Άγχος και επιδείνωση σωματικού προβλήματος υγείας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Lost City Of Atlantis
    Posts
    64

    Άγχος και επιδείνωση σωματικού προβλήματος υγείας

    Είχα ανοίξει ένα θέμα (κλικ εδώ) αλλά μιας και είναι λίγο παλιό αποφάσισα να συνεχίσω σε νέο.

    Πριν 2 χρόνια προέκυψε ένα πρόβλημα υγείας, το αναφέρω στο παλιό θέμα, αλλά επειδή αναφέρω κι άλλα πράγματα είπα να ανοίξω νέο θέμα για να μην τα ανακατέψω όλα μαζί, μιας και τώρα με απασχολεί μόνο αυτό το τελευταίο πρόβλημα. Συγκεκριμένα, παλινδρόμηση στομάχου, είχα συνέχεια εμετούς. Κράτησε πολύ καιρό και μου κατέστρεψε για τα καλά την ψυχολογία μου. Το καθυστέρησα και εγώ υποθέτοντας απλώς ότι θα είχα κάποια ίωση, είδα τελικά ότι δεν έφευγε, πήγα σε πνευμονολόγο ο οποίος δεν μου βρήκε κάτι και μου είπε ότι το πιθανότερο οι εμετοί μου προέρχονται από πρόβλημα του στομάχου. Πήγα οπότε σε γαστρεντολόγο, ο οποίος μου έκανε γαστρωσκόπηση και όντως μου βρήκε ότι είχα κάποιο πρόβλημα (στην βαλβίδα στον λαιμό που εμποδίζει το φαγητό να γυρνάει πίσω, παλινδρόμηση δηλαδή) και επιπλέον μου διέγνωσε ότι είχα και το ελικοβακτυρίδιο του στομάχου. Αυτό έγινε πριν 2 χρόνια τέτοιο καιρό, τον Αύγουστο του 2017 ποιο συγκεκριμένα. Αυτό το θέμα μου κατέστρεψε περισσότερο την ήδη κατεστραμμένη ψυχολογία μου.

    Τελικά ο γανστρεντολόγος μου έδωσε αγωγή και για πολύ καλή μου τύχη το πρόβλημα διορθώθηκε και όλα καλά, ούτε εμετούς ούτε τίποτα, για 2 ολόκληρα χρόνια...... δυστυχώς μέχρι τώρα. Τον τελευταίο καιρό προέκυψαν κάποια άλλα πράγματα τα οποία κατέστρεψαν την ψυχολογία μου, μου δημιούργησαν πολύ μεγάλο άγχος, και αυτό το άγχος με χτύπησε στο στομάχι. Έχω εδώ και 1 εβδομάδα που ξεκίνησα πάλι τους εμετούς. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μου καταστραφεί ακόμη παραπάνω η ψυχολογία. Φυσικά αυτή τη φορά δεν έχασα χρόνο, πήγα σύντομα στον γαστρεντολόγο, με εξέτασε, και μου είπε να ξεκινήσω πάλι την ίδια αγωγή για 2 μήνες. Το θέμα είναι ότι το άγχος παραμένει.

    Το θέμα είναι, τι κάνω τώρα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Περιμένεις να πιάσει η αγωγή ώστε να φύγουν τα συμπτώματα και ταυτόχρονα επεξεργάζεσαι τα θέματα που έχουν προκύψει ώστε να βελτιώσεις την ψυχολογία σου.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  3. #3
    Ακολουθείς τις οδηγίες του γαστρεντερολογου και προσπάθησε να αποφεύγεις τροφες που επηρεάζουν παλινδρόμηση κλπ όπως τα όξινα,πίτες με φύλλο,τηγανιτά και πολύ λιπαρά φαγητά καθώς και πολύ παχυντικά γλυκά όπως ότι έχει σαντιγί και σιρόπια.η σοκολάτα επίσης επιδεινώνει τα συμπτώματα αλλά να ξέρεις πρέπει να κατευνάσεις και το άγχος σου για να ηρεμεί και το στομάχι σου.άγχος και στομάχι δεν κάνουν καλό συνδυασμό.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Lost City Of Atlantis
    Posts
    64
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Εννοείται ότι ακολουθώ την αγωγή του γιατρού, και προσέχω και την διατροφή μου (έχω χάσει ήδη 4-5 κιλά). Αυτό το άγχος δεν λέει να φύγει, από το άγχος κοιμάμαι στις 2 τη νύχτα και ξαναξυπνάω στις 5 τα ξημερώματα, ξανακοιμάμαι, ξαναξυπνάω. Με αποτέλεσμα όλη την ημέρα να είμαι πτώμα και μου χαλάει τη κανονική ροή του ύπνου μου. Νομίζω ότι έρχεται κυρίως από τη δουλειά, που μια έχω μια δεν έχω, είμαι 33 χρονών και από τα 23 που τελείωσα πανεπιστήμιο και στρατό δεν έχω καταφέρει να στεριώσω δουλειά, και δεν βοηθάει το ότι έχω κολλήσει και σε ένα κολοχωριό στο οποίο δεν υπάρχουν επαγγελματικές ευκαιρίες.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Lost City Of Atlantis
    Posts
    64
    Προέκυψε μια αναπάντεχη αγγαρεία για αύριο, κάτι το οποίο με άγχωσε παρά πολύ. Έχω εδώ και κάνα 20λεπτο που βγάζω σε εμετούς ότι έφαγα και δεν έφαγα, με χτύπησε για τα καλά στο στομάχι. Αυτό με αγχωσε ακόμη περισσότερο. Δεν ξέρω πώς να ηρεμήσω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by Bizarro View Post
    Προέκυψε μια αναπάντεχη αγγαρεία για αύριο, κάτι το οποίο με άγχωσε παρά πολύ. Έχω εδώ και κάνα 20λεπτο που βγάζω σε εμετούς ότι έφαγα και δεν έφαγα, με χτύπησε για τα καλά στο στομάχι. Αυτό με αγχωσε ακόμη περισσότερο. Δεν ξέρω πώς να ηρεμήσω.
    Έχεις σκεφτείς να παίρνεις κάποιο αγχολυτικό;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Lost City Of Atlantis
    Posts
    64
    Θα προτιμούσα να μην καταφύγω από τώρα σε κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι ότι πάντα με έπιανε άγχος για κάτι (σε λογικά επίπεδα, όπως σε όλους), απλώς λόγω ότι τα τελευταία 1-2 χρόνια είχα και κάποιο άλλο πρόβλημα στο στομάχι, όταν με πιάνει άγχος τότε με χτυπάει και στο στομάχι. Παλιότερα όταν είχα άγχος για κάτι, απλώς είχα άγχος, το προσπερνούσα, τώρα με χτυπάει στο στομάχι και αγχώνομαι περισσότερο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    434
    Quote Originally Posted by Bizarro View Post
    Θα προτιμούσα να μην καταφύγω από τώρα σε κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι ότι πάντα με έπιανε άγχος για κάτι (σε λογικά επίπεδα, όπως σε όλους), απλώς λόγω ότι τα τελευταία 1-2 χρόνια είχα και κάποιο άλλο πρόβλημα στο στομάχι, όταν με πιάνει άγχος τότε με χτυπάει και στο στομάχι. Παλιότερα όταν είχα άγχος για κάτι, απλώς είχα άγχος, το προσπερνούσα, τώρα με χτυπάει στο στομάχι και αγχώνομαι περισσότερο.
    Έτσι ακριβώς ειμαι κ γω, γ αυτό στο ανέφερα. Έχω κάνει εμετούς από άγχος κ πολλές φορές όταν αγχωθω έχω τάση για εμετό.. Αλλά παίρνω αγχολυτικα κάποιες φορές

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Lost City Of Atlantis
    Posts
    64
    Σήμερα θα ξαναπάω στον γιατρό να δω τι θα μου πει για την παλλινδρόμιση.

    Οι γονείς μου γενικώς προσπαθούν να βοηθήσουν, αλλά είναι από αυτούς τους τύπους, όπως βλέπουμε και στις ταινίες στην τηλεόραση, που θέλουν να βοηθήσουν αλλά τελικά τα κάνουν χειρότερα αντί για καλύτερα. Ξέρουμε αν υπάρχει κάποια υπηρεσία, κάποιος τηλεφωνικός αριθμός, που να μπορώ να μιλήσω και να τα βγάλω λίγο από μέσα μου; Έχω σκεφτεί να πάω ακόμη και σε παπά, παρότι είναι εντελώς άθεος, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτός ο σκοπός της θρησκευτικής εξομολόγησης.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Lost City Of Atlantis
    Posts
    64
    Έχω μια μικρή βελτίωση ως προς το στομάχι μου (δεν μου έχει φύγει εντελώς ακόμη), και είχα πάρει και μερικές μέρες άδεια από την δουλειά. Αύριο ξεκινάω πάλι και με έχει πιάσει πάλι ένα μικρό άγχος. Ελπίζω να μην επιδεινωθεί πάλι το πρόβλημα με το στομάχι. Θεωρώ ότι αύριο είναι κρίσιμη μέρα, θα δω πως θα πάει τα πράγμα.

Similar Threads

  1. Άγχος Υγείας και Φόβος για Λύσσα
    By Jane Shepard in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 51
    Last Post: 12-05-2019, 01:58
  2. αγχος υγειας
    By afroxilanthi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-08-2012, 22:13
  3. Φοβιες και υπερβολικο αγχος μετα απο τραυματικη εμπειρια υγειας με γιατρους
    By Triella in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2011, 13:49
  4. Άγχος, σχέσεις και προβλήματα Υγείας..
    By sapsalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 15-07-2011, 21:28
  5. H αντιμετώπιση ενός σωματικού προβλήματος.
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 27-11-2010, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •