καλο και κακο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    καλο και κακο?

    λοιπον αυτο ειναι μια δικη μου θεωρεια μελετοντας οτι εχω διαβασει και οτι υποθετω παρατηροντας τους ανθρωπους

    πχ πολες φορες παρατηρω οτι οι πιο χαρισματικοι ανθρωποι η συπεριφορα τους μιαζει με ενα ασανσερ που τους πηγαινει ψηλα η χαμηλα και μιαζει σαν να απουσιαζει απο τη ζωη τους η μεση οδος αλλες φορες αισθανονται χαρα αλλες λυπη

    πολες φορες υπηρξε λογος για τη γνωση του καλου και του κακου αλλα δε νομιζω καπου να εχει διευκρινιστει ξεκαθαρα τι σημαινει αυτο αλλα αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι..

    οι πρωτοπλαστοι μολις απεκτησαν τη γνωση του καλου και του κακου αισθανθηκαν αμεσως ντροπη και καλυψαν το σωμα τους με φυλλα

    πολοι ανθρωποι προσπαθουν να ξεπερασουν τα ψυχολογικα τους προβληματα προσπαθοντας να αναισθητοποιηθουν επισκεπτομενοι ψυχιατρους κλπ

    εχει περασει απο κανενα σας η σκεψη μηπως η πηγη του κακου ειναι οι ιδιες οι αισθησεις? γιατι αν εχω καταλαβει καλα το πως ειναι τα πραγματα μαλον οι πρωτοπλαστοι δεν ειχαν αισθησεις δεν ηξεραν τι ειναι ντροπη τη καλο και τι κακο και μαλον δεν ειχαν αισθηματα ετσι υποθετω δηλαδη..

    μηπως οι αιτια της συμφορας ειναι οι ιδιες οι αισθησεις?

    για παραδειγμα ακουει καπιος ενα δυνατο ηχο ποσο πιθανο ειναι αυτο να ειναι ευχαριστο κατα 80 της εκατο θα ειναι δυσαρεστος δηλαδη φασαρια και κατα 20 τις εκατο ευχαριστος δηλαδη μουσικη

    αισθανετε οτι πειναει ποσο ευχαριστο θα ηταν αυτο κατα 80 τις εκατο θα ηταν δυσαρεστο αν δεν ειχε το φαι μπροστα του και κατα 20 της εκατο αν εκεινη τη στιγμη ηταν σε ενα εστιατοριο

    αισθανετε οτι θελει να κανει σεξ ποσο πιθανο θα ηταν να ειναι ευχαριστο αυτο κατα 80 τις εκατο οχι αν δει μια αγνωστη στο δρομο που δε μπορει καν να πλησιασει και κατα 20 τις εκατο ευχαριστο αν καθοταν σε ενα κρεβατι με τη γκομενα του
    Last edited by αλεξανδρος_77; 14-08-2019 at 00:18.

  2. #2
    YokoChoco
    Guest
    Αν δεχθούμε ότι υπήρξαν πρωτόπλαστοι θα πρέπει να δεχθούμε και ότι το φίδι μίλησε, ότι πέταξε ο Αββακούμ με την βοήθεια αγγέλου, ότι ο Ιησούς
    περπάτησε τα κύμματα, πολλαπλασίασε ψάρια, ότι αυτά γινονται και σήμερα ''ά εγώ ποιώ, κακείνος ποιήσει, και μείζονα τούτων ποιήσει '' λέει ο Ιησούς
    στους μαθητές του. Σε συζήτηση με θεολόγο μου είπε ότι πολλά είναι ''συμβολικά'' και ''ανθρωπομορφισμοί'' ειδικά αυτά της Παλαιάς Διαθήκης.
    Το λενε μου είπε οι ''πατέρες της εκκλησίας''.

    Όταν υπάρχει ένα ψυχολογικό καλό είναι να πηγαίνουμε σε ψυχοθεραπεύτη και αν χρειάζεται για κάποιο φάρμακο σε ψυχίατρο δεν ειναι κατ'ανάγκη κακό
    αυτό. Οι υπερβολες δεν μου αρέσουν δλδ πάρε ένα κουβά χάπια.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οπως ελεγα τα περισσοτερα πραγματα ειναι φτιαγμενα για τους περισσοτερους ανθρωπους και συχνα οι ειδικες περιπτωσεις μενουν ανικανοποιητες

    τωρα στα κυματα μπορει να περπατησει καπιος και με σανιδα του σερφ... αλλα αυτο συμβαινει επειδη ζουμε στον υλιστικο κοσμο

Similar Threads

  1. Χριστουγεννα , καλο η κακο ?
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 83
    Last Post: 07-12-2018, 12:08
  2. καλο η κακο?
    By hlias1988 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 54
    Last Post: 23-11-2014, 14:36
  3. Η εθελοντική εργασία κάνει καλό ή κακό στην ψύχωση?
    By angelos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 21-10-2012, 23:23
  4. Η εξαρτηση απο το Φορουμ ...καλο η κακο?
    By πανος12345 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 18
    Last Post: 20-11-2009, 05:12
  5. κανουμε καλο η κακο?
    By Remedy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 10-06-2009, 12:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •