Είναι φυσιολογικό να καταφεύγω στον ύπνο όταν δεν αισθάνομαι καλά ψυχολογικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389

    Είναι φυσιολογικό να καταφεύγω στον ύπνο όταν δεν αισθάνομαι καλά ψυχολογικά;

    Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία πρέπει να βάλω το συγκεκριμένο θέμα οπότε το βάζω εδώ που είναι γενική κατηγορία...
    Δεν μπορώ να εξηγήσω κάτι... Όταν αισθανθώ φόβο ή ανησυχία αυτό που έχω την τάση να κάνω είναι να καταφεύγω στο κρεβάτι μου σαν να είναι ένα μέρος στο οποίο είμαι ασφαλής... Επίσης αρχίζω να νιώθω κι άσχημα σωματικά κι αυτός είναι ένας από τους λόγους που θέλω να ξαπλώσω... Είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Προσπαθείς να αποφύγεις τα συναισθήματα σου Κύκνε...
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω αν είναι φυσιολογικό ή όχι, αλλά είναι κλασική αντίδραση. Κι εγώ το παθαίνω όταν είμαι πολύ χάλια για κάποιον λόγο, θέλω να πάω να κοιμηθώ για να μην σκέφτομαι, για να μην νιώθω...προσπαθώ να αποφύγω να αντιμετωπίσω τα συναισθήματα μου εκείνη την στιγμή. Φαντάζομαι ότι αν γίνεται μια στο τόσο ή σε κάτι σοβαρό είναι οκ, αν βλέπεις οτι το κάνεις συνεχώς όμως θα πρέπει να το δουλέψεις κάπως με τον εαυτό σου. Ίσως αν προσπαθήσεις να σκεφτείς τι νιώθεις εκείνη την ώρα, τι προσπαθείς να αποφύγείς, τι δεν θες να αντιμετωπίσεις..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Προσπαθείς να αποφύγεις τα συναισθήματα σου Κύκνε...
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω αν είναι φυσιολογικό ή όχι, αλλά είναι κλασική αντίδραση. Κι εγώ το παθαίνω όταν είμαι πολύ χάλια για κάποιον λόγο, θέλω να πάω να κοιμηθώ για να μην σκέφτομαι, για να μην νιώθω...προσπαθώ να αποφύγω να αντιμετωπίσω τα συναισθήματα μου εκείνη την στιγμή. Φαντάζομαι ότι αν γίνεται μια στο τόσο ή σε κάτι σοβαρό είναι οκ, αν βλέπεις οτι το κάνεις συνεχώς όμως θα πρέπει να το δουλέψεις κάπως με τον εαυτό σου. Ίσως αν προσπαθήσεις να σκεφτείς τι νιώθεις εκείνη την ώρα, τι προσπαθείς να αποφύγείς, τι δεν θες να αντιμετωπίσεις..
    Αυτή τη στιγμή νιώθω ότι δεν θέλω ν' αντιμετωπίσω το γεγονός ότι αποδεικνύομαι ανίκανη να φερθώ όπως πρέπει για να διατηρήσω μια σχέση επειδή ότι πρέπει να κάνω με φοβίζει... Επίσης θέλω να το ξεχάσω αυτό...
    Συμβαίνει αρκετά συχνά αλλά είναι φορές που δυσκολεύομαι να με πάρει τελικά ο ύπνος λόγω του φόβου που νιώθω... Υπάρχουν όμως και στιγμές που το καταφέρνω και βρίσκω καταφύγιο για κάποια ώρα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    george1520
    Guest
    Οταν δεν ειμαξ καλα επιλέγω να πάω στι κρεβάτι μου. Οχι πάντα για να κοιμάμαι, αλλα να ειμαι ξαπλωμένος. Νιώθω ασφάλεια, ηρεμία.. οταν δω όμως οτι το κανω σε υπερβολικό βαθμό κανονίζω να βγω με κάποιον φίλο ετσι ωστε να ξεγελάσω τον πονο μου. Ο ύπνος ναι βοηθά αλλά πιστεύω ότι απο ενα σημείο και μετα μας ρίχνει περισσότερο.

    Έχεις κάποιον καλο φίλο για να συζητήσετε; Ακόμη και για αυτά που σε προβληματίζουν

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Οταν δεν ειμαξ καλα επιλέγω να πάω στι κρεβάτι μου. Οχι πάντα για να κοιμάμαι, αλλα να ειμαι ξαπλωμένος. Νιώθω ασφάλεια, ηρεμία.. οταν δω όμως οτι το κανω σε υπερβολικό βαθμό κανονίζω να βγω με κάποιον φίλο ετσι ωστε να ξεγελάσω τον πονο μου. Ο ύπνος ναι βοηθά αλλά πιστεύω ότι απο ενα σημείο και μετα μας ρίχνει περισσότερο.

    Έχεις κάποιον καλο φίλο για να συζητήσετε; Ακόμη και για αυτά που σε προβληματίζουν
    Έχω μια φίλη που εμπιστεύομαι αλλά δεν μπορώ να της πω τα πάντα, φοβάμαι ότι δεν θα καταλάβει αφού είναι ψυχικά υγιής...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Φυσιολογικό είναι κυκνάκι μου.Εγώ όταν δεν ήμουν καλά κοιμόμουν με το ζόρι..Μπορούσα να κοιμάμαι όλη μέρα.Πλέον προσπαθώ να λύνω τα θέματα μου και να μην καταφεύγω στο κρεβάτι,γιατί ανακουφίζει μεν εκείνη την ώρα αλλά αν δεν λύσεις το πρόβλημα θα ξαναβγεί στην επιφάνεια και φτου απ την αρχή
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Έχω μια φίλη που εμπιστεύομαι αλλά δεν μπορώ να της πω τα πάντα, φοβάμαι ότι δεν θα καταλάβει αφού είναι ψυχικά υγιής...
    Σε νιώθω.. προσπάθησε ομως να γεμίζεις την μερα σου με δραστηριότητες. Εγω για ενα διάστημα που χαλια εκανα τον σταυρό μου που μπορούσα να σηκωθώ και απο το κρεβάτι. Για μενα ηταν μια νίκη. Για να νικήσουμε ομως πρεπει να επιμένουμε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Κι εγώ έτσι κάνω αλλά τώρα λογο στρατού δεν μπορώ να το κάνω αυτό:(

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Φυσιολογικό είναι κυκνάκι μου.Εγώ όταν δεν ήμουν καλά κοιμόμουν με το ζόρι..Μπορούσα να κοιμάμαι όλη μέρα.Πλέον προσπαθώ να λύνω τα θέματα μου και να μην καταφεύγω στο κρεβάτι,γιατί ανακουφίζει μεν εκείνη την ώρα αλλά αν δεν λύσεις το πρόβλημα θα ξαναβγεί στην επιφάνεια και φτου απ την αρχή
    Σ' αυτό έχεις δίκιο, κι εγώ το βρίσκω μπροστά μου με τη μορφή της άσχημης διάθεσης χωρίς να έχει συμβεί κάτι καινούριο άσχημο... Κι εγώ προσπαθώ αλλά είναι στιγμές που δεν έχω τη δύναμη οπότε δεν αντιστέκομαι στο να ξαπλώσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Σε νιώθω.. προσπάθησε ομως να γεμίζεις την μερα σου με δραστηριότητες. Εγω για ενα διάστημα που χαλια εκανα τον σταυρό μου που μπορούσα να σηκωθώ και απο το κρεβάτι. Για μενα ηταν μια νίκη. Για να νικήσουμε ομως πρεπει να επιμένουμε.
    Προσπαθώ, όταν είμαι χάλια προσπαθώ να βγαίνω έξω για τίποτα μικροψώνια και να ξεχνιέμαι... Ή και κανένα καφέ σε συνδυασμό με τα ψώνια... Αλλά δεν γίνεται κι όλη τη μέρα να είμαι στους δρόμους και μόλις μείνω μόνη χωρίς κανένα να μιλήσω και να με καταλάβει έστω και μέσω ίντερνετ αρχίζω να νιώθω άσχημα... Και δεν ξέρω τι να κάνω γι' αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σ' αυτό έχεις δίκιο, κι εγώ το βρίσκω μπροστά μου με τη μορφή της άσχημης διάθεσης χωρίς να έχει συμβεί κάτι καινούριο άσχημο... Κι εγώ προσπαθώ αλλά είναι στιγμές που δεν έχω τη δύναμη οπότε δεν αντιστέκομαι στο να ξαπλώσω...
    Κυκνάκι μου ξέρω ότι νιώθεις καλύτερα,αλλά δεν είναι λύση.Πιάνε ένα-ένα τα θέματα που προκύπτουν και λύνε τα σιγά σιγά.Αυτή είναι η καλύτερη λύση.Εγώ κάθε μέρα προς το τέλος κάνω έναν διαλογισμό και βάζω όλα τα πράγματα σε μια σειρά..Με βοηθάει πολύ να κρατάω μια ισορροπία και να αναγνωρίζω όποια λάθη κάνω μέσα στη μέρα ώστε να μη μαζεύονται και πελαγώνω αργότερα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Κυκνάκι μου ξέρω ότι νιώθεις καλύτερα,αλλά δεν είναι λύση.Πιάνε ένα-ένα τα θέματα που προκύπτουν και λύνε τα σιγά σιγά.Αυτή είναι η καλύτερη λύση.Εγώ κάθε μέρα προς το τέλος κάνω έναν διαλογισμό και βάζω όλα τα πράγματα σε μια σειρά..Με βοηθάει πολύ να κρατάω μια ισορροπία και να αναγνωρίζω όποια λάθη κάνω μέσα στη μέρα ώστε να μη μαζεύονται και πελαγώνω αργότερα.
    Θα προσπαθήσω...

    Τώρα είναι κανείς διαθέσιμος να μιλήσει; (γιατί άρχισα να νιώθω μόνη)...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    george1520
    Guest
    Άνοιξε θέμα να κουτσομπολεψουμε :) .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Άνοιξε θέμα να κουτσομπολεψουμε :) .
    Δεν είμαι σε διάθεση για κουτσομπολιό, σόρυ... Νύχτωσε και με πιάνουν οι ανασφάλειες μου και μετά βλέπω εφιάλτες... Άστα να πάνε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    george1520
    Guest
    Εμμ .. τι θες να πουμε; Εγώ σου είπα για κουτσομπολιό για να χαλαρώσεις.

    *Μην φοβάσαι.. Να σκέφτεσαι θετικά και να μιλάς στον εαυτό σου. Βοηθάει. Τα πέρασα.. και που και που κανουν την εμφάνιση τους. Αν θες άνοιξε ένα θέμα εδω δημόσια.. Αν θες στειλε μου προσωπικο μήνυμα. Σημερα έχω σκοπο να κάνω την κουκουβάγια [να ξενυχτίσω :) ]

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αισθάνομαι καλά...
    By Confused889 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 24-06-2018, 15:20
  2. Έχω πειστεί ότι όλα είναι ψυχολογικά. Μήπως δεν κάνω καλά;;
    By novia35 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 16-11-2017, 17:21
  3. Δεν αισθάνομαι καλά ;(
    By IPPOKRATIS1991 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 09-08-2017, 15:50
  4. Αισθάνομαι καλά..
    By Ζωίτσα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 25-08-2011, 18:39
  5. Φοβάμαι να κοιμηθώ, φαινόμενα παράλυσης και βουητό όταν "περνάς" στον ύπνο...
    By sapsalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-07-2011, 21:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •