Δεν αντέχω αλλο θα αυτοκτονήσω - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 109
  1. #61
    george1520
    Guest
    Μη μου πεις ότι έχεις και εσύ αυτή την εικόνα που έχουν κάτι άσχετοι για τους ψυχολογους.. Γιατί στην ιδέα και μόνο τρομάζεις.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μη μου πεις ότι έχεις και εσύ αυτή την εικόνα που έχουν κάτι άσχετοι για τους ψυχολογους.. Γιατί στην ιδέα και μόνο τρομάζεις.
    Οι γονεις μου με μεγαλωσαν με την απειλη οτι θα με κλεισουν στο ψυχιατρειο ή στη φυλακη. Καποιες φορες ο πατερας μου μού ελεγε ντυσου σημερα θα σε κλεισω μεσα. Γυριζαμε την Αθηνα στα μερη που ηθελε να παει. Εμενα η καρδια μου χτυπουσε σαν ταμπουρλο για ωρες. Στο τελος με γυριζε σπιτι. Μια φορα ειχα αρρωστησει με το στομαχι μου. Με πηγαν στο νοσοκομειο αλλα δε μου βρηκαν τιποτα παθολογικο και οι γιατροι αποφανθηκαν οτι ειμαι τρελος. Ο πατερας μου αρχισε να ωρυεται σαν πρωταγωνιστης σε ασπρομαυρο δραμα "αρρωστιες για πλουσιους! αρρωστιες για πλουσίους!". Στο νοσοκομειο υπηρχε καποια ψυχολογος. Μου τονισε οτι ηταν ψυχολογος και οχι ψυχιατρος. Μετα με εβαλε να ζωγραφισω τα μελη της οικογενειας μου. Καταλαβε οτι ηθελε να καταλαβει τις σχεσεις μας γι αυτο τους ζωγραφισα ολους χαμογελαστους. Μαλλον το τεστ προοριζεται για πολυ μικροτερα παιδια. Εγω ημουν 9. Μετα την εξεταση μια γιατρος μου ειπε "πως ηταν; Οι ψυχολογοι κανουν ενοχλητικες ερωτησεις ε;". Δεν ηθελα να διαφωνησω και της ειπα ναι. Δεν ηταν ενοχλητικο αλλα ουτε με βοηθησε.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Άμα όντως το θέμα είναι τα αυτιά σου και όντως δεν επιδεινωθηκε η κατάσταση σου τότε να μην πας ξανά.
    Αλλά εσύ είπες ότι εκτός από το ότι ήθελες να μάθεις την γλώσσα ήταν και μια ευκαιρία κοινονικοποιησης..
    Υπαρχουν και τόσες άλλες ευκαιρίες. Ξεκίνησε ένα χόμπι, υπάρχουν πολλά μέρη που δεν υπάρχουν ενοχλητικοι θόρυβοι .
    Τι χομπυ θα μπορουσα να κανω για κοινωνικοποιηση;

  4. #64
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Τι χομπυ θα μπορουσα να κανω για κοινωνικοποιηση;
    Δεν ξερω Ορέστη τι μπορεί να σου αρέσει, είχε πολλά πράγματα να κάνει κάποιος.
    Προτίμησε κάτι να έχει συμμετοχή για να σε βοηθήσει να γνωρίσεις κοσμο.

  5. #65
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Τι χομπυ θα μπορουσα να κανω για κοινωνικοποιηση;
    Χειροτεχνία... Ζωγραφική.. Ησυχιαααααααααα... Ηρεμία αααα.... Και δημιουργείς.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ε τωρα ακουστε τι εγινε και πειτε μου αν ειμαι τρελος. Εχουμε εξεταση, γραπτη προφορικη. Αρχιζει το προφορικο μερος, ρωταει ενα ενα τα παιδια πραγματα που εχουμε διδαχτει, διευθυνσεις, αριθμους κλπ. Τους κανει απο 2-3 ερωτησεις. Ερχεται η σειρα μου και με ρωταει κατι που δεν εχουμε διδαχτει: Αν ειμαι παντρεμενος, διαζευγμενος ή ελευθερος! Ε πειτε μου τωρα οτι αυτο ειναι συμπτωση! Ενταξει καταλαβα οτι ηθελε να με ρωτησει κατι ευκολο γιατι δυσκολευομαι, αλλα γιατι αυτο;

    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Δεν ξερω Ορέστη τι μπορεί να σου αρέσει, είχε πολλά πράγματα να κάνει κάποιος.
    Προτίμησε κάτι να έχει συμμετοχή για να σε βοηθήσει να γνωρίσεις κοσμο.
    Δε νομιζω οτι υπαρχει κατι πλην μαθηματων.

  7. #67
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ε τωρα ακουστε τι εγινε και πειτε μου αν ειμαι τρελος. Εχουμε εξεταση, γραπτη προφορικη. Αρχιζει το προφορικο μερος, ρωταει ενα ενα τα παιδια πραγματα που εχουμε διδαχτει, διευθυνσεις, αριθμους κλπ. Τους κανει απο 2-3 ερωτησεις. Ερχεται η σειρα μου και με ρωταει κατι που δεν εχουμε διδαχτει: Αν ειμαι παντρεμενος, διαζευγμενος ή ελευθερος! Ε πειτε μου τωρα οτι αυτο ειναι συμπτωση! Ενταξει καταλαβα οτι ηθελε να με ρωτησει κατι ευκολο γιατι δυσκολευομαι, αλλα γιατι αυτο;



    Δε νομιζω οτι υπαρχει κατι πλην μαθηματων.
    Είσαι σίγουρα καχύποπτος και προκατηλημενος γιατί πιστεύεις ότι σε προσέβαλε τις προηγούμενες φορές.
    Με ποιο τρόπο θα μπορούσε να σε προσβάλλει κάνοντας σου αυτήν την ερώτηση;
    Και όπως το είπες ήθελε να σε ρωτήσει κάτι εύκολο.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Είσαι σίγουρα καχύποπτος και προκατηλημενος γιατί πιστεύεις ότι σε προσέβαλε τις προηγούμενες φορές.
    Με ποιο τρόπο θα μπορούσε να σε προσβάλλει κάνοντας σου αυτήν την ερώτηση;
    Και όπως το είπες ήθελε να σε ρωτήσει κάτι εύκολο.
    Πως της ηρθε να με ρωτησει αυτο;;; Δε γινεται να ειναι ολα στη φαντασια μου και να επαναλαμβανονται. Μπορουσε να με βαλει να συλλαβισω το ονομα μου πχ.

  9. #69
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ε τωρα ακουστε τι εγινε και πειτε μου αν ειμαι τρελος. Εχουμε εξεταση, γραπτη προφορικη. Αρχιζει το προφορικο μερος, ρωταει ενα ενα τα παιδια πραγματα που εχουμε διδαχτει, διευθυνσεις, αριθμους κλπ. Τους κανει απο 2-3 ερωτησεις. Ερχεται η σειρα μου και με ρωταει κατι που δεν εχουμε διδαχτει: Αν ειμαι παντρεμενος, διαζευγμενος ή ελευθερος! Ε πειτε μου τωρα οτι αυτο ειναι συμπτωση! Ενταξει καταλαβα οτι ηθελε να με ρωτησει κατι ευκολο γιατι δυσκολευομαι, αλλα γιατι αυτο;



    Δε νομιζω οτι υπαρχει κατι πλην μαθηματων.
    Είχε την ευκαιρία να ρωτησει πράγματα που δεν μπορεί να ρωτήσει τα άλλα παιδιά λόγο ηλικίας. Θα πρέπει να καταλάβεις ότι το θέμα το έχεις εσύ. Τι εννοώ; νιώθεις εσύ άσχημα που είσαι ένας από τους μεγαλύτερους μέσα στην τάξη και πιστεύεις πως και οι άλλοι έχουν το ίδιο θέμα μαζί σου. Γιαυτό είσαι καχύποπτος.. Εγώ προσωπικά θαυμάζω τους μεγαλύτερους μου που θέλουν να γεμίζουν τον χρόνο τους, να μαθαίνουν πραγματα και δεν τα παρατάνε. Οπότε αντί να ντρέπεσαι για αυτό που κάνεις καλύτερα να δεις πόση δύναμη έχεις για να το κάνεις. Τότε θα καταλάβεις πως οι άλλοι δεν σκέφτονται όπως εσύ.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Είχε την ευκαιρία να ρωτησει πράγματα που δεν μπορεί να ρωτήσει τα άλλα παιδιά λόγο ηλικίας. Θα πρέπει να καταλάβεις ότι το θέμα το έχεις εσύ. Τι εννοώ; νιώθεις εσύ άσχημα που είσαι ένας από τους μεγαλύτερους μέσα στην τάξη και πιστεύεις πως και οι άλλοι έχουν το ίδιο θέμα μαζί σου. Γιαυτό είσαι καχύποπτος.. Εγώ προσωπικά θαυμάζω τους μεγαλύτερους μου που θέλουν να γεμίζουν τον χρόνο τους, να μαθαίνουν πραγματα και δεν τα παρατάνε. Οπότε αντί να ντρέπεσαι για αυτό που κάνεις καλύτερα να δεις πόση δύναμη έχεις για να το κάνεις. Τότε θα καταλάβεις πως οι άλλοι δεν σκέφτονται όπως εσύ.
    Εγω ξερω οτι παντα στη ζωη μου αντιμετωπιζω εμποδια και πολεμιους. Οτι ειμαι ενας στρατιωτης που δεν επιτρεπεται να ξεκουραστει.

    Ξερω ακομα οτι καθε φορα φευγω απο το μαθημα με καρδιοχτυπι. Ακομα τωρα συνεχιζει να χτυπαει γρηγορα η καρδια μου. Εφαγα εναν σκασμο απο αγχος και εχω και αυπνια. Δηλαδη τρεις βδομαδες τωρα υφισταμαι βλαβες στην ψυχικη και τη σωματικη μου υγεια.

    Ισως πρεπει να παω σε ενα μεσηριανο τμημα με μια πιο ηπια καθηγητρια. Αυτη ειναι και η ιδια στρεσαρισμενη και στρεσογονα.

  11. #71
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εγω ξερω οτι παντα στη ζωη μου αντιμετωπιζω εμποδια και πολεμιους. Οτι ειμαι ενας στρατιωτης που δεν επιτρεπεται να ξεκουραστει.

    Ξερω ακομα οτι καθε φορα φευγω απο το μαθημα με καρδιοχτυπι. Ακομα τωρα συνεχιζει να χτυπαει γρηγορα η καρδια μου. Εφαγα εναν σκασμο απο αγχος και εχω και αυπνια. Δηλαδη τρεις βδομαδες τωρα υφισταμαι βλαβες στην ψυχικη και τη σωματικη μου υγεια.

    Ισως πρεπει να παω σε ενα μεσηριανο τμημα με μια πιο ηπια καθηγητρια. Αυτη ειναι και η ιδια στρεσαρισμενη και στρεσογονα.
    Φίλε αυτό που σου είπα το διάβασες; και άσε τους εχθρούς που βλεπεις.. Αυτό που σου είπα το καταλαβαίνεις; με το να τρέχεις να κρύβεσαι δεν θα σε βοηθήσει. Ναι ρε φίλε μου είσαι ο πιο μεγάλος εκεί πέρα. Τιμή σου και καμάρι σου. Γιατί σε αγχώνει αυτό; γιατί αυτό σε αγχώνει και ότι ακούσεις το παίρνεις σαν αρνητικό σχόλιο για την ηλικία σου. Αποφάσισες να πας να μάθεις μια ξένη γλώσσα. Τέλεια! Να μπεις σε μια τάξη με άλλα άτομα. Τέλεια! Ενώ σε είχε αγχώσει ότι θα είσαι ο μεγαλύτερος το έκανες. Τέλεια.

    Πήγαινα πανεπιστήμιο και είχα μέσα στο τμήμα μου άτομα με μεγαλύτερη ηλικία από εμένα. Δεν ένιωθαν άβολα, αντιθέτως ήταν η ψυχή της παρέας. Εγώ επειδή μαρεσει να κάνω πλάκες τους έλεγα πχ "τότε που γράφατε στις πέτρες;" Τι σημαίνει? Ότι τους μείωνα; γελούσαν και μου απαντούσαν πίσω. Γιατί έτσι αναπτύσσονται οι σχέσεις. Κάποτε νομίζουμε ότι οι άλλοι βλέπουν αυτά που βλέπουμε εμείς σε εμάς. Οπότε χαλάρωσε και απόλαυσε την επιλογή σου να κάνεις κάτι όμορφο για σένα!!!!!

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Φίλε αυτό που σου είπα το διάβασες; και άσε τους εχθρούς που βλεπεις.. Αυτό που σου είπα το καταλαβαίνεις; με το να τρέχεις να κρύβεσαι δεν θα σε βοηθήσει. Ναι ρε φίλε μου είσαι ο πιο μεγάλος εκεί πέρα. Τιμή σου και καμάρι σου. Γιατί σε αγχώνει αυτό; γιατί αυτό σε αγχώνει και ότι ακούσεις το παίρνεις σαν αρνητικό σχόλιο για την ηλικία σου. Αποφάσισες να πας να μάθεις μια ξένη γλώσσα. Τέλεια! Να μπεις σε μια τάξη με άλλα άτομα. Τέλεια! Ενώ σε είχε αγχώσει ότι θα είσαι ο μεγαλύτερος το έκανες. Τέλεια.

    Πήγαινα πανεπιστήμιο και είχα μέσα στο τμήμα μου άτομα με μεγαλύτερη ηλικία από εμένα. Δεν ένιωθαν άβολα, αντιθέτως ήταν η ψυχή της παρέας. Εγώ επειδή μαρεσει να κάνω πλάκες τους έλεγα πχ "τότε που γράφατε στις πέτρες;" Τι σημαίνει? Ότι τους μείωνα; γελούσαν και μου απαντούσαν πίσω. Γιατί έτσι αναπτύσσονται οι σχέσεις. Κάποτε νομίζουμε ότι οι άλλοι βλέπουν αυτά που βλέπουμε εμείς σε εμάς. Οπότε χαλάρωσε και απόλαυσε την επιλογή σου να κάνεις κάτι όμορφο για σένα!!!!!
    Δεν ειμαι πεπεισμενος οτι ισχυουν αυτα που λες. Ειναι μια οπτικη. Αν ησουν εκει μπορει να το εβλεπες αλλιως.

  13. #73
    george1520
    Guest
    Σου λέω τι βλέπω εγώ εδώ. Όχι εκεί. Εσένα να έχεις θέμα που είσαι ο μεγαλύτερος μέσα στην τάξη..

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Σου λέω τι βλέπω εγώ εδώ. Όχι εκεί. Εσένα να έχεις θέμα που είσαι ο μεγαλύτερος μέσα στην τάξη..
    Δεν ειμαι ο μεγαλυτερος στην ταξη φιλε μου. Ειναι και μια κυρια 8 χρονια μεγαλυτερη απο εμενα, αλλα αυτην την αγκαλιασε απο την πρωτη στιγμη, ουτε της φωναζει, ουτε αστραφτει το ματι της αν πει κατι λαθος, ουτε της κανει περιεργες ερωτησεις.

    Αυτο ειναι σωστο παιδαγωγικα; Να αγριοκοιτας και νσ φωναζεις οταν ο αλλος κανει λαθος; Ειμαστε 2020, δεν εχουν ξεπεραστει αυτα; Παλι ο μαθητης φταιει που αισθανεται ασχημα; Τι γνωμη εχει το φορουμ ψυχολιγιας επ αυτου;

  15. #75
    george1520
    Guest
    Πριν πας στο μάθημα είχες τους ενδοιασμούς σου.. Αυτό με έκανε να σκεφτώ αυτό το πιθανό σενάριο. Αν όντως νιώθεις ότι το κάνει εσκεμμένα μη ξαναπάς. Εγω την γνώμη μου την είπα.

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο... Αλλά ούτε μπορώ να αυτοκτονήσω γιατί είμαι δειλή.
    By magenda in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 47
    Last Post: 16-05-2021, 21:19
  2. δεν με αντεχω αλλο..
    By νιφάδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 64
    Last Post: 07-01-2012, 12:58
  3. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!
    By AGXOS-NIKI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-01-2012, 22:35
  4. Δεν αντέχω άλλο..
    By Phoenix.S in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 08-11-2011, 17:32
  5. Δεν αντεχω άλλο...
    By Ms_Snowhite in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 17-03-2011, 22:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •