Χρόνια αγχώδης διαταραχή ανταλλαγή προτάσεων και εμπειριών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    43

    Χρόνια αγχώδης διαταραχή ανταλλαγή προτάσεων και εμπειριών

    Εδω και 10 χρονια προσπαθω να διαχειριστω την ασθένεια μου και με καθημερινη σχεδον παρατήρηση , ασκηση και αγωγή, εχω κανει καποια βήματα ωστε να παραμένω οσο το δυνατόν πιο λειτουργικός.

    Εχω περασει απο φαση ψυχοθεραπείας για 5 χρονια που με βοηθησε αρκετα στο να κατανοησω καποια "γιατι μου συμβαινει αυτο" και να το ορίσω σε ενα πλαίσιο πιο ρεαλιστικο.

    Η αγωγή σε αυτήν τη φάση περιλαμβάνει Efexor (1 x 75 mg) και Xanax (ανάλογα με την ημέρα συνολικά έχω φτάσει μέχρι 0,75mg)

    Συχνά έχω έντονο άγχος στο πρωϊνό ξύπνημα με μεγάλο ρεπερτόριο από δυσάρεστες σκέψεις που κάποιες φορές γίνονται καταιγιστικές και δεν μπορώ να τις διαχειριστώ με λογικά επιχειρήματα. Αυτές είναι και οι πιο δύσκολες φάσεις, γιατί απελπίζομαι και σκέφτομαι τα χειρότερα.

    Το ενδιαφέρον να κάνω πράγματα είναι συχνά περιορισμένο, αλλά προσπαθώ όσο μπορώ να ξεπερνάω την αντίσταση και να μη μένω άπραγος.

    Καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις, οπότε περισσότερο ψάχνω μια επικοινωνία για ιδέες και για δύσκολες φάσεις που θα μιλήσω με ανθρώπους που κατανοούν γιατί έχουν βιώσει παρόμοια.
    Last edited by gmo; 18-08-2019 at 14:13.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    43
    Μια από τις επαναλαμβανόμενες σκέψεις όταν είμαι στη δύσκολη φάση είναι

    "Περνούν οι ώρες και οι μέρες χωρίς ευχαρίστηση τι νόημα έχει έτσι η ζωή;"

    Σαν ο εγκέφαλος να ξεχνά τις στιγμές ευχαρίστησης που μπορεί να ήταν και την προηγούμενη μέρα και να απαιτεί μια διαρκή ευχαρίστηση.
    Μάλλον έχει να κάνει με το στοιχείο ΟΛΑ ή ΤΙΠΟΤΑ στη νοοτροπία μου.
    Έχει κάποιος διαχειριστεί το στοιχείο ΟΛΑ ή ΤΙΠΟΤΑ και μπορεί να προτείνει κάποιες ιδέες

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    43
    Απραξία λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος - Δυσάρεστες σκέψεις. Ένας φαύλος κύκλος.
    Έχετε δοκιμάσει πράγματα για αυτήν τη φάση;

  4. #4
    Γεια σου gmo.
    Καταρχας θέλω να σου πω ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα και γω μια δεκαετία με ΓΑΔ και σχεδον σε ολα όσα γράφεις θυμίζεις εμένα. Πέρα από τις ερωτήσεις σου οι οποίες είναι πολύ καίριες θέλω να σου κάνω μια την οποία θεωρώ σημαντική.
    Μετά από τα 5 έτη ψυχοθεραπείας και τη φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνεις (έπαιρνα την ίδια) θεωρείς ότι έχει βελτιωθεί σημαντικά η ζωή σου σε σχέση με το όπως ήσουν πριν ξεκινήσεις τη θεραπεία;

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    43
    Ναι nightlost. Καταρχήν αναγνωρίζω συναισθήματα και κατανοώ συχνά τις αιτίες τους. Δεύτερον έχω ανακαλύψει κόλπα, αλλά ποτέ δεν είναι αρκετά για αυτό ξεκίνησα το ποστ, για να βοηθήσω και να βοηθηθώ. Τρίτον, σέβομαι και αγαπώ την ηρεμία, γιατί έχω συνειδητοποιήσει την αξία της. Και άλλα πολλά. Ότι θες ρωτάς

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Ειλικρινά πόσο εύκολα ξεμπερδεύει κανείς απ'όλα αυτά? (περισσότερο ρητορικό είναι το ερώτημα)

    gmo σε κλίμακα από το 1-10 πόσο σε βοήθησε πιστεύεις η ψυχοθεραπεία και μόνο? Τώρα την έχεις σταματήσει εντελώς?

    Πόσο λειτουργικός είσαι στην καθημερινότητα...?? Δουλειά, σχέσεις, οικογένεια,..κλπ

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    20
    Μετά από τόσο καιρό.τωρα πώς είσαι;

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    Ειλικρινά πόσο εύκολα ξεμπερδεύει κανείς απ'όλα αυτά? (περισσότερο ρητορικό είναι το ερώτημα)

    gmo σε κλίμακα από το 1-10 πόσο σε βοήθησε πιστεύεις η ψυχοθεραπεία και μόνο? Τώρα την έχεις σταματήσει εντελώς?

    Πόσο λειτουργικός είσαι στην καθημερινότητα...?? Δουλειά, σχέσεις, οικογένεια,..κλπ
    Ναι δεν κάνω ψυχοθεραπεία, αλλά θεωρώ ότι είναι πιθανό να χρειαστώ ξανά
    Τόσο όσο μπορώ ανάλογα με την κατάσταση. Γενικά θα έλεγα ότι είμαι λειτουργικός (αν και ο εσωτερικός αντίλογος έχει συχνά διαφορετική άποψη

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by Lara View Post
    Μετά από τόσο καιρό.τωρα πώς είσαι;
    Πιο συνειδητοποιημένος σχετικά με τις συμπεριφορές μου . Αυτό θεωρητικά και πρακτικά μου δίνει κάποιες επιλογές.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    196
    Εγώ 13 χρονια πάσχω αλλά το παλεύω με αγωγή η μόνη αλλά μόνο με αγωγή φεύγει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by gmo View Post
    Ναι δεν κάνω ψυχοθεραπεία,
    Δική σου απόφαση ή από κοινού?

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    Δική σου απόφαση ή από κοινού?
    Από κοινού.

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    43
    Μερικές ερωτήσεις

    Έχει συνδυάσει κάποιος το Efexor με αγχολυτικό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για θεραπεία μεγάλης διάρκειας; Εννοώ κάτι διαφορετικό από Xanax, LEX κλ.π
    Σας έχει βοηθήσει κάποια τεχνική με την αυτοεπίκριση (ακούσιες σκέψεις). Πιστεύω ότι αν καταφέρουμε να τις μειώσουμε θα έχουμε πολύ λιγότερο άγχος, γιατί λειτουργούν ενισχυτικά
    Last edited by gmo; 05-09-2019 at 16:14.

Similar Threads

  1. Χρόνια κόπωση, αγχώδης διαταραχή.
    By nck.29 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-05-2019, 15:47
  2. Αγχωδης Διαταραχη(??)
    By valkal7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 21-07-2018, 14:59
  3. Αγχώδης διαταραχή;
    By Sidis119 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-04-2018, 22:35
  4. Αγχώδης διαταραχή
    By mant in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2017, 15:27
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-2016, 16:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •