Πρέπει να με βοηθήσετε νομίζω αρχίζω να τα χάνω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    24

    Πρέπει να με βοηθήσετε νομίζω αρχίζω να τα χάνω.

    Γενικά είμαι πάρα πολύ αγχώδης και μελαγχολικό άτομο. Δεν έπαιρνα όμως κάποια αγωγή γτ μπορούσα να λειτουργώ κάπως ανθρώπινα. Με έπιασαν όμως κάποια μουδιάσματα και τρομοκτατηθηκα γιατι είμαι αρρωστοφοβικη και πήγα σε νευρολόγο και ο νευρολόγος ενώ μου έκανε τα τεστ τα νευρολογικά και ήταν καλά μου είπε να κάνω και μια μαγνητική. Από εκείνη την στιγμή νομίζω άρχισε η αντίστροφη μέτρηση. Έχω πάει 2 φορές σε νοσοκομείο για τον αυχένα άλλοι μου λένε είναι ο αυχένας άλλοι ότι πρέπει να κοιτάξω το στρες μου άλλοι μου λένε κάνε την μαγνητική να σου φύγει η ιδέα αλλά πρέπει να καταλάβετε ότι για αυτό ακριβώς το λόγο κοντεύω να τρελαθώ. Και πως θα μπω εκεί μέσα και τα αποτελέσματα που νομίζω ότι θα μου βρουν ότι υπάρχει με έχει αρρωστήσει ενώ όλοι μου λένε δεν βλέπουμε κάτι από την κλινική σου εικόνα. Είναι ψυχωσωματικα πιθανόν όλα. Αλλά πως θα το βάλω στο μυαλό μου; Πως θα απαλλαγώ απ αυτο το άγχος; να ξεχάσω και γιατρούς και μαγνητικές; έχω κουράσει τους γύρω μου. Πρέπει να πάρω αγωγή να σταματήσω να κάνω έτσι σαν τρελή. Θα βοηθήσει; θα με βγάλει από το αδιέξοδο; έχω κουραστεί πολύ ????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Κι εγώ παρόμοια συμπτώματα έχω, συνεχείς ενοχλήσεις που δεν οφείλονται πουθενά και οι εξετάσεις δε δείχνουν τίποτα. Ίσως και το δικό σου να είναι ιδεοψυχαναγκασμός, προσπάθησε να μη δίνεις τόση σημασία και πήγαινε και σε ένα ψυχίατρο. Το πιθανότερο είναι ότι οι ενοχλήσεις σου δεν είναι κάποια συγκεκριμένη αρρώστια και σχεδόν σίγουρα δε θα εξελιχθεί σε κάτι χειρότερο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Η γνώμη μου δεν χρειάζεστε ψυχίατρο να βρεις μια καλή κλινικι ψυχολογο να πας και γιατη το ονομάζεις ιδεοψυχαναγκασμο?? Σε καμία περίπτωση δεν μοιάζει με ιδεοψυχαναγκασμο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Τις ίδιες σκέψεις κάνω κ εγω με σενα.. Μαγνητική έκανα πριν ένα χρόνο κ σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω κ άλλη.. Εχω κ εγω μικρά μουδιάσματα κυρίως σαν μυρμηγκιασματα θα τα περιέγραφα κυρίως. Δεν έχω πάει ακόμα σε γιατρό γτ έτρεχα πριν ένα χρόνο για αυτο το θέμα σε 3 νευρολογους πεπεισμένη ότι έχω σκπ.. Τωρα σκέφτομαι ενα σωρο ακόμα ασθένειες. Έχω κουραστεί ψυχολογικά κ εχω μονίμως κακές σκέψεις.. Θα σου έλεγα να κάνεις λίγο υπομονή κ αν πραγματικά νιώθεις πως δεν μπορείς να ηρεμήσεις να κάνεις τη μαγνητική για να σου βγει από το μυαλό!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Αν δε δείξουν τίποτα οι μαγνητικές λογικά είναι μορφή ιδεοψυχαναγκασμου, όσο περίεργο κι αν φαίνεται. Ο ψυχίατρός μου αυτό μου έχει πει για τις δικές μου ενοχλήσεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    εδω και ενα μηνα καθε μερα και χειροτερα........ ομως δεν θελώ να παω σε νοσοκομεια...... να πω τι????? εσθανομαι συμτωματα εγγεφαλικου??? θα με παρουν στην πλακα η γιατροι...... πιεση δεν εχω.... ζαχαρο δεν εχω ουτε χοληστερινη.... μονο ανεβασμενη crp..... αλλα πολυ ανεβασμενη ειναι στο 13 παθολογος μου ειπε οτι ειναι λογο του θυροιδη αυτο ανεβασμενο αλλα εγω δεν μπορω να το πιστεψω αυτο.... γενικα καθε μερα φοβαμαι... και δινω πολυ σημασια σε οτι νιοθω.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    Ακούμε πηγεναι αμέσως σε κλινικο ψυχολόγο μην το αφήνεις να ριζοση μέσα σου όπως έκανα εγώ όχι πως.μετα δεν θεραπεύονται αλλά θα είναι πιο δύσκολο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Παιδιά χωρίς να θέλω να σας φοβισω την μητέρα μου την πήγα νοσοκομείο με πόνους στη πλάτη ,οι εξετάσεις καλές. Τι είχε? Καρκίνο τελικού σταδίου ,φάνηκε στην αξονική μόνο ο όγκος στο μαστό . Είχε πάει οστά και μετά παντου , την έχασα την μανούλα μου τελικά . Αν η μαμά μου βέβαια έκανε πρόληψη μπορει να το ειχαμε δει νωρίς και κατι να ειχαμε προλαβει. Δεν ξέρω βρε παιδιά . Την έχασα εγώ την μητέρα μου; Εγώ πάλι αν και φοβιτσιαρα δεν πάω καθόλου σε γιατρους για πρόληψη μόνο αν μου συμβεί κάτι έκτακτο η πάθω κάτι σοβαρό .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Παιδιά χωρίς να θέλω να σας φοβισω την μητέρα μου την πήγα νοσοκομείο με πόνους στη πλάτη ,οι εξετάσεις καλές. Τι είχε? Καρκίνο τελικού σταδίου ,φάνηκε στην αξονική μόνο ο όγκος στο μαστό . Είχε πάει οστά και μετά παντου , την έχασα την μανούλα μου τελικά . Αν η μαμά μου βέβαια έκανε πρόληψη μπορει να το ειχαμε δει νωρίς και κατι να ειχαμε προλαβει. Δεν ξέρω βρε παιδιά . Την έχασα εγώ την μητέρα μου; Εγώ πάλι αν και φοβιτσιαρα δεν πάω καθόλου σε γιατρους για πρόληψη μόνο αν μου συμβεί κάτι έκτακτο η πάθω κάτι σοβαρό .
    λυπάμαι..... δυστυχώς όλα αυτά είναι μέσα στην ζωή..... φαντάζομαι η μητέρα σου θα είχε πολύ δυνατούς πόνους μπορεί να νόμιζε στην αρχή ότι είναι λόγο της ηλικίας. η ότι είναι κάτι απλό.... είναι πολύ η άνθρωποι που δεν δίνουν σημασία στα συμτώματα γιατι νομίζουν ότι είναι κάτι απλό....

    εμείς με το άγχος που νιώθουμε διαφορα και δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε αν είναι ασθένεια η ψυχοσωματικά τι κάνουμε? εγώ αισθάνομαι όλα τα σημάδια του εγκεφαλικού.... μου έχει γίνει φόβος και το σκέφτομαι συνεχεια..... νιώθω πολλές ενόχλησης σήμερα εδώ και κάποιες ώρες δεν μπορώ να πατήσω καλά το πόδι... δεν κουτσαίνω απλα οποτε περπατάω αισθάνομαι ένα τράβηγμα.... σα να μην μπορώ να πατήσω καλά... τους έχω ζαλίσει όλους και το λέω εδώ και εβδομάδες...... και η απάντηση είναι αυτή >> 27 χρόνον και φοβάσαι??? δεν έχεις τίποτα είσαι μια χαρά......! >> όμως κανεις δεν ξέρει τι νιώθω.... πως αισθάνομαι μέσα μου...... ποσο δύσκολο είναι αυτό που περνάω...... μα και εγώ είμαι φοβιτσιρης όμως και δεν θέλω τα νοσοκομεία... τρέμω..... όμως τώρα άρχισε και ένα μούδιασμα που κρατάει για ώρες στο σαγόνι... πραγμα που μου προκαλει δυσκολια στην ομιλια... γενικα το σφιξιμο στο σαγονι γενικα ειναι κλάσσικα ανχος.... συμβενει σε αρκετα ατομα... αλλα αυτο που μου εχει γινει εμμονη ειναι οτι παω και κιταω συνεχεια στον κα8ρεφτη μηπως επεσε το βλεφαρο... η στραβωσε το στομα μου.... πραγματικα τοσο ανχος δεν ειχα ποτε..... τα ειχα ξεπερασει ολα.... Και ξαφνικα επαθα ολα αυτα....

    τωρα που περνω και θυροξινη ειμαι σε χαλια κατασταση....

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Παιδιά χωρίς να θέλω να σας φοβισω την μητέρα μου την πήγα νοσοκομείο με πόνους στη πλάτη ,οι εξετάσεις καλές. Τι είχε? Καρκίνο τελικού σταδίου ,φάνηκε στην αξονική μόνο ο όγκος στο μαστό . Είχε πάει οστά και μετά παντου , την έχασα την μανούλα μου τελικά . Αν η μαμά μου βέβαια έκανε πρόληψη μπορει να το ειχαμε δει νωρίς και κατι να ειχαμε προλαβει. Δεν ξέρω βρε παιδιά . Την έχασα εγώ την μητέρα μου; Εγώ πάλι αν και φοβιτσιαρα δεν πάω καθόλου σε γιατρους για πρόληψη μόνο αν μου συμβεί κάτι έκτακτο η πάθω κάτι σοβαρό .
    Συλληπητηρια.


    Αυτό ήταν το μοναδικό σύμπτωμα; Και πως βρήκαν τελικά απο τι προέρχονται οι πονοι; Αισθανόταν σε μεγάλη ένταση τις ενοχλήσεις;

    Εσένα σε επηρεασε με άγχος για την υγεία σου αυτό;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    24
    Έκλεισα ρεντεβου σε έναν ψυχίατρο που είχα πάει και παλαιότερα όταν έφευγε η γιαγιά μου απ τη ζωή και με βοήθησε δίνοντας μου ζαναξ. Τώρα μου είπε να πάρω 0.5mg για να μπορέσω να κοιμηθώ αλλά έκανα την ανοησία να πάρω το μισό και τώρα νομίζω δεν με έπιασε για να ηρεμήσω και να κοιμηθώ. Μήπως ξέρετε αν μπορώ τώρα να πάρω το άλλο μισό; το έχω πιει εδώ και μισή ώρα. Όσο για το τι θα γίνει ελπίζω να με βοηθήσει ο άνθρωπος γτ αυτή η άρρωστοφοβία μου κατέληξε εκτός ελέγχου σε συνδιασμο με το μόνιμο άγχος σε συνδιασμο με την απωλεια της γιαγιάς μου και άλλα πολλά. Δεν ξέρω από τι πάσχω αν είναι αγχώδης διαταραχή αν είναι κατάθλιψη ή οτιδήποτε άλλο..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    24
    Μα σίγουρα θα πάω και σε ψυχολόγο. Απλά πλέον το μυαλό μου δεν μπορώ να το ελέγξω εύκολα και νομίζω πως χρειάζομαι και αγωγή να πάρω μια ανάσα γιατί τώρα εσθανομαι παγιδευμένη και σε αδιέξοδο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by kely View Post
    Έκλεισα ρεντεβου σε έναν ψυχίατρο που είχα πάει και παλαιότερα όταν έφευγε η γιαγιά μου απ τη ζωή και με βοήθησε δίνοντας μου ζαναξ. Τώρα μου είπε να πάρω 0.5mg για να μπορέσω να κοιμηθώ αλλά έκανα την ανοησία να πάρω το μισό και τώρα νομίζω δεν με έπιασε για να ηρεμήσω και να κοιμηθώ. Μήπως ξέρετε αν μπορώ τώρα να πάρω το άλλο μισό; το έχω πιει εδώ και μισή ώρα. Όσο για το τι θα γίνει ελπίζω να με βοηθήσει ο άνθρωπος γτ αυτή η άρρωστοφοβία μου κατέληξε εκτός ελέγχου σε συνδιασμο με το μόνιμο άγχος σε συνδιασμο με την απωλεια της γιαγιάς μου και άλλα πολλά. Δεν ξέρω από τι πάσχω αν είναι αγχώδης διαταραχή αν είναι κατάθλιψη ή οτιδήποτε άλλο..
    Με 0.25 ζαναξ που πηρες εννοειται δεν κοιμασαι.Εγω δε κοιμαμαι πλεον ουτε με το 0.5 μαλλον θα μου κανει αυξηση.Ναι,δεν κανει διαφορα αν τα παρεις με μιση ωρα καθυστερηση,σιγα το πραγμα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Με 0.25 ζαναξ που πηρες εννοειται δεν κοιμασαι.Εγω δε κοιμαμαι πλεον ουτε με το 0.5 μαλλον θα μου κανει αυξηση.Ναι,δεν κανει διαφορα αν τα παρεις με μιση ωρα καθυστερηση,σιγα το πραγμα
    δυστυχώς είναι πρόβλημα αυτό με το xanax.... εγώ εδώ και 2 χρονια περνώ 0.5mg αλλα ευτυχώς με πιάνει πάντα.....!!! περνώ 0.25 πρωί-βραδυ....

    το μοναδικο προβλημα οτι δεν μπορω να το κοψω....... χωρις αυτο ολη μερα ζαλιζομαι....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    δυστυχώς είναι πρόβλημα αυτό με το xanax.... εγώ εδώ και 2 χρονια περνώ 0.5mg αλλα ευτυχώς με πιάνει πάντα.....!!! περνώ 0.25 πρωί-βραδυ....

    το μοναδικο προβλημα οτι δεν μπορω να το κοψω....... χωρις αυτο ολη μερα ζαλιζομαι....
    Εγω πια σε κοιμαμαι με 0.5 ζαναξ λογικά θα μου τα αυξήσει. Αν τύχει κςποια μέρα να μη πιω καθόλου σέρνομαι, ζαλιζομαι κάνω ταχυκαρδία με λίγα λόγια δε μπορώ να λειτούργησω πλήρες εθισμός. Φαντάζομαι ότι θα τα έκοβα πολύ σταδιακά για να αποφύγω τέτοιες παρενέργειες.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. μπορείτε να βοηθήσετε;
    By anastasia1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 26-10-2015, 14:02
  2. αγχος..νομιζω οτι χανω τον εαυτο μου
    By Μαργαριτα 2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 22-03-2015, 20:52
  3. εχω αρχισει και χανω τον ελεγχο παλι, νομιζω
    By aiglh! in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 3
    Last Post: 16-10-2013, 17:41
  4. νομιζω οτι αρχιζω να ερωτευομαι, βοηθεια?
    By sonia_21 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 28-04-2013, 00:16
  5. Μπορειτε να με βοηθησετε?
    By Ifigeneia24 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 5
    Last Post: 07-07-2006, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •