Παραλογες σκεψεις και συμπτωματα ψυχωσης..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθηνα
    Posts
    24

    Παραλογες σκεψεις και συμπτωματα ψυχωσης..

    Γεια σας παιδια!Εδω και λιγο καιρο εκανα σχεση και οι εμμονες ιδεες μου εχουν επιδεινωθει σε ακραιο βαθμο.Η καθημερινοτητα μου αποτελειται απο παραλογες σκεψεις πουυ νομιζω πως γινονται πραγματικοτητα.Μερικες απο αυτες που εχω:Ενα που σκεφτηκα πριν λιγο ειναι οτι επειδη οργανωνομαι με τα μαθηματα μου τωρα σε περιοδο εξεταστικης μου ερχονται ιδεες οτι θα χαθει ξαφνικα χωρις λογο οτι εχουμε μεταξυ μας η επικοινωνια και ολα η θα αλλαξει εκεινη ξαφνικα συμπεριφορα χωρις λογο μονο επειδη το σκεφθηκα αυτο οτι δηλαδη νομιζω οτι εχω την ικανοτητα να το προκαλω εγω αυτο με μια σκεψη μου αρνητικη,νομιζω οτι εγω ελεγχω μια κατασταση με το μυαλο μου η οτι μπορει απο εκει που ειμαι νορμαλ να ειμαι τελειως ξενερωτος πχ επειδη απλα πρεπει να το κανω αυτο σαν να αυθυποβαλλομαι ξαφνικα,καθε φορα απο μια διαφορετικη αρνητικη παντα σκεψη που νομιζω οτι συμβαινει στην πραγματικοτητα.Δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω ολο αυτο δεν με αφηνει να ασχοληθω με τιποτα αλλο στη ζωη μου παρα μονο με τετοιες παραλογες σκεψεις που εχω συνεχεια και δεν με εχουν αφησει ποτε σε ησυχια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    ο γιατρος σου τη λεει?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθηνα
    Posts
    24
    Δεν εχω παει ποτε γιατι το θεωρουσα χασιμο χρονου και χαπια δεν θελω να παρω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    πηγαινε σε ενα γιατρο και ρωτα, αυτος ο ρατσισμος στην ελλαδα για τους ψυχικα ασθενεις και τους ψυχιατρους εχεις καψει πολλους ανθρωπους, ειμαστε οποσθοδρομικη κοινωνια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Γεια σου!!
    Αν γνώριζες πραγματικά τι εστί ψύχωση θα χρησιμοποιούσες πιο προσεχτικά τον όρο.
    Δεν σε κατηγορώ γι'αυτό. Ολοι μας τον χρησιμοποιούμε για να εκφράσουμε μια εμμονή.

    Από την σύντομη περιγραφή σου διακρίνω τα εξής:
    1ον δεν έχεις κάτι το σοβαρό
    2ον αρνητικές σκέψεις όλοι οι άνθρωποι κάνουμε και είναι φυσιολογικό
    3ον αν δεν έχεις άγχος που να σε κάνει δυσλειτουργικό ή έντονη θλίψη και απομόνωση δεν χρειάζεται να μπλέξεις με ψυχίατρο.

    Το ότι παρατηρείς και κατανοείς ότι οι σκέψεις σου είναι παράλογες κ στηρίζονται στον φόβο είναι πολύ θετικό.
    Αν ήθελες να δουλέψεις πάνω σ'αυτό θα σου πρότεινα συνεδρίες με γνωσιακή συμπεριφορική σε ψυχολογο κάποιες συνεδρίες.
    Ισως να έχεις σκέψεις που στηρίζονται στην ανασφάλεια και την χαμηλή αυτοεκτίμηση. Δεν είμαι κ σίγουρος αλλά είναι πιθανόν.
    Αυτα τα 2 στοιχεία της ανασφάλειας κ της χαμηλής αυτοεκτίμησης αν υπάρχουν πολλές φορές είναι εμποδιο για υγιείς σχέσεις.

    Από αυτά που περιγράφεις αυτό θα σου πρότεινα. Λίγη κουβέντα για τονωση αυτοεκτίμησης. Να βρεις τα δυνατά σου σημεία κ ελαττώματα κ να τα δεις υπο άλλο πρίσμα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθηνα
    Posts
    24
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!Θα κλεισω ραντεβου δεν εχω θεμα να παω σε ψυχιατρο πραγματικα πιστευω οτι το χρειαζομαι κιολας μηπως με βοηθησει εστω και λιγο..Εχω γενικα χαμηλη αυτοεκτιμηση και πολυ ανασφαλεια απλα οταν πιστευω οτι αν πιασω πχ το λαπτοπ και μου ερθει μια σκεψη οτι πχ η κοπελα μου θα αλλαξει συμπεριφορα απεναντι μου και θα γυρισεει στον πρωην της επειδη το σκεφθηκα και οτι η σκεψη μου το προκαλει εκει ανησυχω πιο πολυ οτι πανω κατω ενω ξερω πως ειναι παραλογο με κανει χαλια και το πιστευω οτι θα γινει και εκει δεν ξερω πως να τα αντιμετωπισω γιατι συμβαινει συνεχεια..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    ψυχωτικοι που ειστε?θα γραψουμε τιποτα για την παθηση μας πως το βλεπετε?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Angel1996 View Post
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!Θα κλεισω ραντεβου δεν εχω θεμα να παω σε ψυχιατρο πραγματικα πιστευω οτι το χρειαζομαι κιολας μηπως με βοηθησει εστω και λιγο..Εχω γενικα χαμηλη αυτοεκτιμηση και πολυ ανασφαλεια απλα οταν πιστευω οτι αν πιασω πχ το λαπτοπ και μου ερθει μια σκεψη οτι πχ η κοπελα μου θα αλλαξει συμπεριφορα απεναντι μου και θα γυρισεει στον πρωην της επειδη το σκεφθηκα και οτι η σκεψη μου το προκαλει εκει ανησυχω πιο πολυ οτι πανω κατω ενω ξερω πως ειναι παραλογο με κανει χαλια και το πιστευω οτι θα γινει και εκει δεν ξερω πως να τα αντιμετωπισω γιατι συμβαινει συνεχεια..
    Aπλά σε συμβουλεύω να μη βάζεις ταμπέλες.
    Απλά περιέγραψε την εμπειρία σου κ μη προτρέχεις με αυτοδιάγνωση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθηνα
    Posts
    24
    Nαι σιγουρα εχεις δικιο θα παω σε γιατρο γιατι δεν αντεχω απο τις σκεψεις και μονο να τις πιστευω και να αυποβαλλομαι συνεχεια..Ευχαριστω και μονο που ασχοληθηκατε..

Similar Threads

  1. Δεν αντεχω αλλο με παραλογες σκεψεις..
    By Angel1996 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 65
    Last Post: 07-07-2020, 19:57
  2. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By spr1980 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 23-11-2018, 12:30
  3. παράλογες σκέψεις
    By poema in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 06-08-2017, 13:16
  4. Παραλογες σκεψεις...τισ εχει κανεις?
    By souno in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-2016, 11:26
  5. Φοβοι και παραλογες σκεψεις...δυσκολια συγκεντρωσης και αγχος
    By souno in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2016, 14:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •