Νιώθω οτι θα μεινω πάντα μόνη μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 100
  1. #16
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Δώσε του χρόνο και θα δεις θα αρχίσεις να τα βλέπεις αλλιώς τα πράγματα. Οι περισσότεροι γύρω σου έχουν να σου πουν μια ιστορία που έχουν καει κάποια στιγμή και νόμισαν πως τέλειωσε ο κόσμος. Μάντεψε, για κανέναν δεν τελείωσε η ιστορία, ούτε για εσενα. θα έρθει η μέρα που θα είσαι με κάποιον άλλο άνθρωπο και θα λες τι έλεγα και πως ήμουν τότε
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν σου έδωσε μια εξηγηση?το ότι δεν σε βλέπω για το μέλλον είναι γενικό.κάτι συγκεκριμένο δεν σου είπε?
    Μήπως και εσύ όπως εγραψες επειδή δεν σου άρεσε τόσο εμφανίσιακα να μην έδινες το 100% σου σε αυτή την σχεση?στο ρωτάω γιατί και εγώ είμαι με ένα πολύ καλό παιδί που νιώθω ότι με αγαπαει αλλά δεν ένιωσα ποτέ πολύ ερωτευμένη.είμαι μαζί του μάλλον για να μην νιωθω μόνη γιατί κάνω τις ίδιες σκέψεις με εσένα. Και κάμια φορά βλέπω ότι θα μπορούσα να φέρθω και να κάνω πραγματα πολύ πιο πολλά αν ήμουν με κάποιον που ήμουν πράγματι ερωτευμενη και θεωρησα μήπως εκανες και εσύ το ίδιο.
    Όχι καμία εξηγηση, μου ζήτησε χρόνο να σκεφτεί (μπαρμ******λα δηλαδη) και εγώ απλά έφυγα για να σώσω την αξιοπρεπια που μου είχε απομίνει! Εδωσα αποστολιά δυστυχως πολλά και συναισθηματικά και πρακτικά; στήριξη, αγάαπη, φροντιδα, αφησα μια πολύ καλή ευκαιρια δουλιας για να είμαστε μαζί, θα τον ακολουθούσα σε αλλη χώρα , και πολλα ακομη:( Και το χειροτερο είναι οτι δεν έχει ενδιαφερθεί να ζει αν ζω η αν πεθανα. Το οτι είσαι με ενα καλό παιδί είναι πρωτέρημα σου και μπραβο σου! Κρίνεις με άλλες αξιες! Για εμενα η εμφάνιση παίζει βεβαια ρόλο αλλα δευτερευον . Τώρα σε καταλαβαίνω οτι φοβασαι:/ Εμένα οι φίλες μου μου λεγανε αφού σεξουαλικά δεν το χεις μαζι του οσο καλο παιδι και να είναι ας το και μη φοβασαι, κλεινεις πορτες με τα ακυρα που δινεις σε οποιον σε πλησιαζει! Τωρα με την σκατίλα που υπαρχει εκει έξω σε καταλαβαινω!

  2. #17
    σε ευχαριστώ whyalwaysme απλά οπως το λέει το nickname σου με
    εχει πιασει ενα why always me :(

  3. #18
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by sap View Post
    σε ευχαριστώ whyalwaysme απλά οπως το λέει το nickname σου με
    εχει πιασει ενα why always me :(
    Γενικά μην αφήνεις τον εαυτό σου παραμελημένο,σε κάθε τομέα.
    Επειδή κάπου το έχασα,ποιος χώρισε ποιον?

  4. #19
    Σε ευχαριστώ πολύ georgewww για την απαντηση σου! Το ήθελα απο παλιά να το κάνω. Ειχα προσπαθήσει να βρω και ένα post-doc σε πνεπιστήμιο που είχε αποστολές στην αφρική! Απλά έχω τις κλασσικες φοβίες ως προς το αν θα αντέξω την διαμονή σε μια αναπτυσσόμενη χώρα και οτι πρέπει να παραιτηθώ απο τη δουλια μου. Απλά είχα πει οτι εάν φτασω πάτο θέλω να αφιερώσω την ζωή μου στο να βοηθάω άλλους ανθρωπους! Αυτό φοβαμαι ότι δεν θα μπορέσω να βρω κανέναν απο τη φοβία μου πλεον:( οξυμορο αυτό που είπ! Σου εύχομαι απο την καρδιά μου να βρεις αυτήν που σου ταιριάζει!

  5. #20
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Δώσε του χρόνο και θα δεις θα αρχίσεις να τα βλέπεις αλλιώς τα πράγματα. Οι περισσότεροι γύρω σου έχουν να σου πουν μια ιστορία που έχουν καει κάποια στιγμή και νόμισαν πως τέλειωσε ο κόσμος. Μάντεψε, για κανέναν δεν τελείωσε η ιστορία, ούτε για εσενα. θα έρθει η μέρα που θα είσαι με κάποιον άλλο άνθρωπο και θα λες τι έλεγα και πως ήμουν τότε
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Γενικά μην αφήνεις τον εαυτό σου παραμελημένο,σε κάθε τομέα.
    Επειδή κάπου το έχασα,ποιος χώρισε ποιον?
    Το ξερώ δεν πρέπει αλλα είναι που λεμε οτι έπιασα πάτο πρωτη φορά στη ζωη μου :( Και δεν ξερω πως να σηκωθώ. Φοβαμαι να θέλω να ελπισω γιατι είμαι σίγουρη οτι θα πληγωθω:( Ουσιαστικά αυτός με χωρισε!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    @sap θα έλεγα μιας και εισαι στην καλύτερη ηλικία , να μη χάσεις χρόνο με ό,τι και αν αποφασίσεις. Δε σκέφτεσαι να μεταναστεύσεις ? Εγώ αυτό σκεφτόμουν αν και τελικά δε το έκανα. Αλλά σα σκέψη έλεγα αν φύγω και πάω σε καινούργιο μέρος δουλειά χώρα άνθρωποι ... καινούργια ζωή, ίσως ξεχάσω. Ίσως έπρεπε να το έχω κάνει. Σκέψου το και από επαγγελματική σκοπιά.

    Τώρα ήμαστε χαλαροί αλλά όταν έρθουν παιδιά και υποχρεώσεις, θα χρειαστούμε περισσότερα εφόδια από απλά μια μέτρια δουλειά. Πάντως είμαι σίγουρος ότι αν περιμένεις για τον καλό και δε βιαστεις, θα έρθει. Χωρίς όμως όπως είπα να κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια.

  7. #22
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by sap View Post
    Το ξερώ δεν πρέπει αλλα είναι που λεμε οτι έπιασα πάτο πρωτη φορά στη ζωη μου :( Και δεν ξερω πως να σηκωθώ. Φοβαμαι να θέλω να ελπισω γιατι είμαι σίγουρη οτι θα πληγωθω:( Ουσιαστικά αυτός με χωρισε!
    Δηλαδή σαν να έφαγες κεραμίδα ένα πράγμα...

  8. #23
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Δώσε του χρόνο και θα δεις θα αρχίσεις να τα βλέπεις αλλιώς τα πράγματα. Οι περισσότεροι γύρω σου έχουν να σου πουν μια ιστορία που έχουν καει κάποια στιγμή και νόμισαν πως τέλειωσε ο κόσμος. Μάντεψε, για κανέναν δεν τελείωσε η ιστορία, ούτε για εσενα. θα έρθει η μέρα που θα είσαι με κάποιον άλλο άνθρωπο και θα λες τι έλεγα και πως ήμουν τότε
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Δηλαδή σαν να έφαγες κεραμίδα ένα πράγμα...
    Ακριβώς αυτο :( ηλεκτρικό σοκ!

  9. #24
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by sap View Post
    Ακριβώς αυτο :( ηλεκτρικό σοκ!
    Μάλιστα!
    Η ζωή από ότι έχω καταλάβει,διαθέτει τα ups and downs της,οπότε μην παραιτείσαι και φρόντισε εσένα.
    Πιστεύεις όμως ότι σου συνέβη επειδή σε χώρισε?Ή ένιωθες εσύ πως όλα σου πήγαιναν τέλεια και ξαφνικά εγινε το κακό?

  10. #25
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Δώσε του χρόνο και θα δεις θα αρχίσεις να τα βλέπεις αλλιώς τα πράγματα. Οι περισσότεροι γύρω σου έχουν να σου πουν μια ιστορία που έχουν καει κάποια στιγμή και νόμισαν πως τέλειωσε ο κόσμος. Μάντεψε, για κανέναν δεν τελείωσε η ιστορία, ούτε για εσενα. θα έρθει η μέρα που θα είσαι με κάποιον άλλο άνθρωπο και θα λες τι έλεγα και πως ήμουν τότε

    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    @sap θα έλεγα μιας και εισαι στην καλύτερη ηλικία , να μη χάσεις χρόνο με ό,τι και αν αποφασίσεις. Δε σκέφτεσαι να μεταναστεύσεις ? Εγώ αυτό σκεφτόμουν αν και τελικά δε το έκανα. Αλλά σα σκέψη έλεγα αν φύγω και πάω σε καινούργιο μέρος δουλειά χώρα άνθρωποι ... καινούργια ζωή, ίσως ξεχάσω. Ίσως έπρεπε να το έχω κάνει. Σκέψου το και από επαγγελματική σκοπιά.

    Τώρα ήμαστε χαλαροί αλλά όταν έρθουν παιδιά και υποχρεώσεις, θα χρειαστούμε περισσότερα εφόδια από απλά μια μέτρια δουλειά. Πάντως είμαι σίγουρος ότι αν περιμένεις για τον καλό και δε βιαστεις, θα έρθει. Χωρίς όμως όπως είπα να κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια.
    Georgewww , δεν μένω ελλάδα μένω σε μια απο τις πιο ´καλοπληρωμένεσ´ χωρες:/ εδώ και κάποια χρόνια.

    Με όλο αυτό σκέφτομαι μηπως να ξαναγυρίσω στην ελλάδα:/ Δεν ξέρω... τα χω κάνει αχταρμά στο κεφάλι μου!

    Παντα μπορείς να το κάνεις! Μια καλή μου φίλη εφυγε στα 37 της απο ελλάδα και αφησε μια δουλιά με πολύ καλο μισθό! Ποτε δεν είναι αργα αν το θέλεις φυσικά!!!

  11. #26
    [QUOTE=sap;1061821]Όχι καμία εξηγηση, μου ζήτησε χρόνο να σκεφτεί (μπαρμ******λα δηλαδη) και εγώ απλά έφυγα για να σώσω την αξιοπρεπια που μου είχε απομίνει! Εδωσα αποστολιά δυστυχως πολλά και συναισθηματικά και πρακτικά; στήριξη, αγάαπη, φροντιδα, αφησα μια πολύ καλή ευκαιρια δουλιας για να είμαστε μαζί, θα τον ακολουθούσα σε αλλη χώρα , και πολλα ακομη:( Και το χειροτερο είναι οτι δεν έχει ενδιαφερθεί να ζει αν ζω η αν πεθανα. Το οτι είσαι με ενα καλό παιδί είναι πρωτέρημα σου και μπραβο σου! Κρίνεις με άλλες αξιες! Για εμενα η εμφάνιση παίζει βεβαια ρόλο αλλα δευτερευον . Τώρα σε καταλαβαίνω οτι φοβασαι:/ Εμένα οι φίλες μου μου λεγανε αφού σεξουαλικά δεν το χεις μαζι του οσο καλο παιδι και να είναι ας το και μη φοβασαι, κλεινεις πορτες με τα ακυρα που δινεις σε οποιον σε πλησιαζει! Τωρα με την σκατίλα που υπαρχει εκει

    Δηλαδή για να καταλαβω ήσουν σε σχέση και δεν τα πηγαινατε και σεξουαλικα και έδιωχνες του αλλους που σε πλησιαζαν?και από που συμπέρανες ότι υπάρχει σκατιλα όπως λες εκεί εξω?

  12. #27
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    Δώσε του χρόνο και θα δεις θα αρχίσεις να τα βλέπεις αλλιώς τα πράγματα. Οι περισσότεροι γύρω σου έχουν να σου πουν μια ιστορία που έχουν καει κάποια στιγμή και νόμισαν πως τέλειωσε ο κόσμος. Μάντεψε, για κανέναν δεν τελείωσε η ιστορία, ούτε για εσενα. θα έρθει η μέρα που θα είσαι με κάποιον άλλο άνθρωπο και θα λες τι έλεγα και πως ήμουν τότε
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Μάλιστα!
    Η ζωή από ότι έχω καταλάβει,διαθέτει τα ups and downs της,οπότε μην παραιτείσαι και φρόντισε εσένα.
    Πιστεύεις όμως ότι σου συνέβη επειδή σε χώρισε?Ή ένιωθες εσύ πως όλα σου πήγαιναν τέλεια και ξαφνικά εγινε το κακό?
    Ξεκινησε απο το γεγονός οτι έχασα την γη κάτω απο τα πόδια μου! Πλυς οτι βρέθηκα χωρίς σπιτι, πλυς καινουργια δουλιά που δεν μου αρεσει πολύ ( βεβαια δεν πρεπει να γκρινιάζω γιατι θα είμαι αχαριστη). Σε γενικές γραμμες απο το γεγονός οτι δεν καταλαβα τι μου γινόταν και απο που μου ήρθε και απο έναν ανθρωπο που τον εβλεπα σαν αγγελο! Πρωτη φορά νιώθω την παραιτηση (αν και έχω περάσει ουσιαστικά δυσκολες καταστασεις αλλες φορές). είμαι σπίτι μου γιατι γύρισα για λιγο ελλάδα και δεν θέλω να βγω απο το σπίτι μου, κάνω ταβανοθερπία , ουτε μουσική, ούτε υηλεωραση, ουτε γυμναστικη! Οι φίλοι μου και η μαμά μου τα χουν παίξει:( τους στεναχωρω κιολας και στεναχωριεμαι και εγω! αλλα δεν ξέρω πως να σηκωθώ. Βασικά φοβάμαι να σηκωθώ γιατί το θεωρω σίγουρο οτι θα ξαναφάω μουτζα!

  13. #28
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by sap View Post
    Ξεκινησε απο το γεγονός οτι έχασα την γη κάτω απο τα πόδια μου! Πλυς οτι βρέθηκα χωρίς σπιτι, πλυς καινουργια δουλιά που δεν μου αρεσει πολύ ( βεβαια δεν πρεπει να γκρινιάζω γιατι θα είμαι αχαριστη). Σε γενικές γραμμες απο το γεγονός οτι δεν καταλαβα τι μου γινόταν και απο που μου ήρθε και απο έναν ανθρωπο που τον εβλεπα σαν αγγελο! Πρωτη φορά νιώθω την παραιτηση (αν και έχω περάσει ουσιαστικά δυσκολες καταστασεις αλλες φορές). είμαι σπίτι μου γιατι γύρισα για λιγο ελλάδα και δεν θέλω να βγω απο το σπίτι μου, κάνω ταβανοθερπία , ουτε μουσική, ούτε υηλεωραση, ουτε γυμναστικη! Οι φίλοι μου και η μαμά μου τα χουν παίξει:( τους στεναχωρω κιολας και στεναχωριεμαι και εγω! αλλα δεν ξέρω πως να σηκωθώ. Βασικά φοβάμαι να σηκωθώ γιατί το θεωρω σίγουρο οτι θα ξαναφάω μουτζα!
    Πρωτόγνωρο για σενα δηλαδή,

    Μην παραιτείσαι!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by sap View Post
    Georgewww , δεν μένω ελλάδα μένω σε μια απο τις πιο ´καλοπληρωμένεσ´ χωρες:/ εδώ και κάποια χρόνια.

    Με όλο αυτό σκέφτομαι μηπως να ξαναγυρίσω στην ελλάδα:/ Δεν ξέρω... τα χω κάνει αχταρμά στο κεφάλι μου!

    Παντα μπορείς να το κάνεις! Μια καλή μου φίλη εφυγε στα 37 της απο ελλάδα και αφησε μια δουλιά με πολύ καλο μισθό! Ποτε δεν είναι αργα αν το θέλεις φυσικά!!!
    Ε τότε έχω να πω το εξής. Μιας και έχει ένα μήνα που χώρισες όπως λες, γιατί δε κάνεις υπομονή λίγους μήνες , θα έλεγα τουλάχιστον 5-7 μήνες, και σκέψου μετά τι θέλεις να κάνεις , που θα είσαι σε καλύτερη κατάσταση για αποφάσεις.

    Φυσικά και μπορώ να φύγω, απλά τώρα δουλεύω remote και την βρήσκω ;)
    Αλλά με χαλάει ακόμα η χώρα λόγω υποδομών και ανθρώπων , κουλτούρα.
    Θα δούμε.

    Ριξτο λίγο στη δουλειά θα έλεγα, πάρτο χαλαρά λίγους μήνες. Ο χρόνος κάνει θαύματα. ;)

  15. #30
    Δηλαδή για να καταλαβω ήσουν σε σχέση και δεν τα πηγαινατε και σεξουαλικα και έδιωχνες του αλλους που σε πλησιαζαν?και από που συμπέρανες ότι υπάρχει σκατιλα όπως λες εκεί εξω?[/QUOTE]

    Ειχε κάποιο προβλημμα σε αυτό το κομμάτι. Δεν θέλω να τον εκθέσω τον ανθρωπο δημόσια. Ναι ήμουν αφοσιωμένη στη σχέση δεν ήθελα να φερθω ασχημα!

    Την σκατίλα , απο προσωπική εμπειρία πριν μπω σε αυτή την σχεση. Εβλεπα οτι οι ανθρωποι είναι επιφανιακοι μετα απο καποια ηλικία( μιλάω για τους ελευθερους). Και αυτός είναι ο λόγος που είπα να προσπαθήσω και να εκτιμήσω εναν «καλο» ανθρωπο. Μαλλον έκανα λαθος στη βάση της σκεψης μου ίσως απο φόβο. Που αυτήν την φορά έχει πολλαπλασιαστεί!

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι ότι θα μείνω μόνη μου.
    By melina20 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 03-05-2019, 02:11
  2. Φόβος να μείνω μόνη μου
    By maya1986 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 05-09-2015, 10:58
  3. Φοβαμαι να μεινω μονη μου
    By katerina18 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 13-09-2014, 00:45
  4. φοβαμαι οτι θα μεινω για παντα μονη μου?
    By sonia_21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 05-09-2013, 15:42
  5. Κι αν μείνω μόνη?
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 14-04-2010, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •