θεματα στη δουλεια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    θεματα στη δουλεια...

    καλησπερα σας, εχω ξαναγραψει και παλαιοτερα ενα θεμα στο φορουμ με θεμα τα προβληματα που αντιμετωπιζω στη σχεση μου απο μεριας οικογενειακου περιβαλλοντος, παει αυτο το πηρα αποφαση οτι εδω μεσα μυαλα δεν αλλαζουν και γω συνεχιζω την πορεια μου κανονικα με το κοριτσι. το καινουργιο θεμα ειναι στη δουλεια μου, σ ενα φουρνο και αφορα το αφεντικο. χασικλης μεγαλος, τσιγαριλικια πολλα, με κραταει υπερωριες και κανα 2 μερες τωρα δε με χρειαστηκε στη δουλεια, συν οτι πεταει μπουρδες μειωτικες προς εμενα... γιατι? γιατι του κανω τα θεληματα ειμαι βοηθητικος εκει μεσα. μας εχει ολους απληρωτους 2 μερες, σημερα που πηγα να τον βρω απ το μαγαζι, ηταν στο πισω μερος στο κηπο του σπιτιου του, και καπνιζε τσιγαριλικι κλασσικα... πηγα να τον ρωτησω αν δουλεψω αυριο η οχι... μου απαντησε με αγριο υφος, ηρθες σπιτι μου ρε?????? σηκω φυγε μη σ αρχισω σε τιποτα κλωτσιες. δε μιλησα πηγα και τον περιμενα μπροστα. ηρθε μου λεει συγνωμη, συνεχισα να μη μιλαω, μου λεει οχι ειμαστε πληρης αυριο 4 η ωρα θα ρθεις για τα λεφτα το μεσημερι, και θα σε ειδοποιησω για μετα της Παναγιας. Ολα καλα κι ωραια. πριν κανα 2 ωρο και ενω ημουν εξω με τη δικια μου με παιρνει τηλεφωνο και μου λεει 3 η ωρα για δουλεια. Του λεω ενα αμηχανο 'ναι'. κλεινω το τηλ και του εξηγω σε μηνυμα οτι αλλα κανονισαμε κι αλλα κανει. κι οτι τα πραγματα θα γινουν οπως κανονιστηκαν εξ αρχης. δεν εχει απαντησει διοτι ειναι στο τετοιο του σε πολλα θεματα, κοινως θελει παρακαλια. αλλωστε τι να περιμενω απο ενα πρεζονι... τι ακρη να βρω και πως να συννενοηθω. ολοι εχουν παραπονα στη δουλεια του και συνεχως απολυει και προσλαμβανει. το θεμα κυριοι ειναι οτι προσβολες εχουν υπαρξει και στο παρελθον προς το προσωπο μου απο αυτον και στους αλλους τιποτα. και ερωτω, γιατι να παω στη δουλεια αποψε στις 3, αφου ειμαι για κλωτσιες? γιατι παντα να λεω ναι σε οτι με διαταξει? γιατι να μην ειναι σωστος στις υποχρεωσεις του απεναντι μου? πρεπει να μυρισω τα νυχια μου ποτε θα δουλεψω και ποτε οχι? να ξυπναω τζαμπα αχαραγα το πρωι και να μου λενε σημερα δε δουλευεις? του ναι δυσκολο να στειλει ενα μηνυμα? εχω αρπαξει ασχημες φολες με δαυτον κι αυριο λεω να του κανω μια ομορφη κουβεντα, αν θελει να μ απολυσει να το πει χυμα.

  2. #2
    Α και παντα ολοι φευγουν στη ωρα τους, εγω βαραω δεκαωρα συν και κανω οτι διαταξει, παντα ναι σε ολα ο αφεντικος του πεους τσιγαρα και τα χερια στη τσεπη, εχω σηκωσει πολλα κι ασχημα βαρη μπροστα του και δε φιλοτιμηθηκε ν ανοιξει τη πορτα τ αμαξιου να τα βαλω μεσα... 2 φορες πληρωσε υπερωρια ενα 20ρι σε ψιλα κερματα, και ενα 15αρι. Ενας αλλος συναδελφος 18 χρονω, ουτε αυτος τη παλευει και ειναι 2 μηνες στη δουλεια, για πολλους λογους, πρωτος κ κυριος τ αφεντικο. παντα ολοι φευγουν στην ωρα τους εκτος απ εμενα, και τωρα που τη σκαω ερχεται και μου λεει, γιατι οταν φευγεις δε μου το λες... αλλο σκηνικο παλι υπερωρια τελειωσα 5 τ απογευμα απ τις 6 το πρωι, και ηθελε να ξαναπαω 6μισι τ απογευμα για αλλη δουλεια. συμπερασμα αν σκοπευει να με κρατησει θα μαθει να μιλαει αναλογως και να κοψει τις παπαριες, γιατι αρκετα σπαστηκα με δαυτον, πηγα να βγαλω ενα μεροκαματο να περναω και νομιζω οτι εκμεταλλευεται, δεν εχει αισθηση του χρονου, δεν ξερει να κουμανταρει εργαζομενους, αλλα για να φυτευει μπαφο σε κιουπια και ζαρτινιερες ξερει κι εχει λεφτα. θα μου πειτε μιλαει ο μπαφος και δε ξερει τι λεει... δε τον σωνει αυτο.. συν οτι ολοι μας παρανομοι, μαυρα τα λεφτα κι ανασφαλιστοι. απο ταμειες μεχρι εργαζομενους στο παρασκευαστηριο.

  3. #3
    Ρε φίλε απλά σήκω και φύγε και ψάξε κάτι άλλο... Δλδ εσύ πιστεύεις με όλα αυτά που περιγράφεις ο, τι αξίζει να τα περνάς όλα αυτά.. Ψάξε και βρες κάτι άλλο και φύγε γτ αυτός όσο σε βλεπει να μν αντιδράς θα σε εκμετάλλευεται ακόμη περισσότερο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    209
    ηχογραφησε οτι σου λεει. βγαλε και κανενα βιντεο με την δουλεια που κανεις. πηγαινε σε εποπτη του ικα. κανε καταγγελια. και βλεπεις μετα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κωστή μου, εγώ για αυτό σου έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα ότι το να βάλεις σε μία σειρά σιγά σιγά το επαγγελματικό/οικονομικό είναι σημαντικό. Όσο πας και δουλεύεις μεροκάματα από εδώ κι από εκεί, τέτοιες συμπεριφορές θα αντιμετωπίζεις συχνά και θα διακινδυνεύεις να μην πάρεις και τα λεφτά σου.

    Την έκανες την κουβέντα που έλεγες μαζί του; Πως πήγε;

  6. #6
    Kωστή, είδα το μήνυμά σου στο θέμα που άνοιξα και συμφωνώ ότι δεν πρέπει να τα παρατάμε στη ζωή. Ωστόσο, αυτό που περιγράφεις εσύ στη δουλειά σου δεν αντέχεται ρε φίλε. Εγώ δηλ ούτε ώρα δεν θα άντεχα. Υπήρξα στο παρελθόν σε δουλειά ("δουλειά" τέλος πάντων... σε τηλεφωνικές πωλήσεις) όπου 3η μέρα πρέπει να είχα στη δουλειά και μου λέει η υπεύθυνη "χαζός είσαι;". Tην Δευτέρα παραιτήθηκα γιατί δεν άξιζε να σε μειώνουν έτσι ούτε για τα ελάχιστα λεφτά που σου δίνουν ή δεν σου δίνουν κιόλας ούτε για τις προοπτικές εξέλιξης. Στο περιβάλλον που περιγράφεις εσύ πραγματικά δεν θα άντεχα δευτερόλεπτο. Ξέρω, σκέφτεσαι "άντε να ξαναβρω δουλειά" αλλά πάνω από όλα είναι η ψυχική μας υγεία και από δουλειά σίγουρα θα βρεις κάποια στιγμή και θα είναι και κάτι που σου αξίζει και όχι του πωπού...Εγώ 2 ημέρες έχω πιάσει δουλειά σε ένα pet shop και ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω προβλήματα συμπεριφορών κτλ. Σίγουρα αντιμετωπίζω δυσκολίες τώρα στην αρχή μέχρι να προσαρμοστώ και να μάθω τη δουλειά αλλά προσπαθώ να μην με κυριεύει το άγχος ότι δεν θα τα πάω καλά. Στο κάτω κάτω είναι κι αυτό άλλη μια εμπειρία και ένα συν στο βιογραφικό μου για να πάω παρακάτω. Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να φύγεις ΧΘΕΣ από αυτό το μπάχαλο και σίγουρα θα βρεις πολύ καλύτερη δουλειά, που δεν είναι δουλειά εκεί που είσαι τώρα αλλά κάτεργο. Τώρα αν μπορείς να μαζέψεις στοιχεία όπως σου είπαν πιο πάνω και να τα καταγγείλεις στην επιθεώρηση εργασίας ακόμα καλύτερα αλλά μπορεί και να φοβάσαι και είναι λογικό. Πάντως, για μένα φύγε από εκει μέσα και μην σταματάς να προσπαθείς να βρεις κάτι που σου αξίζει και θα έρθει. Δεν σε πήραν και τα χρόνια, 25-26 είσαι, θα βρεις.

  7. #7
    Quote Originally Posted by gimit View Post
    Kωστή, είδα το μήνυμά σου στο θέμα που άνοιξα και συμφωνώ ότι δεν πρέπει να τα παρατάμε στη ζωή. Ωστόσο, αυτό που περιγράφεις εσύ στη δουλειά σου δεν αντέχεται ρε φίλε. Εγώ δηλ ούτε ώρα δεν θα άντεχα. Υπήρξα στο παρελθόν σε δουλειά ("δουλειά" τέλος πάντων... σε τηλεφωνικές πωλήσεις) όπου 3η μέρα πρέπει να είχα στη δουλειά και μου λέει η υπεύθυνη "χαζός είσαι;". Tην Δευτέρα παραιτήθηκα γιατί δεν άξιζε να σε μειώνουν έτσι ούτε για τα ελάχιστα λεφτά που σου δίνουν ή δεν σου δίνουν κιόλας ούτε για τις προοπτικές εξέλιξης. Στο περιβάλλον που περιγράφεις εσύ πραγματικά δεν θα άντεχα δευτερόλεπτο. Ξέρω, σκέφτεσαι "άντε να ξαναβρω δουλειά" αλλά πάνω από όλα είναι η ψυχική μας υγεία και από δουλειά σίγουρα θα βρεις κάποια στιγμή και θα είναι και κάτι που σου αξίζει και όχι του πωπού...Εγώ 2 ημέρες έχω πιάσει δουλειά σε ένα pet shop και ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω προβλήματα συμπεριφορών κτλ. Σίγουρα αντιμετωπίζω δυσκολίες τώρα στην αρχή μέχρι να προσαρμοστώ και να μάθω τη δουλειά αλλά προσπαθώ να μην με κυριεύει το άγχος ότι δεν θα τα πάω καλά. Στο κάτω κάτω είναι κι αυτό άλλη μια εμπειρία και ένα συν στο βιογραφικό μου για να πάω παρακάτω. Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να φύγεις ΧΘΕΣ από αυτό το μπάχαλο και σίγουρα θα βρεις πολύ καλύτερη δουλειά, που δεν είναι δουλειά εκεί που είσαι τώρα αλλά κάτεργο. Τώρα αν μπορείς να μαζέψεις στοιχεία όπως σου είπαν πιο πάνω και να τα καταγγείλεις στην επιθεώρηση εργασίας ακόμα καλύτερα αλλά μπορεί και να φοβάσαι και είναι λογικό. Πάντως, για μένα φύγε από εκει μέσα και μην σταματάς να προσπαθείς να βρεις κάτι που σου αξίζει και θα έρθει. Δεν σε πήραν και τα χρόνια, 25-26 είσαι, θα βρεις.
    ζορια στη δουλεια, απληρωτοι, μπαφιαρης ο αφεντικος. και εμαθα οτι ηταν μεγαλος καρπαζοεισπρακτορας και ας το παιζει αλανι δεν ειναι αυττο το θεμα ομως. εχω ξενερωσει ασχημα με δαυτον... εχω και αλλη πιεση στο σπιτι περι της σχεσης μου με τη κοπελα μου χρονιας '85 και γω '93. τις προαλλες εκλεισε τα 33. περασαμε τελεια. τουτο το καιρο εχουν ηρεμησει τα πνευματα σπιτι και κανω οτι μου γουσταρει, οχι οτι πριν δεν το κανα. παμε για ενα χρονο σιγα σιγα. του χρονου τετοια εποχη λεμε να τα επισημοποιησουμε τα πραγματα με ο,τι συνεπαγεται. μη ξεφευγω απ το θεμα ομως... αυτο ακριβως σκεφτομαι που λες φτου κι απ την αρχη. τι να κανω ρε συ gimit. να παιξω μπουνιες με το μαλακα, ή να του αραδειασω οτι ειναι καρπαζοεισπρακτορας.. προχθες ημουνα απ το πρωι νωρις εχασα μεσημερι και μισο απογευμα και ηθελε να κανουμε διανομη αρτου. λεω απο μεσα μου αντε γεια και σηκωθηκα κ εφυγα. 2 μερες δε πατησα για δουλεια κοιμομουνα στο σπιτι της δικιας μου. τι να χασω τα μεγαλα τα μεροκαματα που παιρνω? και τωρα χρωσταει κιολας. αλλα για να ανοιξει στην αθηνα υποκατάστημα εχει, αλλου δεν εχει! ελα με τον παπάρα.

  8. #8
    ρε σονια τι να κανω βρε κουκλα μου, ολος ο κοσμος την σημερον ετσι παλευει... πηγα να την κανω αλλα με καλοπιασε, παλια του τεχνη κοσκινο. για να βρεις το καταλληλο τρως σκατο πολυ. ειτε αυτο λεγεται σχεση, ειτε δουλεια, ειτε στοχοι οποιοιδηποτε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Διαφωνώ στο ότι όλος ο κόσμος έτσι την παλεύει kostis. Καταλαβαίνω την ζούγκλα εκεί έξω, καταλαβαίνω ότι υπάρχει εκμετάλλευση κτλ, ωστόσο αν πας π.χ. να δουλέψεις κάπου σχεδόν σε καθημερινή βάση, κάποια δουλειά με προοπτική να την έχεις όλο το χρόνο, διεκδικείς νόμιμη πρόσληψη. Μετά ο άλλος δεν μπορεί να σου κουνιέται έτσι εύκολα. Το βλέπω να συμβαίνει συχνά στον τομέα μας (τουρισμός) και κάθονται και χαλάνε την πιάτσα λίγοι βλαμμένοι και μετά τραβάμε τα μαλλιά μας όλοι μαζί. Να σε δηλώνει ότι παίρνεις ρεπό ενώ δεν παίρνεις μέσα στην σεζόν, πάει στο καλό. Να δηλώνει μικρότερο μισθό και τα υπόλοιπα στο χέρι, πάει στο καλό. Να πάρει κάποιον για βοήθεια μόνο για 4-5 βδομάδες και να τον βάλει με μισά ένσημα, πάλι πάει στο καλό. Να έρχεται όμως ο άλλος και να μην τον δηλώνει πουθενά, ποτέ δεν το κατάλαβα πως το δέχονται μερικοί. Μετά χαίρω πολύ, και ευρώ να μην τους δώσει και από το πουθενά να τους διώξει και τα χίλια μύρια να τους κάνει, πολύ δύσκολα να αποδείξουν κάτι. Αν σου έχει κάνει σύμβαση ο εργοδότης, πολύ δύσκολο να σε διώξει μετά. Αν είσαι δηλωμένος, έχεις πολλούς τρόπους μετά να του κόψεις τον αέρα όταν το παραχέζει. Αν δεν υπάρχεις επίσημα πουθενά, πολύ δύσκολο να κάνεις το οτιδήποτε.

Similar Threads

  1. ΑΔΕΛΦΙΑ Κ ΘΕΜΑΤΑ
    By Eliana in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 28-04-2017, 17:30
  2. ΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    By anna_kr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 12-09-2016, 09:21
  3. ΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    By anna_kr in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 1
    Last Post: 29-08-2016, 22:03
  4. Οικονομικά Θέματα
    By dimimall in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 25-03-2014, 20:12
  5. Ευαίσθητα θέματα...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 27-10-2010, 02:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •