Είναι φυσιολογικό να καταφεύγω στον ύπνο όταν δεν αισθάνομαι καλά ψυχολογικά; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Εγώ θα σου πρότεινα το εξής. Εάν είσαι όλη μέρα στον ύπνο και δεν θες να συμβαίνει, βάλε ένα πρόγραμμα όπως λεει και ο φίλος πιο πάνω αλλά, σε διαφορετική βάση. Ο ύπνος, απόσυρση νομίζω την λένε οι ψυχολόγοι, είναι κάτι που θα έπρεπε, θεωρητικά τουλάχιστον, να σε απαλλάσσει από το στρες. Αυτό όπως καταλαβαίνω, από τα λεγόμενα σου, δε συμβαινει. Είτε επειδή ανησυχείς για την αντίδραση αυτή και έχεις ενοχές, είτε επειδή το υποσυνείδητο τσιναει κ σου λέει λύσε το θέμα που σε στέλνει για ύπνο.

    Θα σου πρότεινα να βάλεις στόχους τύπου, πρόβλημα 1 θα ασχοληθώ 30 λεπτά ας πούμε αλλά θα απολαύσω την απόσυρση μου μετά, αύριο θα ασχοληθώ μια ώρα μεθαύριο 45 λεπτά κοκ. Δεν είναι ανάγκη να είσαι αλάνθαστο, κ λάθος να αντιμέτωπη σεις κάποιο θέμα, αύριο θα ξέρεις τι να μην κάνεις για να το αντιμετωπίσει αποδοτικοτερα

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,585
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Εγώ θα σου πρότεινα το εξής. Εάν είσαι όλη μέρα στον ύπνο και δεν θες να συμβαίνει, βάλε ένα πρόγραμμα όπως λεει και ο φίλος πιο πάνω αλλά, σε διαφορετική βάση. Ο ύπνος, απόσυρση νομίζω την λένε οι ψυχολόγοι, είναι κάτι που θα έπρεπε, θεωρητικά τουλάχιστον, να σε απαλλάσσει από το στρες. Αυτό όπως καταλαβαίνω, από τα λεγόμενα σου, δε συμβαινει. Είτε επειδή ανησυχείς για την αντίδραση αυτή και έχεις ενοχές, είτε επειδή το υποσυνείδητο τσιναει κ σου λέει λύσε το θέμα που σε στέλνει για ύπνο.

    Θα σου πρότεινα να βάλεις στόχους τύπου, πρόβλημα 1 θα ασχοληθώ 30 λεπτά ας πούμε αλλά θα απολαύσω την απόσυρση μου μετά, αύριο θα ασχοληθώ μια ώρα μεθαύριο 45 λεπτά κοκ. Δεν είναι ανάγκη να είσαι αλάνθαστο, κ λάθος να αντιμέτωπη σεις κάποιο θέμα, αύριο θα ξέρεις τι να μην κάνεις για να το αντιμετωπίσει αποδοτικοτερα
    Γεια σου Kutchunie, καιρό έχω να σε "δω", τι κάνεις; :)

    Όντως ακούγεται πιο εύκολη η πρόταση σου έτσι αλλά ξέρεις τι; Δεν είμαι σίγουρη πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα πέρα από τον γνωστό φόβο που έχω και το ξέρετε εσείς οι παλιοί... Πάντως είμαι σίγουρη ότι έχω επηρεαστεί από τη διακοπή των συνεδριών με την ψυχολόγο μου, μου λείπει πολύ, όταν πήγαινα ένιωθα πολύ ανακουφισμένη...

    Αυτές τις μέρες πάντως δεν κοιμάμαι τόσο πολύ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ε δεν είναι ανάγκη να πιαστείς από τον βασικό προβληματισμό σου. Αν ήταν τόσο εύκολο θα το είχες ήδη λύσει το θέμα σου νομίζω. Κάτσε και σκέψου ποια πράγματα θα ήθελες να βελτιώσεις. Πχ θέλεις να βελτιώσεις την εικόνα σου αλλά το αμέλειας, δεν τολμάς κτλ. Βάζεις μια ώρα γυμναστική ας πούμε. Ή θέλεις να βελτιώσεις κάτι άλλο, να καθαρίσεις το σπίτι ας πούμε. Σκέψου σε ποια θέση βρίσκεσαι και φαντάσου, ονειρεψου που θα ήθελες να φτάσεις. Στόχοι που δε σχετίζονται άμεσα με το βασικό σου θέμα. Όσον αφορά το βασικό θέμα προσποιησου πως δεν υπάρχει η βρες λογικά επιχειρήματα που να καθιστά τον κάθε περιφερειακό στόχο ανεξάρτητο από το βασικό θέμα. Γραψτα κι αυτά. Και ότι και να γίνει, βάλε πείσμα να είσαι συνεπής στον εαυτό σου κ εάν έχεις άγχος, στο τέλος της ημέρα
    ς σπαστά όλα, κοιμήσου 12 ώρες κάνε τέλος πάντων ότι μπορείς για ν ξεσπάσει το άγχος σου.

    Εγώ καλά είμαι :)

  4. #34
    YokoChoco
    Guest
    Κοιμόμουνα παλιά 16-18 ωρες την ημέρα, το θυμάμαι αυτό, ήμουνα συνέχεια άρρωστος, ο ψυχίατρος απλά με ''χαπάκωνε'' κ ''λυναμε'' το πρόβλημα... καμία λύση ομως.
    Πηγαίνοντας σε ψυχοθεραπευτη το 2014 μετα είδα αρκετή αλλαγή, με τα χάπια όχι. Έβρισκα κ γώ το κρεββάτι ως λύση.. δλδ «τι θα κάνω το πρωί, τίποτα, βαριέμαι
    ας πέσω πάλι στο κρεββάτι», τώρα όμως βρίσκω κάτι να κάνω.
    Απόψε κοιμήθηκα 05:00 είχα αυπνίες, σηκώθηκα 11:30... έφαγα πρωινό κ μετά λέω πρέπει πάση θυσία να βγώ έξω.. πήγα σούπερ μάρκετ κ πήρα μία μπανανα και
    2 σοκολάτες ρόφημα starbucks, απλά κ μόνο για να κάνω μία βόλτα. Μου έκανε καλό, αισθάνομαι καλύτερα. Τώρα θα μαγειρέψω, απλό φαγητό, μπιφτέκια αλλά είναι
    κάτι απ'το τίποτα. Πιο απόγευμα θα σφουγγαρίσω κ λέω το βράδυ να βγώ να περπατήσω για 20'... το να κάτσω μέσα κ να ξαπλώσω απλά το χειροτερεύει.
    Αυτό βεβαια το στάδιο το έχω ξεπεράσει, έχω σχεδόν επανενταχθεί στο κοινωνικό σύνολο, απλά με ταλαιπωρεί η Υπνική Άπνοια κ θέλω να πιστεύω οτι σύντομα που
    θα κάνω την εξέταση(γίνεται με ραντεβού) κ θα βάλω μάσκα cpap θα φυγει κι αυτή η έντονη υπνηλία που με πιάνει πότε πότε κ θα είμαι πολύ καλύτερα.
    Η Υπνική Άπνοια προκαλεί και διαταραχές στην διάθεση για όσους δεν το ξέρουν, δλδ εγώ που εχω Οριακή επειδεινώνει την κυκλοθυμία μου κατά πολύ...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    YokoChoco καλα αποτελέσματα στις εξετάσεις σου κ εύχομαι να βρεις τρόπο να κάνεις ποιοτικότερο ύπνο. :)

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Δεν αισθάνομαι καλά...
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 24-06-2018, 15:20
  2. Έχω πειστεί ότι όλα είναι ψυχολογικά. Μήπως δεν κάνω καλά;;
    By novia35 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 16-11-2017, 17:21
  3. Δεν αισθάνομαι καλά ;(
    By IPPOKRATIS1991 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 09-08-2017, 15:50
  4. Αισθάνομαι καλά..
    By Ζωίτσα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 25-08-2011, 18:39
  5. Φοβάμαι να κοιμηθώ, φαινόμενα παράλυσης και βουητό όταν "περνάς" στον ύπνο...
    By sapsalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-07-2011, 21:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •