Αγχώνομαι!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Αγχώνομαι!!!

    Καλησπέρα.Οπως χάζευα στο Ίντερνετ έπεσα πάνω σε μια είδηση που έλεγε ότι ένας 20χρονος,οπως είμαι κι εγώ,πέθανε ακαριαία από ανακοπή καρδιάς καθώς έπαιζε μπάσκετ.Απο την ώρα που το διάβασα δεν έχω σταματήσει να αγχώνομαι ρε παιδιά...έπειτα μπήκα στην διαδικασία να ψάξω στο Ίντερνετ διαφορα πράγματα θα την αναμονή,και διάβασα ότι μερικά συμπτώματα της είναι η ναυτία,η ζαλάδα και η δύσπνοια,και όλα αυτά μπορούν να εκδηλωθούν ως προειδοποιητικά σημάδια μήνες πριν την ανακοπή..να σημειωθεί πως τα εμφανίζω όλα αυτά,σχεδόν σε καθημερινή βαση.Εχω πάει 3 φορές σε καρδιολόγο τα τελευταία 4 χρόνια,και η τελευταία επίσκεψη ήταν πριν ένα μήνα,όπου δεν βρήκε απολύτως τίποτα.Εκανα και μαγνητική αγγειογραφία,όπου όλα ήταν καλά (μόνο μια δυσπλασία/υποπλασια σε μια αρτηρια μου βρήκαν).Παρ’ολα αυτά δεν μπορώ να ησυχάσω πως θα πάθω κάτι...έχω και στραβό διάφραγμα που μου δυσκολεύει την τρομερά την αναπνοή,όποτε η καρδιά μου επιβαρύνεται κάπως...Θεωρείτε ότι είναι πιθανο να πεθάνει κάποιος 20χρονος από ανακοπή αν είναι υγιής;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Όχι, είναι απίθανο. Αν είδες όλο το ρεπορτάζ, ο νέος είχε καρδιολογικά προβλήματα, αλλά λεπτομέρειες δεν είπαν λόγω απορρήτου. Εσύ δεν έχεις, άρα είσαι οκ. Τα παιδιά της ηλικίας πεθαίνουν από ατυχήματα, μηχανάκια ποτό σεξ χωρίς προφυλάξεις κτλ οπότε αυτά να προσέχεις. Πάνε παρακάτω και μην ασχοληθείς άλλο, απλά πρόσεχε

  3. #3
    Το έχω και εγώ αυτό το κακό και είμαι 21. Εγώ το παθαίνω με το άγχος μου με το οποίο με πιάνει ταχυκαρδία και με έπιανε τρομερός φόβος ότι θα πάθω κάτι είχα κάνει και εγώ το κακό να διαβάσω πράγματα στο ίντερνετ που με έκαναν χειρότερα. Είχα πάει και το Πάσχα στον καρδιολόγο για ενα τσεκ απ και δεν είχα τίποτα παρόλα αυτά πάλι φοβόμουν. Ωσπου μου το είπε και η μητέρα μου που είναι χρονιά νοσηλεύτρια ότι δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα άμα δεν έχεις κάποιο πρόβλημα οπότε μετά ησύχασα και πλέον δεν το σκέφτομαι. Οπότε ηρέμησε θα είσαι μια χαρά.

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Πες περισσότερες πληροφορίες για τη μαγνητική αγγειογραφια. Στην έγραψαν λόγω συμπτωματων ή εσύ ήθελες; Πόσο κοστίζει και πώς γίνεται;

  5. #5
    Μην ανησυχείς όλοι μας τα έχουμε τα συμπτώματα αυτά. Σήμερα και εγώ χάλια είμαι ταχυπαλμια είχα δυσφορία. Έχω κάνει εξετάσεις πριν 3 μήνες ολες ήταν μια χαρά ο καρδιολόγος μου είχε πει το άγχος τα κάνει όλα αυτά πρέπει να το αποβάλλουμε δεν είναι εύκολο αλλά όχι και ακατόρθωτο

  6. #6
    Κοιτα να δεις οπως ειπαν και οι προλαλησαντες,το παιδι ειχε προβλημα με τν καρδια! Και απο οσα διαβασα δεν ξερω βεβαια αν αληθευει δεν ειχαν τον απαραιτητο εξοπλισμο στο νοσοκομειο για να βοηθησουν! Πολυ κριμα πραγματικα! Λογικο ειναι να τρομαξεις και να παει ο νους σου στο κακο! Και ποσο μαλλον οταν ψαχνεις στο ιντερνετ,που νομιζεις πως οτι διαβασεις τα εχεις ολα!Οσο αναφορα στα συμπτωματα που ειπες,τους καλοκαιρινους μηνες ολοι σχεδον πασχουμε απο αυτα! Λιγο η ζεστη,η κουραση,το καθημερινο αγχος,οι αποτομες αλλαγες της θερμοκρασιας και αλλα πολλα δημιουργουν τα παραπανω!Εσυ εχεις κανει και προσφατο τσεκ απ μην αγχωνεσαι για τιποτα! Περασε καλα τις τελευταιες μερες των διακοπων!

  7. #7
    george1520
    Guest
    Αν καθίσει κάποιος και διαβάσει για αιφνίδιους θανάτους ξερεις τι θα γίνει; Θα πρέπει να μείνει κλειδωμένος σε ένα δωμάτιο για να μην γίνει κάτι και πεθάνει.

    Είχα περάσει αυτή την φάση στην αρχή της ψυχανάλυσης. Επέλεξα να μην ακούω ή να διαβάζω ειδήσεις και απόφευγα οποιαδήποτε συζήτηση που αφορούσε θανάτους κτλ.. Με τον καιρό άρχισα να σκέφτομαι πως στόχος της ζωής μας δεν είναι να προλάβουμε τον θάνατο αλλα την ζωή. Ο θάνατος θέλοντας και μη θα έρθει κάποια στιγμή. Γιατί να μην ζήσουμε μέχρι τότε; Γιατί να φοβόμαστε; Δες ένα καλό ψυχολόγο. Για να επηρεάζεσαι τόσο πολύ θα ήταν καλό να δεις ποια είναι ακριβώς η αιτία.

  8. #8
    Σας ευχαριστω πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!Ειλικρινα με βοηθήσατε πολύ και έφτιαξε αρκετά η ψυχολογία μου...ξέρω πως όλες αυτές οι σκέψεις είναι ανυπόστατες,αλλά κάποιες φορές δυστυχώς δεν μπορώ να τις αντιμετωπίσω :/
    Αντώνη,επειδή με ρώτησες για την μαγνητική:Μου την έγραψε ο καρδιολόγος μου λόγω ζαλάδας,κόπωσης κλπ και κόστισε 250€ αν και εγώ πλήρωσα μόνο μια μικρή συμμετοχή των 40€ λόγω του ταμείου μου.Η διαδικασία δεν είναι κάτι ιδιαίτερο...Κάθεσαι ξαπλωμένος για περίπου ένα τέταρτο στον μαγνητικό τομογράφο και ρίχνεις καναν ύπνο μέχρι να τελειώσει η εξέταση :Ρ Οι περισσότεροι τομογράφοι πλέον είναι ανοιχτοί,όποτε αν έχεις κλειστοφοβία,όπως έχω κι εγώ,μην αγχώνεσαι καθόλου.Αν φοβασαι,ζητα να σου κλείσουν τα μάτια και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Similar Threads

  1. Αγχώνομαι ΣΥΝΕΧΩΣ!
    By Elina in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 5
    Last Post: 24-01-2019, 00:29
  2. Αγχώνομαι νομιζω θα τρελαθώ
    By Κωστας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 06-02-2018, 20:45
  3. Αγχώνομαι καθημερινά...
    By astimatnam in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-08-2014, 10:54
  4. μεγαλώνω και αγχώνομαι!!
    By sheyla in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2007, 23:45
  5. ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ...
    By nikigirl18 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 19-04-2006, 23:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •