εγκράτεια και η φλόγα του σεξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489

    εγκράτεια και η φλόγα του σεξ

    Κατ' αρχάς θα ήθελα και την δικη σας γνώμη κυρίως στο σεξ μεταξύ ζευγαριού στον γάμο, εστιάζοντας έτσι σε μακροχρόνια κατάσταση όπου η φλόγα πιθανώς να σβήσει.
    Θα μιλησω απο προσωπικη εμπειρια με παλιοτερη σχεση ολιγον τι θεουσα η οποια οταν μου εκμυστηρευτηκε εξ αρχης οτι σε περιοδους νηστειας απεχει απο το σεξ, απλως γελασα και το προσπερασα. Όταν όμως ήρθε η πρώτη περίοδος της μεγάλης νηστείας της Σαρακοστής και κατάλαβα ότι το εννοούσε, ξεροκαταπια. Θυμάμαι τις φορές που είχα όρεξη και κάποιες φαινόταν να είχε και η κοπέλα, αλλά το κάστρο δεν έπεφτε οπότε άρχισα να το χωνευω και αυτό δημιουργούσε ένα περίεργο κλιμα αλλά και μια λαχταρα να πηδηχτουμε μεγαλύτερη και από όταν γνωριστήκαμε.
    Πλέον σκέφτομαι πως σε ένα γάμο δηλαδή σχέση ζωής και ετών, η εγκράτεια δηλαδή η υποχρεωτική αποχή από το σεξ τις ημέρες που ορίζουν οι νηστειες, μήπως είναι τελικά ο τρόπος να διατηρηθεί για πολλά χρόνια η φλόγα, η οποία άπαξ και σβήσει τελείως η προσωπική μου γνώμη όπως έχετε καταλάβει αρκετοί εδώ είναι game over.
    Να τονίσω ότι δεν θέλω μια θρησκευτικού χαρακτήρα συζήτηση, ούτε να επηρεαστούν οι γνώμες από θρησκευτικές η αθειστικες πεποιθήσεις. Εγώ πχ ειμαι, δεν θα πω άθεος, απλώς δεν με ενδιαφέρουν οι θρησκείες. Λέω για τις θρησκευτικές περιόδους και ημέρες νηστείας, απλά σαν ένα ετοιμο προγραμμα.
    Προσωπικά πλέον αν το συμφωνούσα με κάποια γυναίκα δεν θα έλεγα όχι, άλλωστε το απαγορευμένο είναι ελκυστικό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    116
    Ωραία ιδέα αλλά δε το έχω δοκιμάσει ποτέ, ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό. Εσύ που το δοκίμασες, λειτουργησε; Διατήρησε ζωντανή την σχέση τουλάχιστον στο ερωτικό κομμάτι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by V for vendetta View Post
    Ωραία ιδέα αλλά δε το έχω δοκιμάσει ποτέ, ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό. Εσύ που το δοκίμασες, λειτουργησε; Διατήρησε ζωντανή την σχέση τουλάχιστον στο ερωτικό κομμάτι;
    Αν και μου την έσπασε στην αρχή, όντως λειτούργησε, δεν βαρεθηκα, μη σου πω ότι μου άρεσε κιόλας. Ειδικά άμα είναι και κάνα πειραχτηρι και σε προκαλεί με τον τρόπο της εν μέσω αποχής, άστα να πάνε.
    Σοβαρά πιστεύω είναι ένας ωραίος τρόπος να μην κορεστεί μια μακροχρόνια σχέση, χωρίς να νοιώσει κάποιος σεξουαλική απόρριψη. Επαναλαμβάνω ότι δηλώνω καμία σχέση με θρησκείες, εστιάζω στην αποχή που μόνο με αφορμή νηστεία το έζησα.
    Εγώ θα το πρότεινα αν ήμουν παντρεμένος, γιατί ξέρω ότι αλλιώς θα βαρεθώ, είναι πολλά τα χρόνια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    116
    Δεν είναι τυχαίο τότε που σχεδόν όλες οι θρησκείες έχουν περιόδους αποχής από διάφορες απολαύσεις. Να φανταστώ αυτή η περίοδος αποχής από το σεξ, συνοδεύεται και με αποχή από την αυτοικανοποιηση;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by V for vendetta View Post
    Δεν είναι τυχαίο τότε που σχεδόν όλες οι θρησκείες έχουν περιόδους αποχής από διάφορες απολαύσεις. Να φανταστώ αυτή η περίοδος αποχής από το σεξ, συνοδεύεται και με αποχή από την αυτοικανοποιηση;
    κανονικά ναι, αλλά το θεωρώ προσωπική επιλογή αυτό. Πιστεύω ολοι γνωριζουν κατα βαθος οτι το δεδομένο χάνει την αξία και τη λαχταρα. Αλλά αν καποιος εφαρμοζει καποια αποχη αόριστα δημιουργούνται αλλά προβλήματα απορριψης.
    Φαντάσου όταν ήξερα ότι δεν έχει κοκο, ενώ σε άλλες περιπτώσεις θα τσαντιζομουν θα ξενέρωνα θα σκεφτόμουν διαφορα, κανονίζαμε καμία βόλτα η καμία ταινια. Γενικως ειχε και την πλακα του και περιέργως μας έφερνε πιο κοντά.
    Δεν έχεις να χάσεις κάτι θα το δεις, ριξτο με τρόπο και δοκίμασε το.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    116
    Έχει ενδιαφέρον. Αν ξανακανω σχέση, θα το δοκιμασω!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Location
    Σύννεφο
    Posts
    313
    Αν διαχωρίσεις το σεξ από τα υπόλοιπα της σχέσης η φλόγα δε σβήνει. Μη σου πω ο,τι δυναμώνει με τα χρόνια. Μπορείς να πλακώνεσαι όλη μέρα και το βράδυ να μεταφέρεσαι σε άλλα επίπεδα. Είναι καθαρά στο μυαλό πως θα το χειριστείς με τη σύντροφό σου.

    Πάντως η αποχή και η απομάκρυνση όντως φουντώνει τη φλόγα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    116
    Αυτή την καταραμένη φλόγα του σεξ θέλουμε να κρατήσουμε. Αν γίνεται, να την ξανααναψουμε κιόλας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eχει υπολογιστει οτι ο ερωτας , ατυχως , κραταει 30 μηνες ....το λεω κι απο προσωπικη πειρα ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    en chute libre
    Posts
    116
    30 μήνες πολύ αισιόδοξο μου ακούγεται

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    208
    κραταει και περισσοτερο σε μερικους. ειμαι απολυτα μονογαμικη. ποτε δεν εκανα ουτε φαση εστω αν ηθελα καποια. ιδιως με την τελευταια δεν μποεω να την ξεπερασω και αναγουλιαζω αν τυχει εστω λιγο να προσπαθησω να με σκεφτω με αλλη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,133
    α μπα..
    απο την διακοπη του σεξ, προτιμω την αλλαγη περιβαλλοντος.
    τα ταξιδακια (ειδικα τα καλοκαιρινα σε νησακια ) ειναι πολυ πιο ερεθιστικα απο την εγκρατεια.
    η εγκρατεια μου φαινεται σαν τιμωρια, παρα σαν μπονους...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    24,133
    θεωρω... οτι νομιζουμε οτι η σεξουαλικη ξενερα προκυπτει απο την τριβη κλπ.
    δεν προκυπτει απο αυτο.
    προκυπτει απο την συναισθηματικη απομακρυνση.
    αν το ψαξετε, αυτο συμβαινει.
    εμεις ειμαστε πολυ καλυτερα ακομα κι απ την αρχη παρολο που ειμαστε πολλα χρονια μαζι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    208
    αυτο που λες ειναι πολυ σωστο. αν δεν υπαρχουν συναισθηματα δεν υπαρχει ουτε διαθεση ουτε φλογα για σεξ. οσο αγαπας και τον θες τον αλλον τοσο πιο πολυ θες και συνεχεια σεξ και τετοια.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2019
    Location
    Αθηνα
    Posts
    232
    εκτος κι αν ειναι νυμφομανης...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φλόγα στη σχέση
    By Christina82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-06-2011, 11:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •