάς. Εγω την γνώμη μου την είπα.
    Για τους συμμαθητες ειχα ενδοιασμους, οι οποιοι φαινονται καλα παιδια αν και δεν μιλαμε. Για την καθηγητρια δεν ειχα ανησυχια. Πρεπει να βρω το θαρρος να αλλαξω τμημα. Αλλα προσεξε τι χαρακτηρας ειμαι:

    Καποτε που εβγαζα το σκυλο μου βολτα στο παρκο συναντουσα μια κυρια μεσηλικη που ειχε και αυτη σκυλο. Αυτη ηταν πολυ αδιακριτη. Με ειχε ρωτησει μια μερα τι δουλεια κανω, που μενω, σε ποιον οροφο, αν εχω εξοχικο και δε θυμαμαι τι αλλο. Για τον εαυτο της δεν ελεγε τιποτα. Της ειπα οτι ημουν ανεργος.

    Την επομενη μερα. Τη βλεπω.
    - Καλημερα.
    - Δουλευεις, δουλευεις;
    - Οχι ειμαι ανεργος.
    - Α δε δουλευεις!

    Την επομενη μερα ακριβως.
    - Καλημερα.
    - Δουλευεις, δουλευεις;
    - Οχι.
    - Α δε δουλευεις!

    Σε καθημερινη βαση επι ενα μηνα γινοταν ο ιδιος διαλογος. Οπως καταλαβαινεις με εκανε να αισθανομαι ασχημα. Για να με αφησει ησυχο, της ειπα μια μερα οτι δουλευω. Ο διαλογος την επομενη:

    - Καλημερα
    - Δουλευεις, δουλευεις;
    - Μαλιστα, δουλευω.
    - Δε δουλευεις;
    - Σας ειπα δουλευω.

    Την επομενη μερα ο ιδιος διαλογος καρμπον. Και αυτο συνεχιζοταν καθημερινα για μηνες. Γιατι καταλαβαινε οτι αισθανομουν ασχημα, και της εδινε απολαυση, ισως και αισθηση εξουσιας, να με κανει να αισθανομαι ασχημα.

    Και θα μου πεις, γιατι της απαντουσες; Γιατι δεν της γυρναγες την πλατη;

    Γιατι ο χαρακτηρας μου ειναι υπερβολικα ανεκτικος και υποχωρητικος. Ειμαι ικανος να ανεχομαι επ αοριστον ακραιες καταστασεις και να μην κανω κατι για να γλιτωσω τη ζωη μου. Ετσι αλλωστε εφτασα εδω που εφτασα.

  3. #78
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα συμφορμιτη. Κατα την προσωπικη μου αλλα κι προχιρη γνωμη κι ενδιαμεσα απο ις δυσκολιες οπου συναντω λογο της δυσλεξιας μου μπορω να πω οτι συμπερανω απο τα γραπτα σου πως εισαι ενας χαρακτηρας αρκετα καλοσυνατος, μηδενικης επιθετικοτητας και μισους προς τους συνανθρωπους σου ,η οποιαδηπωτες καχυποψια σου που βγαζεις προς τους γυρο σου ειναι και η γενιτρα των οποιων φοβων εχεις!
    Νομιζω οτι ειμαστε σχεδον ομοια ατομα, εχεις μια πολυ αγνη καρδια, η αγαπη ειναι το αντανακλαστικο σου συναισθημα ,οπως κι μενα! η οποια διαφορα μας συναντιετε στο σημειο οπου εσυ παρα τις αμυνες που βγαζεεις απεναντι σε εναν κοσμο τοσο ενοχλιτικα επιθετικο σε ενα κοσμο τοσο επιδεξιομανη με την μικρη του δυνσμη οπου βρισκουν ηδωνη προσβαλοντας εμας!! εμας, ανθρωπους ανημπορους να νιωσουμε μησος!! σε μας οπου η καρδουλα μας μπορει να μας "φερει" δακρια για το παιδακι που δεν εχει να φαει στην αλλη ακρη του κοσμου!!
    Ορεστη ,εχεις μια υπεροχη κοσμοθεωρια ,οπου τεριαζει στον χαρακτηρα σου με την ατχια να ζεις σε λαθος εποχη κι λαθος περιοχη!! ομως εισαι πιο "μαγκας" απο εμενα διοτις εσυ εχεις καταφερει να μην αλλαξεις χαρακτηρα σε αντιθεση με μενα οπου για να επιωιοσω εχω αναγκαστη δυστυχως να γινω κι επιθετικος, και σκληρος και αλλα πολυ σιχαμενα για τον εαυτο μου χαρακτηριστικα!

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δεν ειμαι ανημπορος να νιωσω μισος. Κρυβω πολυ θυμο μεσα μου. Αλλα ο σκοπος μου ειναι να ζησω ομορφα και να ξεχασω τον θυμο.

  5. #80
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Μα δεν πρέπει να τα παρατάς με την πρώτη δυσκολία, στην ζωή τίποτα δεν μας χαρίζεται.
    Πρέπει να προσπαθούμε για όλα..
    Πες μου τι έγινε με την καθηγήτρια και θεωρείς ότι σε προσέβαλλε.
    Εμενα λες;;;;γτ και εμενα με εκανε ρεζιλι και τοτε βγηκε στην επιφάνεια η κοινωνική φοβία

  6. #81
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by MikeStam 3 View Post
    Εμενα λες;;;;γτ και εμενα με εκανε ρεζιλι και τοτε βγηκε στην επιφάνεια η κοινωνική φοβία
    Όχι στον Ορέστη αναφέρομουν σε αυτήν την ερώτηση..έχεις κοινωνική φοβία;;

  7. #82
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Για τους συμμαθητες ειχα ενδοιασμους, οι οποιοι φαινονται καλα παιδια αν και δεν μιλαμε. Για την καθηγητρια δεν ειχα ανησυχια. Πρεπει να βρω το θαρρος να αλλαξω τμημα. Αλλα προσεξε τι χαρακτηρας ειμαι:

    Καποτε που εβγαζα το σκυλο μου βολτα στο παρκο συναντουσα μια κυρια μεσηλικη που ειχε και αυτη σκυλο. Αυτη ηταν πολυ αδιακριτη. Με ειχε ρωτησει μια μερα τι δουλεια κανω, που μενω, σε ποιον οροφο, αν εχω εξοχικο και δε θυμαμαι τι αλλο. Για τον εαυτο της δεν ελεγε τιποτα. Της ειπα οτι ημουν ανεργος.

    Την επομενη μερα. Τη βλεπω.
    - Καλημερα.
    - Δουλευεις, δουλευεις;
    - Οχι ειμαι ανεργος.
    - Α δε δουλευεις!

    Την επομενη μερα ακριβως.
    - Καλημερα.
    - Δουλευεις, δουλευεις;
    - Οχι.
    - Α δε δουλευεις!

    Σε καθημερινη βαση επι ενα μηνα γινοταν ο ιδιος διαλογος. Οπως καταλαβαινεις με εκανε να αισθανομαι ασχημα. Για να με αφησει ησυχο, της ειπα μια μερα οτι δουλευω. Ο διαλογος την επομενη:

    - Καλημερα
    - Δουλευεις, δουλευεις;
    - Μαλιστα, δουλευω.
    - Δε δουλευεις;
    - Σας ειπα δουλευω.

    Την επομενη μερα ο ιδιος διαλογος καρμπον. Και αυτο συνεχιζοταν καθημερινα για μηνες. Γιατι καταλαβαινε οτι αισθανομουν ασχημα, και της εδινε απολαυση, ισως και αισθηση εξουσιας, να με κανει να αισθανομαι ασχημα.

    Και θα μου πεις, γιατι της απαντουσες; Γιατι δεν της γυρναγες την πλατη;

    Γιατι ο χαρακτηρας μου ειναι υπερβολικα ανεκτικος και υποχωρητικος. Ειμαι ικανος να ανεχομαι επ αοριστον ακραιες καταστασεις και να μην κανω κατι για να γλιτωσω τη ζωη μου. Ετσι αλλωστε εφτασα εδω που εφτασα.
    Ή πολύ απλά μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα. Άνοια ας πούμε και δεν θυμόταν. Γιαυτό και σου έλεγε τα ίδια κάθε μέρα. Και εγώ είμαι ανεκτικός αλλά και η καλοσύνη έχει τα όρια της. Δηλαδή πιθανόν να μην το έκανε για να σε στεναχωρεί αλλά για άλλο λόγο.

  8. #83
    MikeStam 3
    Guest
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Όχι στον Ορέστη αναφέρομουν σε αυτήν την ερώτηση..έχεις κοινωνική φοβία;;
    Εχω στοιχεία κοινωνικης φοβιας ναι πολλα δεν με πιανει τιποτα ενα σιπραλεξ επιασε το δοκίμασα αλλες 3φορες τιποτα δεν κανει τωρα παω για 5η

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    119
    Μελισσοχορτο? Πρωτη φορα το ακουω αυτο. Που μπορω να το βρω;;;

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by Kalissi View Post
    Μελισσοχορτο? Πρωτη φορα το ακουω αυτο. Που μπορω να το βρω;;;
    Παντου. Σε βουνα σε χαμηλα υψομετρα αλλα και σε δασωδεις λοφους, φυεται συνηθως κοντα σε ρυακια και πλατανια. Η συλλογη γινεται περιπου Μαιο-Ιουνιο που εχει τα πιο πολλα φυλλα και αν το τριψεις μυριζει εντονα λεμονι (φρεσκο, αποξηραμενο δυσκολα), σαν αυτα τα απωθητικα για τα κουνουπια με μυρωδια λεμονι. Μαζευα χρονια απο τον Ολυμπο, αλλα μπορεις να το βρεις σε καθε μαγαζι που πουλαει τσαγια ή βιολογικα προιοντα. Παρατηρησα οτι αυξανει καπως την διαθεση αλλα μπορει να ειναι και πλασιμπο. Για το αγχος δεν καταλαβα κατι. Εν παση περιπτωση ειναι ενα εξαιρετικο βοτανο ωφελιμο για την υγεια με ισχυρα αντιοξειδωτικα.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    ΠΡΟΣΟΧΗ: το μελισσοχορτο δεν συνδυαζεται με αντικαταθλιπτικο

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    ΠΡΟΣΟΧΗ: το μελισσοχορτο δεν συνδυαζεται με αντικαταθλιπτικο
    Μπερδεψες το μελισσοχορτο με το βαλσαμο (St John wort ) που ειναι SSRI.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Αργύρης85 View Post
    Ή πολύ απλά μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα. Άνοια ας πούμε και δεν θυμόταν. Γιαυτό και σου έλεγε τα ίδια κάθε μέρα. Και εγώ είμαι ανεκτικός αλλά και η καλοσύνη έχει τα όρια της. Δηλαδή πιθανόν να μην το έκανε για να σε στεναχωρεί αλλά για άλλο λόγο.
    Δεν ειχε καθολου ανοια. Δυστυχως υπαρχουν και τετοιοι ανθρωποι. Οσο λιγοτερες αδυναμιες εχεις, τοσο λιγοτερο ασχολουνται μαζι σου.

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Σημερα ηρθαν δυο καινουριες μαθητριες στην ταξη και η δασκαλα βρηκε ευκαιρια να κανουμε επαναληψη τις ημερομηνιες γεννησεως. Τυχαιο; Δε νομιζω! Μου λεει ο διπλανος, ποσο εισαι; 39. Κουναει το κεφαλι του, δεν καταλαβα με τι νοημα, μού λεει "Καλο κουραγιο!". Ε, του απανταω, τα πρωτα 40 χρονια ειναι δυσκολα.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ελα βρε Μαικ, που θαυτοκτονησεις .......ταλαιπωριομουν 15 χρονια με αγχωδη κτθλψη , τα δε 10 τελευταια , ειναι ζητημα αν εβγαινα για εναν καφε /ετησιως , αλλα ποτε δεν σκεφτηκα την αυτοκτονια ... και να που συνερχομαι σιγα -σιγα .................ξερω μια κοπελα απο το φορουμ με κοινων. φοβια , εχουμε βγει 3 φορες , και καταπολεμησε μονη την κοινων. φοβια της ..............

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο... Αλλά ούτε μπορώ να αυτοκτονήσω γιατί είμαι δειλή.
    By magenda in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 47
    Last Post: 16-05-2021, 21:19
  2. δεν με αντεχω αλλο..
    By νιφάδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 64
    Last Post: 07-01-2012, 12:58
  3. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!
    By AGXOS-NIKI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-01-2012, 22:35
  4. Δεν αντέχω άλλο..
    By Phoenix.S in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 08-11-2011, 17:32
  5. Δεν αντεχω άλλο...
    By Ms_Snowhite in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2011, 22:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •